Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Φιλε στο ξαναλεω,παρτο πιο χαλαρα!Το οτι ειμαι συντονιστης δεν λεει κατι,κατι που βλεπω λαθος πρεπει να το πω,οπως και οι υπολοιποι.Αν δεν σου πω το λαθος δεν θα μαθεις ποτε και δεν μιλαω μονο για σενα αλλα για ολους.Επισης αυτα που λες ειναι λιγο ακυρα,ολοι γραφουμε για να βοηθησουμε και οχι να την πουμε σε καποιον,τα εχεις παρει στραβα τα πραγματα,χαλαρωσε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οσο για τα ψαρακια οπως εχεις διαπιστωσει μερικοι δενομαστε με τα εμψυχα και δεν τα δινουμε αφου τα πηραμε,οπως ξαναλεω δεν εχω κανει ποτε με ολα μου τα ζωντανα που μοιραζομαι το σπιτι μου μαζι τους,αν εσυ το θεωρεις το ψαρι αντικειμενο δικαιωμα σου,εγω θα προσπαθησω να τα κρατησω ολα η χρονος η θα με δικαιωσει η θα μου δειει το λαθος μου,οι πληροφοριες που εμαθες απο το internet για το ph που ζει το neon και το guppy ειναι απο παρομοιες πηγες που εμαθα και εγω οτι ειναι προσαρμοσμενα τα ψαρια σε συνθηκες νερου βρυσης,η οτι μπορουν να συμβιωσουν μια χαρα τα δυο ειδη...καπως σου τα ειπε και εσενα καποιος μου τα ειπε και εμενα......αρα λεγοντας μου οτι εχω λαθος πηγες...μαλλον ακυρωνεις και τις δικες σου....

Ποιες πηγες λες,του πετ σοπ?Εδω εχουμε προφιλ που εχουν φτιαχτει μετα απο μελετη αλλα δεν κανετε τον κοπο ουτε να τα διαβασετε δυστοιχος.

Φιλος κανε οτι θες,βαλε οτι ψαρι θες μεσα,δικο σου ειναι το ενυδρειο,αλλα μη μου λες οτι δεν μπορω να λεω τα λαθη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον τροπο που το λες σου τονισα αλλα και παλι εχασες την ουσια....εδω μεχρι που ακουσα οτι το ψαρι μου σφηνωσε πισω απτο φιλτρο επειδη θελει να πεθανει ησυχο και το ψαρακι ειναι μια χαρα εδω και 3 βδομαδες,και μου λες για μελετες.....μπηκα στο φορουμ για να μαθω τα λαθη μου αλλα οχι για να με τραμπουκιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω φιλος!Δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος που σου ειπε οτι τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν.Ο τροπος μου μια χαρα ειναι αλλα ο γραπτος λογος παρεξηγειτε ξερεις..

Οπως σου ειπα,μπορεις να κανεις οτι θες στο ενυδρειο σου αλλα να ξερεις οτι εφοσον το παρουσιαζεις θα πρεπει να δεχεσε και την κριτικη των υπολοιπων.Επισης αφου εσυ θες αυτα τα ψαρια καλα κανεις,ομως δεν εχεις το δικαιωμα στο μελλον να τα προτεινεις σε καποιον αλλον,τουλαχιστον εδω μεσα,γιατι ειναι λαθος και το λαθος το δικο σου δεν μπορεις να το προτεινεις και σε αλλους.Αυτα απο μενα και καλη συνεχεια!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τον χρονο σου και φυσικα δεν μπορω να προτεινω εγω...μιας και ειμαι σχεδον ανιδεος....απλα καποια ψαρια μου τα εκανα δωρο αλλο εζησε απο το μικρο ενυδρειο και με αυτα θα παλεψω τελικα αν παρεξηγησα τον τροπο σας ζητω συγγνωμη ....

