Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα ομορφιας ....το σιγουρο ειναι οτι ειναι και αυτο το ψαρι που κανει απιστευτη δουλεια σε ενα ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα ομορφιας ....το σιγουρο ειναι οτι ειναι και αυτο το ψαρι που κανει απιστευτη δουλεια σε ενα ενυδρειο....

Δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, ενος φιλου του εξαφανισε την πρασινη αλγη που ειχε χαμηλα στα τζαμια.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πως κατι δεν το θεωρεις προσωπικα σωστο τοτε ειναι σαν να το χαρακτηριζεις ανηθικο μιας και το ψαρι δεν θα παθει κατι τρωγοντας και λιγη αλγη....απλα δεν το θεωρεις σωστο απο αποψη ηθικης να το χρησιμοποιησω ετσι....ετερον εκατερον....τις συνθηκες του τις παρεχω οσο ειναι μικρο οπως ανεφερα...μετα δεν θα μπορω να του παρεχω τα λιτρα και δεν θα το βασανισω ενοειται.....η αλγη θα αντιμετοπιστει φυσικα με την αναπτηξη των φυτων και με τη διορθωση του φωτισμου μεσα σε λιγες μερες ωστε να παψει ο φαυλος κυκλος ...παρεπιπτοντως τα θεωρω απο τα πιο ομορφα ψαρακια τα Cae και ιδιως τα "χρυσα" ενω δεν μπορω να βλεπω πλεκο τους θεωρω εμετικους :hot: δεν ειχα προβλημα να την καθαριζω καθε μερα ...μιας και μου επαιρνε 2-3 λεπτα με μια πιστωτικη αλλα τα ψαρια δεν το εβλεπαν σας διαδικασια καθαρισμου αλλα σαν απειλη και εκαναν σαν παλαβαοποτε θεωρησα σωστο(υποκειμενικα) να βαλω δυο καθαριστες μεχρι να λυσω το προβλημα εφοσον μπορω να τους παρεχω οτι χρειαζονται για το μικρο αυτο χρονικο διαστημα :nurse:

Λουκά, άλλο σημαίνει η λέξη σωστό και άλλο η λέξη ανήθικο. Το ανήθικο δεν μπορεί να είναι σωστό, το μη σωστό όμως δεν είναι και υποχρεωτικά ανήθικο. Προσπαθώ να προσέχω πολύ τις λέξεις που χρησιμοποιώ. Και επαναλαμβάνω: το θέμα της ηθικής είναι περίπλοκο, το έχουμε ήδη συζητήσει, αλλά αν θέλεις το συζητάμε ξανά σε νέο θέμα. Όταν μπορείς την άλγη να την αντιμετωπίσεις με άλλους τρόπους δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς ζωντανά. Αν δεν είχες άλλη επιλογή, θα σου έλεγα δεν πειράζει, πάω πάσο. Την άλγη την καθάριζες κάθε μέρα και κάθε μέρα έπιανε άλγη πάλι;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,ωραια νοοτροπια..οποιος βαριεται να καθαριζει το ενυδρειο του απο την αλγη η βαριεται να ψαξει τι φτιαει και εχει αλγη,παιρνει ενα ψαρι που μπορει να μην κανει με το ενυδρειο του,μπορει να μη κανει με τις συνθικες νερου που εχει,με τα υπολοιπα ψαρια,μονο και μονο για να φαει την αλγη..και μετα να παει στον επομενο για τον ιδιο σκοπο..και η πλακα ειναι οτι τα αλγοφαγα δεν τρωνε ολες τις αλγες,αλλες τρωει το sae,αλλες ο πλεκο,αλλες οι γαριδες.Αλλα αυτο ειναι λεπτομεριες..οι δουλοι-εργατες θα την κανουν την δουλεια τους...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω , τοσα μυνηματα... και το προβλημα ειναι η άλγη?

Μα δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις Αλγη, οτι και να βάλεις μεσα και sae και οτο , και γαριδες πάλι άλγη θα εχεις....

