Jump to content

Αλγη Στη Λίμνη


extar98

Recommended Posts

Έχω φτιάξει μια λιμνούλα 300 λίτρα περίπου στον κήπο...Το υλικό που χρησιμοποίησα ήταν λευκό και φαίνεται άσχημο σε μερικά σημεία που δεν υπάρχει νερό...Η απορία μου είναι αν θα σχηματιστεί άλγη στα σημεία περίπου 5-8 εκατοστά πάνω απο τη στάθμη του νερού

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη αναπτύσσεται λόγω κάποιων ”στοιχείων” που έχει το νερό (π.χ. νιτρικά, φωσφορικά κτλ). Στα σημεία που δεν υπάρχει νερό , δεν θα έχεις και άλγη.

Εκτός του ότι θα φαίνεται άσχημο, καλό είναι να τα καλύψεις αυτά τα σημεία γιατί ο ήλιος θα τα διαβρώσει πολύ περισσότερο σε σχέση με τα σημεία που βρίσκονται μέσα στο νερό. Π.χ. α το καλύψεις με πέτρες.

Υ.Γ. Μπορείς να μας κάνεις μια παρουσίαση στην λίμνη σου?

Υ.Γ. Τελικά έβαλες κουνουπόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκοπευω να κανω θα μαζεψω και αλλες πετρες μαζι με τα φυτα που σκοπευω να βαλω νομιζω θα γινει πιο εμφανισιμη απο τωρα :Ρ Αφου δεν ξεκινησα με φοτογραφιες ή βιντεος απο την λιμνη στην αρχη θα το κανω οταν πλεον ειναι ολοκληρομενη :) Δεν έβαλα κουνοποψαρα γιατι δεν βρηκα αλλα ακομη και σημερα αν εβρισκα ενδιαφερομαι να τα βαλω :) Η λιμνη τρέχει για 2 μερες αρα εχουμε χρονο ακομα μεχρι να τελειωσω τα παντα...Το λαθος μου νομιζω πως ειναι το γεγονος οτι "αργησα" να βαλω τα φυτα αλλα ειμαι αισιοδοξος με αυτο το project....

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ωραίες είναι η φωτό της εξέλιξης της λίμνης, παρά το τέλος. Κάτι σαν την Ιθάκη. Η διαδρομή είναι αυτή που μετράει. Προβαίνεις ακόμα να μας δείξεις τι έχει γίνει μέχρι τώρα και να βλέπουμε βήμα βήμα την εξέλιξη της.

Το λευκό υλικό τι είναι?

Τι φυτά έχεις τώρα (φωτό) ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Aliens!

1. Είμαστε περίεργοι και θέλουμε να πάρουμε μάτι :P

2. Μπορεί να προλάβεις τυχόν λάθη που θα δει κάποιος από τις φωτογραφίες και να τα διορθώσεις άμεσα.

3. Μπορεί κάποιος να σου δώσει επιπλέον ιδέες ή συμβουλές.

4. Κι εγώ πήρα μία λεκάνη 250 λίτρα για να κάνω λιμνούλα στο μπαλκόνι και μπορεί να σου "κλέψω" καμιά ιδέα. :D

Link to comment
Share on other sites

αχαχα σας ενημερωνω οσο το συντομότερο δυνατον... Κ'εγω για λιμνη στο μπαλκόνι ξεκίνησα αλλα μ πρότειναν οι δικοί μου ένα χώρο στον κήπο που ήταν ελέυθερος... :) Το υλικο δε θυμαμαι πως λεγεται αλλα μου το προτεινε ενας τυπος απο το φυτωριο και ελεγε οτι αυτο χρησιμοποιησε στη δικια του και ηταν ενταξει...Απο φυτά εχω παραγγείλει κερατόφυλλο και έρχεται σε 3 μέρες :) επίσης σκεφτόμουν παπυρους, έχετε κατι αλλο να προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

είδα σε άλλο θέμα αυτό το φυτό και ενθουσιάστηκα! Πρέπει να ειναι το δεύτερο που αναφέρει

http://www.aquazone.gr/forums/topic/84690-adhu-aiynia-oaa-essiic/?p=839984

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...