Link to comment
Share on other sites

Λουκά μην αρπάζεσαι. Ηθικά είμαστε υποχρεωμένοι να τονίσουμε τα λάθη οταν τα βλέπουμε. Κι εμένα στο παρελθόν ο Rastafarian όπως κι άλλοι βέβαια, μου είχαν επισημάνει τα λάθη μου τόσο με την ψαροσύνθεση όσο και σε αλλα θέματα. Απο τη στιγμή που σου πούνε το σωστό, το ορθό και εσυ επιμένεις στην άποψή σου, αν μη τι άλλο κανείς δε θα σου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό. Κανε οτι εσυ θεωρείς σωστό αλλα και εμείς θα είμαστε σίγουροι οτι το κάναμε απο τη δική μας πλευρά. Δε μαλωνουμε κανέναν. Τα λέμε για να χαρείς εσυ το ενυδρείο σου και όχι εμείς που το βλέπουμε μέσα απο την οθόνη. Καλη συνέχεια σου εύχομαι και πραγματικά να το χαρείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα,και ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου,τελικα με το n03 που μετρησα ειναι καλα στο 20 ppm? με api υγρο τεστ μετρησα

Link to comment
Share on other sites

20140120_091238_zps257717c0.jpg

20140120_091224_zps53c5d780.jpg να και τα πρωινα καινουρια φυλλα απτις anubies :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

Τα νο3 ειναι οριακα στα 20.

Οι αλλες μετρσησεις σου ποιες ειναι? (νο2 και αμμωνια)

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποτε εκανες την τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

no2 δυστηχως δεν εχω γιατι ειναι πανακριβα και αυτο μου το εφερε φιλος σημερα....αμμωνια εχω 0 χθες βραδυ μετρησα αλλαγη νερου δεν εχει γινει ποτε :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω θα βρω ενα τροπο ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει ο φιλος που μου εφερε και το nitrate test θα το παρω αυριο αιντε να δουμε πια!!!!

Link to comment
Share on other sites

20140120_2146231_zpscfd6ac1a.jpg μολις μετρησα και το no2 μου και ειναι 0 ppm αρα εχω αμμωνια 0 και no3 20ppm

Link to comment
Share on other sites

παρολο αυτα που γινανε εμενα δεν μου αρεσουν εχω μαθει να ακουω καποια πραγμα που δεν γνωριζω δεν κανω του κεφαλιου μου γιατι αργα η γρηγορα θα το μετανιωσω. απο τα λαθη μας μαθαινουμε.και εδω υπαρχουν συνχομπιστες που εχουν μεγαλη πειρα απο εμπειρια και απο διαβασμα και εχουν ασχολειθει ατελειωτες ωρες.οσο για τα καταστηματα το τι κανει το καθε καταστημα ειναι αλλο θεμα.

τα no2 μια χαρα που ειναι μηδεν.

αλλαγες νερου να κανεις καθε 10 μερες 15-20 λιτρα με αντιχλωριο και βακτηρια.

να παρεις μια πετρα και να δεσεις την ανουμπια γιατι αργα η γρηγορα θα σαπισει η ανουμπια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω 3 ανουμπιες....κοντευουν μηνα ετσι φυτεμενς δεν θα ειχαν σαπισει?αυτες φουντωνουν και βγαζουν και νεα φυλλα......

Link to comment
Share on other sites

βγαλε εξω απο το χαλικι το χοντρο κορμο που εχουν και ασε μεσα μονο τις ριζες του φυτου.δεν σαπιζουν απο την μια μερα στην αλλη θελουν το χρονο τους και αυτα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα αυτο αλλα περιμενωα να μεγαλωσουν λιγο οι ριζες για να κρατανε το φυτο να μην επιπλεει

