Jump to content

Recommended Posts

Φίλοι μου,

Χρειάζομαι την βοήθειά σας,

Σε αρκετά neon tetra έχουν εμφανισθεί εξωτερικά παράσιτα με την ακόλουθη μορφή:

Μήκος παρασίτου 2-3 mm

Πάχος και σχήμα παρασίτου σαν τρίχα (νήμα-λεπτή κλωστή)

Στο τέλος τους τα παράσιτα έχουν λεπτή διχαλωτή (ψαλιδωτή) ουρά

Χρώμα λευκό. (κρεμ).

Φωτογραφία είναι πολύ δύσκολη γιατί τα neon δεν κάθονται για προρταίτο!

Άμεση ενέργεια που έκανα ήταν να ανεβάσω την θερμοκρασία στους 29 βαθμούς.

Και έριξα τα ακόλουθο φάρμακο γενικής χρήσης: Pharma2 Breitband-mittel (της ZooBest).

Πληροφορίες για το φάρμακο αυτό στο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...ROtUDkXWjTovZ0E

Δυστυχώς έλλειπα στο εξωτερικό 5 μέρες και δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη του φαινομένου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ganas

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το περιγράφεις, μάλλον για κάτι σαν Gyrodactylus μου ακούγεται ή κάτι αντίστοιχο.

Σε ποιο σημείο των ψαριών είναι?

Τα ψάρια ξύνονται ή τινάζονται κατά διαστήματα?

Εχουν κάποιο άλλο σύμπτωμα εξωτερικό ή συμπεριφοράς?

Το συγκεκριμένο φάρμακο που αναφέρεις δεν το ξέρω, αλλά νομίζω ότι το General Cure της AΡI θα σε λυτρώσει από την παρουσία τους, αποτελεσματικά (ενδείκνυται για τέτοιας μορφής παράσιτα). Σε περίπτωση που δεν τα αντιμετωπίσει αυτό που έβαλες, προχώρα άμεσα με αυτό. Φρόντισε μόνο να κάνεις διπλή σε διάρκεια θεραπεία για να εξοντωθούν πλήρως. Επίσης να κάνεις καλή αλλαγή νερού (50-60%) με καλό καθαρισμό βυθού πριν ξεκινήσεις. Και να προσθέσεις αεραντλία για καλό αερισμό του νερού κατά τη διάρκεια. Ισως και ο περιορισμός της τροφής να βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Μετά το τέλος της θεραπείας πολύ καλή αλλαγή νερού με καθαρισμό βυθού πάλι και προσθήκη άνθρακα για μία εβδομάδα. Βιταμίνες θα βοηθήσουν στην ανάρρωση των ψαριών.

Περισσότερο δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω...

Εύχομαι καλή επιτυχία στη θεραπεία και περαστικά στα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το περιγράφεις, μάλλον για κάτι σαν Gyrodactylus μου ακούγεται ή κάτι αντίστοιχο.

Σε ποιο σημείο των ψαριών είναι?

Κυρίως στο πλάι

Τα ψάρια ξύνονται ή τινάζονται κατά διαστήματα?

Όχι, κολυμπούν κανονικά

Εχουν κάποιο άλλο σύμπτωμα εξωτερικό ή συμπεριφοράς?

Τρώνε και μια χαρά!

Το συγκεκριμένο φάρμακο που αναφέρεις δεν το ξέρω, αλλά νομίζω ότι το General Cure της AΡI θα σε λυτρώσει από την παρουσία τους, αποτελεσματικά (ενδείκνυται για τέτοιας μορφής παράσιτα). Σε περίπτωση που δεν τα αντιμετωπίσει αυτό που έβαλες, προχώρα άμεσα με αυτό. Φρόντισε μόνο να κάνεις διπλή σε διάρκεια θεραπεία για να εξοντωθούν πλήρως. Επίσης να κάνεις καλή αλλαγή νερού (50-60%) με καλό καθαρισμό βυθού πριν ξεκινήσεις.

Έγινε ήδη!

Και να προσθέσεις αεραντλία για καλό αερισμό του νερού κατά τη διάρκεια.

Και αυτό!

