Jump to content

Στρωσιμο ?


GrAcE

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Παιδια εχω προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε! Ειμαι νεος στο χομπυ! Εχω ενα μικρο ενυδρειο (κοντα 55 λίτρα) στο οποιο εχω στρωσει χαλικι και 1 ψευτικο μικρο διακοσμιτικο φυτο! Εκανα τη χαζομαρα και εγινα "θυμα" του πετ-σοπα αφου εβαλα αμεσως 2 ψαρακια χωρις να ξερω τιποτα για τον κυκλο του αζωτου κτλ! Το ενα ψαρακι ψοφισε την επομενη μερα μαλλον λογω αμμωνιας (ειχε κοκκινα βρανχια) Τωρα, εχω μεινει με 1 (δυστηχως ενα μικρο παγκασιους και ξερω τι παιζει με αυτο το ψαρι και γινεται τερας) αλλα οπως ειπα δεν ηξερα! Το ψαρακι δεν μπορω να το χαρισω αν και εχω βαλει αγγελιες παντου, εχω ρωτησει γνωστους και φιλους, εχω ρωτησει πετ σοπς μεχρι και εκει που το πηρα πηγα αλλα κανενα αποτελεσμα! Σχετικα με το στρωσιμο, διαβασα καποια πραγματακια! Εχω παρει υγρα τεστ της ΤΕΤΡΑ! Μετραω εδω και μερες (το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα κοντα) τα εξης:

Αμμωνια=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

Επισης, εχω μπολιασει απο ενα καταστημα το οποιο μου εδωσε ετοιμο βιολογικο υλικο απο δικο του στρωμενο ενυδρειο και το εβαλα στο φιλτρο!! Ομως, οπως ειπα ολες μα ολες οι δοκιμες δειχνουν 0 ΣΕ ΟΛΑ!

Δεν μπορω να ανεβασω νιτρικα αφου εχω μονο 1 ψαρι! Το μονο που παρατηρω ειναι οτι αν δεν κανω αλλαγη ανεβαινει λιγο η αμμωνια (0.1) Ομως νιτρωδη=0 και νιτρικα=0

Ξερω πως πρεπει να φυγει αυτο το ψαρι και να μπουν μεσα μικρα και σωστα ψαρια! Αλλα εκτος αυτου, δεν μπορω να στρωσω το νερο μου και τα νιτρικα!

Τι να κανω?? Μια βοηθεια σε εναν ασχετο σας παρακαλω!

Με εκτιμηση,

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που αν δεν αλλάξεις νερό η αμμωνία σου ανεβαίνει είσαι σίγουρα άστρωτος . Αν δεν αλλάξουμε νερό , σηκώνει νιτρικά και όχι αμμωνία . Στρωμένο ενυδρείο σημαίνει αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 , νιτρικά 5 -15 ppm . Προφανώς το μπόλι το πήρες πρόσφατα και όχι πρίν ένα μήνα .

Μμμμ , τώρα για να το στρώσεις θα παιδευτείς λιγάκι . Τάιζε λίγο , ένα ψάρι έχεις όπως είπες , λίγη τροφή , βακτήρια και συνεχής παρακολούθηση . Βασικά τί πρόγραμμα τηρείς ;

Link to comment
Share on other sites

Νερό αλλαζω κάθε παρασκευή...40% περιπου και ρίχνω prime. Βακτήρια δεν έχω...όταν προτωτοπηρα το ενυδρείο μου εδωσαν ενα κοκκινο μπουκαλάκι που έλεγε "βακτηρια γλυκού νερού d2" αλλά τελείωσε.. Το Μπολι το εχω βάλει σχεδόν απο την αρχή (4 ημέρες μετα την αγορα) γενικα κάνω εβδομαδιαία αλλαγή με prime ταιζω λίγο μια φορά τη μέρα και κάνω κάθε μέρα τεστ για Άμμωνια/νο2/νο3

Καμια ιδέα για το στρώσιμο?? Δεν μπορω με τίποτα να το στρωσω και το τρέχω 1 μήνα τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Παιδια εχω προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε! Ειμαι νεος στο χομπυ! Εχω ενα μικρο ενυδρειο (κοντα 55 λίτρα) στο οποιο εχω στρωσει χαλικι και 1 ψευτικο μικρο διακοσμιτικο φυτο! Εκανα τη χαζομαρα και εγινα "θυμα" του πετ-σοπα αφου εβαλα αμεσως 2 ψαρακια χωρις να ξερω τιποτα για τον κυκλο του αζωτου κτλ! Το ενα ψαρακι ψοφισε την επομενη μερα μαλλον λογω αμμωνιας (ειχε κοκκινα βρανχια) Τωρα, εχω μεινει με 1 (δυστηχως ενα μικρο παγκασιους και ξερω τι παιζει με αυτο το ψαρι και γινεται τερας) αλλα οπως ειπα δεν ηξερα! Το ψαρακι δεν μπορω να το χαρισω αν και εχω βαλει αγγελιες παντου, εχω ρωτησει γνωστους και φιλους, εχω ρωτησει πετ σοπς μεχρι και εκει που το πηρα πηγα αλλα κανενα αποτελεσμα! Σχετικα με το στρωσιμο, διαβασα καποια πραγματακια! Εχω παρει υγρα τεστ της sera! Μετραω εδω και μερες (το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα κοντα) τα εξης:

