Jump to content

Sos Με Φίλτρο


kostopok

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη.

Ψάχνω απεγνωσμένα να βρώ το juwel bioflow 3.0

Έχω κοιτάξει στα περισσότερα online stores και δε το βρίσκω πουθενά...

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ???

Εναλλακτικά κοιτάω και το fluval U3 (εσωτερικό).

Άν μπορεί κάποιος έμπειρος στο χόμπυ ας με βοηθήσει με μια σύγκριση των δύο
γιατί το φίλτρο της fluval υπάρχει σχεδόν παντού...

Το ενυδρείο μου είναι 97lt (0.78 x 0.31 x 0.40).

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και καλη διαμονη!εχεις σκεφτει τη λυση του εξωτερικου που δεν θα εχει πολυ μεγαλη διαφορα σε τιμη(ειδικα με το πρωτο) αλλα τεραστια διαφορα σε αποδοση!τι ψαρια και τι ιχθυοφορτωση θα εχεις;

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο το εξωτερικό αλλά δε θα ήθελα να δώσω πάνω απο 40 ευρώ (max) γιατί οι καιροί είναι χαλεποί !!!

Σκέφτομαι για γκαπυ (μόνο αρσενικά) ίσως και πλάτυ (πάλι μόνο αρσενικά) γαρίδες και σαλιγγάρια για καθαριστές...

Link to comment
Share on other sites

To bioflow που ψάχνεις δεν πρόκειται να το βρείς διότι πάει πακέτο με τα ενυδρεία της Juwel . Ίσως να το βρείς μέσα από την Juwel αλλά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι . Το Fluval που λές είναι πολύ καλό φίλτρο . Βλέπω ότι είσαι μακριά , αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσα να σου δώσω αυτό http://www.sera.de/en/products/in_category/internal-filters-303/product/sera-fil-120.html

Μεταξύ Bioflow και Fluval ; Δαγκωτό Fluval φίλε . Το Juwel μου είχε το Bioflow το οποίο πάνω στο μήνα λειτουργίας κάηκε .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Γιατί να κάθεσαι να ψάχνεις το bioflow που δεν ξέρω αν πωλείται ξεχωριστά από τα ενυδρεία και να μην πάς στο fluval άμεσα; Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν κάν. Είναι εξαιρετικό φίλτρο το fluval.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η αδερφή μου Αθήνα οπότε αυτό δεν είναι προβλημα. Αυτό της sera έχει μόνο σφουγκάρι ???
Αν έχεις άποψη για το fluval μπορείς να μου πείς μια γνώμη για το sera σε σχέση μ αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

Είναι η αδερφή μου Αθήνα οπότε αυτό δεν είναι προβλημα. Αυτό της sera έχει μόνο σφουγκάρι ???

Αν έχεις άποψη για το fluval μπορείς να μου πείς μια γνώμη για το sera σε σχέση μ αυτο ???

Το Sera fil 120 έχει τρείς θαλάμους . Ο κάτω είναι με σφουγγάρι , η αναρρόφηση δηλαδή και ακολουθούν άλλοι δύο από πάνω που μπορείς να βάλεις βιολογικό υλικό sera siporax mini . Αθόρυβο και είναι για 120 λίτρα . Μεταξύ Fluval και Sera λέω Sera .

Aπόδοση αν δεν κάνω λάθος 740 λ / ω . Μου δώρισαν το Fluval 206 ( εξωτερικό ) και έχω το Sera στην άκρη . Its your call λοιπόν .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι οτι μ έψησες με το sera. Απ' οτι είδα παίρνει κι άλλους κάδους οπότε μπορείς να βάλεις μέσα κι άλλα σφουγγάρια ή άνθρακα...

Αυτο το κεραμικό (το μακαρόνι) υπάρχει ? Μπορείς να δώσεις και καμια πληροφορία για τιμή και σε τι κατάσταση είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει δουλέψει από μένα για τέσσερις μήνες . Παίρνει και άλλους θαλάμους αν θές . Έχω και siporax mini αχρησιμοποίητα .

Link to comment
Share on other sites

Το siporax mini είναι το ίδιο υλικό με το μακαρόνι αλλά είναι μικρότερο για εσωτερικά φίλτρα . Το μακαρόνι σε αυτό δεν χωρά .

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω http://www.theaquariumshop.com.au/shopexd.asp?id=1699&name=Elite Jet-Flo Internal Aquarium Filter 150 μακραν καλυτερο χωραει αρκετο μακαρονι(μινι,κανονικο), κοβωντας το σφουγγαρι στη μεση,σκυλι πραγματικο και το βρισκεις με λιγοτερα απο 18 ευρω!!μιλαμε για ελλαδα!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...