Αν δεν εχεις καποιο ιχνος αλγης τοτε κατι δεν παει καλα...

Ολη η ιστορια ειναι να κοιτάξεις την αναπτυξη των φυτων σου , και τις παραμέτρους του ενυδρειου για τους οργανισμους που εχεις.

Αν βρεις την ισοροποια που χρειαζεται, γιατι καθε ενυδρειο ειναι και ξεχωριστο τοτε σιγα σιγα θα φυγει και η άλγη.

Αλλιως οπως ειπαν και παραπάνω , χερακια εχουμε, σε καθε αλλαγη που κανουμε καθαριζουμε και τα τζαμια 2-3 λέτπα περνει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα επιανε φιλμ το μπροστα τζαμι και λιγοτερο τα πλαινα...το πισω ηταν καθαρο παντα...στα 200 λιτρα νομιζω ο pleco ειναι καλουτσικος εκτος αν γινει 50 ποντους,επισης του αρεσε ενας πλεκο σαν ψαρι και τον πηρε....δεν καταλαβαινω γιατι να μην τον παρει αν του αρεσει-κανει για τα λιτρα του- συνθηκες,και αν καθαρισει κιολας εχει καλως....δεν σου ειπα πως τον πηρε για την αλγη...απλα την καθαρισε....το ψαρακι του το χαρισαν και το εψαχνε κιολας γιατι ηθελε εναν....νομιζω παραλογιζεσαι λιγο αγαπητε χωρις λογο και χωρις να εξετασεις το τι εχω να πω...γιαυτο σε αφησα να τα πεις για να καταλαβω αν οντως εισαι προκατειλημενος η οχι....χωρις να σου πω καν λιτρα η γιατι το πηρε, αρχισες να κατηγορεις...επειδη εισαι προκατειλημενος προς το ατομο μου σε παρακαλω σταματα να γραφεις στα αρθρα που ανοιγω το ζητω ευγενικα καλο σου βραδυ, αλοιως διαγραψτε με παρακαλω ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον rastafarian :thumbsu:

Δυστηχως φιλε μου ξεκινησες λαθος το ενυδρειο σου και συνεχιζεις με λαθος (σκεψη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως.....το παλευω να μην κανω πραγματα που δεν ειναι προιοντα ωριμου σκεψεως...απλα μερικες φορες δεν δουλευει το ρημαδι το κεφαλι οπως πρεπει..

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα επιανε φιλμ το μπροστα τζαμι και λιγοτερο τα πλαινα...το πισω ηταν καθαρο παντα...στα 200 λιτρα νομιζω ο pleco ειναι καλουτσικος εκτος αν γινει 50 ποντους,επισης του αρεσε ενας πλεκο σαν ψαρι και τον πηρε....δεν καταλαβαινω γιατι να μην τον παρει αν του αρεσει-κανει για τα λιτρα του- συνθηκες,και αν καθαρισει κιολας εχει καλως....δεν σου ειπα πως τον πηρε για την αλγη...απλα την καθαρισε....το ψαρακι του το χαρισαν και το εψαχνε κιολας γιατι ηθελε εναν....νομιζω παραλογιζεσαι λιγο αγαπητε χωρις λογο και χωρις να εξετασεις το τι εχω να πω...γιαυτο σε αφησα να τα πεις για να καταλαβω αν οντως εισαι προκατειλημενος η οχι....χωρις να σου πω καν λιτρα η γιατι το πηρε, αρχισες να κατηγορεις...επειδη εισαι προκατειλημενος προς το ατομο μου σε παρακαλω σταματα να γραφεις στα αρθρα που ανοιγω το ζητω ευγενικα καλο σου βραδυ, αλοιως διαγραψτε με παρακαλω ...

Προκατελειμενος δεν ειμαι με σενα και μαθε να ακους και μερικα πραγματα,συνηθως η αληθεια ποναει...οταν σου ειχα πει για τα ψαρια σου,θυμασαι ποια ηταν η απαντηση σου?Οτι ειναι μια χαρα γιατι δεν εχει αρρωστησει κανενα και δεν ειχες απωλιες?Δηλαδη πρεπει να εχει απωλιες για να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα?

