Jump to content
Sign in to follow this  
nebiros667

Skimmer

Recommended Posts

γεια σας και καλη χρονιά. θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το skimmer με αεροπετρα. τι ρολο παίζουν το μήκος και η διάμετρος?

Καλησπερα φιλε μου.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

160lt

Ειπα μηπως ηταν λιγα τα λιτρα και δεν εβαζες skimmer.

Στα skimmer με αεροπετρα τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η αερανλτια.

Οσο πιο δυνατη ειναι τοσο το καλυτερο και περισσοτερη-και γρηγοροτερα- βρωμα θα βγαζει στο καπακι.

Η διαμετρος και το μηκος δεν ειναι τοσο βασικα οσο η δυναμη της αεραντλιας.

Γιατι,ποιο σκεφτεσαι να παρεις?

δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω. αλλά επειδή άλλαξαν τα σχέδια θα το έχω μέσα σε sump.

Λιγο πολυ αυτου του τυπου τα skimmer εχουν την ιδια αποδοση.

Οποιο και να παρεις προσπαθησε να το λειτουργησεις με οσο μπορεις πιο δυνατη αεραντλια.

Σχετικα συχνα θα πρεπει να αλλαζεις και την αεροπετρα καθως "μπουκωνει".

Αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα χρηματα και δεν εχεις θεμα χωρου,προσπαθησε να παρεις με μεγαλο δοχειο συλλογης ωστε να μην αναγκαζεσαι να το καθαριζεις τοσο συχνα.

Tα πιο γνωστα ειναι η σειρα berlin της red sea

http://www.petstore.com/red-sea-berlin-airlift-60-internal-protein-skimmer

Επισης

Kαι καποιες κινεζιες αλλα μια χαρα λειτουργικα

http://www.fish-street.com/nano_air_wood_protein_skimmer?category_id=93

Αρκετα ελληνικα καταστηματα εχουν τετοιου τυπου skimmer,κανε μια βολτα η' μπες στα site τους να δεις τι επιλογες εχεις. :thumbsu:

Σε αυτα τα χρηματα παντως ισως βρεις στις αγγελιες καποιο μεταχειρισμενο με αντλια τα οποια εχουν πολυ περισσοτερα 

πλεονεκτηματα απο τα παραπανω :thumbsu:

περιεκτικότατος mad23 με βοήθησες όσο δεν φαντάζεσαι!!!

για τις αγγελίες που λες για αεραντλία εννοείς?

Χαρα μου φιλε nebiros :thumbsu:

Αν πριν να κανεις την αγορα εχεις παραπανω απο μια επιλογες και δεν μπορεις να αποφασισεις,ενημερωσε μας.

Για αγγελιες εννοω να δεις μπως εκει δινει καποιο παιδι φθηνο skimmer με αντλια κανονικη και οχι αεραντλια εξωτερικη.

Ειναι καλυτερη επιλογη.

Τετοιου τυπου δηλαδη

http://www.fish-street.com/bubble_magus_1

Σε υπέρ ευχαριστώ με έβγαλες από μεγάλο λούκι!

Σιγα το πραγμα φιλε μου :thumbsu:

Ελπιζω να βρεις αυτο που θα σου δουλεψει τελεια!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Parasxos
      Παιδιά αγόρασα αυτό το σκιμερακι από ένα παιδί αλλά μάλλον η δεν κάνει για το ενυδρείο μου 140 λίτρα η θέλει οπωσδήποτε Σαμπ γιατί κάνει λιγο θόρυβο και ανακατεύει το νερό πολύ και βέβαια έχει γεμίσει αφρους.. να σημειώσω ότι στην αντλια που είχε μέσα έγραφε κάτι για 1200l/hour  ενώ στο κουτί γράφει 300l/h... τι έχουν να πουν οι ειδικοί.. ; μπορεί να έχω κάνει και καμία πατάτα βέβαια....

• By fishbone!
      Καλημερα φιλοι του Θαλασσινού ενυδρείου .

Σήμερα θα παρουσιάσω το Skimmer Coral Box CLOUD 9.

Μετα απο 4 χρόνια λειτουργίας του Coral Box DC500 σε ενυδρεία 400 και 500 λίτρων + 70λ sump.σε full stock SPS έφτασε η ώρα αναβάθμισης. 

To πακέτο  έφτασε πολύ γρήγορα με διαστάσεις 54εκ Χ 36εκ Χ 52εκ. Η συσκευασία ήταν άριστη με όλες τις αναμενόμενες προστασίες.                                                                

To CLOUD 9 τροφοδοτείτε απο μια αντλια Jecod DCS-4000 με 24V τροφοδοτικό και μέγιστη κατανάλωση 30W .

Η μέγιστη εισαγωγή αέρα μπορεί να φτάσει στα 1450 λίτρα την ώρα και προτείνεται απο την εταιρία για ενυδρεία απο 700 εως 1400 λίτρα.

Οι διαστάσεις της βάσης μαζί με τις σωληνώσεις ειναι 30εκ Χ 27εκ και το ύψος φτάνει στα 60εκ.

Το κύπελλο συλλογής χωράει πολλά λίτρα 

Το σκιμμερ δουλεύει  εσωτερικά (internal)  σε τουλάχιστον 20 με 24εκ στάθμης νερού .

