Jump to content

Refugium Και Απορίες


Recommended Posts

Παιδια, ανοιγω αυτο το θέμα για κάποιες απορίες που έχω για το refugium.

Λοιπόν, έχω φτιάξει ένα refugium 10 λιτρα για το 30λιτρο Boyu που έχω. Μεσα εχω δυο μικρά κομμάτια ζωντανου βράχου απο το Boyu και μια μπάλα chaeto και τρεχει εδω και 10 μερες περιπου..

Απορίες:

1. Εχει μαζευτεί αρκετή καφε διατομική στα τζάμια και στο θερμοστάτη. Την αφήνω ή να το καθαρίσω;

2. Αναπλήρωση να κάνω;

3. Στο Boyu έχω ενα κρεμαστο φίλτρο που έχει μεσα άνθρακα και αντιφωσφορο. Να το βγάλω το αντιφωσφορο ή να το κρατήσω; Κάπου ειχα διαβάσει πως αν έχεις refugium και αντιφως αυτα δουλεύουν

ανταγωνιστικά μεταξυ τους.

Οποιος θελει, ας βοηθησει.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για δειξε μας καμία φωτογραφία απο το κυβακι σου!

Αναπλήρωση κανε!!!! Εκτος και αν δεν βαριέσαι καθε 3 μερες να συμπληρώνεις νερο!!!

Μην τον βγαλεις αρκει να εχεις την σωστη αναλογια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Το refugiun είναι αυτόνομο? ... δεν είναι συνδεδεμένο με το κυρίως ενυδρείο?

Συνήθως το regidium έτσι το κάνουμε σαν βοηθητικό του ενυδρείου και δουλεύει με υπερχείλιση

Link to comment
Share on other sites

το refugium είναι συνδεδεμένο με το κυρίως ενυδρείο και δουλεύει με υπερχείλιση, αλλα αυτο που με απασχολεί είναι η άλγη που μαζεύεται στα τζάμια του, καφε διατομική και σήμερα είδα και κυάνο στα τζάμια..

Αναπλήρωση κάνω με το χέρι, θα πάρω αυτόματη οταν μπορέσω.

Φίλε Lamprosk εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/90216-boyu-398-aea-nano-reef/ θα δεις το reefaki μου και την όλη πορεία του μεχρι τώρα, είναι μόλις δυο μήνες που το έστησα.

Ευχαριστω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...