Jump to content

2 Απώλειες :(


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μολις πριν καμια ωρα είχα 2 απώλειες σε αρλεκινακια. Δεν ξέρω γιατί. Είναι καινούργιο το ενυδρείο και εγω. Το μονο που ειχα παρατηρήσει στο 1 ηταν οτι η κοιλια του ηταν λιγο πιο φουσκωμενη και λιγο πριν το χασω ειχε συνεχως στην επιφάνεια το στομα του. Μπορει να ξερει κάποιος τι πρέπει να κανω για τα υπόλοιπα ψαράκια???

Link to comment
Share on other sites

Ένα ψάρι που αναπνέει από την επιφάνεια συχνά σημαίνει ότι το νερό μας έχει αμμωνία ή δεν έχει επαρκές οξυγόνο. Συμπλήρωσε την φόρμα διάγνωσης ασθένειας για να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το πρόβλημα που ανεφερα πιο πανω. Να συμπληρώσω οτι το εφτιαξα παρασκευη το ενυδρείο με ασιατικό οικοσύστημα, εστρωσα με sera αντιχλωριο και βακτηρια και μετα εβαλα, 1 Tiger barb, 1 πλεκο (μεταφορα απο αλλο), μετα πηρα 1 gourami dwarf, 4 αρλεκίνους και 3 φυτα και χθες εναν φυσικο βραχο, ανουμπια, συμπλήρωμα 2 αρλεκίνους και 5 cherry barb

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): φίλτρο συσκευασίας ενυδρείου με κεραμικες σφαιρες

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): αναφέρω πιο πανω

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάϊσμα 1 καθε μερα, μια φορα σήμερα οταν ειδα να χανω τους αρλεκίνους

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: αρλεκινοι

- Ιστορικό Ψαριού: φαινοταν πιο φουσκωμενο (θεωρουσα οτι ειναι θηλυκό)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχα πει και στο αλλο θεμα σου τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Μετρηση νιτρωδων εχεις?Πιστευω οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο,σε 4 μερες και με τοσα ψαρια μεσα δεν στρωνετε το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι 2 αρλεκινοι χάθηκαν γιατι θελουν 80cm ενυδρείο και το δικο μου είναι 60? Το Tiger barb ειναι επιθετικό για το γκουραμι, μου ειχες πει ή κάνω λάθος? Και ειπα με τον πετσοπα να το παρακολουθησω και αν ειναι επιθετικό τοτε να του το δωσω. Ουτε τα cherry barb κανουν? Για τον πλεκο θα συμφωνήσω αλλα δεν εχω που να τον δώσω. Νιτρωδη δεν εχω και ph θα εχω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χαθηκαν για αυτο

αλλα το συνολο [πολλα ψαρια + νεο ενυδρειο(πιθανον μη στρωμμενο) + λιγα λιτρα για τα ψαρια]

ειχε ως αποτελεσμα αυτο

Για τον πλεκο βαλε μια αγγελια

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το πρόβλημα που ανεφερα πιο πανω. Να συμπληρώσω οτι το εφτιαξα παρασκευη το ενυδρείο με ασιατικό οικοσύστημα, εστρωσα με sera αντιχλωριο και βακτηρια και μετα εβαλα, 1 Tiger barb, 1 πλεκο (μεταφορα απο αλλο), μετα πηρα 1 gourami dwarf, 4 αρλεκίνους και 3 φυτα και χθες εναν φυσικο βραχο, ανουμπια, συμπλήρωμα 2 αρλεκίνους και 5 cherry barb

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): φίλτρο συσκευασίας ενυδρείου με κεραμικες σφαιρες

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): αναφέρω πιο πανω

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάϊσμα 1 καθε μερα, μια φορα σήμερα οταν ειδα να χανω τους αρλεκίνους

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: αρλεκινοι

- Ιστορικό Ψαριού: φαινοταν πιο φουσκωμενο (θεωρουσα οτι ειναι θηλυκό)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το στρώσιμο του ενυδρείου δεν γίνεται άμεσα με την προσθήκη βακτηρίων, χρειάζεται περίπου ένα μήνα. Για άμεσο στρώσιμο μπορείς να πάρεις μπόλι από κάποιον με στρωμένο ενυδρείο. ;)

Δηλαδη οι 2 αρλεκινοι χάθηκαν γιατι θελουν 80cm ενυδρείο και το δικο μου είναι 60? Το Tiger barb ειναι επιθετικό για το γκουραμι, μου ειχες πει ή κάνω λάθος? Και ειπα με τον πετσοπα να το παρακολουθησω και αν ειναι επιθετικό τοτε να του το δωσω. Ουτε τα cherry barb κανουν? Για τον πλεκο θα συμφωνήσω αλλα δεν εχω που να τον δώσω. Νιτρωδη δεν εχω και ph θα εχω αυριο

Όπως είπε ο paul.asty. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να εχω θεμα με το οξυγόνο?

