Jump to content

erwtisoules


ser

Recommended Posts

kalispera se osous diabazoun auti tin isixi nyxta

tha ithela na ypobalw dio erwtisoules ws arxarios

se ena 60l juvel posa psarakia xwrane ti sindiasmous eidwn mborw na kanw

posa saligaria apple snail kai posa psaria bithou?

tha ithela kapoies protaseis

deuteri erwtisi exw plastika fita sto enidreio mou an thelw na balw alithina mborei

na mou perigrapsei kapoios tin diergasia sas euxaristw olous sas

perimenw apantiseis an thelete :rasp::lmao::lmao::lmao::D:wacko:

Link to comment
Share on other sites

kalispera se osous diabazoun auti tin isixi nyxta

tha ithela na ypobalw dio erwtisoules ws arxarios

se ena 60l juvel posa psarakia xwrane ti sindiasmous eidwn mborw na kanw

posa saligaria apple snail kai posa psaria bithou?

tha ithela kapoies protaseis

deuteri erwtisi exw plastika fita sto enidreio mou an thelw na balw alithina mborei

na mou perigrapsei kapoios tin diergasia sas euxaristw olous sas

perimenw apantiseis an thelete :rasp::lmao::lmao::lmao::D:wacko:

καλησπερα

για να βαλεις ευκολα φυτα μπορεις και τωρα αρκει να τα λιπαινεις οπως ειναι οι ανουμπιες,

για να βαλεις διαφορα φυτα πρεπει να εχεις βαλει στο πατο της γυαλας σου αυτο που λεμε υποστρωμα ενα υλικο σαν χωμα , μετα βαζεις το χαλικι , λιπασμα και παλι και φως 10 - 12 ωρες την ημερα αναλογα τα φυτα σου.

τωρα ψαρακια σε ευτα τα λιτρα δες ισως καποια κοπαδακια οπως ειναι τα διαφορα τετρα, και ισως βα σου κανουν και καποια γκουραμι (κανενα ζευγαρι).

βυθου θα σου προτεινα οτοκυκλους 2-3 για την αλγη και 2-3 κορυντορας.

βασικα θελει ψαξιμο και προσοχη στους συνδυασμους οπως ζωοτοκα ωοτοκα , θερμοκρασιες και πεχα που ζουν μεγεθος που φθανουν κλπ :(

Link to comment
Share on other sites

kalispera se osous diabazoun auti tin isixi nyxta

tha ithela na ypobalw dio erwtisoules ws arxarios

se ena 60l juvel posa psarakia xwrane ti sindiasmous eidwn mborw na kanw

posa saligaria apple snail kai posa psaria bithou?

tha ithela kapoies protaseis

deuteri erwtisi exw plastika fita sto enidreio mou an thelw na balw alithina mborei

na mou perigrapsei kapoios tin diergasia sas euxaristw olous sas

perimenw apantiseis an thelete :rasp::lmao::lmao::lmao::D:wacko:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...der=&st=100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω λίγο με τη πρόταση του φίλου printioa. Τα εύκολα φυτά δεν θέλουν απαραίτητα και υπόστρωμα, μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν και να αναπτύσσονται και χωρίς αυτό. Προσωπικά σε κανένα από τα ενυδρεία μου δεν έχω υπόστρωμα και κάποια από αυτά σας διαβεβαιώ ότι είναι υπέροχες "ζούγκλες"... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...m&album=101 Κάποια μάλιστα δεν έχουν ούτε παροχή διοξειδίου.

Επίσης, σε νέα ενυδρεία αρχαρίων δεν θα συμβούλευα ποτέ να μπουν corydoras & otocinclus, ειδικά μάλιστα προτού αυτά "ωριμάσουν" καλά (περίπου 5-6 μήνες). Τα ψάρια αυτά είναι αρκετά ευαίσθητα και απαιτούν ειδικούς χειρισμούς από το χομπίστα, κάτι που ο αρχάριος ίσως δεν είναι σε θέση να μπορέσει να κάνει σωστά, με πιθανές άσχημες συνέπειες για τα ψάρια. Εάν δε αποφασισθεί τελικά να μπουν, αυτά θα πρέπει να είναι σε κοπάδι τουλάχιστον 6-8 ατόμων και συμβατά με τα υπόλοιπα ψάρια, καθώς και με τις συνθήκες του νερού που θα έχει το ενυδρείο (όχι πολύ σκληρό νερό και ρΗ πιο κοντά προς την ουδέτερη ζώνη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω λίγο με τη πρόταση του φίλου printioa. Τα εύκολα φυτά δεν θέλουν απαραίτητα και υπόστρωμα, μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν και να αναπτύσσονται και χωρίς αυτό. Προσωπικά σε κανένα από τα ενυδρεία μου δεν έχω υπόστρωμα και κάποια από αυτά σας διαβεβαιώ ότι είναι υπέροχες "ζούγκλες"... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...m&album=101 Κάποια μάλιστα δεν έχουν ούτε παροχή διοξειδίου.

φιλε φιλοξενε αυτο λεω και εγω στο φιλο μας πιο πανω οτι για τα ευκολα φυτα δεν χρειαζεται κατι να προσθεσει

Επίσης, σε νέα ενυδρεία αρχαρίων δεν θα συμβούλευα ποτέ να μπουν corydoras & otocinclus, ειδικά μάλιστα προτού αυτά "ωριμάσουν" καλά (περίπου 5-6 μήνες). Τα ψάρια αυτά είναι αρκετά ευαίσθητα και απαιτούν ειδικούς χειρισμούς από το χομπίστα, κάτι που ο αρχάριος ίσως δεν είναι σε θέση να μπορέσει να κάνει σωστά, με πιθανές άσχημες συνέπειες για τα ψάρια. Εάν δε αποφασισθεί τελικά να μπουν, αυτά θα πρέπει να είναι σε κοπάδι τουλάχιστον 6-8 ατόμων και συμβατά με τα υπόλοιπα ψάρια, καθώς και με τις συνθήκες του νερού που θα έχει το ενυδρείο (όχι πολύ σκληρό νερό και ρΗ πιο κοντά προς την ουδέτερη ζώνη).

οσο για αυτο προσωπικα σε νεο set up που εκανα ειχα απο την αρχη αυτα τα 2 ειδη χωρις καμια δυσκολια η απωλειες.

για τα υπολοιπα και παλι το ιδιο λεμε οτι πρεπει να δει τις συμβατοτητες και τις ιδιαιτεροτητες καθε ειδους.

τελικα μαλλον δεν διαφωνουμε , ετσι? :rasp:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...