Πιο πανω δεν μιλησα για τον φιλο σου,αλλα οποιος εχει την μυγα.....Εγραψα οποιος βαριεται να καθαριζει την αλγη...μπλα μπλα μπλα...

Οπως βλεπεις δεν ειμαι ο μονος που στα λεει αυτα..οπωτε δεν ειμαι εγω ο προκατελειμενος ουτε ο λαθος..κατσε και σκεψου λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα επιανε φιλμ το μπροστα τζαμι και λιγοτερο τα πλαινα...το πισω ηταν καθαρο παντα...στα 200 λιτρα νομιζω ο pleco ειναι καλουτσικος εκτος αν γινει 50 ποντους,επισης του αρεσε ενας πλεκο σαν ψαρι και τον πηρε....δεν καταλαβαινω γιατι να μην τον παρει αν του αρεσει-κανει για τα λιτρα του- συνθηκες,και αν καθαρισει κιολας εχει καλως....δεν σου ειπα πως τον πηρε για την αλγη...απλα την καθαρισε....το ψαρακι του το χαρισαν και το εψαχνε κιολας γιατι ηθελε εναν....νομιζω παραλογιζεσαι λιγο αγαπητε χωρις λογο και χωρις να εξετασεις το τι εχω να πω...γιαυτο σε αφησα να τα πεις για να καταλαβω αν οντως εισαι προκατειλημενος η οχι....χωρις να σου πω καν λιτρα η γιατι το πηρε, αρχισες να κατηγορεις...επειδη εισαι προκατειλημενος προς το ατομο μου σε παρακαλω σταματα να γραφεις στα αρθρα που ανοιγω το ζητω ευγενικα καλο σου βραδυ, αλοιως διαγραψτε με παρακαλω ...

Είδες όμως που τελικά βρήκες τι φταίει και το διόρθωσες; Δεν πειράζει αν πήρες το ψάρι επειδή δεν ήξερες ή είχες άλλο σκεπτικό. Από τη στιγμή όμως που μαθαίνεις ότι πρώτα αντιμετωπίζουμε την άλγη και ότι εφόσον μπορούμε μόνοι μας να την αφαιρέσουμε, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεις να έχεις το ψάρι ως καθαριστή.

Άλλη η δική σου περίπτωση και άλλη του φίλου σου. Άλλα τα δικά σου λίτρα και άλλα τα δικά του. Εκείνος το πήρε επειδή του άρεσε, τώρα αν θα φάει και άλγη αυτό κακό δεν είναι. Εσύ όμως μας είπες ότι το πήρες για να σου κάνει δουλειά. Κανείς από εμάς δεν είπε στον φίλο σου να μην πάρει πλέκο εφόσον του αρέσει και έχει τις σωστές συνθήκες.

Καλό θα είναι να μην χαρακτηρίζουμε ο ένας τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον η ωρα να αποχωρισω μιας και δεν βγαζουμε ακρη χαρηκα που εμεινα στην παρεα σας αλλα ουτε μια παρακληση δεν γινεται δεκτη.....φυσικα και αναφερεσαι στον φιλο μου και στην επιλογη του οταν απαντας αμεσως αφου σου λεω τι εκανε ο πλεκο,φυσικα και ειναι λαθος επιλογη το cae οπως εχω παραδεχτει εδω και τοση ωρα αλλα εμενα μου εκανε δουλεια και δεν τρομοκρατω πλεον τα ψαρια μου καθε μερα καθαριζονντας τα τζαμια,φυσικα και εισαι προκατειλημενος με εμενα και φανηκε ξεκαθαρα,και φυσικα και καποια μελη θα εχουν ιδια γνωμη με εσενα οπως και ενας φιλος πιο πανω δεν το θεωρησε λαθος να βαλεις αλγοφαγο να καθαρισει την αλγη....αν δεν μπορεις να σεβαστεις την παρακληση μου να μην ασχολεισαι μαζι μου,αποχορω εγω με τις λαθος επιλογες μου,αν ειναι οντως λαθος θα κλαιω μονος μου αν ειναι σωστες θα γελαω μαζι με ανθρωπους που με ζουν καθε μερα και με ξερουν(αν βαριεμαι να καθαριζω αλγη) και ποσο μαρεσει να ασχολουμαι...καλο βραδυ σε ολους και αντιο

