Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Φυσικα και καταλαβαινω τι εννοεις....αλλα και εσυ καταλαβες τι εννοω :thumbsu: θα ανεβασω και μια τωρα απο μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τοτε γιατι συνεχιζεις να εγκλωβιζεις ζωντανα??εργαλεια ειναι και για σενα απλα ο καθενας το διατυπωνει αλοιως....

Link to comment
Share on other sites

Αστο φιλαρακι,ξεχνα το.

Δεν θα το συνεχισω,βαλε οτι θες στο ενυδρειο σου,cae,sae,mae δεν εχει σημασια,

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι αν καταφερεις να μου αποδειξεις το αντιθετο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να σου αποδειξω τιποτα,Εγω τα ψαρια μου δεν τα βαζω να μου καθαριζουν,εχω τα χερια μου γι αυτο.

Εσυ που αγοραζεις ψαρια για να σου καθαριζουν εσυ πρεπει να μου αποδειξεις γιατι πρεπει να τα αγορασεις ενω δεν κανουν και για το ενυδρειο σου.

Γι αυτο σου λεω,αστο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος να βαζεις ψαρια σε μια γυαλα ??Κανουν προς το παρων....

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι αν καταφερεις να μου αποδειξεις το αντιθετο....

Το πόσο ηθικό είναι το να έχουμε ψαράκια σε ενυδρεία, είτε τα θεωρούμε εργαλεία είτε όχι, είναι άλλη κουβέντα και είναι πολύ περίπλοκη. Το να πάρεις ένα ψάρι για να σου τρώει την άλγη, δεν είναι αντιμετώπιση του προβλήματος. Η άλγη δημιουργείται επειδή υπάρχει ανισορροπία μεταξύ φωτισμού, θρεπτικών στοιχείων και διοξειδίου, κυρίως. Το να βάζεις το ψάρι να σου καθαρίζει την άλγη σημαίνει ότι βάζεις το ψάρι να κάνει μία δουλειά που θα έπρεπε να κάνεις εσύ, με τα μαγνητάκια, τα σφουγγαράκια ή άλλα εργαλεία. Δεν λύνεις το πρόβλημα, αλλά αντιμετωπίζεις με πρόχειρο τρόπο το σύμπτωμα. Δηλαδή όταν γίνει τεράστιο και λες ότι θα το δώσεις, τι θα κάνεις; Θα βάλεις άλλα, μικρά, και φτου από την αρχή; Το ψαράκι το ταίζεις, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη αντιμετωπιστηκε με το excel ....το τζαμι επιανε φιλμ λογω του κακου ανακλαστηρα που ριχνει ολο το φως στο μπροστα τζαμι....το μαγνητακι εχω δει τι δουλεια κανει...και η ζημια θα γινει καποια στιγμη...φυσικα και τα ταιζω λαχανικα και ταμπλετες ....εγω γιαυτο ειπα εδω ειμαι να μου αποδειξει το αντιθετο...το χομπι μας βασιζεται στην ανθρωπινη αλαζωνεια και μονο αν το καλοσκεφτουμε οποτε δεν υπαρχει καλο και κακο δεν ταζιω κανενα πιρανχα με χρυσοψαρα για να κριθω...ειπα εξαρχης τον λογο που μπηκαν δεν θα τα βασανισω ...οταν γινουν μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα ψαρακια θα τα χαρισω

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη αντιμετωπιστηκε με το excel ....το τζαμι επιανε φιλμ λογω του κακου ανακλαστηρα που ριχνει ολο το φως στο μπροστα τζαμι....το μαγνητακι εχω δει τι δουλεια κανει...και η ζημια θα γινει καποια στιγμη...φυσικα και τα ταιζω λαχανικα και ταμπλετες ....εγω γιαυτο ειπα εδω ειμαι να μου αποδειξει το αντιθετο...το χομπι μας βασιζεται στην ανθρωπινη αλαζωνεια και μονο αν το καλοσκεφτουμε οποτε δεν υπαρχει καλο και κακο δεν ταζιω κανενα πιρανχα με χρυσοψαρα για να κριθω...ειπα εξαρχης τον λογο που μπηκαν δεν θα τα βασανισω ...οταν γινουν μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα ψαρακια θα τα χαρισω

Αφού την άλγη την αντιμετώπισες με το excel και διορθώνοντας τον φωτισμό, τότε ποια ακριβώς δουλειά έκανε το ψάρι;

Αν το μαγνητάκι σου δεν σε ικανοποιεί μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετικό. Επίσης εκτός από μαγνητάκια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα εργαλεία που είναι σαν σφουγγαράκια.

