Jump to content

Ο Safarικάνος - Malawi Lake


Safarpn

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου : Αφρική - Malawi Lake

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120 x 47 x 60
Συνολικά Λίτρα: 338 lt

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias (Lanceolata, nana, pettit, barteri var. barteri κ.α.),     
            Vallisneria Gigantea, Vallisneria Spiralis, Echinodorus Red.
Ψάρια:  4 Labidochromis caeruleus (1m - 3f)
             5 Pseudotropheus Acei white tail (.......το φύλο του κάθε ενός θα δείξει με τον καιρό)
             4 Pseudotropheus cyaneorhabdos "Maingano" (1m - 3f.......κατά 99%)
Άλλα είδη: 2 Αnentome Ηelena

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο ματ χαρτόνι
Πέτρες: 55 - 60 κιλά ψαμμίτης και καμία 10αριά κιλά άλλες…….. βουνίσιες.
Βυθός: 40 κιλά μπεζ χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: 3 λάμπες, 2x39W, 14000K λευκές και μια ροζ αγνώστων λοιπών στοιχείων αλλά δουλεύω τη μια λευκή μαζί με τη ροζ (την άλλη λευκή την έχω τιμωρία)
Υπό κατασκευή, Moonlight αποτελούμενο από ταινία των 120 led μπλε χρώματος, θα μένουν αναμμένα για μια ώρα μετά το σβήσιμο του κυρίως φωτισμού.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
 Φίλτρανση:  εξωτερικό φίλτρο Jebao (1200lt/h) ή αλλιώς ο αθόρυβος Κινέζος, περιέχει από κάτω προς τα πάνω : 1 καλάθι με σφουγγάρι, 2 καλάθια με κεραμικό υλικό και 1 καλάθι με ενυδρειακό βαμβάκι.
 Θέρμανση / Ψύξη:  Eheim Jager 250W για το χειμώνα και ανεμιστήρια θα κατασκευαστούν την Άνοιξη γιατί αυτό τον καιρό νιώθω κουρασμένο το κορμί και το μυαλό μου.
 Ά λλες τεχνικές ευκολίες - παρεμβάσεις:  Χρήση temperature controller STC-1000, αεραντλίας Tetratec APS 150 και 2 κυκλοφορητών Wave 730l/h, οπότε απαιτείται (σπάνια έως καθόλου δηλαδή),
Διατροφή: Spirulina flakes Ocean Nutrition, Community formula flakes Ocean Nutrition, Profish Cichlid Sticks, Biogran Large Prodac.
Μια φορά την εβδομάδα τροφή βουτηγμένη σε βιταμίνες
Μια φορά την εβδομάδα τροφή βουτηγμένη σε Garlic guard
Μια φορά την εβδομάδα νηστεία
………..(ούτε τα παιδιά μου δε τρώνε έτσι)

Παράμετροι
pH: 8,2 - 8,5
GH: 14
ΚΗ :13
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 20
°C:   25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: χρήση Seachem Prime στο νερό αλλαγής και θερμοστάτη για εξίσωση θερμοκρασίας με αυτή του ενυδρείου
Άλλες ....... ρουτίνες: καθ´ όλη τη διάρκεια της αλλαγής νερού και εν γένει συντήρησης του ενυδρείου και φροντίδας των ζωντανών, από τον παρουσιάζοντα το ενυδρείο τούτο, καταναλώνονται μεγάλες, ελεγχόμενες ωστόσο ποσότητες ζύθου υπό τους ήχους παλιάς και ποιοτικής Hard Rock και Heavy Metal μουσικής.

Ήταν ένα μικρών διαστάσεων όνειρο που έγινε πραγματικότητα και γι’ αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω κάποια φιλαράκια που με βοήθησαν έμπρακτα σε όλη τη διαδικασία. Ένα ιδιαίτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπόν στους:
  tdinosauros  ,  Sturm , ScarFace   και johnbaggios (ο κάθε ένας ξέρει το λόγο) αλλά και ένα ακόμα σε όσους με τις συμβουλές και τις προτάσεις τους, με βοήθησαν να φτάσω σε αυτό το αποτέλεσμα!
Για μένα είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο, για εσάς μπορεί να είναι κάτι πολύ καλό, καλό, μέτριο ή κακό και γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω τους λόγους που κάθε ένας το πιστεύει, μπας και κάτι έκανα στραβά και πρέπει να διορθώσω για να γίνει λίγο καλύτερο!

 

......και τώρα φωτογραφίες:

 

 

Ευχαριστώ
Πάνος

 

........δικό σας......
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φιλαράκι είναι πανέμορφο! Φαίνεται η αγάπη σου για αυτό και αυτός είναι ο λόγος που ξεχωρίζει!

Κάτι που θα μπορούσες να προσθέσεις(όχι οτι είνια απαραίτητο αλλά είναι πολύ καλή δικλίδα ασφαλείας) είναι ένα δεύτερο φίλτρο!

Εύχομαι τα καλύτερα! Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φιλαράκι είναι πανέμορφο! Φαίνεται η αγάπη σου για αυτό και αυτός είναι ο λόγος που ξεχωρίζει!

Κάτι που θα μπορούσες να προσθέσεις(όχι οτι είνια απαραίτητο αλλά είναι πολύ καλή δικλίδα ασφαλείας) είναι ένα δεύτερο φίλτρο!

Εύχομαι τα καλύτερα! Καλή συνέχεια!!

Το έχω σκεφτεί αλλά εσυ εννοείς δεύτερο φιλτρο ίδιας δυναμικότητας ή ένα δεύτερο πιο μικρό;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο το ενυδρείο σου έχει γίνει πανέμορφο και σου εύχομαι να είναι πάντα καλά και τα ψαράκια σου πάντα υγιή !!!!!!!!!!

