Jump to content

Απωλεια Ψαριων


Recommended Posts

ΑΝ και το νανο μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/91724-all-in-one-nano-reef-50lt/ παει πολυ καλα και ακομη και μερικα frags απο σκληρα που δοκιματικα εβαλα, οχι μονο επιβιωσαν αλλα αρχιζω να βλεπω και δειλα-δειλα αναπτυξη, τα ψαρια που τα θεωρουσα πολυ ευκολοτερα απο τα κοραλια δυστυχως δεν πανε καθολου καλα. Αρχικα το πρωτο κλοουνακι που ειχα βαλει μετα τον πρωτο μηνα, εμεινε 1 μηνα και κατι πριν αποφασισει να πηδηξει, οποτε εβαλα σκεπασμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/90361-oeaadhaoia-aaioaenaaeio/. Αφου περασε ενας μηνας απο το σαλτο και βρηκα τη λυση στα αλματα, εβελα ξανα ενα κλοουνακι που για ενα μηνα πηγαινε πολυ καλα ετρωγε κανονικα, απλα προσπαθουσε να τον "καθαρισει" η cleaner shrimp που εχω αλλα αυτος την απευφεγε....Οποτε στο μηνα και αφου ολα πηγαιναν καλα εβαλα ενα magifica & καιενα spooted cardinal αφου εσβησαν τα φωτα, και ειδα μεχρι αργα το βραδυ οτι ολα πανε καλα χωρις ιχνος επιθετικοτητας απο οπιοδηποτε ψαρι προς τα αλλα, το πρωι ομως ο κλοουνακος ηταν μεζες για τα nasarius...Το απεδωσα στο στρες αν και ηταν ο πιο παλιος.....αλλα ο λιγο μικροτερος απο τα αλλα 2.... Μετα μια εβδομαδα εφυγα για 4 μερες τα φωτα και γυρνωντας δεν δουλεψε καθολουη αναπληρωση , με αποτελεσμα η αλατοτητα να πηγε 1028.5 και 20.5 C η θερμοκρασια. Αμεσως διορθωσα τις παραμετρους , αλλα δυστυχως το magnifica που το βρηκα να ψυχοραγει δεν αντεξε και το εχασα αμεσα. Την αλλη μερα τα κοραλια και ο καρδιναλ ηταν μια χαρα οποτε την πραλλη πηρα ακομη εναν κλοουν. Για 3 μερες συμβιωναν αρμονικα αλλα προσεξα οτι ελλειπε ενα κοματι απο το λεπι της ουρας στον καρδιναλ και ειχε ασπρα κουκιδες σαν λευκο μυκηλιο...μεχρι να το ψαξω την αλλη μερα και ενω ετρωγε και κινιοταν κανονικα για καρδιναλ=λιγο, τον βρηκα και αυτον ψοφιο....Το απεδωσα στο στρεςς που ειχε περασει απο τις μερες που ελειψα....Σημερα το πρωι μια εβδομαδα μετα βρηκα νεκρο και τον κλοουν, ενω μεχρι εχθες κολυμπουσε και ετρωγε κανονικα....χωρις κανενα σημαδι ορατο ασθενειας.... Ο τελευταιος κλοουν ειχε το συνηθειο να παιζει με το νερο που εκτοξευει ο κυκλοφοριτης και τον βρηκα στην μια υπερχειληση σαν να τον "πεταξε" εκει ο κυκλοφοριτης με το παιχνιδι που εκανε (φωτο απο ολα αυτα στο πτωτο λινκ, οπως και απο τον καρδιναλ αλλα απο αυτον οχι καθαρη γιατι εστιαζα στα κοραλια). Πιστευω ομως οτι δεν παγιδευτηκε εκει και πεθανε, αλλα οτι πεθανε και μετα "σπρωχτηκε" εκει.

Η απορια μου ειναι αν τυχον ειναι καποια ασθενεια που δυστυχως οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι για ασθενειες ψαριων θαλασσινου (κυριβς για τον καρδιναλ) ποσο πρεπει να περιμενω χωρις ψαρια=ξενιστες, μεχρι να ξαναβαλω καποιο ψαρακι?

Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι αλλο? ΠΧ η γαριδα να τα προκαλει ολα αυτα κυνγωντας τα τα βρααδυα?