Αμμωνια=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

Επισης, εχω μπολιασει απο ενα καταστημα το οποιο μου εδωσε ετοιμο βιολογικο υλικο απο δικο του στρωμενο ενυδρειο και το εβαλα στο φιλτρο!! Ομως, οπως ειπα ολες μα ολες οι δοκιμες δειχνουν 0 ΣΕ ΟΛΑ!

Δεν μπορω να ανεβασω νιτρικα αφου εχω μονο 1 ψαρι! Το μονο που παρατηρω ειναι οτι αν δεν κανω αλλαγη ανεβαινει λιγο η αμμωνια (0.1) Ομως νιτρωδη=0 και νιτρικα=0

Ξερω πως πρεπει να φυγει αυτο το ψαρι και να μπουν μεσα μικρα και σωστα ψαρια! Αλλα εκτος αυτου, δεν μπορω να στρωσω το νερο μου και τα νιτρικα!

Τι να κανω?? Μια βοηθεια σε εναν ασχετο σας παρακαλω!

Με εκτιμηση,

Link to comment
Share on other sites

A επίσης έχω και αεραντλία με ελαφρόπετρα αν παιζει κάποιο ρολο...μου προτινετε κάποιο φάρμακο για βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες!

Όταν λες ότι σου έδωσαν έτοιμο βιολογικό υλικό τι υλικό εννοείς; Μακαρόνι ή κάτι άλλο; Το έβαλες στο φίλτρο σου; Τί φίλτρο έχεις και τί υλικά έχει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ένα κουβά το ψάρι σου με νερό αποχλωριωμένο και την αεραντλία που έχεις . Αγόρασε το Tetra Safe Start . Άλλαξε όλο το νερό του ενυδρείου σου . Ρίξε το Safe Start και μετά από 24 ώρες βάλε το ψάρι σου μέσα στο ενυδρείο . Αγόρασε επίσης βακτήρια , πάρε το microbe lift special blend .

Το prime είναι αντιχλώριο και για την αμμωνία . Αν δεν έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου ή δεν χορηγείς εσύ βακτήρια , πώς θα φτιάξεις βιολογία ; Στο φίλτρο τί έχεις ; Έχεις εσωτερικό ; Τί έχεις ;

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες!

Όταν λες ότι σου έδωσαν έτοιμο βιολογικό υλικό τι υλικό εννοείς; Μακαρόνι ή κάτι άλλο; Το έβαλες στο φίλτρο σου; Τί φίλτρο έχεις και τί υλικά έχει μέσα;

Μου έδωσαν ενα τούλι που μεσα είχε σαν κάτι άσπρα πετράδια (σαν μακαρόνια όντως) και νερό απο το ενυδρείο που έβαλα στο φίλτρο...επίσης μου έδωσε να στργγιξω στο νερό μου ενα πράγμα σαν φυκι..φίλτρο δεν ξέρω αυτο που είχε μέσα στόν εξοπλισμό μαζί με τον θερμκσταστη (25c έχω)

Επίσης μέσα στο φιλττο έχει και ενα μαυρο σφουγγάρι. Είχε 2 αλλά έβγαλαν τον ενα για να βάλω το τούλι με το Μπολι...

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ένα κουβά το ψάρι σου με νερό αποχλωριωμένο και την αεραντλία που έχεις . Αγόρασε το Tetra Safe Start . Άλλαξε όλο το νερό του ενυδρείου σου . Ρίξε το Safe Start και μετά από 24 ώρες βάλε το ψάρι σου μέσα στο ενυδρείο . Αγόρασε επίσης βακτήρια , πάρε το microbe lift special blend .

