Jump to content

Φυτεμένο 30L


prinaris stelios

Recommended Posts

Δεν υπαρχει ανωδυνος τροπος! Ή βγαζεις ψαρι και το κρατας σε κουβα με νερο ενυδρειου και φιλτρο και θερμοστατη μεχρι να γινει η αλλαγη ή με το ψαρι μεσα τα κανεις ολα τουμπα και κανεις την αλλαγη! Προτεινω το πρωτο!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):49cm x 24cm x 31cm
Συνολικά Λίτρα: καθαρά λίτρα νερού 30
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: anumbia nana, java moss, micro sword, cryptocoryne, microsorum, hottonia palustris
Ψάρια: μονομάχος
Άλλα είδη: 2 red cherry, 6-7 λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βαμμένο μαύρο εξωτερικά
Πέτρες: σχιστόλιθοι
Ξύλα: μια ρίζα
Άλλα διακοσμητικά : σχιστόλιθοι
Υπόστρωμα:-
Βυθός: χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες οικονομίας, 20w 6400 kelvin, 23w 4500kelvin
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: κρεμαστό 400l/h με spiromax, σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας
Λίπανση: καθημερινά 1ml γενικό λίπασμα της sera και 0,7ml excel
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: διάφορα pellets για μονομάχους και γαρίδες


Παράμετροι
pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 25
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 10 μέρες αλλαγή το 1/3 του νερού αφού γίνει προετοιμασία με αντιχλώριο.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Πέρασε περίπου ένας χρόνος από τότε που το παρουσίασα τελευταία φορά και έχουν γίνει κάποιες αλλαγές. Οι συγκεκριμένες λάμπες μπήκαν τώρα 10 μέρες και έχω δει τρομερή διαφορά στα φυτά, έχουν πολύ καλή ανάπτυξη και παρόλο που είναι αρκετά δυνατός ο φωτισμός δεν έχω κανένα πρόβλημα με άλγες (το φωτιστικό είναι diy).

Ο μονομάχος ο καημένος δεν είναι έχει και την καλύτερη εμφάνιση αφού έλειπα αρκετό καιρό από το σπίτι και είχαν αναλάβει το ενυδρείο οι δικοί μου που δεν είναι και πολύ ''οπαδοί'' στο ''σπορ''. Κατά τα άλλα είναι υπερκινητικός και ορεξάτος.

Οι red cherry μπήκαν σήμερα, ήρθαν μούρη με μούρη με τον μονομάχο και τους έδωσε καμία σημασία ευτυχώς......

Ορίστε λοιπόν και μερικές φωτό !!!


Φωτογραφίες:post-25331-0-82051700-1419364907_thumb.jpgpost-25331-0-30210500-1419364920_thumb.jpgpost-25331-0-17189000-1419364945_thumb.jpgpost-25331-0-12809100-1419364958_thumb.jpgpost-25331-0-73465100-1419364971_thumb.jpgpost-25331-0-02358900-1419364981_thumb.jpgpost-25331-0-38326600-1419364989_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβαινω καλα απο τις φωτο,εχεις και χαλικι και αμμο?

Ωραιο φαινεται.

Για τις γαριδες μην εισαι σιγουρος,το βραδυ που θα κλεισουν τα φωτα ειναι το δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο ίσως να είναι χαλίκι αλλά σε πολύ ψιλή κοκκομετρία σαν την άμμο. Όσο για τις γαρίδες θα σου πω αύριο στα σίγουρα, γι αυτό πήρα 2 προς το παρόν.....

Η μια πάντως είναι πιο ντροπαλή και συνέχεια κρυβόταν και το χρώμα της ήταν λιγότερο έντονο, δεν ξέρω ή άρρωστη είναι ή μπορεί να άλλαξε σήμερα δέρμα

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες που βλεπω στις φωτο ειναι διαφορετικες η ειναι η ιδια γαριδα?

Αυτη που λες με το λιγοτερο χρωμα μπορει να ειναι αρσενικη η μπορει να ειναι κατωτερο grade.Αρρωστη δεν ειναι αλλα ουτε αλλαξε δερμα.

Σε 2 μερες δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τον μονομαχο και τις γαριδες.Μπορει να μη χτυπησεις τις μεγαλες αλλα αν γεννησουν μη περιμενεις να δεις μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες που βλεπω στις φωτο ειναι διαφορετικες η ειναι η ιδια γαριδα?

Αυτη που λες με το λιγοτερο χρωμα μπορει να ειναι αρσενικη η μπορει να ειναι κατωτερο grade.Αρρωστη δεν ειναι αλλα ουτε αλλαξε δερμα.