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινης καλλιροη αν δεν μπορεις να καταλαβεις την προκαταληψη του φιλου ισως ειμαι εγω λαθος αλλα χωρις να δοσω στοιχεια απαντησε κατευθειαν μετα το "δηλαδη" που ειπε το οποιο ηταν το τυρακι για να απαντησω λαθος και να με μειωσει μετα λεγοντας οτι βαριεμαι εγω η ο φιλος μου.....ποιος χαρακτηριζει λοιπον το βλεπουμε η μαλλον το βλεπουν οσοι δεν κοιτανε παλαιοτητα εδω μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Οταν σε βοηθουσα με τα πρβληματα που ειχες με τα φυτα και με τις αλγες ειμουν καλος..τωρα ειμαι προκατελειμενος...Καλη σου νυχτα,δεν χρειαζεται να πω τιποτα παραπανω!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον η ωρα να αποχωρισω μιας και δεν βγαζουμε ακρη χαρηκα που εμεινα στην παρεα σας αλλα ουτε μια παρακληση δεν γινεται δεκτη.....φυσικα και αναφερεσαι στον φιλο μου και στην επιλογη του οταν απαντας αμεσως αφου σου λεω τι εκανε ο πλεκο,φυσικα και ειναι λαθος επιλογη το cae οπως εχω παραδεχτει εδω και τοση ωρα αλλα εμενα μου εκανε δουλεια και δεν τρομοκρατω πλεον τα ψαρια μου καθε μερα καθαριζονντας τα τζαμια,φυσικα και εισαι προκατειλημενος με εμενα και φανηκε ξεκαθαρα,και φυσικα και καποια μελη θα εχουν ιδια γνωμη με εσενα οπως και ενας φιλος πιο πανω δεν το θεωρησε λαθος να βαλεις αλγοφαγο να καθαρισει την αλγη....αν δεν μπορεις να σεβαστεις την παρακληση μου να μην ασχολεισαι μαζι μου,αποχορω εγω με τις λαθος επιλογες μου,αν ειναι οντως λαθος θα κλαιω μονος μου αν ειναι σωστες θα γελαω μαζι με ανθρωπους που με ζουν καθε μερα και με ξερουν(αν βαριεμαι να καθαριζω αλγη) και ποσο μαρεσει να ασχολουμαι...καλο βραδυ σε ολους και αντιο

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Επίσης, όταν ανοίγεις ένα θέμα δημόσια δεν μπορείς να επιλέξεις ποιος θα σου απαντήσει και ποιος όχι. Αν κάποιος παραβιάζει τους κανόνες, υπάρχουν κυρώσεις, μην ανησυχείς. Σχετικά με το τι είναι σωστό και τι όχι για το ψαράκι, σου δόθηκαν εξηγήσεις.

Δεσποινης καλλιροη αν δεν μπορεις να καταλαβεις την προκαταληψη του φιλου ισως ειμαι εγω λαθος αλλα χωρις να δοσω στοιχεια απαντησε κατευθειαν μετα το "δηλαδη" που ειπε το οποιο ηταν το τυρακι για να απαντησω λαθος και να με μειωσει μετα λεγοντας οτι βαριεμαι εγω η ο φιλος μου.....ποιος χαρακτηριζει λοιπον το βλεπουμε η μαλλον το βλεπουν οσοι δεν κοιτανε παλαιοτητα εδω μεσα....

