Jump to content

Κοινωνικό Φυτεμένο 450Lt


Misirlis Aquarium

Recommended Posts

το ενυδρείο θα χρειατεί ξερίζωμα σε κάποια φυτά και επαναφύτευση για να καθαριστούν οι ρίζες οποτε θα πάω για την επομενη κυριακή που θα έχω χρόνο
(το σχέδιο είναι ξυπνάω κατά τις 7 - 7:30 , πιστεύω θα μου φάει ένα τρίωρο οποτε γύρο στις 10:30 που υπολογίζω να ξυπνήσει η οικογένεια θα έχω τελειώσει και θα είναι σφουγγαρισμένα :-) )

προσθέτω και άλλες 2 φωτογραφίες πιο κοντινές .
ρίξτε και καμια ιδέα !
όταν τελειώσω θα ενημερώσω το θέμα με φωτογραφίες

post-52580-0-50442800-1407088767_thumb.jpgpost-52580-0-08582500-1407088794_thumb.jpg

τι διάχυση την κάνω με εξωτερικό διαχυτηρα που ενώνει το λάστιχο τις εξόδου του sansan 1200 l/h

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη ζουγκλα!

Εγω τι θα εκανα στη θεση σου.

Θα κλαδευα τα πισω φυτα σε σχημα v,δηλαδη τα γωνιακα πισω φυτα θα τα αφηνα λιγο ψιλοτερα και οσο πηγαινα προς τη μεση του ενυδρειο θα κοντεναν.Αυτο μονο για τα πισω φυτα,τα αλλα νομιζω δεν θελουν κατι:)

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλο αυτό που λες αλλα δεν είναι και τόσο εύκολο
πρέπει να έχει σχεδιαστεί από το ξεκίνημα του στησίματος και να γνωρίζει καλά αυτό που το στήνει πως αναπτύσσεται το κάθε φυτό για να μπούνε τα σωστά φυτά στις σωστές θέσεις
είναι σίγουρο ότι μπορώ να το πετύχω
ξεριζώνοντας τα φυτά και κλαδευονταστα από το κάτω μέρος
αλλα θα κρατήσει μονο μερικές μέρες

αυτό που σκέφτομαι είναι να τραβήξω από την δεξιά μεριά όλα τα φυτά πίσω ζώνης στην αριστερή μεριά και να αφήσω τη δεξιά μεριά μέχρι πίσω με φυτά μεσαίας ζώνης που να σβήνουν και να δημιουργούν μια μικρή κατηφόρα από δεξιά στα αριστερά

Link to comment
Share on other sites

αλλα και πάλι τα φυτά στη δεξιά μεριά πρέπει τα πίσω να είναι ψηλότερα για να φαίνονται
και εγώ πίσω έχω rotala rotundoflora , rotala green που όταν κλαδεύονται θέλουν από το πατώ γιατί διαφορετικά το κάτω μέρος σαπίζει
με έχει πιάσει πονοκέφαλος και δεν με νοιαζει υποσχέθηκα και φωτογραφίες :-)

Έγινε επεξεργασία - georgemisir
Link to comment
Share on other sites

δεν συνηθίζω να λέω κάνε το ένα και το άλλο, απλά θα σου πω ότι τα φυτά μεγάλωσαν πολλή ωραία, μένει τώρα να τα περιποιηθείς αρκετό και να δώσεις ένα τελικό όμορφο σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω απο κινητό και δεν έχει το emoticon που κρεμάει το στόμα...

Link to comment
Share on other sites

στην μέση τα κόκκινα φυτά δεν θα τα τοποθετούσα σαν μπουκέτο νύφης :) κλάδεψε τα σε διαφορετικά μεγέθη και φύτεψε τα σκαλωτά κατά τέτοιο τρόπο που να φαίνονται μόνο οι κορυφές από τα φυτά και σχεδόν καθόλου ο κύριος κορμός.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ενισχύεις τη σκέψη μου , για να τοποθετήσω δυο πέτρες στη βάση της limnophila aromatika
με moss η ritsia

πάντως η σκέψη του όλου στησίματος θα αρχίσει να φαίνεται όταν μεγαλώσουν λίγο τα φυτά ,
πιστεύω σε μια δεκαρια μέρες όπου θα ποστάρω και νέα φωτό με οποιες αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια... :thumbup: Ίσως αν ξεπετάγοταν μέσα από τα φυτά κάποια ρίζα ή πέτρα να ολοκλήρωναν το πανέμορφο τοπίο που ήδη έχεις. Βέβαια απ' ότι κατάλαβα όλο και κάτι έχεις στο μυαλό σου, οπότε θα περιμένω τις νέες φωτογραφίες...

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση? Με το ξεφύτεμα και φύτεμα ξανά δεν υπάρχει πρόβλημα στα φυτά? Υπάρχει κάποιο μυστικό που θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ! τα κάλα σας λόγια επιβράβευση για τον κόπο μου
σε δέκα μέρες πιστεύω ότι θα έχουν αναπτυχθεί κάποια φυτά στην αριστερή πίσω μεριά
και η marsilea θα έχει προχωρήσει αρκετά και πιστεύω πως θα δείχνει καλύτερο
θα ανεβάσω φωτό να το δούμε

κάποια φυτά όπως πχ η Ludwigia Mullerti
έχω παρατηρήσει ότι μετά από πολλά κλαδέματα η βάση του φυτού αρχίζει να σαπίζει οποτε το κλαδεύω μετά το ξεπατώνω και φυτεύω τα κλαδέματα

Έγινε επεξεργασία - georgemisir
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη για αλλαγες.... :)

Μερικές συμβουλες...

Ομαδοποίησε τα φυτά σου, τα κόκκινα δεν τα βάζουμε ποτε μα ποτε στην μέση του ενυδρειου. (τραβάνε το μάτι εκει)

Γιατι χαλασες το μονοπάτι ?

Προσθεσε λίγο hardscape, πέτρες , ρίζες.

Βάλε τα φυτα με μεγάλο φυλωμα στις ακρες του ενυδρειου και με μικρο στην μέση του ενυδρειου.

Τις κρυπτοκορίνες προσεξε τες γινοντε τέρατα. :)

Μια χαρά παει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Η δεξιά μεριά με αρέσει περισσότερο από την αριστερή στην αριστερή θα έκαμνα κάποιο βουναλάκι ή θα έβαζα πέτρες που κάποιες να φτάνουν έως την επιφάνεια του νερού.

γενικά κάτι θα έκαμα αριστερά γιατί δεν μου δένει καλά στο μάτι με την δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η εξέλιξη

η αριστερή μεριά θέλει ακόμα λίγη δουλειά , αλλα πιστεύω είμαι σε καλο δρόμο

post-52580-0-25404000-1408819206_thumb.jpg post-52580-0-85411800-1408819212_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - georgemisir
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Τουμπανο!

Τα φυτα στην επιφανεια δεν σου κανουν σκιες στα αλλα απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

κερατοφουλλο και anubias
την δευτερα θα γίνουν πακέτο και θα ταξιδέψουν θεσσαλονίκη και τα έχω βάλει εκεί για να γίνουν και αυτά τούμπανο πριν να φύγουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

με δρομακι :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με το δρομάκι. Κι έτσι είναι καταπληκτικό αλλά με το δρομάκι ήταν πιο ... "παραμυθένιο"

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμορφο και έτσι, αλλά πιστεύω το δρομάκι του έδινε πιο πολύ αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δρομάκι γενικά μου αρέσει σε ενα ενυδρειο, τωρα όπως ειναι μου αρεσει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...