Τι ακριβώς θέλεις να σου αποδείξει, δεν κατάλαβα. Ότι αυτά τα ψάρια είναι για να τρώνε άλγη;

Από πού συμπεραίνεις ότι το χόμπυ μας βασίζεται στην ανθρώπινη αλαζονεία και μόνο; Υπάρχουν κάποια είδη ψαριών υπό εξαφάνιση που αν δεν τα είχαν "εγκλωβίσει σε ενυδρεία" κάποιοι άνθρωποι, τώρα θα ήταν ήδη εξαφανισμένα. Το είπα και πιο πριν, αυτή η συζήτηση είναι περίπλοκη, δεν μπορεί να εξηγηθεί ένα τόσο δύσκολο θέμα με μία γενίκευση του τύπου "βασίζεται στην ανθρώπινη αλαζονεία". Ίσως κάποιοι χομπίστες να τροφοδοτούν την αλαζονεία τους, κάποιοι άλλοι να γεμίζουν τα κενά τους, δεν μπορεί όμως αυτό να αποτελεί την μοναδική εξήγηση.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από εμένα!

Το πρώτο που έχω να πω, είναι πως βλέπω σημαντική βελτίωση στο ενυδρείο σου! Καμία σχέση το τωρινό αποτέλεσμα με την εικόνα της αρχικής παρουσίασης στο πρώτο ποστ που έκανες! Πολύ καλή δουλειά φίλε!

Προσπάθησε να έχεις τα ψαράκια σου όσο πιο κοντά μπορείς στις συνθήκες νερού αλλά και χώρου που χρειάζονται! Κράτα σταθερές τις ρουτίνες σου για να ανανεώνεται το νερό σου καθώς έχεις αρκετά ψαράκια για τα λίτρα σου!

Και μερικά προσωπικά σχόλια, για κάποια "γενικής φύσεως" θέματα που συζητήθηκαν στο θέμα αυτό.

- Το να βάλουμε ψαράκια για να κάνουν κάποια συγκεκριμένη "δουλειά" στο ενυδρείο μα δε το θεωρώ παράλογο ούτε κατακριτέο. Αρκεί πάντα να τους προσφέρουμε αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης. Κάποιοι βάζουν πλέκο, γαρίδες ή αλγοφάγα για να τους βοηθήσουν στην καταπολέμηση της άλγης. Άλλοι βάζουν cory για να ανακατεύουν την άμμο και να μη πετρώνει ή δημιουργεί αναερόβιες περιοχές και να καθαρίζουν τα υπολείμματα τροφής. Άλλοι πάλι βάζουν κοπαδόψαρα για να ξεθαρρέψουν τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου τους (dither fish). Τίποτα από αυτά για εμένα δεν είναι κακό αρκεί να τηρείται η παραπάνω συνθήκη!

- Ψάρια που γίνονται πολύ μεγάλα για το ενυδρείο μας καλό είναι να αποφεύγονται. Μπορούμε βέβαια να τα διατηρήσουμε όσο καιρό "χωράν" στο ενυδρείο μας και μετά να τα δώσουμε, αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε αυτό είναι καλή επιλογή. Πρώτον, πολλοί δένονται με τα ψάρια τους και ακόμα και αν καταλαβαίνουν πως πλέον τα ψάρια τους ασφυκτιούν αρνούνται να τα δώσουν. Δεύτερον, πολλές φορές τέτοια ψάρια είναι ακατάλληλα όχι μόνο για τα μικρά ενυδρεία, αλλά για όλα τα ενυδρεία ή τουλάχιστον σχεδόν όλα! Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο να βρούμε ενυδρείο που θα μπορεί να φιλοξενήσει τέτοια ενήλικα ψάρια. Το συγκεκριμένο ψάρι Gyrinocheilus aymonieri έχει και την φήμη παλιοχαρακτήρα :D. Και τρίτον, ενθαρρύνουμε τα πετ σοπ να φέρνουν ψάρια που δε θα έπρεπε να συναντούμε στο χόμπι μας. Τουλάχιστον εμείς οι κοινοί θνητοί μα τα συνήθη ενυδρεία.

