Jump to content

Askoll Ambiente 100 (200 Lt)


dimislyris

Recommended Posts

Αποφασισα μετα απο χρονια να ξανασχοληθω(και να καω για μια ακομα φορα) με το χομπι!!!

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100x40x50
Συνολικά Λίτρα:200
Sump (λίτρα): --

Οργανισμοί
Φυτά:hygrophila polysperma,hygrophila corymbosa,echinodorus bleheri,glossostigma elatinoides,Lilaeopsis brasiliensis,vallisneria americana,vallisneria gigantea,Ludwigia sp.,Alternanthera reineckii,cryptocoryne

Ψάρια:3 oto,3 corys,4 platy,2 moly,6-7 guppies μικρα 2-3 μεγαλα
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαυρη αφισα
Πέτρες: --
Ξύλα:3 ριζες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:Seachem flourite
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4χ30watt t8 (2x sylvania grolux + 2x sylvania aquastar)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Askoll pratiko 200
Θέρμανση/ Ψύξη:Askoll 250 watt
Λίπανση:Σειρά seachem (Flourish,iron,trace,nitrogen,pottasium tabs)
Παροχή CO2:2 kg μπουκαλα 2-3 φυσαλιδες/sec 24 ωρες συνεχομενα με τον ηλεκτρικο διαχυτηρα της ferplast

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: --
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:ενυδρειο 50 λιτρων κατω απο το μεγαλο(στο επιπλο) με φιλτρο γεματο τυρφη θερμοστατη και κυκλοφορητη 1300Lt/h
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-57635-0-86914100-1389475452_thumb.jpg

post-57635-0-10931000-1389475493_thumb.jpg

post-57635-0-27019000-1389475612_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dimislyris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Να το χαιρεσαι :)

Παροχή CO2:2 kg μπουκαλα 2-3 φυσαλιδες/sec 24 ωρες συνεχομενα με τον ηλεκτρικο διαχυτηρα της ferplast

Ποσο καιρο το δουλευεις ετσι το CO2;Εχεις δει κατι αρνητικο;Η δικιλη μπουκαλα ποσο σου διαρκει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η ζούγλα σου..!!! Μόνο το χρώμα στο χαλίκι με χαλάει λίγο.. αλλά γενικά δείχνει πολύ φυσικό!

Διάβασα πως έχεις cory μαζί με oto..

Μπορείς να μου πεις πόσο καιρό τα έχεις και γενικά αν βλέπεις να ταιράζουν στον βυθό;

Έχω διαβάσει πως τα oto είναι αρκετά ευαίσθητα..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

Μπραβο σου

:thumbsu:

Κατεβασαι την θερμοκρασια στους 26 (γνωμη μου)

Επισης τα platy υβριδιζουν με τα molly αν θυμαμαι καλα (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)

Η glossostigma elatinoides χρειαζεται και αλλο φωτισμο διοτι αν διακρυνω καλα αναπτυσσεται προς τα πανω

Corydoras προσθεσε ακομα μερικα ακομα

Νομιζω πως εχεις ξεχασει στα φυτα να βαλει την moss και τις cryptocorynes

ΥΓ πρεπει να προσθεσεις ακομα πολυ hygrophila polysperma γιατι εχεις λιγη και δεν φαινεται :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φαινεται! Πανδαισια χρωματων!

Οι ενστασεις μου ειναι για τον βυθο και την ψαροσυνθεση!

Καλως ξαναρθες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Σας ευχαριστω πολυ.Την παρουσιαση την εκανα χτες το βραδυ μετα απο μια πολυ κουραστικη μερα και αν και ηθελα να γραψω κιαλλα δεν αντεξα τελικα :bigemo_harabe_net-101:

Διας Το δουλευω με αυτον τον τροπο 1.5 μηνα και αποτι καταλαβαινω η μπουκαλα τελειωνει και θελει γεμισμα.Θα καταλαβεις στις φωτογραφιες γιατι την δουλευω 24 ωρες.Απο αλγη δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης και το drop checker που το εβαλα χτες εδειξε πρασινο χρωμα.

AGAPI7 Το χρωμα στο χαλικι ειναι το κλασικο seachem flourite.Δεν προσθεσα τιποτα.Οντως δειχνει πολυ φυσικο.Οσον αφορα τα corys με τα oto δεν εχουν κανενα προβλημα.Τα otos ειναι συνεχεια στα φυτα και λιγο στα τζαμια ενω τα corys μονο βυθο.