Το prime είναι αντιχλώριο και για την αμμωνία . Αν δεν έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου ή δεν χορηγείς εσύ βακτήρια , πώς θα φτιάξεις βιολογία ; Στο φίλτρο τί έχεις ; Έχεις εσωτερικό ; Τί έχεις ;

Εσωτερικό...safe start είχα βάλει τη πρωτη μέρα ...ενα μπουκάλι μικρο...όπως είπα έχω μπολιασει μέσα στο φιλτρο έχω το υλικό.. Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπόλιασες αλλά από την στιγμή που δεν έδινες βακτήρια πώς περιμένεις να στρώσεις το ενυδρείο σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό . Το φίλτρο σου τί έχει μέσα ; Δεν το έχεις ανοίξει ;

Είχε 2,σφουγγαρακια..έβγαλαν το ενα και έβαλα το τουλι με το μπολι του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσαν ενα τούλι που μεσα είχε σαν κάτι άσπρα πετράδια (σαν μακαρόνια όντως) και νερό απο το ενυδρείο που έβαλα στο φίλτρο...επίσης μου έδωσε να στργγιξω στο νερό μου ενα πράγμα σαν φυκι..φίλτρο δεν ξέρω αυτο που είχε μέσα στόν εξοπλισμό μαζί με τον θερμκσταστη (25c έχω)

Επίσης μέσα στο φιλττο έχει και ενα μαυρο σφουγγάρι. Είχε 2 αλλά έβγαλαν τον ενα για να βάλω το τούλι με το Μπολι...

Η διαδικασία φαίνεται σωστή, δηλαδή να βάλεις το μακαρόνι μέσα στο φίλτρο σου. Κανονικά θα έπρεπε να έχεις στρωμένο ενυδρείο με το μπόλι. Μήπως το ξέπλυνες με νερό από τη βρύση που δεν ήταν αποχλωριωμένο; Γιατί αυτό θα σκότωνε τα βακτήρια και θα ήταν σα να μην είχες πάρει μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπόλιασες αλλά από την στιγμή που δεν έδινες βακτήρια πώς περιμένεις να στρώσεις το ενυδρείο σου ;

Τώρα είναι αργα? Τα βακτήρια πανω κάθε ποτε να τα βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Σε άστρωτα ενυδρεία λέει 4 φορές τον μήνα και σε στρωμένα κάθε 15 για συντήρηση . Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις το ψάρι ;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία φαίνεται σωστή, δηλαδή να βάλεις το μακαρόνι μέσα στο φίλτρο σου. Κανονικά θα έπρεπε να έχεις στρωμένο ενυδρείο με το μπόλι. Μήπως το ξέπλυνες με νερό από τη βρύση που δεν ήταν αποχλωριωμένο; Γιατί αυτό θα σκότωνε τα βακτήρια και θα ήταν σα να μην είχες πάρει μπόλι.

Όχι δεν εκανα τίποτα τέτοιο... Ξέρω πως δεν πρεπει...αλλά και το ψαρακι ζει τόσο καιρο με τέτοιο φίλτρο...;

Link to comment
Share on other sites

Σε άστρωτα ενυδρεία λέει 4 φορές τον μήνα και σε στρωμένα κάθε 15 για συντήρηση . Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις το ψάρι ;

Έχω προσπαθήσει και προσπαθώ κάθε μερα αλλά κανεις και για κανένα λογο δεν το παίρνει.. Ουτε λεφτά ζητάω ουτε τίποτα...αν δεν βρω το συγκεκριμένο και πάρω αυτό που είχα πειράζει?

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπόλιασες αλλά από την στιγμή που δεν έδινες βακτήρια πώς περιμένεις να στρώσεις το ενυδρείο σου ;

Αυτό δεν το ήξερα. Δεν αρκεί το μπόλι από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αρκεί . Βάζω μπόλι την πρώτη μέρα και δεν ξαναβάζω βακτήρια ; Ούτε στις αλλαγές νερού ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει και προσπαθώ κάθε μερα αλλά κανεις και για κανένα λογο δεν το παίρνει.. Ουτε λεφτά ζητάω ουτε τίποτα...αν δεν βρω το συγκεκριμένο και πάρω αυτό που είχα πειράζει?

Δεν ξέρω κατά πόσο θα πειράξει μιά και δεν έχω εικόνα πιο σκεύασμα χρησιμοποίησες . Αυτό που σου πρότεινα εγώ είναι από τα καλύτερα στην αγορά και από τα πιο αξιόπιστα .

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα αύριο να ζητησω "βακτηρια"; γιατί είναι και ασχετοι..το παιδι με το μπολι (Πετ σοπ) μου είπε οτι έχει πολύ καλό στρώσιμο και νιτρικά στο ενυδρείο του..και να μην ασχοληθω με χημικα φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Δείξε του τότε αυτό http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/special-blend/ και πές του : Φίλε , αυτό λέγεται βακτήρια και με αυτό στρώνουμε ενυδρεία . Προφανώς έπεσες σε ......... και σε πήραν στο λαιμό τους . Αν μου λές πανγκάσιους ............ τές πα .

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις και να δείς και τα λάθη σου http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα του έλεγα πάρε το θηρίο που αγόρασα για 55 λίτρα και θα ξαναπήγαινα , αλήθεια σου λέω . Τα πανγκάσιους είναι θηρία και θα πρέπει να τα αποφεύγουμε εκτός και αν έχουμε δεξαμενή ένα τόνο +

Για αυτό δεν το παίρνει κανείς , ούτε ο ίδιος . Φαντάσου .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...