Jump to content

Κορυντορας Και Αστρωτος Βυθος!


Sturm

Recommended Posts

Δεν δικαιούμε να πω και πολλά σαν "νιάτο" που είμαι..

Θα ήθελα να ενημερώσω όμως πως τα 4 cory που είχα αγοράσει από πιο παλιά και από άλλο πετσοπ είναι μια χαρά! Φτου.. φτου!!!

Περιμένω και εγώ να διαβάσω και άλλες απόψεις και εμπειρίες από ενυδρεία μελών..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα μαλλον καταληξαμε σε ενα συμπερασμα που λεει τα εξης πανω κατω: Οτι τα κορυ αλλα και οι γαριδες θελουν καθαρο βυθο μεν αλλα οχι ωριμο με την εννοια του στρωμενου οποως το φιλτρο! Δηλαδη αν δεν εχεις ξεπλυνει καλα τον βυθο σου και βαλεις κορυ, ενδεχεται να εχεις προβληματα απο τις βρωμιες και τα βλαβερα στοιχεια του βυθου και οχι απο θυλακες αμμωνιας ή οτιδηποτε αλλο που εχει σχεση με την ωριμανση του βυθου!

Καπως ετσι εβγαλα συμπερασμα εγω. Οποιος εχει καποια αλλη θεωρια παρακαλω ας την εκθεσει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι για όλα υπάρχουν εξαιρέσεις καθώς και οι ( κανόνες ) δεν είναι πάντα απόλυτοι .

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή να προσθέσουμε και τον παράγοντα της ευαισθησίας του κάθε ψαριού σαν μεμονομένο άτομο!

Θυμίζω πάλι πως από τα 10 cory που είχα.. έχασα τα 6 που ήταν ξεχωριστή αγορά και από άλλο πετσοπ..

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή να προσθέσουμε και τον παράγοντα της ευαισθησίας του κάθε ψαριού σαν μεμονομένο άτομο!

Θυμίζω πάλι πως από τα 10 cory που είχα.. έχασα τα 6 που ήταν ξεχωριστή αγορά και από άλλο πετσοπ..

Το αν καποιο ψαρι ειναι ευαισθητο μπορει να ληφθει υποψην μονον αν εχει ευαισθησια στις παραμετρους που εχουμε θεσει στο συγκεκριμενο θεμα! Αλλιως δεν λαμβανεται υποψην!

Το αν καποια ψαρια απ το μαγαζι που πωληθηκαν ειχαν καποια προβληματα δεν μπορουμε να το λαβουμε υποψην καθως αποτελει εξαιρεση γιατι τα ψαρια μπορει να πεθαιναν ετσι κι αλλιως και σε τελειες συνθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε Θοδωρή.. είμαι πολύ νιάτο ακόμα για να παραθέτω συμπεράσματα!

Απλά το αναφέρω σαν γεγονός.. που όμως δεν το είχα σκεφτεί πριν ανοίξεις το θέμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια το θεμα ισχυει ακομη! Οποιος εχει καποια αποψη ας την ακουσουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανασταίνω το θέμα για να προσθέσω και την δική μου εμπειρία.

Σε 72λιτρο ενυδρείο ηλικίας 3,5 ετών πρόσθεσα 6 Corydoras Sterbai.Οι μετρήσεις του νερού μου ήταν Ph 7.2-7.4 NH4/3 0 NO2 0 NO3 10 27C.

Μετά από μια βδομάδα έκανα αλλαγή νερού 30% και πολύ καλή σκούπα βυθού (οι απόψεις γνωστές για αυτήν, η επιφανειακή μπίχλα όμως έπρεπε να μειωθεί).Επίσης ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 25C.Σταδιακά τα μισά ψάρια εμφάνισαν μια εξωτερική "δερματική" μόλυνση που απλά αλλοίωνε το χρώμα τους σε μικρό σημείο (κυρίως στο κεφάλι και δεν ήταν τρύπα, ήταν απλός αποχρωματισμός σε μικρό σημείο χωρίς κάποια περίεργη υφή). Με μία αλλαγή νερού και χρήση Esha 2000 έκανε τον κύκλο του και μας χαιρέτησε σε ένα πενθήμερο χωρίς απώλειες και χωρίς καμία αλλαγή συμπεριφοράς των ψαριών.Τι έφταιξε τελικά; Το χαμήλωμα της θερμοκρασίας και η αφαίρεση κάποιας επιφανειακής βιολογίας που είχε ως αποτέλεσμα να ενεργοποιηθεί κάποιος ιός/μύκητας/βακτήριο;Μήπως ήταν απλή σύμπτωση; Τα συμπεράσματα δικά σας.Εγώ πάντως δεν θα έβαζα Corydoras σε ενυδρείο που ξεκίνησε χωρίς μπόλι σε λιγότερο από μήνα.Αν όμως το ενυδρείο είναι μπολιασμένο με την γνωστή μπίχλα και στο φίλτρο αλλά και στην άμμο , τότε ίσως το δοκίμαζα με την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Ανασταίνω το θέμα για να προσθέσω και την δική μου εμπειρία.

