Jump to content

Κορυντορας Και Αστρωτος Βυθος!


Sturm

Recommended Posts

Εχω απειρες ιστοριες να διηγηθω για κορυ που μπηκα σε νεο ενυδρειο, με φιλτρο που εχει βιολογια και ενω ολα τα υπολοιπα ψαρια δεν παθανε τιποτα, τα κορυντορας χαιρετουσαν ενα ενα! Υπαρχει κατι στον βυθο που τον κανει επικινδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω απειρες ιστοριες να διηγηθω για κορυ που μπηκα σε νεο ενυδρειο, με φιλτρο που εχει βιολογια και ενω ολα τα υπολοιπα ψαρια δεν παθανε τιποτα, τα κορυντορας χαιρετουσαν ενα ενα! Υπαρχει κατι στον βυθο που τον κανει επικινδυνο;

Θα ήθελα να τις ακούσω με δεδομένα όμως....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κόλλημα απλά χρήσειμοποιόντας λάθος εκφράσεις ο ''άστρωτος βυθός'' για κάποιους έγινε κανόνας θεωρώντας ότι κάτι το διαφορετικό γίνεται στον βυθό, για αυτό καλό είναι να επαναφέρουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.

Όσο για το ερώτημα σου η απάντηση είναι απλή, αν μεταφέρεις ένα παλιό φίλτρο σε ένα νέο ενυδρείο με νέο βυθό τότε το οικοσύστημα σου θα είναι ατελές καθώς ο βυθός δεν θα έχει αναπτύξει τους οργανισμούς που έχει αναπτύξει το φίλτρο αυτό είναι λογικό. Απλά λόγο το ότι το φίλτρο είναι φουλ στους μικροοργανισμους ο βυθός θα ''μπολιαστεί'' σε ποιο γρήγορο χρονικό διάστημα από το συνήθης, τώρα πόσο γρήγορα αυτό είναι άλλο θέμα γιατί πολύ είναι η δευτερεύων παράγοντες.

Είναι ακριβός το ίδιος αν μεταφέρεις ένα φίλτρο που κάνει για 60 λίτρα ενυδρείο σε ένα νέο ενυδρείο με 120 λίτρα, και "στρωμένο βυθό'' το φίλτρο δεν θα επαρκή, αν προσθέσεις ένα νέο ακριβός ίδιο φίλτρο μέσα τότε θα επαρκή αλλά θα χρειαστεί χρόνος για να αποικήσουν στο νέο φίλτρο όλα όσα χρειάζονται και να ισορροπήσει το σύστημα στα νέα δεδομένα.

Ο βυθός έχει ακριβός την ίδια βιολογική αξία που έχει και το φίλτρο και αν τον μειώσουμε η τον αυξήσουμε αμέσως αλλάζουμε και τα δεδομένα του ενυδρείου μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να τις ακούσω με δεδομένα όμως....

Ti δεδομενα Δημητρη; Ιστοριες σου ειπα!

Και ρωταω, γιατι τα κορυ φυγαν και οχι τα υπολοιπα;

Το φιλτρο μας ειναι η καρδια του ενυδρειου! Ο βυθος εχει την ιδια αξια με το φιλτρο;

Οταν λεμε ενα φιλτρο δεν ειναι στρωμενο εννοουμε πως δεν εχει αποικιστει ακομη με τα ωφελιμα βακτηρια! Βακτηρια τα οποια απονιτροποιουν! Οταν λεμε ο βυθος δεν ειναι στρωμενος τι εννοουμε;

Και αν ειναι το ιδιο με το φιλτρο, τι κανει τον βυθο τοσο επικινδυνο για τα κορυ και τις γαριδες που δεν κανει το νερο το ιδιο για τα υπολοιπα ψαρια;

Μηπως τα κορυ και οι γαριδες ειναι ευαισθητες και δεν ειναι καθολου θεμα βυθου αλλα του ιδιου του ενυδρειου και εμεις τα ριχνουμε στον βυθο;

