Jump to content

Προετοιμασία Νερού Σε Βαρέλι Και Θάνατος Στα Ψαράκια Μου.


Recommended Posts

Το νερό που αλλάζω στα ενυδρεία μου το προετοιμάζω σε βαρέλι με τύρφη και από εκεί κάνω τις αλλαγές. Συγκεκριμένα σε ένα βαρέλι των 150 λίτρων έχω μέσα ένα εσωτερικό φίλτρο με τύρφη που γυρνά το νερό για μια εβδομάδα. Το βαρέλι είναι σκεπασμένο και δεν έχει ανατάραξη στην επιφάνια. Έτσι δεν οξυγονωνεται

.Το Σάββατο το απόγευμα έκανα την προκαθορισμένη αλλαγή νερού στα ενυδρεία μου. Άλλαξα το νερό και έφυγα μην δίνοντας και μεγάλη σημασία. Το βράδυ γύρισα και έπεσα για ύπνο χωρίς να ρίξω καμιά ματιά στα ενυδρεία, μιας και ήμουν πτώμα από την κούραση. Κυριακή πρωί, με το καφεδάκι μου στα χέρια πάω στο σαλόνι να ρίξω μια ματιά στα ψαράκια μου. Μου ήρθε ο θάνατος. Στο ένα ενυδρείο βρήκα 6 SAE, δυο ροδοστομους και τρία νέον, ψόφια. Ενώ τα υπόλοιπα ψάρια βρίσκονταν στην επιφάνια και προσπαθούσαν να αναπνεύσουν απεγνωσμένα. Το ίδιο και στο άλλο ενυδρείο μου. Ένα σκαλαρακι μερικών μηνών και ένα μπορνεο σοκερ δεν τα κατάφεραν. Να σημειώσω πως και στα δυο ενυδρεία δεν είχα καλή ανατάραξη της επιφάνια συν το CO2 που μπαίνει για τα φυτά.

Οπότε προσοχή με τις αλλαγές και στο νερό προετοιμασίας στο βαρέλι. Εγώ τώρα θα βάζω μια αεραντλία στο βαρέλι για μια μέρα. Το πάθημα μου έγινε μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δηλαδή συνέβη από την έλλειψη οξυγόνου κατά την διάρκεια της προετοιμασίας σου ή στην συνεχόμενη ροή του C02 ;

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως από το νερό της αλλαγής που ήταν πολύ φτωχό σε οξυγόνο. Το CO2 το βράδυ σταματά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πριν μεταφέρεις το νέο νερό από το βαρέλι στο ενυδρείο του κάνεις μια γενναία ανατάραξη (κοινώς ανακάτεμα) ; Δεν ΄θα οξυγονωθεί λές;

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό μπορεί να γίνει, αλλά καλύτερα ένα αεροαντλιακι για κάνα 24ωρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτή τη δουλειά με την προετοιμασία την κάνω πάρα πολύ καιρό και δεν είχα πρόβλημα. Ήταν η κακία στιγμή, αν θέλει να πάει κάτι στραβά……

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν φταιει το νερο στο βαρελι φιλος.Κατι αλο φταιει.Εκανα αλλαγες νερου απο βαρελι με τυρφη για χρονια χωρις να εχω κανενα προβλημα.

Μετρησεις εχεις?

Βαζοντας αεραντλια στο βαρελι να ξερεις οτι η τυρφη παει τζαμπα..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν φταιει το νερο στο βαρελι φιλος.Κατι αλο φταιει.Εκανα αλλαγες νερου απο βαρελι με τυρφη για χρονια χωρις να εχω κανενα προβλημα.

Μετρησεις εχεις?

Βαζοντας αεραντλια στο βαρελι να ξερεις οτι η τυρφη παει τζαμπα..

Οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές και στα δυο ενυδρεία. Τι άλλο μπορεί να φταίει και γιατί πάει τσάμπα η τύρφη με την αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

Φταιει που δεν εχεις καλη αναταραξη στα ενυδρεια σου και εχεις και co2.Εχεις κανει ποτε μετρησεις στο νερου του βαρελιου για αμμωνια?Μηπως το νερο στο βαρελι σου εχει πολυ αμμωνια και δεν εχεις καλη βιολογια στο ενυδρειο σου ωστε να την 'φαει' ?

Η τυρφη παει τζαμπα αν βαλεις αεραντλια γιατι θα φευγει ολο το co2 απο το νερο του βαρελιου με αποτελεσμα να ανεβαινουν οι σκληροτητες και το ph στο νερο.Ειναι το ιδιο οταν εχεις αεραντλια μεσα στο ενυδρειο ανοιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα σε ενυδρείο 120 λίτρων eheim 2217 και eheim 2236. Στο άλλο ενυδρείο που είναι 150 λίτρα eheim 2214 και jbl e900. Λες να μην είναι καλό το φιλτράρισμα. Είπαμε ότι σηκώνει αμμωνία η τύρφη αλλά όχι και έτσι. Τέλος στο νερό προετοιμασίας με τύρφη, η τύρφη δεν παράγει διοξείδιο αλλά λόγο των χουμικών οξέων μαλακώνει το νερό. Με τον αερισμό δεν χάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιος σου ειπε οτι η τυρφη παραγει co2?Το co2 υπαρχει στο νερο και βαζοντας αεραντλια εσυ το διωχνεις και ανεβαζεις τα παντα..