- Όσον αφορά την ηθική πλευρά του χομπι μας, εγώ κλίνω να το θεωρήσω ανήθικο, αφού θεωρώ πως τα ζώα ανήκουν στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά φυσικά, όπως ανέφεραν και παραπάνω, είναι μια μεγάλη συζήτηση που μάλλον δε θα κατέληγε και πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος δεν διορθωνεται ετσι απλα δυστηχως....τα cae μου τα εδωσαν σαν ανταλλαγη με τα guppy που ειχα.....να μου αποδειξει αυτο που ειπα δεν γινεται γιατι εχω δικιο και παιρνει και εμενα η μπαλα σε αυτο που λεω....αν βρικσεις αλλη εξηγηση για το χομπι πες την μου σε παρακαλω για να ξερω να την λεω οταν σκεφτομαι ποσο αλαζωνικο ειναι αυτο που κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Τα cae δυστυχως πρεπει να τα ξεφορτωθεις γρηγορα αν δεν θελεις καβγαδες χωρις λογο.κακιασμενα ζωα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ...το παλευω να τα διατηρησω και να βελτιοσω τις συνθηκες οσο μπορω βεβαια...τα cloud ηταν δωρο ενος πολυ καλου μου φιλου που τον εκτιμω ιδιαιτερως και ασχολειται χρονια με το "ενυδρειο" με χιλιαδες λιτρα να εχουν περασει απο τα χερια του...ποσο περιπου χρονο θα χρειαστει ενα cae να μεγαλωσει ??τα συγκεκριμενα ειναι περιπου 2.5 εκατοστα υπαρχει ενδεχομενο νανισμου η οχι???εχει καποιος εμπειρια απο τα συγκεκριμενα περαν της βιβλιογραφιας??

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πιστεύεις ακράδαντα ότι έχεις δίκιο, μπορείς εσύ να μου αιτιολογήσεις γιατί πιστεύεις ότι από αλαζονεία και μόνο υπάρχει αυτό το χόμπυ; Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά σε παρακαλώ εξήγησέ μου το γιατί. Εγώ σου εξήγησα στο προηγούμενο post μου γιατί δεν μπορεί να βασίζεται μόνο πάνω στην αλαζονεία:

Υπάρχουν κάποια είδη ψαριών υπό εξαφάνιση που αν δεν τα είχαν "εγκλωβίσει σε ενυδρεία" κάποιοι άνθρωποι, τώρα θα ήταν ήδη εξαφανισμένα. Το είπα και πιο πριν, αυτή η συζήτηση είναι περίπλοκη, δεν μπορεί να εξηγηθεί ένα τόσο δύσκολο θέμα με μία γενίκευση του τύπου "βασίζεται στην ανθρώπινη αλαζονεία". Ίσως κάποιοι χομπίστες να τροφοδοτούν την αλαζονεία τους, κάποιοι άλλοι να γεμίζουν τα κενά τους, δεν μπορεί όμως αυτό να αποτελεί την μοναδική εξήγηση.

Αυτό το θέμα το είχαμε συζητήσει στο "Με λένε Δημήτρη και σκοτώνω ψάρια".