Link to comment
Share on other sites

Ολες θελω να τις ακουσω μαλλον δεν με καταλαβες,ο τροπος δεν μου αρεσει διοτι λαμπει δια της απουσιας του,δεν με απασχολει ποσες γνωσεις εχει καποιος,γιατι αν δεν εχει τροπο να στις μεταφερει γινεται ενοχλητικος.....ειμαι νεος στο χομπι και απαντησεις του στυλ "βγαλε τα ψαρια","δωσε τα ψαρια","θα σκοτωσεις τα ψαρια",δεν μου κανουν,ειναι δικαιωμα μου να εκφραζω αυτο που μου προκαλειτε και που προκαλειτε σε ολυς τους νεους που εγγραφονται,απογοητευση,πανικος,εκνευρισμος,δυσφοροια.....αν δεν μπορεις να μιλησεις και να εξηγησεις ολες τις λεπτομερειες μην απαντας καθολου,εχω ρωτησει 3 φορες πως να χρησιμοποιησω ενα σκευασμα και δεν απαντησε κανεις εκτος απο την κοπελα που εχει τροπους και ασχοληθηκε,αλλα το να το δοσω πισω δεν γινεται,απαντατε μονο οταν θελετε να γραψετε "εχεις λαθη φιλε,"καντο ετσι φιλε","δωστο φιλε δεν κανει"απαντα αν το νιωθεις οχι επειδη πρεπει να δειξεις στου αλλους οτι απαντησες και να πεις "κοιτα τι του εγγραψα","τον εβαλα στη θεση του",εισαι συντονιστης και πρεπει να διχνεις ηθος αξιοπρεπεια υπομονη και σθενος αν δεν μπορεις φτιαξε κατι δικο σου για παρτη σου με κανονες του στυλ "μονο εμπειροι με λευτα γραφονται" λες και ειναι ευκολο να πηγαινοερχεσαι στα pet shop να παιρνεις πραγματα επειδη σου υπεδειξαν οτι κανουν τη δουλεια σου και μετα σε κραζουν που τα πηρες,στο ρημαδο φορουμ μεσα εχετε αναρτησει οδηγιες για να ριχνεις το ph και γραφει με χημικα σκευασματα ενα λοιπον χημικο σκευασμα πηρα και εγω επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω το σπιτι εργαστηριο με κουβαδες και νερα και τυρφη και και και.....μην κραζετε που το πηρα δεν ζητησα να μου υποδειξετε αν θα το επιστεψω η οχι αλλα πως να το χρησιμοποιησω,

Το ότι δεν σου απαντά κάποιος σε ένα ερώτημα μπορεί να σημαίνει πολλά. Μπορεί να μην ξέρει να απαντήσει ή να μην είναι σίγουρος, μπορεί επίσης να θεωρεί σημαντικότερο αυτό που θέλει να σου πει. Κάποιοι παλαιότεροι, καλώς ή κακώς, έχουν βαρεθεί να λένε τα ίδια και τα ίδια και να θεωρούν ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούν με κάποιον π.χ. που κάνει του κεφαλιού του. Και τι έγινε όμως, δεν πειράζει! Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο σκέψης και έκφρασης.

Έχω και μια απορία, λες ότι σε συμβούλευσαν να πάρεις σκεύασμα και αφού το πήρες σε "έκραξαν"; Σχετικά με το σκεύασμα, αναφέρεται στο λινκ που σου έδωσα ως ένας από τους τρόπους αλλά δεν είναι ο προτιμότερος, όπως γενικά δεν είναι προτιμότερο το να ρίχνουμε χημικά σκευάσματα στο ενυδρείο. Γενικά καλό είναι προτού κάνεις κάτι να πάρεις μία γνώμη και από τους υπόλοιπους, μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να γλιτώσεις σπατάλη χρημάτων και χρόνου.

Για να προετοιμάσεις το νερό με τύρφη δεν χρειάζεται να μετατρέψεις το σπίτι σε εργαστήριο. Το μόνο που κάνεις είναι να προσθέσεις στο δοχείο που ήδη έχεις για να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής ένα φίλτρο μέσα στο οποίο θα βάλεις τύρφη.

οσο για τα ψαρακια οπως εχεις διαπιστωσει μερικοι δενομαστε με τα εμψυχα και δεν τα δινουμε αφου τα πηραμε,οπως ξαναλεω δεν εχω κανει ποτε με ολα μου τα ζωντανα που μοιραζομαι το σπιτι μου μαζι τους,αν εσυ το θεωρεις το ψαρι αντικειμενο δικαιωμα σου,εγω θα προσπαθησω να τα κρατησω ολα η χρονος η θα με δικαιωσει η θα μου δειει το λαθος μου,οι πληροφοριες που εμαθες απο το internet για το ph που ζει το neon και το guppy ειναι απο παρομοιες πηγες που εμαθα και εγω οτι ειναι προσαρμοσμενα τα ψαρια σε συνθηκες νερου βρυσης,η οτι μπορουν να συμβιωσουν μια χαρα τα δυο ειδη...καπως σου τα ειπε και εσενα καποιος μου τα ειπε και εμενα......αρα λεγοντας μου οτι εχω λαθος πηγες...μαλλον ακυρωνεις και τις δικες σου....