Παντως,κατι αλλο φταιει σιγουρα και οχι αυτο,οπως σου ειπα πιο πανω χρησιμοποιουσα τυρφη σε βαρελι για χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο πιστεύεις μπορεί να φταίει; Να αναφέρω πως όταν το πείρα χαμπάρι το μόνο πράγμα που έκανα, έβαλα από μια αεραντλία στο κάθε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σου εγραψα πιο πανω.Δεν εχεις καλη αναταραξη στα ενυδρεια και σε συνδιασμο με το co2 που εχεις τα ψαρια εσκασαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι ph και τι kh έχεις στα ενυδρεία σου?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άνοιξα για να σας επιστήσω την προσοχή όσο αναφορά το νερό που προετοιμάζουμε σε βαρέλι. Σε βαρέλι με καπάκι κλειστό το νερό δεν οξυγονώνεται γιατί το καπάκι δεν αφήνει να γίνει η ανταλλαγή των αερίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε μη επιμενεις,δεν φταιει αυτο!Εχεις πολυ co2 στο νερο του ενυδρειου σου και μικρη αναταραξη,αυτο φταιει.Αλλα δεν δινεις μετρησεις...τι να πουμε?

Και σκεψου και το αλλο,αντε να δεχτουμε οτι στο βαρελι δεν εχει οξυγονο(που δεν γινετε) εσυ αλλαζεις ολο το νερο απο το ενυδρειο σου,κανεις ολικη αλλαγη?Οχι!Κανεις το 30% ? (μαλλον) Οπωτε το περισσοτερο νερο που μενει στο ενυδρειο ειναι οξυγονομενο αρα αυτο που λες δεν ισχυει!Απλα πραγματα ειναι!

Επεισης το βαρελι δεν ξεχυλιζει απο νερο και μετα ειναι το καπακι,εχει κενο,αρα ανταλαγη αεριων γινετε!

Εκανα για χρονια αλλαγες με τυρφη χωρις προβλημα,το θεμα σου ειναι αυτο που σου εγραψα πιο πανω,πολυ co2 στο νερο του ενυδρειο σου και τα ψαρια σου εσκασαν!

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε μη επιμενεις,δεν φταιει αυτο!Εχεις πολυ co2 στο νερο του ενυδρειου σου και μικρη αναταραξη,αυτο φταιει.Αλλα δεν δινεις μετρησεις...τι να πουμε?

Και σκεψου και το αλλο,αντε να δεχτουμε οτι στο βαρελι δεν εχει οξυγονο(που δεν γινετε) εσυ αλλαζεις ολο το νερο απο το ενυδρειο σου,κανεις ολικη αλλαγη?Οχι!Κανεις το 30% ? (μαλλον) Οπωτε το περισσοτερο νερο που μενει στο ενυδρειο ειναι οξυγονομενο αρα αυτο που λες δεν ισχυει!Απλα πραγματα ειναι!

Επεισης το βαρελι δεν ξεχυλιζει απο νερο και μετα ειναι το καπακι,εχει κενο,αρα ανταλαγη αεριων γινετε!

Εκανα για χρονια αλλαγες με τυρφη χωρις προβλημα,το θεμα σου ειναι αυτο που σου εγραψα πιο πανω,πολυ co2 στο νερο του ενυδρειο σου και τα ψαρια σου εσκασαν!

Σε ένα σφραγισμένο μπουκάλι αναψυκτικού, αν το κουνήσεις, το αφήσεις να ηρεμήσει και πας μετά από αρκετή ώρα να το ανοίξεις, το αναψυκτικό θα έχει ξεθυμάνει;

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το αναψυκτικο με το νερο?

Εχεις σκοπο να δωσεις μετρησεις για να βρουμε το προβλημα η οχι?

Το βαρελι δεν φταιει,τοσοι ανθρωποι το χρησιμοποιουν και δεν εχουν προβλημα,το λαθος ειναι αλλο οπως σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το παράδειγμα με το αναψυκτικό και θα καταλάβεις τι φταίει! Κάποια προβλήματα στα ενυδρεία δεν λύνονται μόνο με μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μαλλον δεν θες να καταλαβεις οπωτε δεν εχει νοημα η κουβεντα.Οταν θα αποφασισεις να δωσεις μετρησεις για να δουμε τι ποσοστητα co2 εχει το ενυδρειο σου τοτε τα ξαναλεμε.

Παντως το βαρελι δεν φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...