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα κανενα ψαρι δεν ειναι ευτυχισμενο σε συνθηκες ενυδρειου .....ουτε φτιαγμενο για αυτο....δεν νομιζω πως κανενα ειδος στον πλανητη αρεσκεται στο να κρατειται σε ενα περιορισμενο χωρο βλεποντας τις ιδιες παραστασεις καθε μερα ...ενω μπορει αν ζει σε μια λιμνη η ενα ποταμι ελευθερο να ζευγαρωνει να πετα-κολυμπα-τρεχει....και οταν προσπαθεις να σωσεις κατι που εσυ ο ιδιος εχεις εξαλειψει δεν σε κανει ηρωα ουτε υπευθυνο ανθρωπο απλα σου αποδεικνει ποσο μπιπ εισαι....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Λουκα, καταρχην αυτη η συζητηση δεν επρεπε να γινεται εδω γιατι το θεμα αυτο ειναι για την εξελιξη του ενυδρειου σου και οφειλω κι εγω να ομολογησω πως απο τοτε που ξεικινησες εχεις κανει καλη δουλεια σε θεμα αισθητικης!

Οφειλω ομως να κατακρινω την οντως αλλαζονικη σου σταση σε μελη απο δω μεσα που σε βοηθησαν να φτασεις εδω που εισαι! Οταν σου λενε καποια παιδια εδω μεσα οτι αυτο δεν κανει εκει και δεν ταιριαζει με αυτο με το αλλο, τι σκεφτεσαι; Οτι ισως να ζηλευουν και θελουν το κακο μου; Οτι δεν εχουν τι να κανουν και με κατακρινουν; Οτι θελουν το ψαρι μου και γιαυτο μου λενε να το βγαλω;

Γιατι δεν δεχεσαι την συμβουλη καποιου που στο λεει για σε βοηθησει να εχεις ενα υγιες ενυδρειο, αφιλοκερδως και ανιδιοτελως;

Η αλλαζονεια του ανθρωπου ερχεται στο χομπυ οταν ο ανθρωπος φυλακιζει αυτα που δεν πρεπει να φυλακισει, εκει που δεν πρεπει να τα φυλακισει!

Τα ψαρια που γεννιουνται σε εκτροφειο δεν εχουν δει ποτε την λιμνη ή το ποταμι και πιστεψε με η ζωη εκει μπορει να ειναι πολυ μικροτερη απο οτι σε ενα ενυδρειο και να τελειωσει πολυ πιο βιαια!

Αν εχεις τα ψαρακια σου υπο τις καταλληλες συνθηκες δεν εισαι καθολου μπιπ! Το αντιθετο ομως ισχυει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δικιο ο Θοδωρής. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα το ειπα οτι θα μεγαλωσουν και δεν κανουν....οπως και οτι ο χαρακτηρας τους δεν κανει...φυσικα και δεχομαι την κριτικη αλλα οταν παρουσιαζεται ανηθικο αυτο που εκανα νομιζω πως χανεται ο στοχος και παει η συζητηση εκει ....οχι επειδη το ξεκινησα εγω αλλα επειδη ηταν αστοχο το σχολιο περι ανηθικης χρησης του ψαριου ως καθαριστης....και ειπα πως και εμενα παιρνει η μπαλα στο περι αλαζωνειας...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικιο ο Θοδωρής. :D

Απολυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα εγω για ανηθικο?

Εγω εγραψα οτι αυτο δεν ειναι σωστο,το να βλεπεις τα ψαρια σαν εργαλεια..αν εσυ ειδες να γραφω καπου ανηθικο βαλε παραθεση να το δουμε και εμεις..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κι εγω θεωρω ανηθικο τον ρολο του καθαριστη!

Δεν μου αρεσουν καθολου τα αλγοφαγα με μονη εξαιρεση ισως τα σαε! Γιαυτο και δεν βαζω αλγοφαγα!

Ε μη μου πεις τωρα εσυ οτι μολις ειδες το καε επαθες την πλακα της ζωης σου! Γιατι λοιπον να βαλεις ενα ψαρι το οποιο δεν σου αρεσει στο ενυδρειο σου; Μονο και μονο επειδη τρωει την αλγη;

Κι ομως αν δεις κοπαδι σαε θα την παθεις την πλακα αλλα κανεις δεν το κανει γιατι τα νομιζουν μονο ως καθαριστες! Εκει θελω να καταληξω!

