Jump to content

Νέος Στο Hobby,στο Forum (Παντου!) Με Μονομαχο!


chinook

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα κ καλως σας βρηκα!Μπαινω κατευθειαν στο θεμα!Βρεθηκα με εναν μονομαχο (ευτυχως σε ενυδρειακι) και ριχνωντας μια γρηγορη ματια εχουν γινει αρκετα λαθη κ ελπιζω με την βοηθεια σας να τα διορθωσω.η γνωση μου εφτανε μεχρι στο οτι οι μονομαχοι δεν ειναι για γυαλες κ οπως καταλαβαινετε επεσα μεσα σε μια μερα στα βαθια.δεν ειχα ιδεα για στρωσιματα κλπ οποτε τα λαθη μου ελπιζω να μην ειναι "εγκληματικα".Θα ξεκινησω με την φορμα παρουσιασης και μετα ακολουθει η ολη διαδικασια.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (20x20x25):
Συνολικά Λίτρα:10
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:bacopa au., cryptocoryne, ophiopogon kyoto
Ψάρια:betta
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: -
Ξύλα: 1 ριζα mopani
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: JBL manado
Βυθός: μαυρο χαλικι ψιλο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Dennerle Nano Light 11 W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Dennerle Nano Eckfilter (σφουγγαρακι-υαλοβαμβακα-ελαχιστο sera siporax mini)
Θέρμανση/ Ψύξη: newattino 10 w/ -
Λίπανση:JBL Ferrotabs
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: api stress zyme +
Διατροφή:blood worms, betta granulat


Παράμετροι
pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27-28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: ακομα καμια.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: api tap water conditioner
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

 

 

 

 

Ξεκιναμε λοιπον...(την υπομονη σας, παρακαλω!)

Απο την καλη διαθεση να μου κανουν δωρο κατι που ενδιαφερομουν καιρο να αρχισω,

βρεθηκα με ενα ενυδρειακο σετακι(με πολλεεεες ελειψεις) το οποιο καθαριστηκε και στηθηκε σε χρονο dt

γιατι ο μονομαχος περιμενε στο "ποτηρι".

Βυθος και υποστρωμα βραστηκαν οπως και η ριζα (η οποια περασε 3-4 χερια).

Η γυαλα μαζι με τα μηχανηματα καθαριστικαν με μπολικο καυτο νερο και ξυδι.

Στο φιλτρακι προσπαθησα να προσθεσω οσο το δυνατον περισσοτερα υλικα αλλα ο χωρος ειναι απλα αστειος.

Καταφερα κ στριμωξα εκτος του σφουγγαριου και του υαλοβαμβακα που περιειχε,περιπου 20-25 sera siporax mini.

Στρωσιμο δεν υπηρξε και εδω ειναι το πρωτο μεγαλο φαουλ απ οτι ανακαλυψα διαβαζοντας.

Σε ενα απ τα απειρα πηγαινε ελα στα κοντινα pet shop μου δωσανε το stress zyme+ της api για να αρχισει η δημιουργια βακτηριων

και προσθεσα της αναγραφομενη δοσολογια κοντα στην εισοδο του φιλτρου.

Με προτροπη του "ειδικου" μετα απο λιγο προστεθηκε το ψαρι.

Μου δωσαν τεστ στικακια (2ο φαουλ) της JBL οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρες οι μετρησεις αλλα τα οικονομικα δεν προσφερονται προς το παρον για αγορα υγρων.

το ενυδρειο σημερα βρισκεται στην δευτερη μερα.

νομιζω οτι τις βασικες πληροφοριες σας τις εδωσα.

τωρα αρχιζουν οι αποριες.

Το στρωσιμο υπαρχει περιπτωση με, ΠΟΛΥ προσοχη, να επιτευχθει ετσι 'η τσαμπα ταλαιπωρω το ψαρι?

Το ενα φυτο (kyoto) ειδα οτι τελικα ειναι υδροφιλο.να το απομακρυνω?