Σε 2 μερες δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τον μονομαχο και τις γαριδες.Μπορει να μη χτυπησεις τις μεγαλες αλλα αν γεννησουν μη περιμενεις να δεις μικρα.

Η ίδια γαρίδα είναι, η άλλη ήταν συνέχεια κρυμμένη. Το ότι άλλαξε δέρμα το λέω πιο πολύ από την άποψη ότι κρυβόταν και όχι τόσο για το χρώμα.

Όσο για τις γέννες δεν περιμένω και πολλά, το ξέρω.....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε!

Χρειαστηκε να διαβασω το θεμα απο την αρχη για να θυμηθω το ενυδρειακι σου και μπορω να πω ειναι εχει γινει σουπερ!

Δεν γνωριζω να σου πω για τις γαριδες και τον μονομαχο,μπορει αφου εχεις αρκετα φυτα να βρισκουν κρυψωνα αν χρειαστει και να μην εχουν προβλημα......για τον γονο βεβαια θα ειναι δυσκολα.....

Ωραιο το φωτιστικο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια γαρίδα είναι, η άλλη ήταν συνέχεια κρυμμένη. Το ότι άλλαξε δέρμα το λέω πιο πολύ από την άποψη ότι κρυβόταν και όχι τόσο για το χρώμα.

Όσο για τις γέννες δεν περιμένω και πολλά, το ξέρω.....

Το οτι κρυβεται φταει οτι εχεις ψαρι μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και από εμενα. Κάθισα και διάβασα όλο σου το άρθρο και έχω να σου πω τα εξής! Αρχικά είσαι και ο πρώτος στις πατέντες!! Το φωτιστικό που έχεις τώρα μου αρέσει όπως και το καινούργιο σου aquascape μακράς καλύτερο! Επίσης μου αρέσει πολύ το μαύρο φόντο σου! Θέλω να σου πω τα εξής. Η αμμός που διάλεξες μου φαίνεται πολυ σκοτεινή και στη θέση σου θα έκανα μια περιοχή μικρή με λευκή άμμο στην μπροστά γωνία χωρις φυτα χωρίς τίποτα και θα έβγαζα τα mini sword πισω. Για τις γαρίδες μην ανησυχείς γιατί και εγώ όταν είχα πάρει τις δικές μου ήταν σχεδόν άχρωμες και κοκκίνησαν μετά από μέρες. Τέλος καλό θα ήταν να έβαζες ενα δίχτυ ήπλέξιγκλας μην σου φύγει ο μονομάχους απ έξω! Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και από εμενα. Κάθισα και διάβασα όλο σου το άρθρο και έχω να σου πω τα εξής! Αρχικά είσαι και ο πρώτος στις πατέντες!! Το φωτιστικό που έχεις τώρα μου αρέσει όπως και το καινούργιο σου aquascape μακράς καλύτερο! Επίσης μου αρέσει πολύ το μαύρο φόντο σου! Θέλω να σου πω τα εξής. Η αμμός που διάλεξες μου φαίνεται πολυ σκοτεινή και στη θέση σου θα έκανα μια περιοχή μικρή με λευκή άμμο στην μπροστά γωνία χωρις φυτα χωρίς τίποτα και θα έβγαζα τα mini sword πισω. Για τις γαρίδες μην ανησυχείς γιατί και εγώ όταν είχα πάρει τις δικές μου ήταν σχεδόν άχρωμες και κοκκίνησαν μετά από μέρες. Τέλος καλό θα ήταν να έβαζες ενα δίχτυ ήπλέξιγκλας μην σου φύγει ο μονομάχους απ έξω! Καλη συνεχεια!!!

Το θεμα δεν ειναι το χρωμα..αλλα αν θα επιζησουν με τον μονομαχο μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και από εμενα. Κάθισα και διάβασα όλο σου το άρθρο και έχω να σου πω τα εξής! Αρχικά είσαι και ο πρώτος στις πατέντες!! Το φωτιστικό που έχεις τώρα μου αρέσει όπως και το καινούργιο σου aquascape μακράς καλύτερο! Επίσης μου αρέσει πολύ το μαύρο φόντο σου! Θέλω να σου πω τα εξής. Η αμμός που διάλεξες μου φαίνεται πολυ σκοτεινή και στη θέση σου θα έκανα μια περιοχή μικρή με λευκή άμμο στην μπροστά γωνία χωρις φυτα χωρίς τίποτα και θα έβγαζα τα mini sword πισω. Για τις γαρίδες μην ανησυχείς γιατί και εγώ όταν είχα πάρει τις δικές μου ήταν σχεδόν άχρωμες και κοκκίνησαν μετά από μέρες. Τέλος καλό θα ήταν να έβαζες ενα δίχτυ ήπλέξιγκλας μην σου φύγει ο μονομάχους απ έξω! Καλη συνεχεια!!!

