Jump to content

Σκέψη Για Βιοτοπικό Ραμιρέζι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό μου έχει μπει η ιδέα να φτιάξω ένα ενυδρείο τύπου βιοτοπικό (όσο πιο κοντά μπορώ στην πραγματικότητα) με Ραμιρέζι.....

Το ενυδρείο που υπάρχει διαθέσιμο είναι 60 λίτρα....Σύμφωνα με το προφίλ των ψαριών συζητάμε για ένα ζευγαράκι μόνο...

Ερώτηση τώρα. Στα λίτρα αυτά "χωράνε" κάποιο κοπαδάκι καρδινάλιοι πχ; Ή κάτι σε ψαράκια βυθού; Ακόμη σκέφτομαι το χαμηλό ph που χρειάζονται τα ψαράκια να επιτευχθεί με τύρφη....

Από διάκοσμο αρκετά ξύλα, λίγα εύκολα φυτά, φυτά επιφανείας, μπεζ άμμος, φύλλα πλατάνου(;).

Λοιπόν ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σκεψη αλλα σου συνιστω μονο του το ζευγαρι γιατι αν γεννησουν πεφτει πολυ κυνηγι

Μαλακο νερακι με τυρφη και κρατα χαμηλα τα ΝΟ3 γιατι εχουν θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σκεψη αλλα σου συνιστω μονο του το ζευγαρι γιατι αν γεννησουν πεφτει πολυ κυνηγι

Μαλακο νερακι με τυρφη και κρατα χαμηλα τα ΝΟ3 γιατι εχουν θεμα

Συμφωνω και επαυξανω!

Θα ελεγα ομως καλυτερα να εδινες λιγα παραπανω λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι και εγώ θα ήθελα παραπάνω λίτρα αλλά δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Oκ! Τι σκεφτεσαι απο διακοσμηση, νερο κτλ; Το θες μονο για αναπαραγωγη ή γενικα στησιμο σαν ενυδρειο; Για δωσε λιγες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι σαν κανονικό ενυδρείο, όσο πιο κοντά γίνεται στην φύση των ψαριών. Μπέζ άμμος, πολλά ξυλα, ελαχιστα φυτά, μέτριος φωτισμός...

Το νερό διάβασα ότι χρειάζεται ph κάτω από 7...Τύρφη στο φίλτρο λέω.... Ε, αν δώ και γέννα ακόμη καλύτερα.... Σίγουρα ένα ζευγάρι είναι το ιδανικό. Για χαρεμάκι; 1αρσ και 2θηλ;Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες Παρασκευά αυτά λένε , αυτά που γράφεις πιο πάνω . Εγώ σκέφτομαι την ευαισθησία τους στα Νιτρικά , που σημαίνει ότι θές φυτά που ρουφούν Νιτρικά ή τακτικές αλλαγές νερού . Δεν είναι άσχημη η ιδεά σου .

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού θα είναι με θρησκευτική ευλάβεια εβδομαδιαίες (όπως άλλωστε και στο άλλο μου ενυδρείο).

Απο φυτά λέω λίγα μη απαιτητικά, valisneria, anubia, cryptocorine, θα γίνει η σχετική έρευνα. Απλά θα ήθελα να είναι όσο πιστότερο γίνεται στον βιότοπο των ψαριών σε όλες τις παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Από τα φυτά που λές εμένα μου αρέσουν οι anubies var barteri nana και Vallisneria Nana . Καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι σαν κανονικό ενυδρείο, όσο πιο κοντά γίνεται στην φύση των ψαριών. Μπέζ άμμος, πολλά ξυλα, ελαχιστα φυτά, μέτριος φωτισμός...

Το νερό διάβασα ότι χρειάζεται ph κάτω από 7...Τύρφη στο φίλτρο λέω.... Ε, αν δώ και γέννα ακόμη καλύτερα.... Σίγουρα ένα ζευγάρι είναι το ιδανικό. Για χαρεμάκι; 1αρσ και 2θηλ;Τι λέτε;

Απαραιτητα ψιλλη αμμο! Ξυλα, πετρες κατα προτιμηση πλατιες για να γεννανε, οπως ειπες ελαχιστα φυτα εως και καθολου και μετριο φωτισμο!

Διαβασμενο σε βλεπω!

Ph 5-6 ( αλλα ας μην το παρακανουμε, δεν θα παρεις και αγρια ). Τυρφη για να το κανεις τσαι και φυλλα για τον βυθο. Οχι παρα πολλα, μην το παρακανεις!

1 ζευγος και οχι χαρεμι!

Θερμοκρασια 27 με 30!

Οι αλλαγές νερού θα είναι με θρησκευτική ευλάβεια εβδομαδιαίες (όπως άλλωστε και στο άλλο μου ενυδρείο).

Απο φυτά λέω λίγα μη απαιτητικά, valisneria, anubia, cryptocorine, θα γίνει η σχετική έρευνα. Απλά θα ήθελα να είναι όσο πιστότερο γίνεται στον βιότοπο των ψαριών σε όλες τις παραμέτρους...

Απο τα φυτα που αναφερεις μονο η βαλισνερια και αυτη πρεπει να ειναι καποια αμερικανικη ποικιλια ή εχινοδορο μπλεχερι!