Αυτες ειναι οι απαντησεις που θελω για να βγαλουμε ενα συμπερασμα περι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια μηπως ειναι ΚΑΙ θεμα ανθεκτικων οργανισμων. Στο ενυδρειο μου, που μπηκαν νωρις 8 κορυ, ζουνε 3 σημερα....τι εγινε αυτα ειναι τα πιο ραμπο; Σε ιδιες συνθηκες μπηκαν, με τον ιδιο βυθο, το ιδιο φιλτρο...ομως δεν αντεξαν ολα....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ερώτημα σου η απάντηση είναι απλή, αν μεταφέρεις ένα παλιό φίλτρο σε ένα νέο ενυδρείο με νέο βυθό τότε το οικοσύστημα σου θα είναι ατελές καθώς ο βυθός δεν θα έχει αναπτύξει τους οργανισμούς που έχει αναπτύξει το φίλτρο αυτό είναι λογικό. Απλά λόγο το ότι το φίλτρο είναι φουλ στους μικροοργανισμους ο βυθός θα ''μπολιαστεί'' σε ποιο γρήγορο χρονικό διάστημα από το συνήθης, τώρα πόσο γρήγορα αυτό είναι άλλο θέμα γιατί πολύ είναι η δευτερεύων παράγοντες.

επομενως συμφωνουμε.. απλα ο ορος δεν σου αρεσει.. και ισως και σε μενα..

δεν παυει ομως να ισχυει οτι με νεο βυθο το ενυδρειο ειναι "ατελες" και κυριως για ψαρια που ζουν σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Ti δεδομενα Δημητρη; Ιστοριες σου ειπα!

Και ρωταω, γιατι τα κορυ φυγαν και οχι τα υπολοιπα;

Το φιλτρο μας ειναι η καρδια του ενυδρειου! Ο βυθος εχει την ιδια αξια με το φιλτρο;

Οταν λεμε ενα φιλτρο δεν ειναι στρωμενο εννοουμε πως δεν εχει αποικιστει ακομη με τα ωφελιμα βακτηρια! Βακτηρια τα οποια απονιτροποιουν! Οταν λεμε ο βυθος δεν ειναι στρωμενος τι εννοουμε;

Και αν ειναι το ιδιο με το φιλτρο, τι κανει τον βυθο τοσο επικινδυνο για τα κορυ και τις γαριδες που δεν κανει το νερο το ιδιο για τα υπολοιπα ψαρια;

Μηπως τα κορυ και οι γαριδες ειναι ευαισθητες και δεν ειναι καθολου θεμα βυθου αλλα του ιδιου του ενυδρειου και εμεις τα ριχνουμε στον βυθο;

Αυτες ειναι οι απαντησεις που θελω για να βγαλουμε ενα συμπερασμα περι του θεματος!

Ιστορίες προσωπικές ή τις έχεις ακούσει από κάπου?Μπορείς να τις μοιραστείς μαζί μας?

Link to comment
Share on other sites

Ti δεδομενα Δημητρη; Ιστοριες σου ειπα!

Και ρωταω, γιατι τα κορυ φυγαν και οχι τα υπολοιπα;

Το φιλτρο μας ειναι η καρδια του ενυδρειου! Ο βυθος εχει την ιδια αξια με το φιλτρο;

Οταν λεμε ενα φιλτρο δεν ειναι στρωμενο εννοουμε πως δεν εχει αποικιστει ακομη με τα ωφελιμα βακτηρια! Βακτηρια τα οποια απονιτροποιουν! Οταν λεμε ο βυθος δεν ειναι στρωμενος τι εννοουμε;

Και αν ειναι το ιδιο με το φιλτρο, τι κανει τον βυθο τοσο επικινδυνο για τα κορυ και τις γαριδες που δεν κανει το νερο το ιδιο για τα υπολοιπα ψαρια;

Μηπως τα κορυ και οι γαριδες ειναι ευαισθητες και δεν ειναι καθολου θεμα βυθου αλλα του ιδιου του ενυδρειου και εμεις τα ριχνουμε στον βυθο;

Αυτες ειναι οι απαντησεις που θελω για να βγαλουμε ενα συμπερασμα περι του θεματος!