Πληροφορίες μπορείς να βρεις άπειρες εντός και εκτός διαδικτύου. Έχει τύχει να δω στο ίντερνετ να λένε "ρίξε χλωρίνη στη γυάλα που έχεις το χρυσόψαρο", "οι πλέκο καθαρίζουν την άλγη και μετά δεν έχουν τι να φάνε επομένως είναι φυσιολογικό να πεθαίνουν από ασιτία" και άλλα εξωφρενικά. Εδώ οι πληροφορίες που παρέχονται, στα προφίλ για παράδειγμα και στα διάφορα άρθρα, είναι αποτέλεσμα έρευνας, μελέτης, πειραματισμών, εμπειρίας, αναζήτησης και κάποιοι έχουν κάνει κόπο για να τις συλλέξουν. Ας εκμεταλλευτούμε λοιπόν την έτοιμη γνώση και την εμπειρία των άλλων για να μην κάνουμε τα ίδια λάθη. Αν θέλουμε. Αν δε θέλουμε δεν πειράζει, κάνουμε ό,τι μας αρέσει στην τελική.

Τον τροπο που το λες σου τονισα αλλα και παλι εχασες την ουσια....εδω μεχρι που ακουσα οτι το ψαρι μου σφηνωσε πισω απτο φιλτρο επειδη θελει να πεθανει ησυχο και το ψαρακι ειναι μια χαρα εδω και 3 βδομαδες,και μου λες για μελετες.....μπηκα στο φορουμ για να μαθω τα λαθη μου αλλα οχι για να με τραμπουκιζουν...

Άκουσες ότι το ψαράκι σου σφήνωσε επειδή θέλει να πεθάνει ήσυχο και τελικά ζει. Αυτό γιατί το αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω; Απαξιώνεις τη γνώμη ενός μέλους που αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο του για να σου πει την άποψή του; Κι εγώ έχει τύχει να πω χαζομάρες πιο παλιά επειδή είχα καταλάβει κάτι λάθος και το πήρα χαμπάρι μόνη μου μετά από καιρό.

Φαντάζομαι μετά και από τα υπόλοιπα ποστ θα έχεις καταλάβει ότι κανείς δεν μπαίνει εδώ μέσα για να τραμπουκίζει τον άλλον. Κάποιοι ίσως να μιλάνε με τρόπο που εσύ ως νέο μέλος τον βλέπεις απότομο, θα δεις ότι δεν είναι έτσι, να σε βοηθήσουν θέλουν, άλλοι πιο αυστηρά και άλλοι πιο χαλαρά.

Και όταν κάποιος μας επισημαίνει ένα λάθος ας τον ακούσουμε και ας προσπαθήσουμε να καταλάβουμε το γιατί προτού αντιδράσουμε. Το ότι υπάρχουν κανόνες και διαδικασίες δεν είναι τυχαίο. ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσηρθες καταρχην:). Παρακολουθω καιρό τωρα το θεμα σου. Ηθελα απλως να σου πω οτι με τον τροπο που μιλησανε σε σενα κάποια παιδια του φορουμ ,μιλησανε και σε άλλους στο παρελθον, οπως και σε μενα. Αυτο σημαινει οτι δεν εχει κανεις προηγούμενα μαζί σου ή σε ξέρει και απο χθές. Το κινητρο όλων στο φόρπυμ θελω να πιστευω οτι ειναι να γινουμε ολοι καλυτεροι, αλλιως δεν θα ασχολούνταν κανεις ουτε μαζι σου ουτε μαζι μου. Αλλα και πάλι δεν θα πρέπει να μας ενδιαφερει το κινητρο του άλλου αν αυτο που μας λέει, όπως και αν το λέει, μας βοηθάει να βελτιωθούμε.

Οταν ρωταμε κατι, οτιδηποτε και αν ειναι αυτο, υπαρχει η περιπτωση να μην παρουμε την απαντηση που θέλουμε ή με τον τροπο που θελουμε. Οποιος και αν ειναι ο τροπος όμως, στη δικη σου περιπτωση πρεπει να σε ενδιαφερει να κανεις ενα υγιες ξεκινημα στο χομπι και οχι ο τρόπος που σου μιλησανε.