Απο αλλα ζωντανα εχω μονο την γαριδα και 2 nassarius...

Ειμαι πολυ στεναχωρημενος γιατι καταβαλω καθε προασπαθεια να κρατω σωστες παραμετρους και πιστευω τα καταφερνω καλα αν κρινω απο τα κοραλια, αλλα δυστυχως στα ψαρια που τα θεωρουσα ευκολα, δεν ξερω τι συμβαινει και τα χανω....Ευχαριστω προκαταβολικα οπιον μπορει να βοηθησει, εκανα οσο πιο αναλυτικη περιγραφη γινοταν...

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το περιγράφεις αρρώστια δεν είναι αλλά ούτε και η γαρίδα σου τα χτυπάει το βράδυ! βέβαια το βράδυ θα πρέπει να ψάξεις μήπως έχεις καμιά περίεργη γαρίδα(mantis) και σου κάνει αυτή, τη "δουλειά".Αν το αφήσεις 20 μέρες χωρίς ψάρια είναι αρκετό για να είσαι σίγουρος ότι καμιά ασθένεια δεν θα περάσει σε καινούργιο ψάρι, αν και δεν έχει ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το περιγράφεις αρρώστια δεν είναι αλλά ούτε και η γαρίδα σου τα χτυπάει το βράδυ! βέβαια το βράδυ θα πρέπει να ψάξεις μήπως έχεις καμιά περίεργη γαρίδα(mantis) και σου κάνει αυτή, τη "δουλειά".Αν το αφήσεις 20 μέρες χωρίς ψάρια είναι αρκετό για να είσαι σίγουρος ότι καμιά ασθένεια δεν θα περάσει σε καινούργιο ψάρι, αν και δεν έχει ασθένεια.

μαντις den eχω σιγουρα, ειναι μικρο με λιγα κομματια βραχου και εν ειχα σιγουρα θα το ειχα καταλαβει, κραταω το 20 μερες φιλε να εισαι καλα, αν και θα ηθελα πολυ να βρω τα αιτια τοσων θανατων με τοσο καλες παραμετρους νερου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις 20 μέρες,κάν΄τες ένα μήνα και βάλε και μια uv να γυρνάει το νερό σου αυτές τις μέρες....έτσι για να είσαι και σίγουρος!Άλλο κακό να μην σε βρει ρε φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φωτο απο τα ψαρακια δεν μπορω να σου πω κατι οσν αφορα σε ασθενεια κτλ αλλα θα συμφωνησω με το σωτηρη(sammy).

Ασε το ενυδρειο χωρις ψαρακια 20+ ημερες και μετα ξεκινα παλι να βαζεις ψαρια.

Οι παραμετροι σου ναι μεν ειναι καλες αλλα ολα αυτα τα σκαμπανεβασματα στην αλατοτητα και στην θερμοκρασια ειναι ικανα

να ξυπνησουν λογω στρες καποια ασθενεια(που υπηρχε ηδη) η οποια τοσο καιρο ηταν σε καταστολη(π.χ ick η' κατι αλλο) και να

εκδηλωθηκε τοτε με αρχη το clownfish και να μεταφερθηκε και στα υπολοιπα.

Μην απογοητευεσαι,κανε οτι σου ειπαν τα παιδια και ολα θα πανε καλα :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Χωρις φωτο απο τα ψαρακια

Οι παραμετροι σου ναι μεν ειναι καλες αλλα ολα αυτα τα σκαμπανεβασματα στην αλατοτητα και στην θερμοκρασια ειναι ικανα

να ξυπνησουν λογω στρες καποια ασθενεια(που υπηρχε ηδη) η οποια τοσο καιρο ηταν σε καταστολη(π.χ ick η' κατι αλλο) και να

εκδηλωθηκε τοτε με αρχη το clownfish και να μεταφερθηκε και στα υπολοιπα.