με απλά λόγια πάνω κάτω αυτό είναι

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες προσωπικές ή τις έχεις ακούσει από κάπου?Μπορείς να τις μοιραστείς μαζί μας?

Mια απο αυτες ειναι η παρακατω!

Τελικα παιδια μηπως ειναι ΚΑΙ θεμα ανθεκτικων οργανισμων. Στο ενυδρειο μου, που μπηκαν νωρις 8 κορυ, ζουνε 3 σημερα....τι εγινε αυτα ειναι τα πιο ραμπο; Σε ιδιες συνθηκες μπηκαν, με τον ιδιο βυθο, το ιδιο φιλτρο...ομως δεν αντεξαν ολα....

Link to comment
Share on other sites

Mια απο αυτες ειναι η παρακατω!

Αυτό δέν λέει απολύτως τίποτα.....

Έχουν περάσει από τα ενυδρεία μου ΑΜΕΤΡΗΤΑ κορυντόρας και δέν έχω χάσει ούτε 1 στους 6 πρώτους μήνες......

Επίσης έχω προσωπικά παραδείγματα μεταφοράς γέννας (3 ή 4) σε νέο ενυδρείο με 100% επιβίωση των μικρών.....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να τις ακούσω με δεδομένα όμως....

Θεωρώ πώς είναι ένα θέμα για προχωρημένους και εγώ σαν άσχετη που είμαι μπορώ να γράψω μόνο μία ιστοριούλα από αυτές που ζητάτε...

Μακάρι να βοηθήσω στα συμπεράσματα σας..

Το ενυδρείο είχε ασβεστολιθικό χαλίκι και κορυ..

Μόλις κατάλαβα πόσο κακο ήταν αυτό για τα κορυ.. άλλαξα τον βυθό και έβαλα άμμο..

Έχασα όλα τα κορυ.. εκτός από δύο που ήταν πιο μεγάλα ηλικιακά.. τα οποία έχω ακόμα..

Η αλήθεια είναι ότι έχασα και αρλεκίνους που δεν έχουν καμία επαφή με τον βυθό..

Αλλά τα κορυ αποδεκατίστηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημητρη, δεν ειπα εγω οτι λεει κατι, εγω ειπα οτι υπαρχουν απειρες ιστοριες που εχουν πεθανει τα ψαρια! Σιγουρα θα υπαρχουν και απειρες που τα ψαρια δεν ειχαν απολυτως τιποτα!

Εδω σκοπος του θεματος ειναι να δουμε τι συμβαινει στ αληθεια οχι να μου την πεις!

Ειχα κι εγω κορυ που μου πεθαναν μολις τα εβαλα σε αστρωτο βυθο κι αναρωτιομουν γιατι!

Εσυ εχεις τεκμηριωμενες και επιστημονικες αποδειξεις οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τα κορυ και τον αστρωτο βυθο ή προσωπικες ιστοριες;

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία και δικιά μου και δε μπορω να εξηγήσω τα γεγονότα ούτε να τα αξιολογήσω. Στο φυτεμενο που ειχα, στους 7 μηνες λειτουργίας του έβαλα 5 Cory panta. Έχασα τα 4 μέσα σε λιγότερο απο μια εβδομάδα και το πέμπτο το έδωσα σε φίλο μπας και γλιτώσει αφου είχε ήδη χάσει κάπως το χρωμα του. Ποτε δεν έμαθα τι έφταιξε. Άλλες απώλειες εκείνο τον καιρο δεν είχα σε αλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημητρη, δεν ειπα εγω οτι λεει κατι, εγω ειπα οτι υπαρχουν απειρες ιστοριες που εχουν πεθανει τα ψαρια! Σιγουρα θα υπαρχουν και απειρες που τα ψαρια δεν ειχαν απολυτως τιποτα!

Εδω σκοπος του θεματος ειναι να δουμε τι συμβαινει στ αληθεια οχι να μου την πεις!

Ειχα κι εγω κορυ που μου πεθαναν μολις τα εβαλα σε αστρωτο βυθο κι αναρωτιομουν γιατι!

