Jump to content

Fahaka Vs Καλώδιο ρεύματος φίλτρου


Torm

Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα για όσους από εσάς κρατάτε μεγάλους θηρευτές στα ενυδρεία σας, καθώς θεωρώ ότι είναι ένα αρκετά επικίνδυνο συμβάν που μου συνέβη σήμερα και θα ήταν καλό να λάβετε και εσείς τις προφυλάξεις σας.

Σήμερα το πρωί κατά τη διάρκεια εργασιών που έκανα σε ενυδρείο μου που φιλοξενεί ένα μεγάλο Tetraodon lineatus (Fahaka puffer) παρατήρησα με τρόμο ότι το puffer είχε δαγκώσει και είχε κόψει ένα μεγάλο κομμάτι από το καλώδιο ρεύματος ενός εσωτερικού φίλτρου. Είχα παρατηρήσει και παλιότερα το συγκεκριμένο ψάρι να δαγκώνει κομμάτια από το spray bar του φίλτρου, αλλά δεν είχα φανταστεί ότι μπορούσε να κάνει τέτοια ζημιά στο καλώδιο. Για καλή μου τύχη δεν υπήρχε διαρροή ρεύματος, γιατί τότε φαντάζεστε πόσο επικίνδυνα θα μπορούσαν να γίνουν τα πράγματα.

Όσοι λοιπόν από εσάς έχουν στα ενυδρεία τους θηρευτές αρκετά μεγάλους ώστε να μπορούν να προκαλέσουν τέτοια ζημιά, σκεφτείτε ξανά μήπως πρέπει να πάρετε κάποια μέτρα.

Παραθετω μερικές φωτογραφίες, για να καταλάβετε γιατί ακριβώς μιλάω.

post-34-1173012378_thumb.jpg

post-34-1173012527_thumb.jpg

post-34-1173012671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι εικόνες τα λένε όλα..... :rasp:

Μόνο αυτό δεν είχαμε δει μέχρι στιγμής.....(πριν καιρό είχαμε ακούσει

για φάγωμα σιλικόνης,σύρματος από πλαστικά φυτά),,αλλά αυτό

παραείναι επικίνδυνο......

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου τι πήγες να πάθεις...

Πάλι καλά που το πρόλαβες!

Τέλικά δεν ξέρεις απο που θα την πάθεις...

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε παιδία, τα είδα όλα. Ευτυχώς που δεν είχαμε κάνα ατύχημα, γιατί παρόλο που το ένα από τα δύο καλώδια σκίστηκε, δεν είχα διαρροή ρεύματος.

Επίσης, αν και δε φαίνεται στις φωτογραφίες, το πάφερ έχει κάνει πολύ μεγάλα σημάδια στο πλαστικό του φίλτρου γύρω από το καλώδιο, σε σημείο που να έχει σπάσει ένα μικρό κομμάτι. Μιλάμε για λύσσα δηλαδή...

Γι' αυτό σας λέω παιδία, προσοχή. Ρίξτε καμιά ματιά στα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...