Jump to content

Κοπηποδα Κανουν Παρτυ


Recommended Posts

Εεμ κατσε και εσυ!!!

Τα "μοντελα" θελουν τον χρονο τους πριν την πασαρελα!

Μεγεια και να σου ζησει...θελω και εγω ενα, αλλα πρεπει να παρω(αν βρω)αμφιποδα και κοπιποδα και να στρωσω καλα πρωτα....

μην βιαζεσε Αγγελε ειναι πολυ δυσκολο ψαρι και θελει παλιο και ωριμο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι Νικολα...για κατι τετοια μπορω να περιμενω :-)

αξιζει τον κοπο. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα λαθος εχθες,και πριν εριξα λιγο μυσις και τσιμπολογησε!3 κομματακια σιγουρα εφαγε!

για να μην ανοιγω νεο θεμα σχετικα με τι διατροφη του,καθε ποτε να ριχνω μυσις?εχω και γκριλ να δοκιμσω την επομενη?

κατεψυγμενη γενικα ριχνω καθε 10 μερες.τη μια μυσις την αλλη γκριλ,λιγο ψαρι κτλ.για να τρωει η τραχυφυλια και η μινι μαξι.σε 30 λιτρα φοβαμαι μην ανεβει το no3.νικολα εγραψες για ωριμο ενυδρειο.ποτε θεωρουμε ενα ρεεφ ωριμο?κουτη ερωτηση για εναν με κιχλιδες απο το 2004 αλλα δεν εχει σχεση το γλυκο με το ρεεφ.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι εισαι πολυ τυχερος φιλε βαρδας :thumbsu:

Προσωπικα,κανενας μανταρινος μου δεν ειχε φαει krill,αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

Καθε ζωντανο ειναι διαφορετικο.

Το ωριμο ενυδρειο ειναι μεγαλη κουβεντα και σιγουρα δεν αφορα μονο στο να ειναι οι τιμες μεσα στα επιτρεπτα-επιθυμητα ορια.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αρχισε σιγα σιγα να κοβει βολτες.. αλλα ακομα ειναι φοβιτσιαρης! κοπιποδα μονο τρωει?για παραδειγμα εχω εκατονταδες Ophiuroidea αν τα εγραψα σωστα.αυτα δε τα πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

απτα πολυ ομορφα ψαρακια κουκλος να τον χαιρεσε!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια μεγεια :jig:

Να τον χαιρεσαι και φτου φτου!

Αν εννοεις τους αστεριες,οχι δεν θα ασχοληθει.

Γενικα το ενυδρειο φαινεται πολυ ομορφο,εστω και απο αυτα τα "κλεφτα" που ειδα!

Οταν εχεις χρονο κανε κανενα update φιλε βαρδας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος! Πιστευω θα φαει και αρτεμια Κωστα. Αν την φαει (ζωντανη) θα δοκιμασουμε και κατεψυγμενη. Αν φαει και την κατεψυγμενη τοτε θα κανονισουμε να φτιαξουμε απο την συσκευασια των κριλ, κυβακια με κατεψυγμενες αρτεμιες (Θα σου φερω πυκνες να της καταψυξουμε). Και ανα 2 μερες θα πετας και μισο κυβακι. Ετσι δεν θα "αφαιμαξει" και τα κωπηποδα απο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παρω αποφαση (που δεν αργει και πολυ πλεων :bigemo_harabe_net-57: ) να βγαλω το Blue tang απο το ενυδρειο θα πρεπει να αντικαταστισω το μπλε χρωμα που μου αρεσει στο ενυδρειο. Μαλλων η επιλογη θα ειναι να μπει μανταρινος μεσα. Ισως και 2. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.οντως ειναι πανεμορφος!

δε πηρα απαντηση για το αν τρωει μονο κοπηποδα.

καθε μερα φασολαδα?κατεψυγμενο τη μια τρωει την αλλη οχι...

καθε ποτε να ριχνω ζωντανα κοπηποδα?

καθε μηνα ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παρω αποφαση (που δεν αργει και πολυ πλεων :bigemo_harabe_net-57: ) να βγαλω το Blue tang απο το ενυδρειο θα πρεπει να αντικαταστισω το μπλε χρωμα που μου αρεσει στο ενυδρειο. Μαλλων η επιλογη θα ειναι να μπει μανταρινος μεσα. Ισως και 2. :sorcerer:

Να προσεξεις τοτε να βαλεις οπωσδηποτε και μονο ζευγαρι.Αν και παλι ειναι πολλες οι περιπτωσεις που το θυληκο χτυπαει τον αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

