Jump to content

Ετοιμάζεται Να Πεθάνει;


lefteris123

Recommended Posts

Από χθες η μια από τις 6 θηλυκές που είχα αγοράσει αρχικά για τα δυο χαρέμια κάθεται πάνω από το φίλτρο. Αρχικά νόμιζα πως γένναγε μιας και είναι λίγο φουσκωμένη αλλά σήμερα δεύτερη μέρα είναι έτσι οπότε και ανησύχησα. Δεν κουνιέται και δεν κάνει καν τον κόπο να πάει να φάει, ακόμα και όταν της βάζω την τροφή μπροστά στο στόμα της δεν την τρώει.

Την ηλικία της δεν την γνωρίζω μιας και την πήρα από petshop.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι:

ph: 8.5

NO2: 0

NO3: 10-15ppm

Είναι στα τελευταία τις;

Link to comment
Share on other sites

Α! ναι ξέχασα να το γράψω αμμωνία 0

και όλα τα υπόλοιπα ζωντανά είναι μια χαρά (guppies από γόνο μέχρι τελικό μέγεθος, γαρίδες red cherry και 2 είδη από σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες)

Link to comment
Share on other sites

Το κανουν και τα δικα μου που και που αυτο... αραζουν στο φιλτρο ακουνητα μερικες φορες και μετα παλι κολυμπανε κανονικα... δεν νομιζω να ειναι κατι αλλα ας πουνε και τα παιδια να ξερω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι δυο μέρες εκεί και ούτε καν κολυμπάει, ακουμπάει με την κοιλιά πάνω στο φίλτρο και αναπνέει κάπως γρήγορα. Και όταν ταΐζω δεν κάνει τον κόπο να πλησιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε αν μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου και μια απο το ψαρακι,θα βοηθουσε αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Προσωπικά δεν βλεπω να έχει κάποιο προβλημα το ψαρακι.

Εμένα μου φαίνεται έτοιμο να γεννησει..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό φαντάστηκα αρχικά αλλά τώρα είναι η δεύτερη μέρα που είναι εκεί, δεν τρώει δεν κάνει γρήγορες κινήσεις και όταν το πλησιάζω με την λαβιδα για τα φυτά απομακρύνεται λίγο και επιστρέφει πάλι εκεί. Και βαριανασαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταφέρει να γεννήσει, θα ψοφήσει, προφανώς αντιμετωπίζει κάποια επιπλοκή και δεν μπορεί να γεννήσει έχει συμβεί και σε μένα παλιότερα που είχα γλυκό νερό και ζωοτόκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως τωρα που το διαβασα... ως συνηθως οταν καποιο αραζει στο φιλτρο την αλλη μερα βρισκω μικρουλια... οποτε φαινεται απολυτα λογικο!!!!

Μην κανεις τιποτα φιλε... αστο και θα δεις τα μικρουλια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό φαντάστηκα αρχικά αλλά τώρα είναι η δεύτερη μέρα που είναι εκεί, δεν τρώει δεν κάνει γρήγορες κινήσεις και όταν το πλησιάζω με την λαβιδα για τα φυτά απομακρύνεται λίγο και επιστρέφει πάλι εκεί. Και βαριανασαίνει...

Σταμάτα να το στρεσάρεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Άστο στην ησυχία του αν θα καταφέρει να γεννήσει θα ζήσει! θα μπορούσες να το βοηθήσεις να γεννήσει αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο λόγω του μεγέθους του! Μπορεί να πάει καιρό έτσι και τελικά να μη τα καταφέρει αλλά έτσι είναι τα ζωοτόκα, αυτή είναι και η μαγεία τους όμως, μιας και θα γεννηθούν άλλα, τα οποία θα μεγαλώσουν και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το ψαράκι αλλά και σχετικό. . . το ph σου είναι λίγο υψηλό. . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζεται για την γέννα..ψυχραιμία

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να το στρεσάρεις . . .

Με την λαβίδα του ακούμπησα λίγη τροφή πάνω στο φίλτρο να δω αν θα την φάει.

Για κάνα τέταρτο δεν την άγγιξε, μετά δεν την είδα μάλλον κάποιο άλλο την τσίμπησε φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα παιδιά , φαίνεται , ότι ετοιμάζεται να γεννήσει. Παρατήρησέ το και πες μας αν υπάρχει εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα παιδιά , φαίνεται , ότι ετοιμάζεται να γεννήσει. Παρατήρησέ το και πες μας αν υπάρχει εξέλιξη.

ok :bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο , το φωτιστικό σου πόσα watt και kelvin είναι ; Το ενυδρείο σου είναι 60 lt ; Προχθές δοκίμασα τις σωληνώσεις του Fluval 206 που έχω καθώς και την τοποθέτηση του θερμαντήρα Fluval M series 150 watt και είδα ότι δεν μπαίνει το καπάκι μου και θα πάω και εγώ σε εξωτερικό φωτιστικό . Για αυτό και σε ρωτώ .

Link to comment
Share on other sites

48watt με ανακλαστήρα και καθαρά είναι κάπου στα 130 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Και οι λάμπες 4500 Kelvin πίσω και 6700 Kelvin μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που χάλασα το θέμα σου με το ' off topic ' , απλά νόμισα πώς είναι και εσένα 60 λίτρα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...