Αν έγραφες πιο μικρές φράσεις και χρησιμοποιούσες την παράθεση θα με βοηθούσες να καταλάβω καλύτερα τι λες. :) Σχετικά με την προκατάληψη, εγώ ούτε που κατάλαβα την "παγίδα" που έστησες για να πέσει μέσα ο κάθε προκατειλημμένος. Αν νομίζεις ότι κάποιος σε μειώνει ή είναι προκατειλημμένος, μπορείς να του στείλεις προσωπικό μήνυμα και να ξεκαθαρίσεις κάθε παρεξήγηση. Το κακό και με σένα και με τον rastafarian είναι ότι έχετε έντονο στυλ και μοιάζει λες και την λέτε ο ένας στον άλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Και το "Καλό θα είναι να μην χαρακτηρίζουμε ο ένας τον άλλο." το απευθύνω σε όλους, όχι προσωπικά σε εσένα, αλλιώς θα σου έλεγα "φίλε, μην χαρακτηρίζεις" ;)

Ας μην μείνουμε στις παρεξηγήσεις, ο σκοπός είναι να πάμε μπροστά, κι εμείς και το χόμπυ. Εγώ δε νομίζω να μην κατάλαβες γιατί δεν πρέπει να προτιμάμε ως μέθοδο αντιμετώπισης της άλγης τα αλγοφάγα ψάρια, είτε συμφωνείς, είτε διαφωνείς με αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Λουκα, κανενας δεν ειναι προκατηλημενος... στα φορα προσπαθουμε να βοηθαμε ο ενας τον αλλο ωστε να κανουμε το σωστο για τα ψαρια μας..

γι αυτο μην κολας σε λεξεις κλπ.. φυσικα θα υπαρχουν διαφωνιες κλπ..

μην τρελαινεσαι, κανενας δεν εθιξε κανεναν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω ξέρω οτι οταν εχω κάνει οτι καλύτερο μπορώ και ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου δεν φεύγω....Φεύγω μόνο όταν ξέρω οτι δεν με παίρνει πια, οτι με πιασανε στα πράσα που λέμε...Στο καλό λοιπόν και οτι καλύτερο στα ενυδρεία σου.

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

20140325_210617_zpsf488a40a.jpg Επιτελους μπηκε και εξτρα λαμπα με πατεντα και εχω πλεον 0.5 watt/l περιπου ...τα φυτα φαινεται να πηραν τα πανω τους σε 4 μερες με diy διοξειδιο και την εξτρα λαμπα ... 20140323_005844_zps616a560b.jpg εκοψα με φαλτσετα δυο κομματια απο το καπακι πισω...ωστε να βγουν τα ντουι και δεθηκε η λαμπα με tie wraps ...η μετατροπη γινεται πανευκολα σε ολα τα καπακια θεωρητικα και μενει να βρω ανακλαστηρα για την εξτρα λαμπα...το ετοιμο σετ της glo στοιχησε 17 ευρω με τα αδιαβροχα ντουι και μου ελυσε τα χερια και υποστηριζει και λιγο μεγαλυτερη λαμπα για το μελλον που θα μπει ροζ...

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καλλιροη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λουκά οι ανούμπιες που τις έχεις φυτέψει θα σου σαπίσουν . Θές ξύλα για τις ανούμπιες . Όσον αφορά τα ψάρια , γνωρίζεις τις απόψεις αλλά και την δική μου . Επίσης την Marimo ball την είχα και εγώ στην λίστα μου αλλά την απέρριψα μιά και πρόκειται για επικίνδυνη μορφή άλγης .

Συγνώμη αλλά τώρα είδα το θέμα. Γιατί είναι επικίνδυνη?

Link to comment
Share on other sites

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως..τη διαχυση στο diy co2 πως την κανεις?

Εχω συνδεσει το σωληνακι σε ενα μικρο φιλτρακι της dophin που εχει υποδοχη για σωληνακι στην εξοδο του....βρηκα στο pet supermarket κεραμικο διαχυτη αλλα ειχε 9 ευρω και τσιγκουνευτηκα ομως πρεπει αν τον παρω για να σπαει τις φυσαλλιδες σε πιο μικρες....βεβαια το φιλτρακι το εχω πανω στον χρονοδιακοπτη για τα φωτα και το βραδυ απλα η φυσαλλιδα ανεβαινει στην επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...