ενα σακουλακι ζωντανα κοπηποδα ειναι 90 μλ νομιζω.απο αυτο φυσικα δεν ειναι ολα ζωντανα. ενα σακουλακι το μηνα βοηθαει το μπρικι μου να μην αδειασει απο κοπηποδα?πριν καμια 15ρια μερες ο ευγενιος μου ειχε δωσει 500 μλ φυτοπλαγκτον.ειπαν τις γριας να,,,, κ εριξα σχεδον το μισο.οσο και να δουλεψε το σκιμμερ τα τζαμια σε μερικα σημεια μαζεψαν αλγη.σε εκεινη τη μερια τα κοπηποδα βοσκουν ολη μερα κ νυχτα.ο μικρος μανδαρινος εχει μια περιοχη που ψαχνει και δε κανει βολτες σε ολο το νανο.υπαρχει πιθανοτητα ενω υπαρχουν πολλα κοπηποδα ακομα να μη τρωει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω Κωστα οτι τρωει και απλα δεν τον καταλαβαινεις. Τα κωπηποδα ειναι μικρα. Πανω στο τζαμι ναι φαινονται. Ομως πανω στα βραχια (εγω τουλαχιστον) δεν μπορω να τα διακρινω και σιγουρα θα υπαρχουν. Οπωτε ο μικρος μας σιγουρα κατι θα τρωει :)

Πιστευω οτι μια φορα το μηνα αν πεφτουν κωπηποδα καλο θα ειναι για το συστημα σου. Απλα θελουν......ποοοοοολυυυυυυυυυ καληηηηηηηη και αργηηηηηηηηη........προσαρμογη (Η καλλιεργεια τους γινετε συνηθως σε χαμηλη αλατοτητα γιατι αναπαραγωντε με τρελους ρυθμους και συμφαιρει τον "καλλιεργητη" ).

Στρατο....οντως πρεπει να προσεξω και να ειμαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι? Νομιζα οτι ειναι ησυχα ψαρακια και δεν δημιουργουν προβληματα τοσο μεταξυ τους οσο και με τους αλλους κατοικους του ενυδρειου. Τι λες γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες αρπαζονται.Δεν ειναι και δυσκολο ομως να αναζητησεις ζευγαρι.Ο αρσενικος εχει μεγαλο ραχιαιο,που οταν ειναι ορθιο προεξεχει σαν βελονα.Θα δεις πολυ ομορφες συμπεριφορες και παιχνιδια.

Σε αλλα ζωντανα πραγματι δεν δημιουργουν κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικα θα κυνηγιουντε δηλαδη? (Ειχα στο μυαλο μου για 2 αρσενικα)

Για ζευγαρι (δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη, αλλα και να γεννησουν,φυσικα θα τα προσεξω τα μωρα και με το παραπανω) απλα διαλεγω αρσενικο θυληκο? ή πρεπει να το παρω απο καταστημα ετοιμο ζευγαρι ? (Και τσιμπημενο στην τιμη φανταζομαι..)

Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικα θα κυνηγιουντε δηλαδη? (Ειχα στο μυαλο μου για 2 αρσενικα) Το ιδιο μπορει να συμβει και με δυο θυληκα.Το εχω δει στην πραξη σε ενυδρειο μου.Δεν ειναι απολυτο ομως.Σου προτεινω ζευγαρι για καλυτερες συμπεριφορες.

Για ζευγαρι (δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη, αλλα και να γεννησουν,φυσικα θα τα προσεξω τα μωρα και με το παραπανω) απλα διαλεγω αρσενικο θυληκο? ή πρεπει να το παρω απο καταστημα ετοιμο ζευγαρι ? (Και τσιμπημενο στην τιμη φανταζομαι..) Οχι δεν ισχυει αυτο που λες.Ιδια τιμη εχουν.Εσυ απλα κοιτας και διαλεγεις δυο ψαρια διαφορετικου φυλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπιποδα μεσα εχουν ζωοπλακτον, οποτε λιγο προσοχη μην σε βρει κανα αλλο κακο, μην υπαρξει μεγηλη ποσοτητα τροφων δηλαδη επειδη πχ ταισες τα κοραλια και τα ψαρια και τσουπ και σα κοπιποδα....λεω εγω τωρα γιατι μου εκανε εντυπωση η συσκευασια τους...

Επισης πως κανεις προσαρμογη στα κοπιποδα; Ανοιγης την συσκευασια, τα βαζεις σε ποτηρι και τα κανει;; Μου φανηκε λιγο δυσκολο να τα κανω στο σακουλακι εμενα απλα το εβαλα να ερθει στην θερμοκρασια του νερου και μετα μπλουμ....

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει απο φαρμακειο το λαστιχο για τον ορο .ανοιξα το σακουλακι και εριξα τα ζουζουνια μεσα σε ενα δοχειο.και σταγονα στγονα τους εκανα προσαρμογη.οπως τα σαλιγκαρια δηλαδη.δε ξερω αν υπαρχει καλυτερος τροπος.εδω ειναι οι ποιο εμπειροι.παντως οσες φορες εχω ριξει μεσα το 30 τις εκατο ειναι ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...