Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά τώρα είδα το θέμα. Γιατί είναι επικίνδυνη?

Marimo Ball (Cladophora Αegagrophila)

Εχω συνδεσει το σωληνακι σε ενα μικρο φιλτρακι της dophin που εχει υποδοχη για σωληνακι στην εξοδο του....βρηκα στο pet supermarket κεραμικο διαχυτη αλλα ειχε 9 ευρω και τσιγκουνευτηκα ομως πρεπει αν τον παρω για να σπαει τις φυσαλλιδες σε πιο μικρες....

Δεν ξέρω αν θα σου κάνει δουλειά ο κεραμικός γιατί χρειάζεται πίεση για να βγάλει το αέριο και με diy δεν νομίζω να την έχεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το ειχα σκεφτει ετσι....εχεις δικιο...οποτε το αφηνω ετσι...μιας και το φιλτρακι τα πεταει με ανεση απτην μια μερια στην αλλη του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι το ενυδρείο σου sprite για να έχεις co2.Υπάρχει διαλυμένο μέσα στο νερό.Βέβαια όσο καλύτερη κυκλοφορία και διάχυση

έχεις τόσο περισσότερο βοηθάει.

(δεν ξέρω αν μπορείς να το καταλάβεις όπως το διατυπώνω :( )

btw ωραιο το σετάκι της glo και σε καλή τιμή μου φαίνεται.Από που αν επιτρέπεται ??

Link to comment
Share on other sites

pet supermarket....τιμη καταστηματος 24 κατι....παραγγελια μεσω internet και πας επιτοπου και το παιρνεις απο το ταμειο στο καταστημα ρεντη στον κηφισσο 17.40

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Ο κεραμικος δεν κανει για το diy,θελει πιεση κατι που δεν βγαζει το diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Γλιτωσα και τα εξοδα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πατεντα θα το δοκιμασω μολις βρω λιγο χρονο ευχαριστω για το link.....ερωτηση τωρα.... το mopani εχει γινει σκ@τ@ εχει γεμισει τριχες με την ευκαιρια να και η μια γαριδα....δεν ξερω αν θα επιβιωσει απο τα neon και τα white cloud θα δειξει αν θα ειναι στο μενου τους :bbq:20140402_223022_zps255bff13.jpg τι σκ@τ@ ειναι αυτο πανω στο ξυλο???!!!

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετική δουλειά Λουκά , μπράβο . Έχασα επεισόδια στην πρόοδο - βελτίωση από ότι φαίνεται .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Παντα τοσο ξεθορθασμενη ηταν η γαριδα σου?

Δεν ειναι ξεθοριασμενη η γαριδα,απλα δεν ειναι καλο grade.Απο τις πολλες αναπαραγωγες εχει γινει ετσι το χρωμα.Θα πρεπει να ταιζει με φυτικες τροφες,οπως το καροτο και ισως ξαναβρουν λιγο το χρωμα τους.

Link to comment
Share on other sites

η μια ειναι ετσι,η αλλη ειναι κατακοκκινη,σημερα την βλεπω την ξεθωριασμενη την αλλη ψαχνω :money::lolu: με το mopani εχουμε καμια ιδεα γιατι εχει τριχες??ευχαριστω και για τα καλα σου λογια αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Του σηκώθηκαν οι τρίχες κάγκελο του mopaniού με αυτά που βλέπει! Θέλει ξύρισμα! :P

Προφανώς έπιασε άλγη το ξύλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η φυση δυστηχως εκανε τη δουλεια της η πρωτη φωτο τραβηχτηκε το πρωι ...μετα απο μερες βγηκε μια γαριδουλα κατακοκκινη και εκανε σουλατσο....καμια ωρα μετα βγηκε η δευτερη φωτογραφια...μαλλον καποιος χορτασε για μερες.... 20140412_130600_zps6ec1c095.jpg 20140412_132617_zps0c5b13b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εδω εν δραση το απιστευτο αυτο ζωντανο....20140410_152521_zpse4fdca36.jpg τραβηχτηκε την πρωτη μερα που την εβαλα....σε τρεις μερες το ξυλο ειναι σχεδον καθαρο πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα τη γαριδουλα! Κακως την εβαλες με μονομαχο!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα τη γαριδουλα! Κακως την εβαλες με μονομαχο!

Για ποιον λογο

Καλα οι amano ειναι απο τα top αλγοβαγα

Link to comment
Share on other sites

Εφαγε αυτη που ηταν απο τις μικρες την πιο μεγαλη red δεν την εχει δοκιμασει ακομα :bbq: διαβαζα πως ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου αν θα την φαει και δοκιμασα πηρα 5 red ...θα δειξει...και εγω την λυπηθηκα αλλα μαλλον η φυση δεν λυπαται....

