Jump to content

Απορια Για Φωσφορικα


Recommended Posts

καλησπερα.υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχουν φωσφορικα στη στηλη νερου παροτι δεν ειναι ανιχνευσιμα με τεστ(salifert) και δεν υπαρχουν περιεργες αλγες στο ενυδρειο?εδω κ μια εβδομαδα σε μια xystrix στις ακρες που ειναι λευκες μαζευεται αλγη χρωματος καφε και φευγει ευκολα με μια μπατονετα.επισης και σε μια digitata στο σημειο που μου εσπασε μαζευει αυτη την αλγη.απορω γιατι εχω δυνατη κυκλοφορια γενικα και στα υπολοιπα sps που εχω και δεν εχουν λευκα σημεια δεν εχω κατι παρομοιο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για βοηθα περισσοτερο κωσταρα...ο νεκρος ιστος μαζευεται στα σημεια που εχει ασπρισει το κοραλι?και ειναι ιδιος σαν αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ απλά όταν ένα κοράλλι πεθαίνει ο ιστός του γίνετε καφέ "φλούδα" και φεύγει πάνω από τον σκελετό....λέω μήπως είναι κάτι τέτοιο!Πιο παλία μια μιλεπόρα που με άφησε έκανε αυτό το πράγμα....καφέ στην κορυφή που έμοιαζε με διατομική,αλλά στην ουσία ήταν νεκρός ιστός!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαρδας ολα τα sps,οταν νεκρωνουν οι ακρες τους η' γενικα οταν εχουν απωλεια ιστου,πιανουν αλγη.

Και αυτη που αναφερεις μοιαζει πιο πολυ με διατομικη.

Αν εβγαλες μονο στο κοραλι μην ανησυχεις,ειναι φυσιολογικο.

Το εχω παθει πολλες φορες και ενω τα φωσφορικα ηταν 0.

Καπου ειχα διαβασει πως παιζει ρολο η ζωοξανθελη που αποβαλεται απο τον νεκρο ιστο του κοραλιου.

Αν το ξαναβρω θα σου πω λεπτομερειες :thumbsu:

p.s

Πιο πολυ θα ανησυχουσα για αλλες τιμες του νερου η κυκλοφορια κτλ,λογω νεκρωσης του κοραλιου.

Εκει πως εισαι?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

ναι στρατη.τα χτυπανε κατακεφαλα.στο ιδιο υψος ομως ειναι και 2 μοντιπορες πλατε,αυτες τιποτα!

η αλγη στη digidata μαζευτηκε στο σημειο που εσπασε το φραγκακι.μονο εκει.το υπολοιπο μια χαρα.

εκανα το λαθος και μου επεσε περισσοτερο φυτοπλαγκτον μαζι με ροτιφερ που μου εδωσε ο ευγενιος.παιζει ρολλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον την ωρα που ασπριζει στην ακρη το κοραλι(αναπτυσσεται) το καιει το φως,καταστρεφεται ο ιστος και πιανει αλγη.

Το ιδιο εγινε και στη μοντι που εσπασε.Εμεινε ευαισθητος ιστος ακαλυπτος σε εντονη εκθεση φωτος.

Link to comment
Share on other sites

τη λαμπα την εχω να χτυπαει ετσι.στα πλαγια.απο πανω ειχα πολλες σκιες.την εχω καμια 20ρια μερες ετσι..πανω κατω ολα τα κοραλια τα χτυπα η ιδια ενταση .μια χαρα μου φαινονται.ειναι ομως?

Link to comment
Share on other sites

Οι σκιές τελικά με αυτές τις λάμπες είναι αναποφευκτες, εγώ και που την σηκωσα έχω πολύ καλύτερη διάχυση αλλά σκιασεις εξακολουθω να έχω.

Link to comment
Share on other sites

τις σκιές δεν τις αποφευγεις ΄οπως λέει και ποιο πανω ο φίλος για μένα η λάμπα πρέπει να ειναι απο επάνω και στο ανάλογο ύψος που εχει να κάνει με τι φωτισμό εχεις και σε τι ένταση αυτή τι λάμπα ειναι λέντ?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εχω τωρα εχω λιγοτερες σκιες! αν ειχα lamp clamp που πιανει με μανταλακι πανω στο ενυδρειο θα μπορουσα να το βαλω απο πανω και με λιγη κληση.αλλα εχει 38 ευρω το ριμαδι.ετσι οπως το εχω τωρα δεν ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εχω τωρα μου μοιαζει ποιο καλα.αν το βαλω απο πανω μονο αμα δωσω λιγο κληση δε θα εχω σκιες.ανοιξε ο αιολος ενα θεμα σχετικα με αν πρεπει να εχουμε σκιες η οχι.περιμενω να γραψετε εσεις οι παλιοι τις γνωμες σας να παρω μια ιδεα.απο τα 24 watt (dennerle) πηγα στα 54.ειμαι 2 watt ανα λιτρο.και ακομα ψαχνομαι.σαν ποιοτητα φωτος δε το συζηταω.λεντ και ξερο ψωμι

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου η γνωμη για τα λεντ ειναι η εξης πολυ καλα για συμπληρωματικα τ5 και ξερω ψωμι σταθερες και αποτελσματικες!!! εγω σαν το δικο σου ειχα τις aquael 2x 11w και το αλλαξα με λεντ λαμπα τις Aqualum Par μετα απο λιγο καιρο ξανα εβαλα τις aquael διοτι δεν ειχα σκιες διαχεει το φως ενω τα λεντ οπου βρουν εμποδιο κανου σκια!

Link to comment
Share on other sites

ναι στρατη.τα χτυπανε κατακεφαλα.στο ιδιο υψος ομως ειναι και 2 μοντιπορες πλατε,αυτες τιποτα!

η αλγη στη digidata μαζευτηκε στο σημειο που εσπασε το φραγκακι.μονο εκει.το υπολοιπο μια χαρα.

Δεν πάει να πει ότι όλα τα sps έχουν την ίδια "αντοχή" στο φως. Οι echinata ας πούμε αν και acro θελουν λίγο (σχετικά) φως και λιγότερη κυκλοφορία.Βαλε τη πιο κάτω και αν δεις ότι συνεχίζει τις νεκρώσεις τότε ψάξε για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...