Όλη η κατασκευή είναι στιβαρή με άριστα υλικά .

Οι προδιαγραφές πολύ δυνατές.

Τώρα μένει να αποδείξει σε βάθος χρονου την αξία του .

Πάντως αν το δείτε ζωντανά ειναι σαν να κρατάς ενα μικρο παιδί........!!!!

Θα ακολουθήσει  η λειτουργία του εν λόγω skimmer  καθώς και ενα βίντεο με την συναρμολόγηση του .
    • By fishbone!
      Καλήμερα  σε όλους τους θαλασσινούς φίλους!

Μετά από 4 μήνες λειτουργίας του εν λόγω Skimmer έφτασε η ώρα παρουσίασης του!

Η αποφαση μου να προχωρήσω με το Coral Box ηρθε μετα απο σκέψη και διάθεση για πειραματισμό!

Όμως καταλυτική ηταν η ύπαρξη της αντλίας Jebao DC 2000 που πλέων χρήσιμοποιειται απο γνωστές και καταξιωμένες εταιρίες στο

χώρο!

Το προϊόν αγοράστηκε απο γνωστό ενυδρειακο e-shop του εξωτερικού διότι στην Ελλάδα δεν διατίθεται, στην πολύ καλή τιμή των 

134Ε συν τα μεταφορικά!  Η παράδοση έγινε μέσα σε 5 ήμερες απο αποθήκες στην Ευρώπη!

Όπως βλέπετε σε άριστα προστατευμενη συσκευασία!

Το skimmer ειναι μια στιβαρή κατασκευή , κωνικού τύπου με διαστάσεις πατήματος 18εκ επι 18εκ και ύψους 50εκ!

Τροφοδοτείται απο την γνωστή αντλία Jebao DC2000 με μέγιστη ροή τα 2000 λίτρα και κατανάλωση 6watt εως 15watt!

τα επιμέρους κομμάτια συναρμολογουνται σε λίγα λεπτά!

Η αντλία εχει ρυθμίσεις για διαφορετικές τροφοδοσίες απο 30% εως 100% με κουμπάκι Feeding Mode για ολιγόλεπτη διακοπή! 

..........

Ένα ακόμα πλεονέκτημα ειναι τα ανταλλακτικά (πχ impeler) που ειναι άμεσα διαθέσιμα!

το Skimmer πρεπει να δουλεύει στα 18-20 εκ απο την επιφάνεια !

Ο κατασκευαστης προτείνει το DC 500 για ενυδρεία 250-600λτ!

Το δικό μου αυτί την στιγμή ειναι 400 main + 100sump ίσως και λίγο παραπάνω !

Δουλεύει συνεχόμενα  μαζί με χαετο και εχω σχεδόν μη ανιχνεύσιμα νιτρικά!

Το κύπελλο συλλογής μαζεύει πάνω απο 1 λίτρο εβδομαδιαίος 

Κλείνοντας , πρέπει να πω οτι στο χρόνο λειτουργίας ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος με την απόδοση, ευκολία καθαρισμού,

κατασκευής και τα υπόλοιπα που περιμένει κάποιος απο ενα τέτοιο μηχάνημα!

Αξίζει να το έχουμε σαν επιλογή αλλά πάντα μένει να αποδείξει σε βάθος χρόνου την αξιοπιστία του!

• By Kostas Mast
      Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Έχω πάρει ένα skimmer deltec mce 600 το οποίο δεν μπορώ να το ρυθμίσω να μην βγάζει πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Το κουτί είναι σχεδόν τέρμα επάνω και ο αέρας 3/4. Διαπίστωσα μερικές φορές όταν πέφτει ο αφρός από το δοχείο βγάζει ακόμα περισσότερο φυσαλίδες μέσα. Παρακαλώ κάποια βοήθεια 
    • By WhiteTang
      Καλησπερα σε όλους!

Οπως φαινετε και απο το τιτλο ειμαι αρχαριος όσον αφορα τα θαλλασινα ενυδρεια. Ειχα πριν αρκετα χρονια ενα γλυκου νερου περιπου στα 80L αλλα απο τοτε που εσπασε δεν ξανα ασχοληθηκα.

Τελευαται εχω μια επιθυμια να φταιξω ενα μικρο θαλλασινο ενυδρειο και μετα απο παροτρυνση φιλου γραφτηκα στο AquaZone.
      Μετα απο ερευνα που εχω κανει κατεληξα πως με ενα DIY ενυδρειο θα ειμαι πιο ευελικτος όσον αφορα τον εξοπλισμο που θα βάλω μεσα. Και αυτος ειναι και ο λόγος που χρειαζομαι και ζηταω τη βοηθεια σας.

Εχω διαβασει διαφορα περι skimmer, φιλτρα κλπ αλλα εχω χαθει τελειως!

Το μονο που ξερω ειναι πως δεν θελω μεγαλυτερο απο 60L και να θα εχει οπωσδηποτε sump. (Υπαρχει καποιο ετοιμο ενυδρειο με αυτες τις προδιαγραφες?)

Τι εξοπλισμο χρειαζομαι? (φιλτρα, skimmer, φωτισμο κλπ?) Και τι κανουν το καθενα απο αυτα?

Απο που ξεκιναω?

• Create New...