Jump to content

Στρωσιμο ?


GrAcE

Recommended Posts

Έχω προσπαθήσει και προσπαθώ κάθε μερα αλλά κανεις και για κανένα λογο δεν το παίρνει.. Ουτε λεφτά ζητάω ουτε τίποτα...αν δεν βρω το συγκεκριμένο και πάρω αυτό που είχα πειράζει?

Όχι καλέ, γιατί να πειράζει, τόσα βακτήρια κυκλοφορούν στην αγορά. Ο καθένας σου προτείνει με βάση την εμπειρία του και τα προϊόντα που έχει χρησιμοποιήσει.

Όχι δεν αρκεί . Βάζω μπόλι την πρώτη μέρα και δεν ξαναβάζω βακτήρια ; Ούτε στις αλλαγές νερού ;

Εγώ έτσι νόμιζα, γνωρίζω ότι τα βακτήρια αποικίζουν γρήγορα το υπόλοιπο βιολογικό υλικό που έχουμε. Θα το κοιτάξω γιατί με αφορά μιας κι ετοιμάζω νέο φίλτρο για το μονομάχο... Σκόπευα να βάλω το νέο φίλτρο χωρίς επιπλέον προσθήκη βακτηρίων, ούτε στις αλλαγές.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα πειράξει μιά και δεν έχω εικόνα πιο σκεύασμα χρησιμοποίησες . Αυτό που σου πρότεινα εγώ είναι από τα καλύτερα στην αγορά και από τα πιο αξιόπιστα .

Υπάρχει περίπτωση να βάλει βακτήρια και επειδή δεν είναι η τάδε μάρκα να πειράζει; Μα τί λέμε! <_<

Στο καταστημα αύριο να ζητησω "βακτηρια"; γιατί είναι και ασχετοι..το παιδι με το μπολι (Πετ σοπ) μου είπε οτι έχει πολύ καλό στρώσιμο και νιτρικά στο ενυδρείο του..και να μην ασχοληθω με χημικα φάρμακα...

Για άμεσο στρώσιμο πάρε μπόλι από κάποιον συνχομπίστα. Τώρα για βακτήρια δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω μπολιάσει και ποτέ μου ενυδρείο. Μπορεί να έγινε κάποιο λάθος και να καταστράφηκαν οι αποικίες των βακτηρίων, μπορεί το ενυδρείο από οποίο πήρες το μπόλι να ήταν άστρωτο, μπορεί να είναι κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Μην αγχώνεσαι όμως, ας γίνουν όλα σωστά! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Καλλιρόη το d2 που πήρε στην αρχή , δεν το ξέρω . Αν το ξέρεις εσύ και είναι καλό και αξιόπιστο όπως το Seachem Stability , Api Stress zyme , Microbe lift Special blend , ε , ας το ξαναπάρει .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Καλλιρόη το d2 που πήρε στην αρχή , δεν το ξέρω . Αν το ξέρεις εσύ και είναι καλό και αξιόπιστο όπως το Seachem Stability , Api Stress zyme , Microbe lift Special blend , ε , ας το ξαναπάρει .

Ούτε κι εγώ. Μάλιστα το googlαρα και δεν βρήκα τίποτα! Όπως και να' χει ποτέ δεν είναι αργά για να στρωθεί ένα ενυδρείο, ο φίλος μας μπορεί να ξαναπάρει μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά πράγματι . Μόνο που το θηρίο που έχει μέσα θα φάει άφθονη αμμωνία . Κάποια στιγμή θα στρωθεί .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες.

Απο την στιγμη που το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα και ιδιαιτερα αν εχεις μεσα βικογικο υλικο ( ασπρο κοφτο μακαρονακι ), ειναι κατα πασα πιθανοτητα στρωμενο!

Το να ειναι ολα μηδεν δεν μου κολλαει. Μηπως κανεις κατι λαθος στις μετρησεις σου;

Αλγη εχεις;

Φυτα εχεις;

Φυσικα εννοειται πως απο την στιγμη που αποικισουν τα βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις συνεχεια! Βακτηρια ριχνουμε κατα το στρωσιμο και σε μεγαλες αλλαγες νερου, μετα απο φαρμακευτικη αγωγη ή οποιονδηποτε αλλον παραγοντα που μπορει να προκαλεσει απωλεια μερους της βιολογιας μας!

