Jump to content

Νεος Σε Αναπαραγωγη Σαλιγκαριων


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να ασχοληθω με αναπαραγωγη σαλιγκαριων,διαβασα αλλα δεν τα βρηκα ολα αυτα που θελω,εχω ενα 30λ φυτεμενω,το θελω μονο για αναπαραγωγη και μετα να τα βαζω σε αλλο ενυδρειο ,τι τα ταιζω?εχω μεσα ανουμπια νανα υπαρχει προβλημα?σε ποσο καιρο αναπαραγουν και ποσα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Καταρχά για τί σαλιγκάρια μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενας φιλος προκειται να μου δωσει apple snail τα οποια του εχουν κανει τσαμπια και δεν εχουν γινει ακομα,ειναι κολλημενα εξω απο το νερο,εαν μου δωσει ενα τετοιο εμενα μπορω να το κολλησω στο τζαμι μου?και γενικα να γεννηθουν στο δικο μου ενυδρειο?δεν εχω καποιο apple snail...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να το κολλησεις εσυ το τσαμπι,αυτο το κολλαει το σαλιγκαρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην δοκιμασουμε να μου δωσει ε?και αν το ριξω μεσα στο νερο?

Άν το ρίξεις στο νερό τα μικρά θα πεθάνουν.Τα αβγά πρέπει να έιναι εκτός νερού αλλά σε συνεχές υγρό περιβάλλον αλλιώς πάλι πεθαίνουν από ξηρασία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το τσαμπί , να βρεξεις λίγο ενυδρειακο βαμβάκι και να το ακουμπησεις επανω. Το βαμβάκι με το τσαμπί πρεπει να το βάλεις στο ενυδρείο. Μπορεις να πάρεις ενα ταπερακι και να κανεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1880-apple-snail/

ας ψάχνουμε και λιγάκι το Aquazone....έχει καλά πράγματα....είναι καλό φόρουμ.....χεχεχεχεχχεχε ;)

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβάκι με το τσαμπί πρεπει να το βάλεις στο ενυδρείο. Μπορεις να πάρεις ενα ταπερακι και να κανεις δουλειά.

τι εννοεις?δηλαδη?θα παρω το βαμβακι που θα ειναι βρεγμενο και θα εχει μεσα τυλιγμενο το τσαμπι απο τα apple...και θα το αφησω στον πατω του ενυδρειου?το ταπερακι τι ακριβος το κανω??

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?δηλαδη?θα παρω το βαμβακι που θα ειναι βρεγμενο και θα εχει μεσα τυλιγμενο το τσαμπι απο τα apple...και θα το αφησω στον πατω του ενυδρειου?το ταπερακι τι ακριβος το κανω??

Το λινκ πιο πανω το διαβασες?

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το άρθρο

"Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα αν μεταφέρουμε το τσαμπί σε κάποια άλλη θέση, εφ' όσον
είμαστε προσεκτικοί και δεν προκαλέσουμε ζημία. Ένα τσαμπί που έχει υποστεί ζημιά είναι
περισσότερο επιρρεπές σε μολύνσεις και υπάρχει η πιθανότητα να ξεραθεί. Ο καλύτερος
τρόπος για να μετακινηθούν τα αυγά είναι. . .
"

Μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσεις . . . :)

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλε και δεν λεει αυτο που θελω,δηλαδη θα το βγαλω απο το ενυδρειο του,και στο δικο μου πως θα το κολλησω?τι θα κανω?οποτε παλι ισχυει το ερωτημα μου στον dpap οτι : τι εννοεις?δηλαδη?θα παρω το βαμβακι που θα ειναι βρεγμενο και θα εχει μεσα τυλιγμενο το τσαμπι απο τα apple...και θα το αφησω σε πιο μερος του ενυδρειου?το ταπερακι τι ακριβος το κανω??

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλε και δεν λεει αυτο που θελω,δηλαδη θα το βγαλω απο το ενυδρειο του,και στο δικο μου πως θα το κολλησω?τι θα κανω?οποτε παλι ισχυει το ερωτημα μου στον dpap οτι : τι εννοεις?δηλαδη?θα παρω το βαμβακι που θα ειναι βρεγμενο και θα εχει μεσα τυλιγμενο το τσαμπι απο τα apple...και θα το αφησω σε πιο μερος του ενυδρειου?το ταπερακι τι ακριβος το κανω??

Ψάχνω το θέμα ενός φίλου αλλά δεν το βρίσκω.

Θα πάρεις το ταπεράκι , θα βάλεις από κάτι βρεγμένο βαμβάκι , θα βάλεις επάνω το τσαμπί , θα βάλεις από επάνω λίγο ακόμα βρεγμένο βαμβάκι και το ταπεράκι θα το βάλεις στην επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πήρες ; Ειναι κολλημένα πουθενά ή τα έχετε αποσπάσει ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα , βαμβάκι από κάτω , βαμβάκι από πάνω και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...