Σκεψου ομως οτι το ενυδρειο σου ειναι και μικρουλι οποτε μην το πηξεις!

Οπως ειπες ευλαβικες αλλαγες νερου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τυρφη μη βαλεις στο φιλτρο του ενυδρειου σου,καντο σε βαρελι προετοιμασιας.Στο φιλτρο θα εχεις πολλα σκαμπανεβασματα των σκληροτητων και του ph και δεν θα μπορεσεις να το κρατησεις σταθερο με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καλητερα ενα ζευγαρακι και καλητερα μονα τους

ριζες οπωσδηποτε

και φυλλα οπως σου ειπαν

Για την τυρφη σου ειπαν

Και οπως ειπες εβδομαδιες αλλαγες

για να κρατησεις χαμηλα το νιτρικα

Καλη επιτυχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα Παρασκευα!!!

Θα το παρακολουθησω βημα βημα(και απο κοντα φυσικα)!!!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μας δειξεις καμια εικονα για το τι περιπου σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μας δειξεις καμια εικονα για το τι περιπου σκεφτεσαι?

Καλημέρα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου αλλά και πάλι θα δείξει. Πάντως η βασική ιδέα αρός τα εκεί πάει.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή επιλογή και αρκετά ενδιαφέρουσα .

αν το έχεις στο μυαλό σου κάπως έτσι θα γίνει πολύ όμορφο και φυσικό .

το βασικό που πρέπει να προσέξεις είναι να κρατήσεις τις τιμές σταθερές ,όσο μπορείς γιατί είναι ευαίσθητα ψαράκια και όπως ξέρεις και στο μικρό ενυδρείο κρατιούνται πιο δύσκολα οι τιμές .

πάντως το όλο θέμα είναι πολύ καλό και εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για την ενθάρρυνση, γιατί η αλήθεια είναι πως λόγω της ευαισθησίας των ψαριών το σκέφτομαι λίγο περισσότερο...

Τύρφη σε βαρελάκι λέτε καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα Παρασκευα!!!

Θα το παρακολουθησω βημα βημα(και απο κοντα φυσικα)!!!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Εσύ φίλε Γιώργο θα πρέπει να έρθεις να το συζητήσουμε από κοντά....

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,μονο σε βαρελι φιλε η τυρφη,αν την εχεις στο φιλτρο,σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις με βρυση θα ανεβαινουν ολα και μετα θα ξαναπεφτουν και παλι το ιδιο,οπωτε ποτε δεν θα εχεις σταθερες συνθικες ετσι.Ενω οταν την δουλευεις στο βαρελι κανεις αλλαγη νερου με νερο που οι σκληροτητες και το ph ειναι ιδιες με αυτες που εχει το ενυδρειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,μονο σε βαρελι φιλε η τυρφη,αν την εχεις στο φιλτρο,σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις με βρυση θα ανεβαινουν ολα και μετα θα ξαναπεφτουν και παλι το ιδιο,οπωτε ποτε δεν θα εχεις σταθερες συνθικες ετσι.Ενω οταν την δουλευεις στο βαρελι κανεις αλλαγη νερου με νερο που οι σκληροτητες και το ph ειναι ιδιες με αυτες που εχει το ενυδρειο. ;)

Ξρα λΞ­με βαρΞ­λι με κυκλοφορΞτη και καλτσονΞ¬κι με τΟρφη μΞ­σα;

Και πΟσες μΞ­ρες πρΞ―ν την αλλΞ¬γη να δουλεΟει; ΑπΟ τη προηγοΟμενη αλλαγΞ Ξ πχ μια-δυο μΞ­ρες πρΞ―ν;

Link to comment
Share on other sites

Ξρα λΞ­με βαρΞ­λι με κυκλοφορΞτη και καλτσονΞ¬κι με τΟρφη μΞ­σα;

Και πΟσες μΞ­ρες πρΞ―ν την αλλΞ¬γη να δουλεΟει; ΑπΟ τη προηγοΟμενη αλλαγΞ Ξ πχ μια-δυο μΞ­ρες πρΞ―ν;

Ξαναγράφω γιατί τα έβγαλε αλαμπουρνέζικα....

Άρα λέμε βαρελάκι με κυκλοφορητή και καλτσονάκι με τύρφη μέσα;

Και πόσες μέρες πρίν την αλλαγή να δουλεύει; Από την προηγούμενη αλλαγή ή μια-δυο μέρες πρίν;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,μονο σε βαρελι φιλε η τυρφη,αν την εχεις στο φιλτρο,σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις με βρυση θα ανεβαινουν ολα και μετα θα ξαναπεφτουν και παλι το ιδιο,οπωτε ποτε δεν θα εχεις σταθερες συνθικες ετσι.Ενω οταν την δουλευεις στο βαρελι κανεις αλλαγη νερου με νερο που οι σκληροτητες και το ph ειναι ιδιες με αυτες που εχει το ενυδρειο. ;)

Σωστος :thumbsu:

Και θαχει και περισσοτερο χωρο στο φιλτρο για βιολογικο

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με alder cones θα μπορω λετε να κανω την δουλεια μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...