paul.asty Τα platy οντως υβριδιζουν με τα molly αλλα δεν δεν τα πηρα εγω...μου τα φερανε.Οχι οτι δεν μου αρεσουν,το χρωμα που δινουν και η αντιθεση του μαυρου με το πρασινο των φυτων ειναι πολυ ωραια, αλλα εγω σκεφτομαι για αλλη ψαροσυνθεση μετα απο κανα μηνα.Corys θα προσθεσω κιαλλα και απο φωτισμο ψαχνω απο oταν εβαλα τα φυτα πως να προσθεσω μια λαμπα τ5 24 watt μπροστα ή λεντοταινια(εδω εχω μαυρα μεσανυχτα θελω την βοηθεια σας οταν αρχισα να ασχολουμαι με τα ενυδρεια δεν γνωριζε κανεις τα led :bigemo_harabe_net-66: ) ή και να αλλαξω ολο τον φωτισμο με τ5 που θελω πολυ περισσοτερα :money: .Απο hygrophila οντως εχει μεινει ενα κομματι αριστρα που δεν εχει. :bigemo_harabe_net-163: !

post-57635-0-60132800-1389512656_thumb.jpg

post-57635-0-14492300-1389512770_thumb.jpg

Στην πρωτη βλεπεις την μοντα που εκανα.Ειχα το συγκεκριμενο που ειναι της Hydor και εχει βαλβιδα πιεσης με μικρορυθμιστη βαλβιδας το οποιο το συνδεσα με την μπουκαλα μετα την συμβουλη του Παναγιωτη απο την Olympia με εναν ανταπτορα που εφτιαξα.Ναναι καλα το παιδι εξυπηρετικοτατος.Τωρα θα το κρατησω για αλλο ενα δυο γεμισματα και μετα μαλλον θα παω στο γνωστο διπλο μανομετρο με ηλεκτροβανα.Θα δειξει.

Στην δευτερη ειναι ο διαχυτηρας της ferplast.Κανει πολυ καλη δουλεια του.Του συνδεσα και μια αεροπετρα μεσα να δω αν ειναι καλυτερα αν και ξερω οτι θα μπουκωνει πιο ευκολα.

Αυτα προς το παρον.Ηθελα να σας δειξω και το moonlight που εχω(οχι της hydor που φαινεται δεξια πανω)το αλλο στο καπακι με φωτοκυτταρο αλλα δεν βγενουν καλες οι φωτογραφιες.Πολυ σκοταδι ρε παιδι μου.

Σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Με μπεζ αμμο θα ηταν πολυ πιο ομορφο πιστευω, και θα αρεσε και στα corys

Τα πλατυ και τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο νερο, η ψαροσυνθεση ειναι λαθος

Κατεβασε και τη θερμοκρασια

Να το χαιρεσαι καλη συνεχεια φιλε μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου αλλα οπως σου ειπαν και πιο πανω εχεις λαθη στη ψαροσυνθεση σου.Βεβαια αυτα αλλαζουν ευκολα και μπορεις να φτιαξεις κατι ομορφο αν εχεις την υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιες καψουρες δεν ξεχνιουντε...Πανεμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ''μικρη'' αλλαγη-προσθηκη στα φυτα,στην διακοσμηση και στον φωτισμο...

post-57635-0-62265400-1390228320_thumb.jpg

post-57635-0-99021000-1390228361_thumb.jpg

post-57635-0-20165600-1390228369_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ''μικρη'' αλλαγη-προσθηκη στα φυτα,στην διακοσμηση και στον φωτισμο...

Για πες μας αν θέλεις τι αλλαγές που έκανες. :)

Πολύ όμορφο φαίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Πολύχρωμο και πανέμορφο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα update.Λοιπον οι αλλαγες που εκανα οπως θα δειτε κλαδευτηκε η περισσοτερη ποσοτητα Hygrophila polysperma και στην θεση της μπηκε corymbosa,echinodorus bleheri και 2-3 κοκκινα.Μπηκαν και αλλα 2 στα δεξια αλλα δεν ξερω την ονομασια τους.Πρεπει το ενα να ειναι Ceratopteris siliquosa Water Sprite και το αλλο didiplis diandra.Αλλαξα τις θεσεις στις ριζες και προσθεσα με dyi μια επιπλεον λαμπα τ5 28watt με στεγανα ακροφυσια και ηλεκτρονικο ballast μπροστα.Ας ειναι καλα ο Στεφανος απο το μαγαζι Σταφυλακης με τα ηλεκτρικα ειδη (http://www.stafylakis.gr/) στο Νεο Κοσμο.

post-57635-0-59245400-1391072111_thumb.jpg

post-57635-0-81179800-1391072276_thumb.jpg

post-57635-0-00177900-1391072464_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι πολυ ομορφο και οταν γεμισει μπροστα το χαλι σου θα δειξει ακομη καλυτερο. Οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ενα Update με οχι και τοσο καλη ποιοτητα στις φωτογραφιες.

post-57635-0-38146200-1391593799_thumb.jpg

post-57635-0-71648900-1391593858_thumb.jpg

post-57635-0-65989500-1391593879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...