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο του ενυδρείου δεν γίνεται άμεσα με την προσθήκη βακτηρίων, χρειάζεται περίπου ένα μήνα. Για άμεσο στρώσιμο μπορείς να πάρεις μπόλι από κάποιον με στρωμένο ενυδρείο. ;)

Όπως είπε ο paul.asty. :)

Γινεται και αμεσα με βακτηρια αλλα οχι τοσα πολλα ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα και με τοσο μικρο φιλτρο!

Φιλε μου η ψαροσυνθεση ειναι λαθος και σε πληθος ψαριων, συμβατοτητα αλλα και σε συναρτηση με τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο πετσοπας πριν βαλω τα φυτά να κανει ανατάραξη αλλα οταν θα βαλω φυτα να καλυψω την ροη απι την επιφάνεια για το διοξείδιο το βραδυ. Αν καταλαβα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ναναι σου ειπε ο πετσοπας...αναταραξη θελουμε λιγη για να οξυγονονετε το νερο,αν εχεις πολυ χανεις το co2 απο το νερο και κανεις κακο στα φυτα σου.Οχι ομως να μην εχεις καθολου αναταραξη γιατι μετα σκανε τα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο πετσοπας πριν βαλω τα φυτά να κανει ανατάραξη αλλα οταν θα βαλω φυτα να καλυψω την ροη απι την επιφάνεια για το διοξείδιο το βραδυ. Αν καταλαβα καλα!

Καμια σχεση με αυτο που επαθαν τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να εχω θεμα με το οξυγόνο?

Δεδομένου ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο, νομίζω είναι πιθανότερο να έχεις αμμωνία και/ή νιτρώδη. Επίσης θυμάμαι όταν έστρωνα το δικό μου ενυδρείο μου είχαν πει ότι μέχρι να στρώσει τα τεστ μπορεί και να μην δείχνουν σωστές μετρήσεις.

Γινεται και αμεσα με βακτηρια αλλα οχι τοσα πολλα ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα και με τοσο μικρο φιλτρο!

Φιλε μου η ψαροσυνθεση ειναι λαθος και σε πληθος ψαριων, συμβατοτητα αλλα και σε συναρτηση με τα λιτρα!

Αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή πόσο άμεσα μπορεί να γίνει αν έχουμε τις ιδανικές συνθήκες; :)

Μου ειπε ο πετσοπας πριν βαλω τα φυτά να κανει ανατάραξη αλλα οταν θα βαλω φυτα να καλυψω την ροη απι την επιφάνεια για το διοξείδιο το βραδυ. Αν καταλαβα καλα!

Μιλούσατε για αεραντλία ή για την ανατάραξη που κάνει το ακροφύσιο του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο, νομίζω είναι πιθανότερο να έχεις αμμωνία και/ή νιτρώδη. Επίσης θυμάμαι όταν έστρωνα το δικό μου ενυδρείο μου είχαν πει ότι μέχρι να στρώσει τα τεστ μπορεί και να μην δείχνουν σωστές μετρήσεις.

Αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή πόσο άμεσα μπορεί να γίνει αν έχουμε τις ιδανικές συνθήκες; :)

Μιλούσατε για αεραντλία ή για την ανατάραξη που κάνει το ακροφύσιο του φίλτρου;

Αναλογα τα βακτηρια που χρησιμοποιεις.Υπαρχουν βακτηρια που λενε να βαλεις ψαρι μετα απο 24 ωρες.Ομως για να δουλεψουν σωστα πρεπει να βαλεις ενα μικρο αριθμο ψαριων (οχι ολη την ψαροσυνθεση μαζι) και να μη ταιζεις για μερικες μερες.Αν κανεις λαθος τα βηματα παει κατα διαολου..