Ισως και ο περιορισμός της τροφής να βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Μετά το τέλος της θεραπείας πολύ καλή αλλαγή νερού με καθαρισμό βυθού πάλι και προσθήκη άνθρακα για μία εβδομάδα. Βιταμίνες θα βοηθήσουν στην ανάρρωση των ψαριών.

Περισσότερο δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω...

Εύχομαι καλή επιτυχία στη θεραπεία και περαστικά στα ψαράκια σου.

Ευχαριστώ πολύ Ντίνο

Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το παράσιτο εντοπίσθηκε!

Λέγεται anchor worm (lernea pp.). Προσβάλλει κυρίως τα χρυσόψαρα.

Πληροφορίες στο http://www.kokosgoldfish.com/Anchor%20Worm.html

Θεραπεύεται με φάρμακο που λέγεται DIMILLIN (Δραστική ουσία: Diflubenzuron).

Επόμενη ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ερώτηση:

Που μπορούμε να βρούμε DIMILLIN? Όποιος γνωρίζει ασ επικοινωνήσει μαζί μου (και με π.μ.)

Ευχαριστώ

ganas

Link to comment
Share on other sites

Η λερναία είναι συγγενές παράσιτο με τα παραπάνω αναφερόμενα (μπορεί να προσβάλει όλα τα ψάρια γλυκού νερού) και το General Cure είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) αποτελεσματικότατο σε τέτοιες περιπτώσεις. Εάν δεις και στη συσκευασία του το αναφέρει (για λερναία). Τυχαίνει να το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα για τέτοια περίπτωση και έκανε απόλυτα αυτό που υπόσχεται - τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.

Το DIMILLIN Γιώργο δυστυχώς δεν το ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Η λερναία είναι συγγενές παράσιτο με τα παραπάνω αναφερόμενα (μπορεί να προσβάλει όλα τα ψάρια γλυκού νερού) και το General Cure είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) αποτελεσματικότατο σε τέτοιες περιπτώσεις. Εάν δεις και στη συσκευασία του το αναφέρει (για λερναία). Τυχαίνει να το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα για τέτοια περίπτωση και έκανε απόλυτα αυτό που υπόσχεται - τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.

Το DIMILLIN Γιώργο δυστυχώς δεν το ξέρω.

Έτσι, το βρήκα...ξεκίνησα την έρευνα από το gyrodactylus και οδηγήθηκα στην λερναία.

Θα ψάξω τα μαγαζιά για DIMILIN και αν δεν βρώ τότε General Cure.

Ευχαριστώ

ganas

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν μετά τη δεύτερη δόση από το general cure να αφαιρέσεις με ένα τσιμπιδάκι την Ύδρα .

Πιστεύω να έβαλες άνθρακα και να έκανες αλλαγή νερού πριν τη χρήση του δεύτερου φαρμάκου ;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν μετά τη δεύτερη δόση από το general cure να αφαιρέσεις με ένα τσιμπιδάκι την Ύδρα .

Τι εννοείς? να πίασω τα neon και να βγάλω το παράσιτο?

Δεν το σκοτώνει το φάρμακο ούτως ή άλλως?

Πιστεύω να έβαλες άνθρακα και να έκανες αλλαγή νερού πριν τη χρήση του δεύτερου φαρμάκου ;

Δεν έβαλα ακόμη το general cure ...

Ευχαριστώ

ganas

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο τη σκοτώνει αλλά απ το να περιμένεις να πέσει από πάνω απ το ψάρι μετά από μερικές μέρες είναι καλύτερα να το αφαιρέσεις εσύ .

Όταν αλλάζουμε φάρμακο στα ενυδρεία κάνουμε αλλαγή νερού και βάζουμε κάρβουνο για να φύγει το παλιό.

Μπορεί να γίνει χημική αντίδραση από τα συστατικά που περιέχουν τα 2 φάρμακα και να έχουμε ολέθρια αποτελέσματα .

Γι αυτό και είμαστε επιφυλακτικοί στο να λέμε αμέσως πιο φάρμακο θα χρησιμοποιήσουμε αν δεν είμαστε έστω στο 50-50 για το πια είναι η ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...