Jump to content

Φυτεμένο 30L


prinaris stelios

Recommended Posts

Για δωσε πληροφοριες για το φιλτρο;

Ομορφο ενυδρειο και ομορφο ψαρι!

Φοντο οντως πιο σκουρο καλυτερα!

Λοιπόν, το φίλτρο είναι ένα rs2003 το οποίο το μετέτρεψα ως εξής, άφησα το μοτέρ του φίλτρου μέσα στο ενυδρείο ,τραβάει το νερό ,το βγάζει έξω και γεμίζει αυτό το πλαστικό κουτάκι το οποίο έχει μέσα βιολογικό υλικό σφουγγάρια και ''υαλοβάβμακα''. Το νερό απλά ξεχειλίζοντας από το κουτί οδηγείται μέσα στο ενυδρείο, απλό και πρακτικό πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το φίλτρο είναι ένα rs2003 το οποίο το μετέτρεψα ως εξής, άφησα το μοτέρ του φίλτρου μέσα στο ενυδρείο ,τραβάει το νερό ,το βγάζει έξω και γεμίζει αυτό το πλαστικό κουτάκι το οποίο έχει μέσα βιολογικό υλικό σφουγγάρια και ''υαλοβάβμακα''. Το νερό απλά ξεχειλίζοντας από το κουτί οδηγείται μέσα στο ενυδρείο, απλό και πρακτικό πιστεύω....

Ωραιος! Αν πεσει το ρευμα τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ενωσα τα 2 θεματα σου μαζι,ετσι και αλλιως μιλαμε για το ιδιο ενυδρειο. :)

Λεω κι εγω....κατι μου θυμιζει αυτο το θεμα!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Αν πεσει το ρευμα τι γινεται;

Αν δεις το φιλτρο

ειναι ωραια πατεντα και δεν υπαρχει

προβλημα για να συνεχισει να τραβαει νερο

αν πεσει το ρευμα

Πολυ ωραιος ο μονομαχος

να σου πω την αληθεια με το 3d μου αρεσε πιο πολυ

αλλα τωρα φαινεται πιο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται; δεν δουλεύει....

Δεν ξερω, για δες το!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, για δες το!

Αν εννοείς ότι μετά όταν δεν θα τραβάει νερό δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Πες ότι σταματάει το φίλτρο να δουλεύει άσε που δεν αδειάζει από νερό αλλά και να αδειάσει όταν το βάζω μπροστά απλά γεμίζει και αρχίζει να ξεχειλίζει κανονικά. Δεν λειτουργεί με κενό αέρος όπως τα εξωτερικά αν αυτό εννοείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ορίστε με πιο σκούρο φόντο!!!!!!!!

Ετοιμο το χες!

Link to comment
Share on other sites

Ε,ναι....πολυ καλυτερο!

Ποτε προλαβες ρε ανθρωπε??? :D

Link to comment
Share on other sites

Με τι κανεις διαχυση στο co2?

Για τώρα απλά περνάει από μια πέτρα σαν αυτές που βάζουν στις αεραντλίες. Πριν γίνει κρεμαστό έβαζα το co2 να περνάει από την έξοδο του φίλτρου ,ξέρεις από εκεί που έχουν συνήθως μια υποδοχή που βάζεις σωληνάκι για να τραβάει και αέρα. Τώρα όμως επειδή ο μόνος τρόπος για να κάνω κάτι τέτοιο είναι να περνάει το co2 μέσα από τα υλικά του φίλτρου και από όσο ξέρω δεν συνιστάται επειδή μπορεί να καταστρέψει την βιολογία του φίλτρου δεν το κάνω. Στο άμεσο μέλλον θα γίνει κατασκευή με κυκλοφοριτή σαν μια πατέντα που έχω δει εδώ στο φόρουμ.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε την πατεντα μου να τελειωνεις η παρε μια σκαλα διαχυσης.Μονο ετσι θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε την πατεντα μου να τελειωνεις η παρε μια σκαλα διαχυσης.Μονο ετσι θα κανεις δουλεια.

Σωστά, είναι δική σου πατέντα, μα κάτι μου θύμιζε το avatar. Η σκάλα διάχυσης δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο δουλεύει....

Link to comment
Share on other sites

Κουκλι το ενυδρειο... κριμα να μην εχεις παραπανω λιτρα θα εκανες παπαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, είναι δική σου πατέντα, μα κάτι μου θύμιζε το avatar. Η σκάλα διάχυσης δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο δουλεύει....

Στη σκαλα διαχυσης μπαινουν οι φυσαλιδες απο κατω και ανεβαινουν προς τα πανω,Οσο ανεβαινουν μικραινουν και το co2 διαχεεται στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο crowntail !!!

Πολυ ομορφα φυτεμενο!

Ενα πιο σκουρο μπλε φοντο εμενα προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα...

Αυτα πανω πανω τι ειναι?Μανταλακια?

Το μπουκαλι διπλα?DIY co2?

Ναι, κι εγώ θα εβαζα κάτι πιο σκούρο ή βαθύ μπλέ ή μαύρο, αν και το 3D δε με χαλαγε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Αν και δεν με χάλαγε το τρισδιάστατο φόντο και τώρα όμορφο είναι,,, Σε αντίθεση με τους άλλους φίλους θα προτιμούσα το ανοιχτόχρωμο αλλά αυτά είναι γούστα.

Σε μια από τις φωτογραφίες φαίνεται στον τοίχο κολλημένο ένα σκίτσο, ένας αετός αν είδα καλά. Είναι δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Αν και δεν με χάλαγε το τρισδιάστατο φόντο και τώρα όμορφο είναι,,, Σε αντίθεση με τους άλλους φίλους θα προτιμούσα το ανοιχτόχρωμο αλλά αυτά είναι γούστα.

Σε μια από τις φωτογραφίες φαίνεται στον τοίχο κολλημένο ένα σκίτσο, ένας αετός αν είδα καλά. Είναι δικό σου;

Δυστυχώς με το 3d φόντο είχα τα εξής προβλήματα, μου έτρωγε χώρο και λίτρα μέσα στο ενυδρείο, μαζευόταν πολύ μπίχλα από πίσω του και σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο νομίζω του χαλούσε την εικόνα και κάπως μπερδευόταν το μάτι του θεατή.

Ναι , Παρασκευά το σκίτσο είναι δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω κάνει το εξής πολύ σημαντικό λάθος. Έχω βάλει για βυθό θαλασσινή άμμος, η όποια έμαθα εχθές από διάφορα ποστ στο φόρουμ ότι θα μου ανεβάζει την σκληρότητα. Θα προχωρήσω λοιπόν στην αντικατάστασή της με χαλαζιακή. Αν όμως μπω σε μια τέτοια διαδικασία δεν θα στρεσαριστούν ψάρι και φυτά; Επίσης ο βυθός θα πρέπει να στρωθεί από την αρχή;;;;; Πείτε μου με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει αυτό όσο πιο σωστά γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ανωδυνος τροπος! Ή βγαζεις ψαρι και το κρατας σε κουβα με νερο ενυδρειου και φιλτρο και θερμοστατη μεχρι να γινει η αλλαγη ή με το ψαρι μεσα τα κανεις ολα τουμπα και κανεις την αλλαγη! Προτεινω το πρωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...