Jump to content

Ερευνα Αγορας Εξοπλισμου


Recommended Posts

καλησπερα.οπως εχω ξαναπει σε αλλα τοπικ.σε 20 μερες θα εχω το ενυδρειο μου 70χ50χ50 με σαμπ 50χ40χ40.ειπα να ανοιξω αυτο εδω το τοπικ για να μην σκορπαω τις αποριες μου σε διαφορα αλλα και να μαζευτουνε ολες εδω σε οτι αφορα τον εξοπλισμο.

1.skimmer.ποια προτεινεται για τα λιτρα μου?

2. κυκλοφοριτες?

3. μια αντλια επιστροφης για το σαμπ

4. http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=168&virtuemart_category_id=10&Itemid=282 (αξιζει?)

5. ποσα watt θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς να φτιάξεις το reef που ονειρεύεσαι και μάλιστα σύντομα!!

Για skimmer θα σου πρότεινα της tunze το 9004 το οποίο και δουλεύω και μπορώ να πω πως μετά το mce600 είναι ότι καλύτερο έχω δει εν λειτουργία....πάντα σε σχέση με την τιμή του.

Κυκλοφορία με πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοσης προτείνω με κλειστά τα μάτια jebao wp25.

Αθόρυβος,πολύ καλή κατασκευή και απροβλημάτιστη λειτουργία.

Για αντλία επιστροφής τώρα παίζουν πολλές.Έχει βγει και μια jebao ρυθμιζόμενης ροής και με feed mode.Κοίτα την στο fish-street.com,νομίζω πως αξίζει.

Για τον ελεγκτή ούτε καν.Πολλά τα λεφτά.Εγώ λειτουργώ άψογα με έναν από ebay που αγόρασα 18$.

Ο θερμοστάτης πιστεύω πως αν είναι 250w θα είσαι καλά,αν και δεν μας λες πόσα λίτρα θα είναι το sump...

Καλή συνέχεια στα σχέδια σου και καλή αρχή!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

το σαμπ θαναι 80 λιτρα περιπου.ρε συ αυτοι κυκλοφορητες ειναι πανακριβοι!κατι πιο οικονομικο?φανταζομαι θα χρειαστω δυο.οποτε παω στα 200 ευρω παναγια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο wp25 κάνει 70€ στην πολρτα σου ρε συ....είναι μια αγορά που δεν θα την μετανιώσεις ποτέ....

Δεν είναι σαν τους απλούς κυκλοφορητές...έχει διάφορα modes τα οποία θα βοηθήσουν το ενυδρείο σου πολύ περισσότερο απ΄όσο φαντάζεσαι!:)

Ένας tunze με τον controller του ή μια vortech είναι πολύ πολύ πιο ακριβοί.....

ΥΓ.Εδώ ρε μάστορα θες να δώσεις 65€ για ελεγκτή θερμοκρασίας (!!!) στην κυκλοφορία θα κολλήσεις;;;;:P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κοντρολερ stc 1000 απο ebay με 15-20€

Κυκλοφορια ειτε jebao ειτε hydor...

Επιστροφη σαμπ eheim με κλειστα ματια(γνωμη μμ)...

Θερμοστατη απο οσα ειναι συνολο τα λιτρα σου(πχ εαν ειναι 100λιτρα, 100βατ κτλπ) +50βατ για γρηγορο ανεβασμα θερμοκρασιας(προαιρετικο αυτο το +50βατ)....

Αυτο στο λινκ δεν το ειδα αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι φωτιστηκο, εαν ειναι δεν το ξερω να σου την γνωμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Απο τον αγαπητό κινέζο οπως αναφέρθηκε fish-street.com

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή...

Κάντε από την αρχή τις σωστές αγορές των προϊόντων και ας αργήσετε να το υλοποιήσετε....ειδάλλως πιο ακριβά θα σας στοιχίσει αγοράζοντας "υποκατάστατα"

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο Κώστας για το σκίμμερ

Για skimmer θα σου πρότεινα της tunze το 9004 το οποίο και δουλεύω και μπορώ να πω πως μετά το mce600 είναι ότι καλύτερο έχω δει εν λειτουργία....πάντα σε σχέση με την τιμή του.

κι εμένα στην υπόληψη μου είναι τα Deltec και μετά το χάος..... Επειδή το mce600 θα είναι υπερβολικά μεγάλο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το mce400 με το οποίο είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος, ή αν θες ποιό μικρό το κλασικό mce300 που είναι και φθηνότερο, ή πάλι αν θές κάτι σε in sump πας στο mcx300 (ίδιο σε απόδοση με το mce300, αλλά για εσωτερική χρήση) που είναι ακόμα ποιό οικονομικό....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

εχω αποφασισει πια οτι σε σκιμμερ θα παω στο tunze 9004 μου βγαινει πιο οικονομικο και μονο καλα εχω ακουσει για αυτο το σκιμμερ.φανταζομαι πως μπαινει στο σαμπ.απο κυκλοφορια.λεω για δυο κυκλοφορητες jebao 25 ή σε εναν ξεβαο 25 και για δευτερο να βαλω εναν οικονομικο νάνο.τα παιδια στο aquario μου ειπαν οτι ειναι αρκετο.αλάτι πηρα σημερα tropic marine reef pro.

Link to comment
Share on other sites

η κυκλοφορια θα σε καλυψει ανετα μια jebao25 απο μονη της ειναι πολυ δυνατη και στο λεω εκ πειρας διοτι εχω ενα 80χ50χ50 και την εβγαλα γιατι εκανε πανικο τωρα εχω βορτεκ mp10 και μια tunze 6045 και ειμαι οκ η κυκλοφορια εχει να κανει και με τι ζωντανα θα βαλεις και σε τι ποσοτοτητα θα σου προτεινα παρε πρωτα την jebao και αν θες συμπληρωμα το βλεπεις και περνεις οτι χρειαζεσαι μην κανει ασκοπες αγορες κανε καλες και τις απαραίτητες εγω σε παρομοια λιτρα εχω το 9002 και ειναι αψογο για θερμοαστατη σου προτεινω jager 250w για temp controler stc 1000 οτι προτεινω βαση εμπειριας ενος ετους στην χρηση τους!! επειδη θα χρειαστεις και χρονοδιακοπτες απο το ικεα φτηνη και καλη λυση τους 3,5 χρονια απο τοτε που ειχα γλυκο και δεν ειχα κανενα θεμα! αυτα απο εμενα καλη συνεχεια στο εργο σου....

Link to comment
Share on other sites

Το ικεα δεν ειχε πριν 5 μερες που πηγα...πανε jumbo, τους ηλεκτρονικους τους εχει 5€....

Για το σκιμμερ ξανα λεω καλητερο το 9004 λογω καταναλωσεις σε σχεσει με το 9002....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.οσο αφορα το σκιμμερ στην τιμη εχουν διαφορα 10 ευρω.το 9002 με το 9004.θερμοστατη θα παρω σιγουρα jager.ΓΙα κυκλοφορια δεν εχω αποφασισει ακριβως ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...