Jump to content

Ρε παιδιά με πονάει η τσέπη μου.


Recommended Posts

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και έχω πρόβλημα σχετικά με το ρεύμα. Το βλέπω και είναι όλα όλη μέρα ανοιχτά και φοβάμαι ότι θα κάνω πλούσια την Δ.Ε.Η. :lmao: Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε είναι ένα ενυδρείο 1m χ 35cm και είναι συνέχεια στην πρίζα η λάμπα φθορίου(1 έχει) ο θερμοστάτης το φίλτρο και μια κουρτίνα (μπουρμπουλήθρες :rasp: ) Έχω δίκιο να ανησυχώ; και αν ναι τι να κάνω να μειώσω το κόστος;;; HELP MEEE!!!!!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και έχω πρόβλημα σχετικά με το ρεύμα. Το βλέπω και είναι όλα όλη μέρα ανοιχτά και φοβάμαι ότι θα κάνω πλούσια την Δ.Ε.Η. :lmao: Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε είναι ένα ενυδρείο 1m χ 35cm και είναι συνέχεια στην πρίζα η λάμπα φθορίου(1 έχει) ο θερμοστάτης το φίλτρο και μια κουρτίνα (μπουρμπουλήθρες :lmao: ) Έχω δίκιο να ανησυχώ; και αν ναι τι να κάνω να μειώσω το κόστος;;; HELP MEEE!!!!!!!! :lmao:

νομιζα πως στο νησι εχετε πολυ χρημα :rasp:

λοιπον φως και αερας μπορουν και πρεπει (για το φως σιγυρα) να δουλευουν το πολυ 12 ωρες.

αγορασε ενα χρονοδιακοπτη 8-9€

τα ψαρακια σου ποτε ηρεμουν αν εχεις παντα το φως ανοικτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και έχω πρόβλημα σχετικά με το ρεύμα. Το βλέπω και είναι όλα όλη μέρα ανοιχτά και φοβάμαι ότι θα κάνω πλούσια την Δ.Ε.Η. :lmao: Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε είναι ένα ενυδρείο 1m χ 35cm και είναι συνέχεια στην πρίζα η λάμπα φθορίου(1 έχει) ο θερμοστάτης το φίλτρο και μια κουρτίνα (μπουρμπουλήθρες :rasp: ) Έχω δίκιο να ανησυχώ; και αν ναι τι να κάνω να μειώσω το κόστος;;; HELP MEEE!!!!!!!! :lmao:

συμπληρωνω: τοθερμαντικο σωμα επειδη εχει θερμοστατη πρεπει να ειναι παντα στο ρευμα και αναλογα τα ψαρια που εχεις ρυθμιζεις την επιθυμητη θερμοκρασια.

πες τι ψαρια εχεις για να μαθεις την σωστη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

νομιζα πως στο νησι εχετε πολυ χρημα :rasp:

λοιπον φως και αερας μπορουν και πρεπει (για το φως σιγυρα) να δουλευουν το πολυ 12 ωρες.

αγορασε ενα χρονοδιακοπτη 8-9€

τα ψαρακια σου ποτε ηρεμουν αν εχεις παντα το φως ανοικτο?

Και να έχω ρε φιλαράκι χρήμα εκεί θα το δώσω;;; άσε που έχω ένα γερμανικό λύκο μια γάτα πουλιά και το ενυδρείο να μου μένει και εμένα κάτι...Μην τα φάνε όλα τα κατοικίδια κρίμα είναι :lmao:

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνω: τοθερμαντικο σωμα επειδη εχει θερμοστατη πρεπει να ειναι παντα στο ρευμα και αναλογα τα ψαρια που εχεις ρυθμιζεις την επιθυμητη θερμοκρασια.

πες τι ψαρια εχεις για να μαθεις την σωστη θερμοκρασια

Εχθές πήρα το ενυδρείο δεν έχω ακόμα ψάρια ευτυχώς γιατί δεν θα είχε μείνει ούτε ένα:rasp: δεν ξέρω τίποτα ακόμα...Αλλά μου αρέσουν οι καυκάσιοι καρχαρίες τα αγκελόψαρα και τέτοιου είδους ψάρια....

Βλέπω και μου λέτε τρόπους να μειώσω το κόστος οπότε να το πάρω πως δικαίως ανησυχώ ε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήρα το ενυδρείο δεν έχω ακόμα ψάρια ευτυχώς γιατί δεν θα είχε μείνει ούτε ένα:lmao: δεν ξέρω τίποτα ακόμα...Αλλά μου αρέσουν οι καυκάσιοι καρχαρίες τα αγκελόψαρα και τέτοιου είδους ψάρια....

Βλέπω και μου λέτε τρόπους να μειώσω το κόστος οπότε να το πάρω πως δικαίως ανησυχώ ε;;;;;

κοιτα συντεκνε το χομπι ειναι ακριβο να το ξεκινησεις αλλα μετα δεν θελει πολλα μονο τροφουλα λιγο ρευμα αρκετο νερο και αγαπη.

μην ανησυχεις τοσο.

θα ελεγα οτι τα αλλα ζωντανα σου θελουν τα ιδια χρηματα.

αν δεν βαλεις φυτα και 8-10ωρες φως αρκουν.

διαβασε για το στρωσιμο του νερου πριν βαλεις ψαρια γιατι θα χασεις και χρημα αλλα και τα ζωντανα που δειχνεις οτι αγαπας την ζωουλα τους.

