Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Το νερο που θα κανεις αλλαγη θα το προετοιμαζεις απο πριν με αντιχλωριο και σε θερμοκρασια περιπου ιδια μ αυτη του ενυδρειου.Μη παιρνεις το λαστιχο απο τη βρυση και μπαμ μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ε καλα ενοειται :bow:αντιχλωριο,την επομενη μερα βακτηρια σε θερμοκρασια περιπου 26 και μετα μπλουμ μεσα :camp:

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια δεν ριχνουμε μεσα στο νερο που προετοιμαζουμε αλλα μεσα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη νερου..

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση την bacopa carolina πως την κλαδευω ωστε να φυτεψω και πιο διπλα???εχει βγαλει ριζες στην κορυφη της οσο παραξενο και να ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

Μα ποσο ωραια παρουσιαση.....σε ευχαριστω εχει κανει πολυ ωραια δουλεια ο φιλος...ευχαριστω και παλι μου ελυσες τα χερια!!

Link to comment
Share on other sites

εχετε κανει απιστευτη δουλεια ευγε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ασχοληθηκα λιγακι με το φιλτρο μιας και ειχε πεσει πολυ η ροη του,οποτε το ανοιξα και αφαιρεσα ενα σφουγγαρι απο τα δυο που ειχε,στην θεση του εβαλα siporax mini καινουριο ωστε να εχω βιολογικο υλικο μιας και ειχα λιγο μακαρονι απο το μπολι το οποιο εμεινε ως ειχε και προσθεσα και λιγο υαλοβαμβακα ως τελευταιο μεσο φιλτρανσης πριν την κεφαλη- μοτερ,κατοπιν αφου το τοποθετησα εριξα πληρη ποσοτητα βακτηρια για τα λιτρα μου,ελπιζω να εκανα καλα και οχι γκαφα....σκεφτομουν να αφαιρεσω και τα δυο cartrige που φαινονται δεξια και αριστερα και περιεχουν ενεργο ανθρακα και κατι λευκα σαν πετραδακια μεσα,και να το γεμισω siporax...τι λετε??πιστευω ο ανθρακας θα ειναι αχρηστος μετα απο 2 μηνες χρησης σχεδον...?? 20140205_2313251_zps1207791a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε ειναι σωστο να γεμισω με βιολογικο...οποτε θα παρω αλλα δυο siporax mini μα βαλω δεξια αριστερα μα κανουμε προκοπη!!! ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τραβηξα μια φωτογραφια σημερα...μετα απο αρκετο καιρο....20140309_172828_zpsc919ccaf.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και παιζουμε στον ιδιο ογκο αλλα και νερο και ειδη ψαριων βλεπω οτι εχεις κανει πλυ καλη δουλεια. Η αφισσα σε αφηνει ευχαριστημένο;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πολυ να βρω αυτο το satin αυτοκολλητο που χρησιμοποιυν σε διαγωνισμους aquascaping δινει αλλη οψη τελειως και δεν κανει σουρωματα κτλπ....τη συγκεκριμενη πλατη δεν την εχω κολλησει απλα την εχω τεντωσει αρκετα και τουλαχιστον δεν βλεπω ντουβαρι :icon_dance: εχω καποια 7 Neon και 10 white cloud μεσα τωρα....δυο corydora albino εναν οτοκυκλο και δυο gold cae τα οποια απλα εκαναν απιστευτη δουλεια και δεν υπαρχει αλγη πουθενα πλεον...τα εχω περιπου 1 μηνα τωρα τα cloud και κινουνται πολυ ομορφα ....δεν σου συνιστω να βαλεις τοσα ψαρια βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατι πρεπει να κανεις με τα ψαρια σου γιατι τα εχεις μπλεξει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ισως...τα white ηταν δωρο και μαλλον θα πρεπει να κρατησω ενα απο τα δυο κοπαδια μαλλον τα Neon θα δωθουν....τα cae μπηκαν για να εξαφανισουν την αλγη και πραγματικα ειναι απιστευτα εργαλεια...παντως ενα μηνα τωρα με ολα αυτα τα ψαρακια δεν ειχα θεμα κανενα ουτε απωλειες ουτε αρρωστιες...η ρουτινα διατηρειται και νιτρικα στην εβδομαδα δεν εχω πανω απο 10...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναφερθω για τα εργαλεια...αλλα θα σου πω κατι,οταν αυτα τα εργαλεια μεγαλωσουν και τρωνε τα φυτα σου και ειδικα την μοςς θα αλλαξεις γνωμη...και δεν θα μπορεις να τα πιασεις κιολας..θα πρεπει να ξεστησεις τα παντα..Το οτι δεν ειχες απωλιες δεν σημαινει οτι ολα ειναι καλα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω moss....δεν θα τα κρατησω φυσικα....θα δωθουν γιατι γινονται και τραμπουκοι οταν μεγαλωνουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη στο πιασιμο..

Παντως το να παιρνουμε ψαρια απλα για να μας κανουν τη δουλεια μας δεν ειναι σωστο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια δουλεια μας κανουν...για την ακριβεια γεμιζουν τα κενα του εαυτου μας....απλα τα συγκεριμενα καθαρζιουν κιολας...και θα φανουν πολυ χρησιμα σε καποιον με μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις τα ψαρια σαν εργαλεια και οτι γεμιζουν τα κενα σου...σορρυ αλλα δεν θα συνεχισω αυτη τη κουβεντα..

Τα ψαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι,ουτε διακοσμητικα ειναι,ουτε εργαλεια,ουτε δουλοι μας.

Καποια στιγμη πρεπει να το καταλαβαιτε αυτο!

Καλη συνεχεια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι τα βαζουμε σε ενα χωρο πολυ μικροτερο απο αυτον που ζουν και δεν τα αφηνουμε στην φυση??

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα έχεις επιφέρει. Θα συμφωνήσω με τον Κώστα για την ψαροσύνθεση όμως. Βάλε και μια φωτογραφία απο μπροστά.

......εμένα πάντως τα κενά του εαυτού μου τα γεμίζουν οι άνθρωποι που αγαπάω και όχι ενα κοπαδάκι ψάρια ;) ......γιου νόου γουαρα μίν;

Link to comment
Share on other sites

Οπως βαζουμε τα καναρινια στα κλουβια,τα σκυλια και τα γατια στο σπιτι και αλλα πολλα κατοικιδια!

Ομως ειναι ζωντανα,δεν ειναι εργαλεια φιλε,δυστυχος καποιοι δεν θελουν να το καταλαβουν αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...