Jump to content

Γεια


Recommended Posts

Με λενε Πάνο ειμαι από πατρα και θελω να φτιαξω ένα μικρο ενυδρειο με ντορης και νεμο από το παιδικο εργο, για την μικρη μου κορη.

Δεν εχω ιδεα και χρειαζομαι πληροφοριες για όλα! Τι θα χριαστω και τι θα μου κοστισει δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, αλλά θα σε απογοητεύσω γιατί η Ντόρι (blue tank) δεν θα μπορέσει να ζήσει σε μικρό ενυδρείο.

Ένα θαλασσινό ενυδρείο κοστίζει αρκετά χρήματα και απαιτεί αρκετό χρόνο ενασχόλησης.

Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να το κάνεις τα πρέπει να έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με αυτό... αλλά και να επενδύσεις.

Με λίγα λόγια θα πρέπει να το δεις σοβαρά και όχι μόνο και μόνο γιατί το θέλει η κορούλα σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τετοιου ειδους ενυδρειο(καθοτι θελει περισσοτερη εμπειρια απο αυτη που εχω),αλλα θα προσπαθησω να σου απαντησω.....καταρχην δεν υπαρχει φιχ κοστος ,γιατι κανεις δεν ξερει τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου(πχ ποσα ψαρια θελεις να εχεις μεσα),αλλα και κανεις δεν ξερει τι προβληματα θα αντιμετοπισεις στην συνεχεια,αλλα το μικροτερο δυνατο θαλασσινο ενυδρειο,με τα ψαρια που θελεις να βαλεις μεσα,μαζι με γυαλα και τα συναφη ,φανταζομαι οτι θα ξεπερασεις τα 1000 ευρω και για ισως ποιο απροβληματιστο περιβαλον ενυδρειου καλα θα ειναι να υπολογισεις 1500......γιατι αν το πας οικονομικα και στα ορια,ισως να χρειαστεις περισσοτερα χρηματα αλλα και κοπο στην συνεχεια........θα πρεπει βεβαια να υπολογισεις οτι θα υπαρχει και καποιο κοστος συντηρησης ,και σιγουρα αρκετες ωρες διαβασματος και τουλαχιστον στην αρχη,αρκετες ωρες ελευθερες..........ελπιζω να σε κατατοπισα εστω λιγο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν τα χρηματα σου φενονται πολλα και απογοητευτηκες,υπαρχουν πολλη ομορφες αλλα και πολλη ποιο οικονομικες λυσεις στα ενυδρεια γλυκου νερου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φιλοξενησεις την ντορυ(blue tang) θα πρεπει να κανεις ενα ενυδρειο 300+ λιτρα τουλαχιστον...οποτε σιγουρα

θα πας καπου αναμεσα στα ποσα που ανεφερε ο φιλος Ling long.

Αν αφησεις την ντορυ εξω και πας μονο με ενα ζευγαρι nemo(clownfish) θα σου βγουν λιγοτερα λιτρα και χρηματα κατα συνεπεια.

Δεν ειναι κατι ευκολο η συντηρηση τους απο ενα μικρο παιδι ομως και θα πρεπει να ασχοληθεις πολυ και εσυ. :thumbsu:

Αν εχεις το χρονο και την ορεξη θα ειναι κατι πολυ ωραιο να μπειτε στο χομπυ και οι δυο μαζι και να ειναι κατι κοινο.

Αν ομως δεν εχεις το χρονο δυστυχως θα πεταξεις ενα σεβαστο ποσο και τα ψαρακια δεν θα ζησουν πολυ,κατι το οποιο μπορει να στεναχωρησει τη μικρη.

Βαλτα κατω,υπολογισε τα και μακαρι να σε δουμε εσενα και την κορουλα σου στη μεγαλη θαλασσινη μας παρεα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με λενε Πάνο ειμαι από πατρα και θελω να φτιαξω ένα μικρο ενυδρειο με ντορης και νεμο από το παιδικο εργο, για την μικρη μου κορη.

Δεν εχω ιδεα και χρειαζομαι πληροφοριες για όλα! Τι θα χριαστω και τι θα μου κοστισει δηλαδη.

Ενα ενυδρειο χρειάζεται τα παρακατω..

Γυάλα,

Φωτιστικό,

Θερμοστάτη

Χρονοδιακοπτη

Κυκλοφορητη

Skimmer

Κατόπιν βράχο, άμμο, αλάτι και τα ζωντανά..

Όργανα μέτρησης αλατοτητας καθώς και τεστ μετρήσεις διαφόρων παραμέτρων του νερου

Αν πας για καινούριο εξοπλισμό θελεις για το ποιο μικρό nano reef τουλάχιστον 500 ευρω και ανεβαίνει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρειου.

Μπορεις να ψάξεις να βρεις τον εξοπλισμό μεταχειρισμένο απο κάποιον συνφορουμητη και αυτο σου προτείνω..

Κατόπιν θα πρεπει να βάλεις στο προγραμμα σου μια ρουτίνα υποστήριξης και συντήρησης του ενυδρειου που θα ειναι τουλάχιστον εβδομαδιαία ..

Με το ίδιο σκεπτικό και εγω ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια και εκανα λάθη και ξόδεψα αδίκως χρήματα..

Διάβασε αρκετά για να καταλάβεις τι θελεις και τι ειςαι διαθέτομενος να ξόδεψεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...