:thumbsu:

Μιχαλη φωτο αποτον καρδιναλ εχω στο πρωτο λινκ οπου φαινεται να λειπει το κατω πτερυγιο της ουρας αλλα δεν φαινονται τα ασπρα στιγματα σαν μυκυλιο....Απο τα σκαμπανεβασματα δεν θα επρεπε να επηρεαστουν περισσοτερο τα κοραλλια? Νομιζα οτι τα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα, γι αυτο και στα fish only ειναι πολυ χαλαροι με τις παραμετρους του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη κατα την ταπεινη μου γνωμη,τα fish only ειναι πιο χαλαρα στις παραμετρους οπως ca,kh,no3,po4 κτλ.

Σε καποιες βασικες οπως η αλατοτητα,θερμοκρασια κτλ θελουν και εκει μια σχετικη σταθεροτητα(αλλο οτι μπορει να εχουν πιο χαμηλες η' υψηλες τιμες σε σχεση με τα reef).

Και εμενα μου εχει τυχει μετα απο πτωση θερμοκρασιας σε εαν 120λιτρο που ειχα,να βγαλουν ick σχεδον ολα μου τα ψαρακια και να τα χασω.Ηξερα ομως οτι ειχαν βγαλει σιγουρα ick.

Φυσικα μου εχει τυχει και να πεσει η θερμοκρασια και να μην εκδηλωσουν κατι.

Παιζει μεγαλο ρολο και το ποσο υγειη ειναι αρχικα και ποσους βαθμους ειναι η πτωση.

Link to comment
Share on other sites

.Ηξερα ομως οτι ειχαν βγαλει σιγουρα ick.

.

Den huela na pisteyv oti μπορει να οφειλεται σε ick αλλα βλεποντας φωτο στο νετ, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ηταν αυτο το αιτιο.

Ακομη δεν μπορω να χωνεψω πως μπηκε το παρασιτο στο ενυδρειο μου για να εκδηλωθει με τη φουρτουνα που περασε............Τσαμπα εεφυγε και ο τελευταιος κλοουν, αν ειχα ψαχτει νωριτερα δεν θα ον ειχα αγορασει καν...ο καρδιναλιος εειχε ολα τα χαρακτηριστικα συμπτωματα της μολυνσης απο το παρασιτο....αλλα ετρωγε φουλ, και σποραδικα ταιζω και ocean nutrition flakes 2 me garlic.....

Τελοςπαντων Διαβαζοντας αυτο http://www.reefsanctuary.com/forums/fish-diseases-treatments/23132-marine-ich-myths-facts.html γραφει για 8 εβδομαδες χωρις ψαρια, μηπως ειναι υπερβολη??? σε αλλες πηγες βλεπω να γραφουν το πολυ για 4 εβδομαδες, εχει κανεις αποψη ή κανενα πιο καλο λινκ να διαβασω λιγο πεισσοτερα αναλυτικα γι αυτο το παρασιτο?

Link to comment
Share on other sites

Τελοςπαντων Διαβαζοντας αυτο http://www.reefsanctuary.com/forums/fish-diseases-treatments/23132-marine-ich-myths-facts.html γραφει για 8 εβδομαδες χωρις ψαρια, μηπως ειναι υπερβολη??? σε αλλες πηγες βλεπω να γραφουν το πολυ για 4 εβδομαδες, εχει κανεις αποψη ή κανενα πιο καλο λινκ να διαβασω λιγο πεισσοτερα αναλυτικα γι αυτο το παρασιτο?

Edω http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2041951 εξηγει με στατιστικh και κανοντας καποιες παραδοχες οσο αφορα την κανονικη κατανομη της επιδημιολογικης εξελιξης του ich (που ισως ναμην ειναι κανονικη και να τα αλλαζει ολα), για πιο λογω η περιοδος αυτη διαφερει χρονικα στις διαφορες πηγες.....για να εισαι παντως 100% σιγουρος τελικα χρειαζονται 12 εβδομαδες!!!!!!! βεβαια και με 6 εβδομαδες ειμαστε 95% σιγουροι....αν και εφοσον ισχυει η κανονικη κατανομη!