Σε 72λιτρο ενυδρείο ηλικίας 3,5 ετών πρόσθεσα 6 Corydoras Sterbai.Οι μετρήσεις του νερού μου ήταν Ph 7.2-7.4 NH4/3 0 NO2 0 NO3 10 27C.

Μετά από μια βδομάδα έκανα αλλαγή νερού 30% και πολύ καλή σκούπα βυθού (οι απόψεις γνωστές για αυτήν, η επιφανειακή μπίχλα όμως έπρεπε να μειωθεί).Επίσης ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 25C.Σταδιακά τα μισά ψάρια εμφάνισαν μια εξωτερική "δερματική" μόλυνση που απλά αλλοίωνε το χρώμα τους σε μικρό σημείο (κυρίως στο κεφάλι και δεν ήταν τρύπα, ήταν απλός αποχρωματισμός σε μικρό σημείο χωρίς κάποια περίεργη υφή). Με μία αλλαγή νερού και χρήση Esha 2000 έκανε τον κύκλο του και μας χαιρέτησε σε ένα πενθήμερο χωρίς απώλειες και χωρίς καμία αλλαγή συμπεριφοράς των ψαριών.Τι έφταιξε τελικά; Το χαμήλωμα της θερμοκρασίας και η αφαίρεση κάποιας επιφανειακής βιολογίας που είχε ως αποτέλεσμα να ενεργοποιηθεί κάποιος ιός/μύκητας/βακτήριο;Μήπως ήταν απλή σύμπτωση; Τα συμπεράσματα δικά σας.Εγώ πάντως δεν θα έβαζα Corydoras σε ενυδρείο που ξεκίνησε χωρίς μπόλι σε λιγότερο από μήνα.Αν όμως το ενυδρείο είναι μπολιασμένο με την γνωστή μπίχλα και στο φίλτρο αλλά και στην άμμο , τότε ίσως το δοκίμαζα με την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Βασίλης

;)

Πολυ καλα εκανες και το ανεστησες και παρεθεσες την εμπειρια σου! Εξαλλου αυτο θελουμε, τις εμπειριες ολων μας!

Καπου σε εχασα ομως. Η ερωτηση ειναι για αστρωτο βυθο οχι για αστρωτο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Μα πουθενά δεν μιλάω για άστρωτο φίλτρο. Υπερβολική σκούπα βυθού έκανα και ίσως για αυτό δημιουργήθηκε το μικροπρόβλημα.Αυτό μπορεί να συνδεθεί με τον άστρωτο βυθό= έλλειψη ωφέλιμων βακτηρίων γιατί και με την υπερβολική σκούπα βακτήρια έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοουμε καινουριο βυθο! Οχι βυθο χωρις βακτηρια! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει στο παρελθον και κορυς και γαριδες απο αστρωτο βυθο.. εγω πλεον ειμαι σιγουρος πως παιζει σημαντικο ρολο σε αυτα τα ειδη (και ειδικα στις γαριδες) ο βυθος...

Οι απωλεις ηρθαν μερικες μερες αργοτερα απο την μεταφορα τους σε νεο ενυδρειο, με νερο απο το παλιο και το ιδιο στρωμμενο φιλτρο... οι μετρησεις ηταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοουμε καινουριο βυθο! Οχι βυθο χωρις βακτηρια! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Σε καταλαβαίνω φίλε ;). Μπορεί να μην είναι το ίδιο πράγμα αλλά υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους.Λείπει ''βιολογία'' και από τα δύο. Γνώμη μου είναι πως παίζει κάποιο ρόλο η ωριμότητα-βιολογία του βυθού για τα Cory.