Επισης φυσικα εννοειται πως αν δεν κανεις αλλαγες νερου θα σου σηκωσει αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπόλιασες αλλά από την στιγμή που δεν έδινες βακτήρια πώς περιμένεις να στρώσεις το ενυδρείο σου ;

Απο την στιγμη που μπολιασε το φιλτρο δεν χρειαζεται βακτηρια αλλα τροφη για

τα βακτηρια.Το ποιο πιθανο ειναι να μην επιασε το μπολι εαν οι μετρησεις ειναι

σωστες.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου κανονικά δεν πρέπει να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις μεγάλες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου κανονικά δεν πρέπει να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις μεγάλες αλλαγές;

Πράγματι μέχρι να κλείσει ο κύκλος δεν κάνουμε αλλαγές νερού διότι δεν θα καταφέρει ποτέ να ολοκληρωθεί ο κύκλος . Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι έχει πάει στραβά εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη...τι γραφεις ρε φιλε?Σορρυ κιολας αλλα αυτα που γραφεις τα διαβαζεις πρωτα?Γιατι να βαλει τι ψαρι σε κουβα για 24 ωρες?Παρακαλω αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι δεν απανταμε!Επεισης αν εσυ θες να ριχνεις μια ζωη βακτηρια καλα κανεις,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο!

Φιλε μου,βρες μπολι απο εναν συνχομπιστα και βαλε στο φιλτρο σου.Απο πετσοπ δεν παιρνουμε ποτε μπολι.

Με τι τεστ μετρα,υγρα η στικ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To safe start μου ήρθε στο μυαλό μιά και από ότι κατάλαβα έχει αμμωνία και είναι άστρωτο το ενυδρείο του .

Link to comment
Share on other sites

-Παιδια εχω μπολιασει ξαναλεω γιατι μου το λετε? :P Αν ειναι να ξαναπαρω αλλα εκτος εκεινο το παλικαρι δεν εχω αλλο ατομο (ειμαι Θεσσ/νικη)

-Το SafeStart το ειχα βαλει τη πρωτη μερα πριν βαλω ψαρι μεσα! Δεν κανω ξανα αλλαγη εχετε δικιο απλα μετα απο τοσο καιρο+μπολι και να ειναι 0 και να ανεβαινει αμμωνια αν το αφησω κατι πρεπει να κανω...

-Κανω με υγρα τεστ της SERA οχι στικ!

-Αλγη/φυτα οχι δεν εχω! To νερο σε γενικες γραμμες ειναι καθαρο και κρυσταλλινο! Μονο κατι μικρα και λιγα σκουλικακια (πλαναρια?) μου εμφανιζονται που και που μετα απο 7 μερες απουσιας μου στο σπιτι! Ειχα βαλει μιση ταμπλετα στο νερο που λιωνει (χαζομαρα το ξερω αλλα λογω οικονομικων δεν μπορουσα για αυτοματη ταιστρα)

- Εκανα μετρησεις το πρωι ειχα παλι = 0 σε ολα!

Να ξαναπαρω μπολι? Να μεινω οπως ειμαι και να περιμενω χωρις αλλαγη νερου και ανεβασμα αμμωνιας και 0 νιτρικα+νιτρωδη? Να παρω βακτηρια σημερα? Εχω απελπιστει...απο Σαλονικα καποιος αν μπορει να βοηθησει με μπολι κτλ ας μου πει παρακαλω...

-

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει ενα θεμα με συνχομπιστες που δινουν μπολι.Βρες ποιος ειναι κοντα σου και στειλτου πμ.

Μηπως τα τεστ σου εχουν προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει ενα θεμα με συνχομπιστες που δινουν μπολι.Βρες ποιος ειναι κοντα σου και στειλτου πμ.

Μηπως τα τεστ σου εχουν προβλημα?

Οκ εγραψα και εκει! Τα τεστ τι να σου πω..ολοκαινουργια τα πληρωσα απο καταστημα και ακολουθω τις οδηγιες κατα γραμμα...

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Δες ποιος ειναι κοντα σου απο αυτο το θεμα και στειλτου πμ,πιο γρηγορα θα γινει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Παδια οπως ειπα στην αρχη πριν μπολιασω ειχα ριξει SafeStart και αντιχλωριο αυτο!

Τα βακτηρια μου ηταν αυτα!

Τωρα εχω το Prime!