Και τα ψαράκια σου είναι απίστευτα.Βάλε και κάνα μάτι επάνω (εάν δεν έχεις ήδη βάλει).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε αλάνια αλλά πείτε και τα αρνητικά, δε μπορεί να μην έχει!.....ελάτε, δε θα στεναχωρεθω!

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως μου αρέσει πολύ. Έκανες πολύ κάλλη δουλειά. Μπράβο. Αν ποτέ ΄εκανα Αφρικάνικο κάπως έτσι θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί αλλά εσυ εννοείς δεύτερο φιλτρο ίδιας δυναμικότητας ή ένα δεύτερο πιο μικρό;

Οτιδήποτε! Το μεγαλύτερο είνια πάντα καλύτερο(σε όλους τους τομείς! χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!). Κακό δεν θα κάνει το μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κατι λιγοτερο απο σένα!!

ΦΟΒΕΡΗ δουλεια Πάνο!!εύχομαι να το χαρείς πολλά χρονια!!!

Το εχεις "πρασινισει" πολύ ωραία μπορω να πω!

Πολλά μπράβο Πάνο!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο!

Πάρα πολύ όμορφο και τα ψαράκια σου.. πανέμορφα!

Αν και εξακολουθούν να με χαλάνε λίγο οι μικρές ανούμπιες ανάμεσα στις πέτρες!

Εύχομαι να τις αναλάβουν τα ψαράκια σου :bigemo_harabe_net-112:και να τις εξαφανίσουν! Χα.. χα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αγάπη, αφού τις έβγαλα όλες εκτός από δυο. Ειναι σαφώς καλύτερο από πριν!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα!!!! :bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193:

Η μεγαλούτσικη ανούμπια (όπως βλέπουμε στη φωτογραφία αριστερά) που μοιάζει με νυφική ανθοδέσμη με χαλάει λίγο....(άσε την για να μην σου το ματιάζουν) αλλά τα ψάρια είναι τρέλα!!!!

Και οι πέτρες φαίνονται πολύ ωραίες χωρίς να είναι στημένες σαν μάντρα.

Ο μικρός μου ενθουσιάστηκε όπως και εγώ άλλωστε!!! (Του περιέγραφα πως κρατάνε τα αυγά-μωρά στο στόμα και έπαθε πλάκα.....). Κάτι τέτοια βλέπω και θέλω Αφρική όμως το έτερον ήμισυ είναι του φυτεμένου.... :D

Link to comment
Share on other sites

.....εν τω μεταξύ πριν λίγο είδα κι άλλη μια μπουκωμένη!

Η μεγάλη ανούμπια αριστερά ειναι το πρώτο μου φυτό από όταν είχα το πρώτο ενυδρειο μου και της έχω αδυναμία. Την είχα πάρει από eBay και είχε στην κυριολεξία 5 φυλλαράκια και κοίτα πως έγινε!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτές τις 2 λέω..!

Βρε κουκλί είναι το ενυδρείο! Αλλά αυτά τα μπουκετάκια μου θυμίζουν ανθοδέσμη!!!

Εσύ θα κάνεις αυτό που αρέσει σε σένα!

Ξέρεις τι άκουσα από τον Θοδωρή (sturm) όταν είπα οτι θα βάλω καρύδα στο ενυδρείο; Αλλά την έβαλα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε αλάνια αλλά πείτε και τα αρνητικά, δε μπορεί να μην έχει!.....ελάτε, δε θα στεναχωρεθω!

Τα λαμπίντο είναι από μαγαζί ή από χομπίστα?

Σε κάποια που βλέπω λείπει εντελώς η σκούρα γραμμή στα πτερύγια.

Link to comment
Share on other sites

Χα.. χα.. τώρα είδα το μήνυμα της Μαίρης περί ανθοδέσμης..

Όχι Πάνο.. δεν είμαστε συνεννοημένες.. :bigemo_harabe_net-163:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λαμπίντο είναι από μαγαζί ή από χομπίστα?

Σε κάποια που βλέπω λείπει εντελώς η σκούρα γραμμή στα πτερύγια.

Ειναι από μαγαζί. Τη σκούρα γραμμή την έχουν μόνο δυο αλλά πολύ λεπτή ακόμα. Ειναι μικρά, μη νομίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Χα.. χα.. τώρα είδα το μήνυμα της Μαίρης περί ανθοδέσμης..

Όχι Πάνο.. δεν είμαστε συνεννοημένες.. :bigemo_harabe_net-163:

Πείτε οτι θέλετε ρε.....ΔΕ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΑΚΟΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και από μένα !

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου αλλά και οι ψαρουκλες σου!!!

Ένα δεύτερο φίλτρο θα σε βοηθήσει από πολλές πλευρές οπότε μην το ξεχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο

και τα ψαρακια φοβερα

οι πετρες οπως τις εχεις στησει φαινεται φυσικο

να σου πω τι αληθεια εμενα μου αρεσουν οι anubias :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε Παναγιωτη,μια χαρα τα εχεις παει και στην Αφρικη!Μπραβο! :)

Δεν έχεις να πεις όμως!.....φυτεμένο κανονικά έτσι; Χαχαχαχαχαχα!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να πεις όμως!.....φυτεμένο κανονικά έτσι; Χαχαχαχαχαχα!!

αχαχαχαχαχαχ αυτο δεν κοβετε ευκολα φιλε! :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Πάνο , με το καλό τα μικρά ! Άραξε και απόλαυσέ το τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...