Jump to content

Παλιό Φίλτρο Eheim 2213


ael1989

Recommended Posts

Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας καθώς δεν είχα ποτέ εξωτερικό φίλτρο...

Ξεσκαρτάροντας πράγματα από μια παλιά αποθήκη, ανακάλυψα ένα παλιό eheim 2213 που ήταν παρατημένο για πολλά χρόνια μέσα στη σκόνη, έχοντας μέσα όλο το υλικό και έξω τα λάστιχα του συνδεδεμένα... Λοιπόν, οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Πως να καθαρίσω το φίλτρο; [έχει 2 εκατοστά σκόνη πάνω του - μόνο με ζεστό νερό; ]

2) Το υλικό που βρίσκεται εντός του φίλτρου, πως το καθαρίζω; [θέλω μήπως άλλο; ]

3) Πως να ελέγξω αν λειτουργεί; [με ένα κουβά πχ είμαι οκ; ή χρειάζομαι όγκο νερού; ]

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βγάλε από την κεφαλή με μεγάλη προσοχή αξονάκι-προπέλα δες σε τι κατάσταση είναι και καθαρισε τα.

Βγάλε τους σωλήνες και βάλε την κεφαλή σε έναν κουβά με νερό (νερό μεχρι το ύψος από το λάστιχακι στεγανοποιήσης που βρίσκεται

στην κάτω μεριά) και βάλτο στο ρευμα να δεις αν δουλεύει.

Από υλικά καλό θα είναι να αντικαταστήσεις όλα τα σφουγγάρια.Το βιολογικό το βράζεις και το ξαναχρησιμοποιείς.

Εννοείται πως χρειάζεσαι καινούρια λαστιχάκια(τσιμουχάκια) και καινούριους σωλήνες.

Τέλος αν τα πας καλά με τα κατσαβίδια λύσε εντελώς την κεφαλή από το καπάκι και ξέπλυνε τα όλα με άφθονο νερό άφοβα.

Για το τελευταίο μπορείς να συμβουλευτείς και το manual του φίλτρου σου. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει αλατα καθάρισε το με ξυδι.

Ανταλακτικα εχει ο κουμουλοςhttp://www.petcumulus.gr/shop-categories/psaria-antallaktika .

Δεν τα εχει ανεβασει ολα ,,,ξερω ομως οτι εχει πολλα ανταλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω τι φιλτρο χρειαζομαι για ενα ενυδρειο 100 λιτρων που θα βαλω μεσα περιπου 3-4 χρυσοψαρα. Είναι πολυ μικρά ακομα . Δεν θελω να χαλασω παρα πολλα λεφτα μιας και εχω χαλασει ειδη πολλα για ολα τα αλλα. Εχω ειδη ενα πλαστικο που μπαινουν ολα μεσα απλα μου λειπει ο προωθητηρας νερου. απλα με χαλαει γιατι ειναι μεγαλο. Τι λετε? εχω δει αυτο το σιτε αλλα δεν ξερω μιας και ειμαι ασχετος πιο να διαλεξω. Αν μπορειτε βοηθήστε με. Ευχαριστω πολύ
http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/esoterika-filtra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Δεν κατάλαβα πιο εξωτερικό φίλτρο έχεις. Αν θέλεις μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία.

Αυτά τα φίλτρα που παραθέτεις , είναι εσωτερικά και δεν θα τα πρότεινα για χρυσόψαρα , που είναι αρκετά ρυπογόνα.

Υ.Γ. Άνοιξε αν θέλεις ένα νέο θέμα για να τα συζητήσουμε από εκεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...