Έγινε επεξεργασία - GrAcE
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλαξα νερο και εκτος πριμε εβαλα και βακτηρια (της ΑΡΙ) και οι μετρησεις ειναι:


Aμμωνια=0

NO2=0.5 (ηταν εντονο πορτοκαλι)

NO3= 0.8 - 0.9


Ειναι κακο που εχω νιτρωδη και με το υλικο ανεβηκαν και το νιτρικα??

Link to comment
Share on other sites

Ακομα εισαι στο στρωσιμο,κανονικα θα επρεπε να εχεις νιτρωδη 0.

Μη ταιζεις για μερικες μερες και ριχνε βακτηρια μεχρι να βρεις μπολι απο καποιον.Αν δεις οτι δεν πεφτουν ξανακανε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα εισαι στο στρωσιμο,κανονικα θα επρεπε να εχεις νιτρωδη 0.

Μη ταιζεις για μερικες μερες και ριχνε βακτηρια μεχρι να βρεις μπολι απο καποιον.Αν δεις οτι δεν πεφτουν ξανακανε αλλαγη νερου.

Βακτηρια καθε ποτε να ριχνω και μεχρι ποτε?? Μπολι ομως ηδη εχω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι που εχεις δεν εχει πιασει και πρεπει να ξαναμπολιασεις.

Βακτηρια μεχρι να βρεις μπολι.

Και κατι πρεπει να κανεις και με το ψαρι που εχεις γιατι δεν ειναι για ενυδρεια αυτο το ψαρι,δεν μπορεις να το κρατησεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το μπολι που εχεις δεν εχει πιασει και πρεπει να ξαναμπολιασεις.

Βακτηρια μεχρι να βρεις μπολι.

Και κατι πρεπει να κανεις και με το ψαρι που εχεις γιατι δεν ειναι για ενυδρεια αυτο το ψαρι,δεν μπορεις να το κρατησεις.

Το ξερω αλλα δεν μπορω να το δωσω με τιποτα....

Καθε μερα ας πουμε βακτηρια? Μια φορα την εβοδμαδα ή μια φορα καθε 2 εβδομαδες? ή μονο οταν αλλαζω νερο?? (οταν αλλαξω νερο αλλαζω 30%)

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις μετρησεις που εχεις,αν συνεχισεις να εχεις τα ιδια θα ριχνεις για να ενισχυεις την βιολογια σου που τωρα ειναι ασταθεις.

Πρεπει να βρεις μια λυση με το ψαρι,δεν μπορεις να το κρατησεις..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τις μετρησεις που εχεις,αν συνεχισεις να εχεις τα ιδια θα ριχνεις για να ενισχυεις την βιολογια σου που τωρα ειναι ασταθεις.

Πρεπει να βρεις μια λυση με το ψαρι,δεν μπορεις να το κρατησεις..

Mαλιστα..Το ξερω δικε μου! τοσες αγγελιες τοσες ερωτησεις τοσα καταστηματα και τιποτα?? δλδ τι αλλο μπορω να κανω, να το κανω αν ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξεκινησες λαθος χωρις να φταις και τωρα πρεπει να τα φτιαξουμε τα πραγματα!

Παμε ανακεφαλαιωση!

Εχεις μεσα βιολογικο και μπολι που δεν επιασε ή τουλαχιστον δεν επιασε απολυτα! Βεβαια εχει περασει αρκετος καιρος που σημαινει και τιποτα να μην ειχες ριξει μεσα πλησιαζει ο καιρος οπου ο κυκλος του αζωτου θα κλεισει!

Οποτε τι κανεις: 1) Παιρνεις βακτηρια και ριχνεις, 2) Δεν ταιζεις και 3) μετρας καθημερινα μεχρι να μετρησεις αμμωνια 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα 10-25!

Αν βρεις μπολι κανεις τα εξης: 1) Μπολιαζεις, 2) ταιζεις ελαχιστα για καμια εβδομαδα και εισαι κομπλε!

Μολις συμπληρωσεις το κυκλο του αζωτου κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου της ταξεως 30%!

Για το ψαρι μην αγχωνεσαι. Καποιος θα βρεθει! Προς το παρον το κρατας, δεν μπορεις να το πεταξεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Απλα δεν ξερω αν ηταν μεγαλο λαθος που μεσα σε αυτο το μηνα που το ενυδρειο τρεχει, εκανα εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με τελευταια προχθες (50-60%)

Τελος παντων προς το παρον οποτε δεν ξανακανω καμια αλλαγη και δεν ταιζω! Θα ριχνω και μια φορα/εβδομαδα τα βακτηρια και καθε μερα θα μετραω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...