Jump to content

Νεο 60Lt


Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια! Εχω ενα 60αρη ενυδρειο. Με φυσικο χαλικακι 2-3mm (αν τα λεω καλα) και στρωσιμο νερου. Πλεον μόλις σημερα εέφτιαξα ενα ασιατικο κλιμα οπως μου ειπαν απο το petshop. Πηρα 3 φυτα (ικεα) τα οποια και εβαλα. Απο ψαρακια ειχα ενα πλακοστομο, ενα τιγρακι (μου ειπε το petshop οτι ειναι Ασίας) και ετσι πηρα και ενα γκουραμι και 4 αρλεκινους. Ελπιζω να είναι σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην δωσε μας μετρησεις του νερου να δουμε αν ειναι στρωμενο.

Τα ψαρια που πηρες ειναι Ασιας αλλα καποια δεν κανουν για το ενυδρειο σου..

Οι αρλεκινοι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες,θελουν τουλαχιστον 80εκ μηκος και επισης πανε σε κοπαδια,απο 8 και πανω.

Τα γκουραμι,θελουν χαρεμι,1 αρσενικο και 2-3 θυληκα.Ποιο ειδος εχεις παρει εσυ?Θα μπορουσες να βαλεις αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο σου αλλα θα ειναι τα μοναδικα ψαρια μεσα.

Τα τιγρακια εκτος οτι θελουν κοπαδι,θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και επισης μπορει να τσιμπισουν τις κεραιες του γκουραμι,το εχουν αυτο με τις κεραιες και τα μεγαλα πτερυγια των αλλων ψαριων..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην δωσε μας μετρησεις του νερου να δουμε αν ειναι στρωμενο.

Τα ψαρια που πηρες ειναι Ασιας αλλα καποια δεν κανουν για το ενυδρειο σου..

Οι αρλεκινοι θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες,θελουν τουλαχιστον 80εκ μηκος και επισης πανε σε κοπαδια,απο 8 και πανω.

Τα γκουραμι,θελουν χαρεμι,1 αρσενικο και 2-3 θυληκα.Ποιο ειδος εχεις παρει εσυ?Θα μπορουσες να βαλεις αυτα τα ψαρια στο ενυδρειο σου αλλα θα ειναι τα μοναδικα ψαρια μεσα.

Τα τιγρακια εκτος οτι θελουν κοπαδι,θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και επισης μπορει να τσιμπισουν τις κεραιες του γκουραμι,το εχουν αυτο με τις κεραιες και τα μεγαλα πτερυγια των αλλων ψαριων..

Τα λεει ολα

Εκτος απο το οτι

ο πλεκοστομος γινεται πολυ μα παρα πολυ μεγαλος

Link to comment
Share on other sites

Γκουραμι δεν θυμαμαι ποιο ειδος ακριβως εχω. Εχω σκοπο να παρω και άλλα λιγα για το κοπάδι. Δυστυχως το τιγρακι και ττν πλακοστομο τα ειχα απο ενα αλλο ενυδρειο που αλλα εκει με δουλεψε το πρωτο μαγαζι που ειχα παει. Και ειπα να συνδιασω κατι, ετσι εφτιαξα ξανα μεγαλυτερο ενυδρειο και προσθεσα φυτά, αρλεκινους και γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

Τι να παρεις αλλα λιγα,αφου σου λεω οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τα ψαρια που εχεις.Μπορεις να κρατησεις το γκουραμι (αν δεν ειναι pearl) και να το κανεις χαρεμι με την προυποθεση οτι ολα τα αλλα ψαρια θα φυγουν απο μεσα.Για τους αρλεκινους και τα τιγρακια στα ειπα και πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...