Και εστω οτι εχω την υπομονη και περιμενω 12 εβδ. μετα και ενω δεν εχω καραντινα πως ξερω οτι τα ευκολα ψαρακια που θελω να βαλω δεν θα εχουν ιχνος ich, ωστε στην πρωτη "μικρη" στραβη των παραμετρων να μην εξεπλωθει παλι? Τελικα οσο διαβαζω για αυτο, αν και χαρηκα τπου καταλαβα τι εγινε και εχασα τα ψαρακια μου, αγχωθηκα περισσοτερο κατανονοντας ποσο δυσκολο μην πω ανεφικτο ειναι να κρατησεις ενα ενυδρειο καθαρο απο ich :blink:

Και ξαναερχομαι στο αρχικο ερωτημα, ποσο καιρο να περιμενω για να ξαναβαλω ψαρακι? οσο ομορφο και να ειναι τα ενυδρειου υφαλου με την ποικιλια στα σχηματα και χρωμματα που εχουν τα κοραλια, χωρις την κινηση απο τα ψαρακια φαινονται οτι κατι λειπει....χανουν πολυ!

ΥΓ Ευτυχως που σας ακουσα και το εκανα λιγο μεγαλυτερο απο οσο αρχικα σχεδιαζα, και μπορω να βαλω εστω λιγα και μικρα ψαρακια :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε Γρηγορη. Κατι που δεν επισημανθηκε και αυτος ειναι και ο μονος λογος που μπαινω στη μεση (συμφωνωντας φυσικα με ολα οσα ανεφεραν οι προηγουμενοι) ειναι οτι αν θελεις να εχεις 100% το κεφαλι σου ησυχο θα πρεπει πριν βαλεις καινουριο ψαρι να το περασεις χωριστη παραλληλη καραντινα για 4-6 εβδομαδες. Ετσι αν κατα κακη τυχη ψοφησει στην καραντινα θα γλιτωσεις αλλες 6-12 εβδομαδες που θα επρεπε να αφησεις το κυριως ενυδρειο (μετα τις πρωτες 6-12). Εναλλακτικα μπορεις να το βαλεις και μετα απο 6-12 εβδομαδες χωρις ψαρια αλλα για κανενα μηνα δεν πρεπει να βαλεις κατι αλλο εκτος αν το κανεις επισης χωριστη παραλληλη καραντινα (διοτι πρακτικα θα εχεις κανει το κυριως ενυδρειο σου καραντινα για το ψαρι που εβαλες). Ακουγονται δυσκολα? Ειναι γι αυτο και εγω να πω την αμαρτια μου παροτι ειχα κρουσματα ick στο ενυδρειο μου δεν το αδειασα απο ψαρια κτλ οπως επρεπε κανονικα αλλα αφαιρεσα μονο τα εμφανως αρρωστα ψαρια. Υπαρχει ενα ρευμα στο reefcentral που λεει οτι το ick ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το ξεφορτωθεις γι αυτο προσπαθησε τουλαχιστον να το κανεις να μην εμφανιζεται μειωνοντας το στρες κτλ στα ψαρια. Μου εχει τυχει παλια κυνηγωντας ενα ψαρι 2 ωρες για να το "γιατρεψω" απο μια ασπρη πιτσιλια να το κανω χιονατη την αλλη μερα και αντιστροφα, αγνοωντας τελειως ψαρι με εμφανες ick (που ετρωγε ομως καλα και δεν ξυνοταν στα βραχια, πολυ σημαντικο) σε 2 μερες να μην φαινεται τιποτα. Με κατι τετοια καθησυχαζουν οι τεμπελακοι σαν εμενα τη συνειδηση τους για την προχειρη καραντινα που κανουμε :lolu: .

ΥΓ η χρονικη πορεια των θανατων ταιριαζει για ασθενεια. Κακες συνθηκες νερου (αν και δεν μπορω να φανταστω νερο που σκοτωνει κλοουν και αφηνει κοραλλια) εκδηλωνονται αμεσως στη συμπεριφορα του ψαριου, κυριως οτι σταματαει να τρωει. Λιγες μερες ολα καλα και μετα θανατος σημαινει χρονο επωασης καποιου μικροοργανισμου ή θανατος απο θηρευτη.

Έγινε επεξεργασία - nemo_nick
Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι σου είχε τα σημάδια του ick, αλλά παρατήρησες να κάθετε μπροστά στον κυκλοφορητή, ίσως να μην ήταν ick. Τα κλουνάκια είναι αρκετά ανθεκτικά και μου φαίνεται παράξενο ο θάνατος να ήρθε από εκεί.

