Jump to content

Φυτεμένο 30L


prinaris stelios

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):49cm x 24cm x 31cm
Συνολικά Λίτρα: καθαρά λίτρα νερού 30
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anumbia, java moss, vallisneria, cryptocoryne, egeria densa, κερατόφυλλο 
Ψάρια:  -
Άλλα είδη: προς το παρόν ορισμένοι λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: 3d background από σχιστόλιθο κολλημένο με ρητίνη 
Πέτρες: σχιστόλιθοι 
Ξύλα: μια ρίζα
Άλλα διακοσμητικά : - 
Υπόστρωμα: παλιά λάσπη 
Βυθός: ψιλή άμμος 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): μια Τ5 13W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο RS-2003 1750L/H (το ξέρω είναι πολλά αλλά το έχω μειώσει με πατέντα)
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση: κάθε 15 μέρες flora viva και flora green και μια στις τόσες ταμπλέτες βυθού
Παροχή CO2: ναι, diy
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 25
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23-24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: προς το παρόν αφού δεν έχει ψάρια σπάνια
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο και βακτήρια και μίξη με απιονισμένο αφού το νερό εδώ στην Κρήτη είναι πολύ σκληρό....
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

 

Το ενυδρείο τρέχει τώρα και 2 χρόνια και κατά καιρούς του είχα guppy, φεύγοντας όμως πέρυσι για φαντάρος το ανέλαβε η οικογένεια και όταν γύρισα το βρήκα χωρίς ψάρια. Η λάσπη που λέω σαν υπόστρωμα είναι όλη αυτή που είχε μαζευτεί αυτά τα 2 χρόνια. Ε και τώρα προσπαθώ να το φέρω στα ίσα του...

Ακούω γνώμες παρατηρήσεις και συμβουλές....

Φωτογραφίες:post-25331-0-21835800-1389448815_thumb.jpgpost-25331-0-77858800-1389448835_thumb.jpgpost-25331-0-57887000-1389448852_thumb.jpgpost-25331-0-74058900-1389448873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φαινεται

αν μπορεις βαλε ομως καμια πιο καλη φωτογραφια

Για guppy ειναι μικρο

αν θες μπορεις να βαλεις

ενα μονομαχο

ή

να βαλεις γαριδες

ή

και τα δυο

αλλα υπαρχουν φορες

που που συγκατοικουν μια χαρα

αλλα μπορει να γινουν και γευμα του

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για τις φωτογραφίες αλλά δυστυχώς είναι απ το κινητό μου, μόλις μπορέσω θα ανεβάσω καλύτερες. Σκεφτόμουν πάλι για 3-4 γκάπι αλλά μόνο αρσενικά για να μην έχω γέννες και κάποιες γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο. Εγώ θα προσπαθούσα να καλύψω το κενό που αφήνει το backround με ένα φόντο, από την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ ομορφο φιλε μου! Κι εγω μονομαχο θα σου προτεινω!

Εχει κυανοβακτηριο ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο. Εγώ θα προσπαθούσα να καλύψω το κενό που αφήνει το backround με ένα φόντο, από την πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Ναι

ή με καποιο φυτο

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ ομορφο φιλε μου! Κι εγω μονομαχο θα σου προτεινω!

Εχει κυανοβακτηριο ή μου φαινεται;

Τι είναι το κυανοβακτήριο ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά, για να πω την αλήθεια οι φωτογραφίες το αδικούν. Το σκέφτηκα και για μονομάχο αλλά θα προτιμούσα να μπορούσα να έχω περισσότερα από ένα ψάρια. Θα έχω πρόβλημα αν τελικά βάλω 3-4 αρσενικά guppy;

Link to comment
Share on other sites

Μονο αρσενικα σε τοσο περιορισμενο χωρο πιστευω θα εχεις προβλημα! Το χω δει να συμβαινει!

Κυανοβακτηριο!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω δεν θα έχεις θέμα...απλώς όσο πιο μικρό ενυδρείο τόσο πιο τζαναμπέτικο!!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει θέμα με κυανοβακτήριο ευτυχώς, όσο για τα ψάρια δεν βιάζομαι ακόμα. Από ότι ξέρω όμως αν δεν υπάρχουν θηλυκά, τα αρσενικά δεν έχουν λόγο να ανταγωνίζονται, διορθώστε με αν κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ήρεμα και ειρηνικά ψάρια και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα .

Μην βάλεις όμως 3-4 αλλά 2-3 για να έχουν χώρο μιας και είναι υπερκινητικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Tο εχω πει αρκετες φορες αλλα κανεις δεν ακουει! Τα αρσενικα θα ειναι παντα αρσενικα!

Να βαλω κι αλλα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βίντεο είναι wild το λέει και ο τίτλος :P

Δεν είχα πρόβλημα κανένα ίσα ίσα που έπαιζαν τα 2 πρώτα που πήρα βέβαια σε πολύ περισσότερα λίτρα

αλλά με 1-2 φυτά και χωρίς κρυψώνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ισως Βασιλη αλλα φυλαγε τα ρουχα να εχεις τα μισα! Τα αρσενικα παντα θα τις παιζουν! Σε φιλο μου με τρια αρσενικα, τα δυο κανανε κομα και σκοτωσαν το τριτο και μετα το ενα σκοτωσε το αλλο! There can be only one κι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φίλε μου αρέσει πολύ! Ένα μικρό κόσμημα! Κριμα να μην έχεις 20 - 30 λίτρα ακόμα. Για εμένα, τα ενυδρεία κάτω των 50 λιτρων ειναι πολύ προβληματικά! Σε βασανιζουν πολύ για να βρεις κατάλληλους κατοίκους και παντα σε περιορίζουν στον αριθμό τους.