Εσυ εχεις τεκμηριωμενες και επιστημονικες αποδειξεις οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τα κορυ και τον αστρωτο βυθο ή προσωπικες ιστοριες;

Ρεεεεεεε δέν θέλω να στην πώ....Ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν....ϊσα ίσα που ζητάω από όσους ξέρουν να περιγράψουν με επιστημονικά δεδομένα τί συμβαίνει στον "άστρωτο" βυθό...Μέχρι τώρα όμως κανείς δέν ε΄χει παραθέσει καμία απολύτως, επιστημονική απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν επιστημινικες αποδειξεις νομιζω! Απο εμπειριες νομιζω μιλαμε ολοι! Απο εμπειριες νομιζω πως δημιουργηθηκε και ο μυθος αυτος! Αν ειναι μυθος τελικα!

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν ξέρουμε κάτι και δεν μπορούμε να αποδείξουμε τη φταίει δημιουργούμε μύθους που μας φαίνονται λογική.

Αρκετή είναι αυτή που λένε να μην βάζουμε σε νέο ενυδρείο otocinclus affinis γιατί ψοφούν!!!

Τη να φταίει; Το άστρωτο νερό, ή τα άστρωτα φύλα από τα φυτά και τα διακοσμητικά; Πάντως δεν φταίει ο άστρωτος βυθός γιατί δεν συχνάζουν εκεί.

Αν εμένα και κάθε εμένα με θεωρείτε έμπυρο και κάτσω και γράψω μια θεωρία βγαλμένη από τα μανίκια μου για το ότι ο θάνατος των οτοκυκλων οφείλετε σε βακτήρια που είναι κολλημένα πάνω στα φύλα των φυτών για αυτό πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να φαγωθούν αυτά τα βακτήρια από άλλα μη επιβλαβή βακτήρια και αν όλα αυτά τα γράψω με λίγο επιστημονικό τρόπο και βάλω πιπεράκι και αλατάκι τότε ένα μεγάλο ποσοστό θα το πιστέψει γιατί και καλά το είπε ο έμπειρος και μάλιστα το ανέλυσε. Τόσο εύκολα μπορεί να δημιουργηθεί ένας μύθος.

Τέλος κάπου διάβασα ότι σε κάποιον ψόφησαν τα κόρυ μετά από 7 μήνες, σε εμένα τα κόρυ με πέθαναν μέσα σε λίγες μέρες σε ενυδρείο που λειτουργούσε 2-3 χρόνια τη έγινε ξέστρωσε ο βυθός;

Και τέλος αρκετά άτομα χάνουν ψάρια μαζικά και δεν είναι κορυ τη συμβαίνει εκεί; Φταίει μήπως το άστρωτο φως :)

Είναι πολλά που δεν ξέρουμε και όταν δεν ξέρουμε απλά λέμε δεν ξέρουμε και δεν δημιουργούμε σενάρια βγαλμένα από την φαντασία μας και δεν υιοθετούμε θεωρίες που δεν έχουν καμιά βάση, γιατί όσα παραδείγματα μπορείτε να πείτε για ξαφνικούς θανάτους κόρυ, άλλα τόσα μπορώ να πω και εγώ για επιτυχημένη επιβίωση των κόρυ σε "άστρωτο βυθό".

Αλλού πρέπει να ψάξουμε τα αίτια των αιφνίδιων μαζικών θανάτων τον κόρυ, προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου κορυεξπερτ :) για να βοηθήσω ξέρω μόνο ότι δεν υπάρχει άστρωτος βυθός αλλά άστρωτο γενικά ενυδρείο.

Τέλος θα σας πω μια θεωρία έτσι για να ψαχτείται, λόγο το ότι το ενυδρείο δεν είναι σωστά στρωμένο δημιουργούνται διάφοροι επιβλαβείς οργανισμοί στην στήλη του νερού η οποίοι κατακάθονται στον βυθό, Επειδή τα κόρυ έχουν άμεση επαφή με τον βυθό είναι τα πρώτα ψάρια που αντιμετοπίζουν και τα ανάλογα προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν τα ψάρια στον μαζικό θάνατο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...