Παρατήρησες μήπως οταν έσβηναν τα φώτα, να ηρεμούσαν τα σημάδια? Και με το ανάμα, να φουντώνουν πάλι?

Υ.Γ Οτι ασθένεια και να είναι, μια καραντίνα θα σε βοηθήσει.

Υ.Γ2 Εγω στην θέση σου θα έκανα ποοοοολυ καιρό να βάλω ψάρι(εχω καεί από oodinium).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα πω και εγω την δικια μου εμπειρια περνω πριν 4 μηνες για την ακρίβεια 7/10/13 ενα japonicus 15 μερες ηταν πεντακαθαρος και ευτυχώς γιατι ηταν πολυ αδυνατος και χωρις πολυ εντονα χρωματα ευτυχώς ειχε πολυ ορεξη και ετσι αρχιζε να πηγαίνει καλα μετα απο 15 μερες τα πρωτα σημαδια δεν εκανα τιποτα μεσα στο ενυδρειο το μονο που εκανα να προμηθευτώ 4 ειδη απο φιλαρακια 3 ειδη απο αλγες και φουλ σε κατεψυγμενη τροφη συντομα γεμισε και μετα καθαριζε αυτο γινοταν συνεχεια ωσπου εφτασε σε σημειο να εχει καθαρισει τελειως!!! και ελα που με πιανει και κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου και εδω ξεκινάει το λαθος μου δηλαδη προεκυψε διαφορα θερμοκρασίας 3 βαθμοι και αλατοτητα απο 1024 σε 1026 τραγικα λαθη που με αποτελεσμα την ιδια μερα λουκουμαδες ολα!!!!!!! ευτυχώς τωρα εχουν καθαρίσει κατα 70% και εχουν πολυ ορεξη και χρωματα φυσικα η αντιδραση μου ηταν να μην κανω τιποτα μονο να ταιζω! εφευγα απο το σπιτι για να μην με βλεπουν και στρεσαρονται δεν ανοιγα φωτα παραθυρα τιποτα μακρια και αγαπημενη πλησίαζα για να ταισω μια γρηγορη ματια και αυτο ηταν ολο και το δικο μου συμπερασμα για το ick ειναι οτι τα ζωντανα χρειαζονται απόλυτη ηρεμια και χαλαρωση ωστε να τα βοηθήσουμε απο την μερια μας να ηρεμήσουν και να αντιμετωπιζουν το παρασιτο!!! φυσικα αυτο δεν ειναι η θεραπεια απλα το πως το εχω ζησει σε αυτο το μικρο χρονικο διαστημα. ελπιζω να απαλαχτο γργορα απο ολο αυτο....

εδω να σημειώσω ενα ακομα λαθος που απο εκει που ειχε καθαρισει ηταν να εχω προσθεσει και αλλα ζωντανα που και αυτα σιγουρα κατι εφεραν μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι που ειστε χρονια στο χομπι, μαθενετε να ζειτε με το ick....οι συμβιβασμοι γι αυτο αν καταλαβα καλα απο οσα εχω διαβασει ειναι, αν παει κατι στραβα σε θερμακρασια αλατοτητα, να υπαρξει εξαρση της ασθενειας και ισως μαζικες απωλειες?

εγω παντως αν και με χωρις ψαρακια στο ενυδρειακι μου , μου εχει φυγει λιγο η ορεξη, λεω να κρατηθω κανενα διμηνο και στη συνεχεια επειδη δε μπορω να στηνω και καραντινα για νανο..........ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

όσο ποιο πολυ το αφήσεις τόσο ποιο αδύναμο θα ειναι το μόνο που δεν ξέρεις αν το κουβαλάει το ψαρι που θα βάλεις τότε και πως θα το αντιμετωπιση!

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε μου το ενυδρείο χωρίς ψάρια όσο πιο πολύ αντέξεις!Βάλε μια UV να γυρνάει το νεράκι σου και όλα καλά θα πάνε!

Πρόσεξε επίσης όταν βάλεις ψάρι,το μαγαζί από όπου θα το πάρεις να το έχει καιρό.Να είναι κινητικό,να τρώει καλά και να έχει ζωντανά τα χρώματα του!

Αυτά τα ολίγα από εμένα που έχω περάσει από χίλια κύματα (oodinium & ick) για να έχω ότι έχω τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...