Jump to content

Το ενυδρείο μου


angelos8

Recommended Posts

Μετα απο 3.5 μήνες. 180 λιτρα + 20 sump Tunze. 10 ψαρακια, 10 κοραλια, 1 αχινος, 1 αστεριας, και 12 σαλιγκαρια. Ειμαι πολυ χαρουμενος τελικα, με την εξαιρεση καποιων μικρων τεχνικών προβληματων. Να 'ναι καλα ολοι που βοηθησαν, ο Χρηστος που με το ενθουσιασμό του με εβαλε αρχικά στο λούκι και βέβαια ο Tan που με εσωσε αλλα και εβαλε το ενυδρείο στη σωστη βαση. Μεγαλο κολημα το ενυδρείο ! !

post-3318-1173036154_thumb.jpg

post-3318-1173036058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε πολύ ωραίο και αρκετά φορτωμένο για την μικρή ηλικία του!

Μια παρατήρηση πως προκύπτει αυτός ο διζωνικός φωτισμός λευκου-μπλε?

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πίσω 1 Τ5 και μια Τ8 μπλε (actinic ?) και μπροστα δύο ασπρες (Τ5, Τ8).

Και μια αλλη σημερινη φωτογραφια που εχει τρελανει ολη την οικογενεια.

post-3318-1173045296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Αγγελε .. :lmao::lmao::D

.. πας πολύ καλά! :rasp:

.. το ενυδρείο δείχνει πολύ μεγαλύτερο από 180 λίτρα..

.. είμαι σίγουρος για την καλή συνέχεια ! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

MPRABOOOOOOOOOOOOOO : :rasp: thumbup ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ ωραίο, παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αγγελε για την προσεγμενη δουλεια που εχεις κανει !

Συνεχισε ετσι με υπομονη, προσοχη και διαβασμα! Περιμενουμε ολες τις εξελιξεις εδω ή σε καποιο αλλο θαλασσινο θεμα!!

(Μετεφερα παλι το θεμα σου στην σωστη κατηγορια :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αγγελε !! Επιτέλους έγραψες στο forum για να μπορούμε να δούμε το ενυδρείο σου, πολύ καλό.

Το aquaequalizer το έβαλες τελικά? Εγώ το δούλεψα το kalkwasser - top off της Tunze τελικά και όλα πάνε καλά μέχρι τώρα, ετοιμάσου να το βάλεις και εσύ. Αντιφώσφωρο και άνθρακα το τίγκαρες? Μη ξαχάσεις να το αλλάζεις όμως για να φύγει το κύανοβακτήριο καθώς και κοίταξε και την κυκλοφορία σου σε εκείνα τα σημεία που πιάνει.

Λοιπόν χάρηκα που θα τα λέμε και από εδώ και όχι μόνο στο γνωστό μέρος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

απο τα ομορφοτερα!!!!!!!!!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο... φίλε μου!!!

Πανέμορφο το reefaki σου!!!

Περιμένω τα νέα και τις εξελίξεις σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου.. :rasp: Τωρα στο θεμα του φωτος ετσι οπως το εχεις δεν ειναι του γουστου μου. Βεβαια ειναι υποκειμενικο αυτο, αλλα αλλο φασμα φωτος παιρνουν τα μπροστα κοραλια απο τα μεσαια προς πισω. Για αυτο και δεν το προτειμω. Αλλα θα δεις στην πορεια πως θα το κανεις. Καλη αρχη στο χομπι και να τα πας ακομα καλυτερα για να χαρεις το χομπι!!

Καλως ηλθες στο Aquazone!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αγγελε !! Επιτέλους έγραψες στο forum για να μπορούμε να δούμε το ενυδρείο σου, πολύ καλό.

Το aquaequalizer το έβαλες τελικά? Εγώ το δούλεψα το kalkwasser - top off της Tunze τελικά και όλα πάνε καλά μέχρι τώρα, ετοιμάσου να το βάλεις και εσύ. Αντιφώσφωρο και άνθρακα το τίγκαρες? Μη ξαχάσεις να το αλλάζεις όμως για να φύγει το κύανοβακτήριο καθώς και κοίταξε και την κυκλοφορία σου σε εκείνα τα σημεία που πιάνει.

Λοιπόν χάρηκα που θα τα λέμε και από εδώ και όχι μόνο στο γνωστό μέρος :rasp:

Aνδρεα να σε καλα για τα καλα σου λογια! Αντιφωσφωρο και ανθρακα εβαλα και δεν εχει μεινει τιποτα απο αλγη. Μηπως πρεπει να το βγαλω για να εχουν φαγητο τα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Άγγελε το ενυδρείο δείχνει μια χαρά τώρα πιστεύω οι πονοκέφαλοι να μειώθηκαν μετά τις αλλαγές που καναμε. :rasp:

Το αντιφοσφορο μην το βγάλεις παρά μόνο όταν είναι η ώρα του για αλλαγή. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Aνδρεα να σε καλα για τα καλα σου λογια! Αντιφωσφωρο και ανθρακα εβαλα και δεν εχει μεινει τιποτα απο αλγη. Μηπως πρεπει να το βγαλω για να εχουν φαγητο τα ψαρια ?

Μπράβο Αγγελε χαίρομαι που καθάρισες από την άλγη. Εαν όμως θέλεις αυτό να συνεχιστεί πρέπει να είσαι τακτικός στις αλλαγές του ανθρακα και αντιφωσφώρου. Μία ένδειξη για αλλαγή τους είναι η επανεμφάνιση της άλγης, όμως δεν θα συνιστούσα να το έχεις σαν δείκτη, κάλιο προλάβαινε παρά θεράπευε :lmao:

Οσο για τα ψάρια σου μη φοβάσαι και δεν τρώνε φωσφωρικά, αυτό είναι φαί για τις άλγες και γενικά για κακά στοιχεία του ενυδρείου σου.

Λοιπόν ότι θέλεις ρώτα μη ντρέπεσε και εδώ είμαστε όποιος ξέρει κάτι βοηθάει τους υπόλοιπους. Δεν σε πέτυχα σήμερα στο γνωστό μέρος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...