εδω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα :rasp:

τειρα καλα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε και μείς με 240 watt φωτισμό και καμιά 450αριά βάτ ο υπόλοιπος εξοπλισμός.

Πόσα βάτ είναι η λάμπα σου ; Και πόσα συνολικά όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου.

Δε νομίζω να χεις σημαντική αύξηση στην κατανάλωση.

Εξάλλου το συγκεκριμένο χόμπυ λίγο πολύ όλοι μας το χρυσοπληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και έχω πρόβλημα σχετικά με το ρεύμα. Το βλέπω και είναι όλα όλη μέρα ανοιχτά και φοβάμαι ότι θα κάνω πλούσια την Δ.Ε.Η. :lmao: Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε είναι ένα ενυδρείο 1m χ 35cm και είναι συνέχεια στην πρίζα η λάμπα φθορίου(1 έχει) ο θερμοστάτης το φίλτρο και μια κουρτίνα (μπουρμπουλήθρες :rasp: ) Έχω δίκιο να ανησυχώ; και αν ναι τι να κάνω να μειώσω το κόστος;;; HELP MEEE!!!!!!!! :lmao:

Εγώ σε θέλω να σκέφτεσαι πιο θετικά. Σκέψου ότι μια επίσκεψη στα goodies μπορεί να ξεπεράσει τα 6 ΕΥΡΩ.

Δεν θα πληρώσεις περισσότερα στη ΔΕΗ τον μήνα! Εξάλλου είναι μια ευχαρίστηση που την απολαμβάνεις όποτε θέλεις καθημερηνά! Καίει σαν να έχεις άλλο ένα ψυγείο στο σπίτι. Σκέψου τι θα 'λεγαν αυτοί που έχουν 5-6 ενυδρεία! Εγώ έχω και λίμνη με ένα τεράστιο κυκλοφορητή! Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη απόκληση από τα συνηθησμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε θέλω να σκέφτεσαι πιο θετικά. Σκέψου ότι μια επίσκεψη στα goodies μπορεί να ξεπεράσει τα 6 ΕΥΡΩ.

Δεν θα πληρώσεις περισσότερα στη ΔΕΗ τον μήνα! Εξάλλου είναι μια ευχαρίστηση που την απολαμβάνεις όποτε θέλεις καθημερηνά! Καίει σαν να έχεις άλλο ένα ψυγείο στο σπίτι. Σκέψου τι θα 'λεγαν αυτοί που έχουν 5-6 ενυδρεία! Εγώ έχω και λίμνη με ένα τεράστιο κυκλοφορητή! Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη απόκληση από τα συνηθησμένα.

Όμως θα ήθελα να προσθέσω ότι συμπάσχω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε _Black_dragon_ να ξέρεις ότι η ΔΕΗ είναι το μικρότερο έξοδο στο χόμπυ μας και μάλιστα για απλά ενυδρεία. Στην περίπτωσή σου ούτε που θα καταλάβεις καμία σημαντική διαφορά.

Πάντως γενικά τα ενυδρεία είναι ακριβό χόμπυ και όσο περισσότερο προχωράς, τόσο περισσότερο ακριβαίνει. Αυτό πρέπει να το έχεις υπόψιν σου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ μάγκες απλά έχω πολλά κατοικίδια και θέλω να μειώσω τα έξοδα λίγο απο όπου μπορώ. :rasp:...

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση..Αν καταλαβα καλα εχεις την λαμπα αναμενη 24 ωρες?

Αν ειναι ετσι θα πρεπει να το διορθωσεις στις 10-12ωρες.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση..Αν καταλαβα καλα εχεις την λαμπα αναμενη 24 ωρες?

Αν ειναι ετσι θα πρεπει να το διορθωσεις στις 10-12ωρες.. :rasp:

Όχι φιλαράκι αυτό μου το είπανε αυτήν την έχω αναμμένη όλη μέρα και το βράδυ την κλείνω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω έχω τώρα 3 ημέρες το ενυδρείο και το νερό έχει κιτρινίσει, ρώτησα αυτόν που το πήρα και μου είπε πως είναι απο το λίπασμα που βάλαμε κάτω απο το χαλίκι. Το φίλτρο δουλεύει συνέχεια αλλά το νερό έχει παρουσιάσει πολύ μικρή βελτίωση παραμένει κίτρινο.Σήμερα μετρήσαμε το ph και είναι 7.5 .Το είπα του τύπου σήμερα μου είπε πως θα έρθει να το δεί και πιθανόν να χρειαστεί να μου αλλάξει το φίλτρο. Μήπως ξέρετε αν είναι κάτι άλλο εκτός το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα συντεκνε το χομπι ειναι ακριβο να το ξεκινησεις αλλα μετα δεν θελει πολλα μονο τροφουλα λιγο ρευμα αρκετο νερο και αγαπη.

μην ανησυχεις τοσο.

θα ελεγα οτι τα αλλα ζωντανα σου θελουν τα ιδια χρηματα.

αν δεν βαλεις φυτα και 8-10ωρες φως αρκουν.

διαβασε για το στρωσιμο του νερου πριν βαλεις ψαρια γιατι θα χασεις και χρημα αλλα και τα ζωντανα που δειχνεις οτι αγαπας την ζωουλα τους.

εδω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα :rasp:

τειρα καλα πρωτα

Να σε καλά κουμπάρε :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση της κατανάλωσης του ρεύματος, δεν θα σου γίνει αντιληπτή με το ενυδρείο που περιγράφεις.

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις βαλει ριζα στο ενυδρειο απο εκει ειναι η κιτρινιλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...