Link to comment
Share on other sites

Oκ αρα η αποψη σου ειναι οχι κορυ σε αστρωτο βυθο!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως ορίζει κανείς το ''άστρωτο''. Νομίζω πως λίγο πολύ έχουμε όλη κάπως διαφορετική άποψη για το θέμα.Σίγουρα υπάρχει κάποια σχέση.Ρωτώ όμως εγώ.Τα μωρά/αυγά που βγαίνουν από αναπαραγωγές και τα μεταφέρουμε σε άλλο ενυδρείο ( γενικώς υποστηρίζεται να υπάρχει βυθός αλλά κανείς δεν διευκρινίζει αν μπορεί να είναι παλιός ή καινούριος), πως επιβιώνουν όταν το ενυδρείο είναι bare bottom?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι, αν ενας βυθος ειναι καινουριος με οτι αυτο συνεπαγεται ( βρωμιες, μεταλλα, αναεροβιες κτλ ) επηρεαζει τα κορυ!

Τα μωρα σε αδειο βυθο δεν βλεπω να εχουν καποιο προβλημα! Δεν υπαρχει βυθος δεν υπαρχει και προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

και απο τα συχνα και πολλα ταισματα..

νομιζω πως ο κυριος λογος για στρωμμενο βυθο στις γαριδες ειναι αυτος..

Αν εχεις 30-50 γαριδες με αστρωτο βυθο, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι τρωνε ολες.. με στρωμενο βυθο και γενικα ωριμο ενυδρειο, βρισκουν και τρωνε- απορροφουν διαφορα..

Πιστευω οτι σε ενα νεο ενυδρειο, πρεπει να ταιζεις με μετρο.. ετσι εαν ο βυθος ειναι στρωμμενος τα ψαρια- ασπονδυλα βρισκουν τροφη, περαν απο αυτη που ταιζουμε εμεις.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Σωστος συλλογισμος.ακριβως ετσι πρεπει.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν είναι "στρωμένος" πεθαίνουν από ασητία;

Link to comment
Share on other sites

Εαν η τροφη δεν ειναι αρκετη να φανε ολες και το ενυδρειο ειναι νεο με αστρωτο βυθο, πιστευω πως ναι, καποιες καταληγουν απο ασητια..

Link to comment
Share on other sites

Εαν η τροφη δεν ειναι αρκετη να φανε ολες και το ενυδρειο ειναι νεο με αστρωτο βυθο, πιστευω πως ναι, καποιες καταληγουν απο ασητια..

Αυτο δεν νομιζω οτι ισχυει,αποκλειεται να μην βρουν οι γαριδες τροφη σε οποιοδηποτε ενυδρειο και ειδικα αν υπαρχουν φυτα οπως μοςς.Τρωνε και μικροοργανισμους που ειναι πανω στα φυτα μας,χαλασμενα φυλλα απο φυτα,τροφες που εχουν πεσει απο τα ψαρια μας και αλγες.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα λεω για νεο ενυδρειο, για την αρχη του.. επομενως προφανως δεν θα υπαρχουν σαπια φυλλα λογικα..

σε νεα ισως υπαρχει αλγη και ισως τσιμπολογανε infusoria απο την μοςς..

Συμφωνω φυσικα οτι βρισκουν πολλα να φανε, αλλα πιστευω οτι οταν ειναι στρωμμενος ο βυθος και ωριμο το ενυδρειο, ολα αυτα βρισκονται σε πληθωρα.. αντιθέση με ενα νεο ενυδρειο με αστρωτο βυθο.. που ισως να υπαρχουν, αλλα να μην φτανουν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εχει μια λογικη αυτο που λες Γιαννη αλλα να φανταστω πως σε νεο ενυδρειο δεν εχεις προλαβει ακομη να εχεις 30-40-50 κτλ γαριδες!

Link to comment
Share on other sites

Και παλι,σε ενα ενυδρειο νεο δεν θα βαλεις πολλες γαριδες,θα βαλεις καμια 10αρια οπωτε δεν θαα υπαρχει κανενα προβλημα στο να βρουν φαγητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...