Αν σου λέγανε οτι τα γκαπυ με τα νεον ταιριαζουνε θα σε ικανοποιουσε?? Η οτι οι ανουμπιες φυτευονται?? Δηλαδη προτιμας να σου χαιδευουν τα αυτια η να κανεις ενα σωστο ξεκινημα και να χαρεις το ενυδρείο σου?

Το οτι ακόμη δεν εχεις προβλήματα δεν σημαινει κάτι. Μπορει να σου έρθουν μαζεμενα όπως εγινε και στα δικα μου ενυδρεια πριν βρω το φορουμ.

Προσπάθησε να καταλαβεις οτι πισω απο τον ''κακο'' για σενα τροπο καποιων παιδιων κρυβεται η αγαπη τους για το χομπι και η επιθυμια τους να αποτρεψουν τους αρχαριους απο τα λάθη του ξεκινηματος που και οι ιδιοι εκαναν καποτε. Σκεπτόμενος και μονο αυτό δεν είναι ανάγκη να τρελαίνεσαι που κάποιος δεν σου μιλησε όπως θα ήθελες.

Αυτα απο μενα και σου ευχομαι μεσα από την καρδιά μου να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο, διορθωνοντας όμως τα λάθη που ηδη σου εχουν πει τα παιδια για να γινει όπως πρέπει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα και φυσικά welcome!!!!!να ξέρεις ο δρόμος του ενυδρείου γενικά είναι ένα σπορ για όλους,απλά θέλει λίγο κόπο και πολύ διάβασμα στην αρχή.

λάθη έχουμε κάνει όλοι και συνεχίζουμε να κάνουμε στο χόμπι που διαλέξαμε.το παν όμως είναι οι σωστές βάσεις και γενικές γνώσεις που πρέπει να αποκομίσουμε στην αρχή.γιατί στην τελική έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς.

και γω στην αρχή ξεκίνησα με ένα 60 λιτρο και από τότε έχουν περάσει από τα χέρια μου άλλα 4 ενυδρεία μέχρι να κατασταλάξω σε αυτό που έχω.μέχρι τώρα έχω χάσει πάρα πολλά ψαράκια και άπειρα χρήματα από καθαρά δικά μου λάθη,είτε λόγο απροσεξίας είτε από λάθος πληροφόρηση και αμελείας.

στο παρών φόρουμ έχουν βρεθεί πολλοί άνθρωποι οι οποίοι ενδιαφέρθηκαν,έχασαν από τον χρόνο τους για να γίνω εγώ καλύτερος και πιο μετρημένος στις επιλογές μου.,

δεν σου κρύβω ότι και γω είχα τις αμφιβολίες μου και ΝΟΜΙΖΑ ότι αφού το κανουν και άλλοι το κάνω και γω χωρίς ενοχές στην ψαροσυνθεση μου και θα βάλω ότι γουστάρω και μου αρέσει.

πλέον μετά από σχεδόν 10 χρόνια που είμαι στον χώρο,κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν,και πόσα λεφτά θα μπορούσα να είχα γλυτώσει και πόσες ζωές θα έσωνα αν ακολουθούσα κατά γράμμα τις απόψεις και γνώμες τους και τους ευχαριστώ πολύ.

καθένας μας είναι βέβαια υπεύθυνος για τον εαυτό του και τις επιλογές του.δεν πρόκειται να σε κρίνει κανείς γι αυτό.απλά σου λένε πιο είναι το σωστό.

να ξέρεις ότι η ισορροπία σε ένα ενυδρείο κρέμεται από μια πολύ λεπτή κλωστή και η κάθε κίνησή μας ή αμέλιά μας παίζει τον ρόλο του ώστε να χαλάσει αυτό που μετά από κόπο και χρόνο έχουμε φτιάξει.

καλό διάβασμα από μένα και καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο των ενυδρείων!!!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε λογω προβληματος με το κωλοpc εκανα να μπω κανα δυο μερες,θα προσπαθησω να κανω οτι μου λετε οσο καλυτερα μπορω,και αν παρεξηγησα τον τροπο καποιων να με συγχωρεσουν....τελικα με τις μετρησεις μου τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 20?

Αν ναι κανε μια αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ακολουθεις ρουτηνες αλλαγων νερου 30% καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...