Φίλε μου, έχω κατά νου να φυτέψω στο μπροστινό μέρος eleocharis σαν γρασίδι οπότε το μαύρο χαλίκι δεν θα φαίνεται. Όσο για να πηδήξει ο μονομάχος ένα χρόνο τώρα δεν είχα πρόβλημα, είχα γυάλινο καπάκι αλλά όπως μου είπε και ο rasta θα μου κόβει φωτισμό. Το δυχτάκι είναι μια καλή ιδέα.

Το θεμα δεν ειναι το χρωμα..αλλα αν θα επιζησουν με τον μονομαχο μεσα..

Απο σο γνωριζω μονομαχος και γαριδες δεν πανε μαζι....

Βρε παιδιά δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω στο ίδιο ενυδρείο μονομάχο και γαρίδες μαζί, και εδώ στο φόρουμ έχω δει τέτοια ενυδρεία. Τέλος πάντων θα κόψω αντιδράσεις και αναλόγως θα πράξω.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Rastafarian αλλα επειδη είδα οτι τον απασχολούσαι και το χρώμα και το συζητούςατε, τον βοήθησα και μ αυτο!! Πιστευω παντως ότι δεν υπαρχει πρόβλημα αλλα οι γαρίδες θα ειναι κρυμμένες συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μη το λετε!Δεν ειναι ολοι οι μονομαχοι ιδιοι..ο δικος μου ξεπαστρεψε 10 ρεντ τσερυ σε ενα βραδυ.Εβαλα μετα Αμανο και τις τσακισε και αυτες..Οπωτε,ποτε να μην ειστε σιγουροι με ψαρια και γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνω το 30λιτρο γαριδάδικο και θα βάλω το μονομάχο σε ενυδρειάκι του jumbo. Αν και προς το παρόν δεν είδα κάτι ανησυχητικό πέραν του ότι οι γαρίδες είναι μονίμως κρυμμένες.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές και πάλι στο ενυδρείο αλλά τώρα θα κάνω πολύ καιρό να το ξαναπειράξω πέραν κάνα φύτεμα αν βρω τα φυτά που ψάχνω. Βγήκε ο μονομάχος καθότι έχασα την μια γαρίδα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι την έφαγε, αλλά και γιατί το νερό μου δεν είναι και ότι πιο μαλακό κυκλοφορεί.

Έτσι λοιπόν στην θέση του μπήκαν 3 endlers αρσενικά ενώ προστέθηκαν ακόμα 3 γαριδούλες.

Στο aquascape άλλαξα την θέση των ξύλων ,πρόσθεσα μερικά κομμάτια σχιστόλιθο πίσω δεξιά και επίσης μπήκε μπόλικη moss σε διάφορα σημεία.

Επίσης παρατήρησα ότι η hottonia palustris έχει πάρει πολύ τα πάνω της και γενικά τα φυτά μου πάνε πολύ καλά από τότε που άλλαξα τον φωτισμό και προσθέτω excel στο νερό.

Αυτά για την ώρα, περιμένω σχόλια.......

post-25331-0-90598700-1419885720_thumb.jpg

post-25331-0-95966700-1419885731_thumb.jpg

post-25331-0-73236300-1419885745_thumb.jpg

post-25331-0-36318400-1419885766_thumb.jpg

post-25331-0-14366100-1419885788_thumb.jpg

post-25331-0-33339800-1419885802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, πολυ ομορφο αλλα νομιζω πως η caboba θα στο πλημμυρισει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μ'αρεσει!Πολυ ομορφο!

Ποσο excel ριχνεις?

Hottonia palustris ουτε κι εγω βλεπω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οπως λεει και ο Θοδωρης πιο πανω οτι ειναι cabomba

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, πολυ ομορφο αλλα νομιζω πως η caboba θα στο πλημμυρισει!

Κι εμενα μ'αρεσει!Πολυ ομορφο!

Ποσο excel ριχνεις?

Hottonia palustris ουτε κι εγω βλεπω..... :)

Νομιζω οπως λεει και ο Θοδωρης πιο πανω οτι ειναι cabomba

Βρε παιδιά δεν νομίζω να είναι cabomba, δείτε τα χαμηλότερα φύλλα της, δεν έχουν καμία σχέση με cabomba.

Γιώργο,excel ρίχνω 0,8 ml την ημέρα, αλλά έχω την εξής απορία: στην συσκευασία γράφει ότι στις αλλαγές νερού ρίχνουμε παραπάνω από την ημερήσια δόση (δεν θυμάμαι τώρα πόσο), μήπως θα έχω πρόβλημα με τις γαρίδες αν ρίξω παραπάνω από την ημερήσια δόση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...