Πραγματικά χάνει πάάάρα πολύ από τις φωτογραφίες...

Γράφεις ότι εχεις και κερατοφυλο. Ευτυχώς δε το είδα στις φωτογραφίες! Είναι ίσως το μοναδικό φυτό από αυτα που είχα στο ενυδρείο μου και χάρηκα όταν το έβγαλα. Δεν μπορεις να το κρατήσεις ευκολα κάπου σταθερό, αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και με την βοήθεια του φίλτρου κάνεις βόλτες στο ενυδρείο και τυλίγεται πανω στα ψηλά φυτά δεν δοκιμάζοντας τις αντοχές μου...

Σχετικά με τα guppy, νομίζω πως θα μπορούσες να βάλεις μερικά αρσενικά. Δε ξέρω πόσα, αλλα σίγουρα όχι πολλά. Οι καβγάδες που βλέπουμε στα βιντεάκια που ανέβασε ο sturm είναι συνηθισμένοι στα περισσότερα ψαράκια αναμεσα στα αρσενικά που προσπαθούν να εδραιωσουν την θέση τους. Είναι ακίνδυνοι, αρκεί βέβαια να μην είναι συνεχείς. Αυτό δε μπορούμε να το διαπιστωσουμε από τα βίντεο.

Εκείνο που με ανησυχεί περισσότερα με τα συγκεκριμένα ψαράκια, είναι οι αντοχές τους γενικότερα. Στην προσπάθεια τους οι εκτροφείς να παράγουν όλο και πιο εντυπωσιακά ψάρια και να φτάσουν στο επιθυμητό για πώληση μέγεθος όσο το δυνατόν γρηγορότερα, έχουν δημιουργήσει ιδιαίτερα ευαίσθητα και αδύναμα ψάρια που πεθαίνουν εύκολα στα ενυδρεία όχι μόνο των καταστημάτων, αλλά και των χομπιστών. Δεν είναι λοιπόν, κατά την γνώμη μου πάντα, εύκολο ψαράκι, απλά έχει την ατυχία να παράγεται μαζικά και να είναι φθηνό!

Βλέπω πως το νερό σου είναι αρκετά μαλακό για guppy, πιστεύω θα αρέσκονταν σε σκληρότερο νερο, αλλά από την άλλη, τα περισσότερα φυτά προσαρμόζονται και αναπτυσσονται καλύτερα σε ουδέτερο ή μαλακό νερό.

Περιμένω καλύτερες φωτογραφίες :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα κάποιες μετατροπές στο ενυδρειάκι μου. Πρώτον μετέτρεψα το εσωτερικό φίλτρο σε κρεμαστό, δεύτερον έβγαλα το 3d background και έβαλα μονόχρωμο εξωτερικά και φυσικά μπήκε ο πρώτος του κάτοικος. ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ !!!!!!!!! Στο μέλλον θα δοκιμάσω να βάλω και γαριδούλες κι αν τις ανέχεται κάλως.....

Ορίστε και καλύτερες φωτογραφίες από το ενυδρείο και βέβαια από τον μονομάχο μου. Σκέφτομαι να αλλάξω το φόντο σε σκούρο , τι λέτε;;; Κάθε συμβουλή και σχόλιο δεκτά.

post-25331-0-97346200-1389729924_thumb.jpg

post-25331-0-81230600-1389729934_thumb.jpg

post-25331-0-04023100-1389729945_thumb.jpg

post-25331-0-84984100-1389729952_thumb.jpg

post-25331-0-03547800-1389729963_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα φυτεμενο!

Ενα πιο σκουρο μπλε φοντο εμενα προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα...

Αυτα πανω πανω τι ειναι?Μανταλακια?

Το μπουκαλι διπλα?DIY co2?

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε πληροφοριες για το φιλτρο;

Ομορφο ενυδρειο και ομορφο ψαρι!

Φοντο οντως πιο σκουρο καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα φυτεμενο!

Ενα πιο σκουρο μπλε φοντο εμενα προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα...

Αυτα πανω πανω τι ειναι?Μανταλακια?

Το μπουκαλι διπλα?DIY co2?

Να σαι καλά φίλε Γιώργο. Όχι δεν είναι μανταλάκια, απλά είναι μια πατέντα για να στερεώνω μια σειρά λεντάκια για moon light.....Άσε, σκαρφίζομαι διάφορα. Το μπουκάλι ναι, diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες συμπληρωσε και την φορμα παρουσιασης.... :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-oeunia-dhanioossaoco/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μανταλάκια, απλά είναι μια πατέντα για να στερεώνω μια σειρά λεντάκια για moon light....

Εννοεις οτι τα βαζεις και τα βγαζεις?Για βαλε μια φωτο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ για το φόντο!

Ο μονομάχος είναι πανέμορφος! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...