Καθαρισε το με το χερι και εισαι μια χαρα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μα το ειπα οτι θα μεγαλωσουν και δεν κανουν....οπως και οτι ο χαρακτηρας τους δεν κανει...φυσικα και δεχομαι την κριτικη αλλα οταν παρουσιαζεται ανηθικο αυτο που εκανα νομιζω πως χανεται ο στοχος και παει η συζητηση εκει ....οχι επειδη το ξεκινησα εγω αλλα επειδη ηταν αστοχο το σχολιο περι ανηθικης χρησης του ψαριου ως καθαριστης....και ειπα πως και εμενα παιρνει η μπαλα στο περι αλαζωνειας...

Κανένας δεν παρουσίασε αυτό που έκανες ως ανήθικο. Δεν χρησιμοποιήσε κάποιος τέτοιους χαρακτηρισμούς. Εγώ είπα "Το πόσο ηθικό είναι το να έχουμε ψαράκια σε ενυδρεία, είτε τα θεωρούμε εργαλεία είτε όχι, είναι άλλη κουβέντα και είναι πολύ περίπλοκη." Μπορούμε να το συζητήσουμε σε νέο θέμα, αν και έχεις ήδη συζητηθεί στο link που έβαλα προηγουμένως.

Για τη χρήση του ψαριού ως καθαριστή κι εγώ είμαι αντίθετη για πολλούς λόγους:

1. Γιατί να πάρουμε ένα ψάρι να μας καθαρίζει; Χέρια δεν έχουμε;

2. Είναι επικίνδυνη αυτή η νοοτροπία του "ψαριού καθαριστή" γιατί καλλιεργείται η πεποίθηση ότι αυτά τα ψάρια πάνε σε όλα τα ενυδρεία, πράγμα που δεν ισχύει. Όπως κάθε ψάρι, έτσι και αυτό θέλει συγκεκριμένες συνθήκες.

3. Μερικοί νομίζουν ότι μόνο η άλγη είναι το φαγητό τους, δεν τα ταϊζουν και πεθαίνουν κυριολεκτικά από την πείνα.

4. Αντιμετωπίζουμε την αιτία της άλγης και όχι το σύμπτωμα, αλλιώς είναι φαύλος κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πως κατι δεν το θεωρεις προσωπικα σωστο τοτε ειναι σαν να το χαρακτηριζεις ανηθικο μιας και το ψαρι δεν θα παθει κατι τρωγοντας και λιγη αλγη....απλα δεν το θεωρεις σωστο απο αποψη ηθικης να το χρησιμοποιησω ετσι....ετερον εκατερον....τις συνθηκες του τις παρεχω οσο ειναι μικρο οπως ανεφερα...μετα δεν θα μπορω να του παρεχω τα λιτρα και δεν θα το βασανισω ενοειται.....η αλγη θα αντιμετοπιστει φυσικα με την αναπτηξη των φυτων και με τη διορθωση του φωτισμου μεσα σε λιγες μερες ωστε να παψει ο φαυλος κυκλος ...παρεπιπτοντως τα θεωρω απο τα πιο ομορφα ψαρακια τα Cae και ιδιως τα "χρυσα" ενω δεν μπορω να βλεπω πλεκο τους θεωρω εμετικους :hot: δεν ειχα προβλημα να την καθαριζω καθε μερα ...μιας και μου επαιρνε 2-3 λεπτα με μια πιστωτικη αλλα τα ψαρια δεν το εβλεπαν σας διαδικασια καθαρισμου αλλα σαν απειλη και εκαναν σαν παλαβαοποτε θεωρησα σωστο(υποκειμενικα) να βαλω δυο καθαριστες μεχρι να λυσω το προβλημα εφοσον μπορω να τους παρεχω οτι χρειαζονται για το μικρο αυτο χρονικο διαστημα :nurse:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βλεπω πλεκο τους θεωρω εμετικους :hot:

αμα σ'ακουσει ο χασκυ,απο 2 χωρια θα γινετε....χεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...