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λογο

Καλα οι amano ειναι απο τα top αλγοβαγα

Τι εννοεις για ποιο λογο;

Εφαγε αυτη που ηταν απο τις μικρες την πιο μεγαλη red δεν την εχει δοκιμασει ακομα :bbq: διαβαζα πως ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου αν θα την φαει και δοκιμασα πηρα 5 red ...θα δειξει...και εγω την λυπηθηκα αλλα μαλλον η φυση δεν λυπαται....

Δεν ειναι θεμα φυσης οταν την κλεινεις σε 5 γυαλια με εναν θηρευτη της! Αργα ή γρηγορα θα την φαει! Καλο ειναι να μην γινονται τετοια πειραματα για να δουμε τον χαρακτηρα του ψαριου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω πως εκανα και κατι κακο ομως....δεν ειναι δα και ειδος υπο εξαφανιση οι red cherry, κριμα μεν αλλα τωρα ειναι αργα δυστηχως....εγω παντως το μοιραστηκα μαζι σας... :kfu:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα Sturm :)

Οντως δεν χρειαζοταν να γινει πειραμα

γιατι ειναι κριμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετα απο παρα πολυ καιρο ειπα να γραψω γιατι χρειαζομαι κανα δυο γνωμες....μετα απο ψαξιμο και ξανα ψαξιμο για γεμισμα μπουκαλας co2 δεν μπορεσα να βρω τιμες περιπου για μια 2κιλη που εχω...μου αδειασε και ενα κολληταρι που μου την ειχε γεμισει free ειναι διακοπες μεχρι μεσα σεπτεμβριου....που να παω ρε παιδια να την γεμισω καπου κοντα πειραια-νικαια-περιστερι-κερατσινι-περαμα....καπου να εχει παει καποιος σας και να ξερει οτι στανταρ γεμιζουν?και να γεμιζουν ποσο θα στοιχισει περιπου??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο πολους μηνες....ενα μικρο update .....το 60 λιτρο high tech ειναι πλεον ζουγκλα με ροδοστομους και αρκετα μετρια και δυσκολα φυτα......περισσοτερο δοκιμαστικα τα εβαζα να δω αν μπορω να τα κρατησω.....ωστε να γινει μεταφυτευση καποια στιγμη.... 20141109_183708_zpsc3095795.jpg ειμαι πλεον algae free με λιπανση seachem ....και σχεδον ετοιμος για μετακομιση....σε σχεδον 300 λιτρα πλεον δια χειρος Nidal και συμβουλες και συζητησεις μονο με γνωστες ...με πολυ διαβασμα.....και πολλα εξοδα :hot: .....To ενυδρειο λοιπον ειναι ενα rimless με 12αρια extra clear τζαμια χωρις κοντρες πουθενα 1,20*45*50.....το φωτιστικο ειναι της fluval 4*54 watt με δυο λαμπες στα 6500k,μια στα 4000k και μια sylvania grolux....μπηκαν 4 σακια 8κιλα fluval stratum shrimp safe καποιες πετρες για να φτιαξω περιπου αυτο που οραματιζομουν(μην ρωτησετε αν ειναι ασβεστολιθικες....εχω ph 7-7.5 στη βρυση.....οποτε η αρχη λειτουργιας του Calcium reactor αναιρει το "μυθο" οτι ανεβαινει το ph απο 5-6 κιλα βραχο....) τα φιλτρα θα ειναι δυο fluval 105-106 που τα ειχα ουτως η αλλως....και ο θερμοστατης ειναι ο ηλεκτρονικος με ψηφιακο θερμομετρο 300αρης της fluval .....στο υποστρωμα εχουν μπει "substrate supports" παραγγελια απο "the green machine" αγγλιας ωστε να αντεξει τους 20 κατι ποντους ανηφορα .... και φυσικα μπολικο co2 με ηλεκτροβαννα.....το ολο στησιμο θα μεινει πολυ minimal σαν iwagumi με μεγαλη ποσοτητα γκαζον και ισως λιγο roseafolia πισω η καποιο αλλο κατακοκκινο πισω απο τις πετρες.... 20141105_201103_zps35acf83a.jpg

20141106_004933_zps172ea6b7.jpg

20141107_235631_zpsd0b87dd4.jpg

20141111_153816_zps5041f7a4.jpg

20141115_231826_zps6919d136.jpg

20141117_185715_zpsded0d121.jpg

20141117_185724_zpse38b213a.jpg

20141117_223105_zps555910ba.jpg

μενει να μπει και το αλλο φιλτρο που θα βγει απο το 60λιτρο ...το διοξεδιο και φυσικα πολλα γλαστρακια....eleocharis η calitrichoides.... θα δουμε....παλευω με τον εαυτο μου να μην το γεμισω...αλλα να κανω υπομονη....σας ευχαριστω για την φιλοξενια

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...