Link to comment
Share on other sites

Για το ακροφυσιο του φίλτρου το οποιο δεν ειναι και τοσο δυνατο στην ροη. Του ανεφερα αεραντλία αλλα μου ειπε οτι αν βαλεις φυτα δεν χρειάζεται. Σημερα εκανα και μερικη αλλαγή. Και μετρήσεις NH4:0 και NO3: 0

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο, νομίζω είναι πιθανότερο να έχεις αμμωνία και/ή νιτρώδη. Επίσης θυμάμαι όταν έστρωνα το δικό μου ενυδρείο μου είχαν πει ότι μέχρι να στρώσει τα τεστ μπορεί και να μην δείχνουν σωστές μετρήσεις.

Αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή πόσο άμεσα μπορεί να γίνει αν έχουμε τις ιδανικές συνθήκες; :)

Μιλούσατε για αεραντλία ή για την ανατάραξη που κάνει το ακροφύσιο του φίλτρου;

Καλλιροη τα βακτηρια της σερα λενε να βαλεις τα ψαρια σε 24 ωρες! Βεβαια δεν θα βαλεις ενα σκασμο ψαρια αλλα ενα μικρο τμημα μπορεις να το βαλεις!

Και μετα προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα βακτηρια που χρησιμοποιεις.Υπαρχουν βακτηρια που λενε να βαλεις ψαρι μετα απο 24 ωρες.Ομως για να δουλεψουν σωστα πρεπει να βαλεις ενα μικρο αριθμο ψαριων (οχι ολη την ψαροσυνθεση μαζι) και να μη ταιζεις για μερικες μερες.Αν κανεις λαθος τα βηματα παει κατα διαολου..

υπεθεσα μήπως φταίει και το ταισμα και ειπα να μην τα ταισω για κανα 2 μερες
Link to comment
Share on other sites

Παντα πρεπει να υπαρχει λιγη αναταραξη

για τα βακτηρια υπαρχουν

οπως ειπε ο rastafarian

που μπορεις να βαλεις ψαρια μετα απο 24 ωρες

αλλα ισα ισα 1-2 ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειτε οτι φταιει και το ταισμα αλλα εχεις και πολλα ψαρια σε συστημα αστρωτο που δεν εχει σταθεροποιηθει.

Κατι πρεπει να κανεις και με τα ψαρια που εχεις γιατι οπως σου ειπα δεν κανουν για τα λιτρα σου ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα πρεπει να υπαρχει λιγη αναταραξη

για τα βακτηρια υπαρχουν

οπως ειπε ο rastafarian

που μπορεις να βαλεις ψαρια μετα απο 24 ωρες

αλλα ισα ισα 1-2 ψαρακια

αυτα τα βακτήρια εχω απλα μάλλον να εφταιξε ολη η συνθεση
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειτε οτι φταιει και το ταισμα αλλα εχεις και πολλα ψαρια σε συστημα αστρωτο που δεν εχει σταθεροποιηθει.

Κατι πρεπει να κανεις και με τα ψαρια που εχεις γιατι οπως σου ειπα δεν κανουν για τα λιτρα σου ολα αυτα.

10 ψαρακια αυτου του μεγεθους δεν κανουν για τα λιτρα μου γενικως? Έγινε επεξεργασία - Daliar
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι ολα του ιδιου μεγεθους.Μη τα βλεπεις μικρα,ειναι γρηγοροι κολυμβητες και θελουν μηκος το οποιο εσυ δεν εχες.

Αν θες μικροψαρα βγαλε οτι εχεις και βαλε νεον με την προυποθεση οτι θα μαλακωσεις το νερο της βρυσης σου.Καλα και γι αυτα που εχεις τωρα θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο πετσοπας πριν βαλω τα φυτά να κανει ανατάραξη αλλα οταν θα βαλω φυτα να καλυψω την ροη απι την επιφάνεια για το διοξείδιο το βραδυ. Αν καταλαβα καλα!

Για το ακροφυσιο του φίλτρου το οποιο δεν ειναι και τοσο δυνατο στην ροη. Του ανεφερα αεραντλία αλλα μου ειπε οτι αν βαλεις φυτα δεν χρειάζεται. Σημερα εκανα και μερικη αλλαγή. Και μετρήσεις NH4:0 και NO3: 0

Υποθέτω πως δεν έκλεισες το φίλτρο αλλά έστρεψες το ακροφύσιο να μην αναταράσσει την επιφάνεια, σωστά;

Κι εγώ τέτοια βακτήρια έβαλα αλλά έκανε πάνω από μήνα να στρώσει και στα χρυσόψαρα (110 λίτρα 2 ψάρια) και στο μονομάχο (25 λίτρα ένα ψάρι)! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...