Τις ταμπλετες του λιπασματος ποτε να αρχιζω να τις τοποθετω?γιατι στην bacopa αναγκαστικα να κανω ηδη κλαδεμα σε καποια κλαδακια που αρχισαν να "μαραινονται".

με αλλαγες νερου τι γινεται?ξερω οτι πρεπει να γινονται σχεδον εβδομαδιαια και να προετοιμαστει το νερο απ την προηγουμενη(με προσθηκη αντιχλωριου,και σε παρομοια θερμοκρασια με του ενυδρειου) αλλα με τα βακτηρια τι γινεται?προσθετω την εβδομαδιαια δοση μετα την αλλαγη?

γενικα ειναι αρχη κ εχω πελαγωσει.ελπιζω να βγαζει νοημα το ολο ποστ γιατι ειναι μπερδεμενο ακομα και για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλός ήρθες :)

η άποψή μου είναι να απομακρύνεις το ψαράκι σε ένα pet που εμπιστεύεσαι και να το πάρεις σε λίγες μέρες.

πάρε μπόλι από έναν συμφορήτη της περιοχής σου για να στρωθεί άμεσα το ενυδρείο.

βγάλε το υδρόφιλο.

Μην ανησυχείς με υπομονή καλή διάθεση και διάβασμα όλα θα πάνε καλά. :)

Ρώτα ότι χρειάζεσαι πάντα κάποιος θα σε βοηθήσει ειδικά οι παλαιότεροι έχουν τρομερές γνώσεις και διάθεση....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου στο φορουμ.

Δυστοιχος θα σε απογητευσω..10 λιτρα μεικτα ειναι πολυ λιγα για ενα μονομαχο και ειδικα στα χερια ενος αρχαριου χομπιστα..Σε αυτα τα λιτρα αλλαζουν οι συνθικες για πλακα και δεν θα προλαβαινεις να κανεις τιποτα..Αν μπορεις παρε ενα πιο μεγαλο ενυδρειακι 20-25 λιτρα για να εισαι ανετος και εσυ και το ψαρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!

@symvoulos

το να απομακρυνω το ψαρι για δικη του προστασια σε καποιον απο αυτους που το διατηρουν σε ποτηρι,το προωθουν ως το ιδανικο του περιβαλλον και με περισση ανεση μου ειπαν οτι κακως μπαινω σε διαδικασιες ενυδρειου δεν το θεωρω κ οτι καλυτερο,καταλαβαινεις!

για μπολι εχω ξεκινησει ηδη διαδικασιες να βρω και το υδροφιλο θα απομακρυνθει!

@rastafarian

δυστυχως προς το παρον τουλαχιστον δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.τα οικονομικα δεν τον επιτρεπουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα στο ειπα γιατι εισαι αρχαριος και δυσκολα θα καταφερεις να κρατησεις τις συνθικες σταθερες και ο μονομαχος αν δεν εχει σταθερες συνθικες ειναι επιρεπεις σε ασθενειες.Ειδικα το καλοκαιρι που απο τη ζεστη θα εχεις εξατμιση νερου εκει θα ειναι το μεγαλητερο προβλημα..Φαντασου οτι μιλαμε για 10 λιτρα μεικτα,αν βαλεις χαλικι,ξυλο φυτα,εξοπλησμο ειναι 6-7 λιτρα νερο..

Επισης να ξερεις οτι οι μετρησεις σου δεν ειναι οι πραγματικες,το ph ας πουμε δεν ειναι 6.8 αλλα γυρω στο 7.5.

Καλυτερα να κοιταξεις καμια αγγελια εδω και να βρεις ενα μεγαλητερο ενυδρειακι,μ αυτο που εχεις θα ταλαιπορηθεις και εσυ και το ψαρακι σου..

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρησεις εχεις δικιο ηταν δικος μου λαθος χειρισμος. Μετρηση σημερινη εβγαλε 7,4-7,5.

Οσο για το μεγεθος της γυαλας καταλαβαινω απολυτα απο πια εννοια το λες αλλα οπως προειπα δεν υπαρχει προς το παρον τετοια δυνατοτητα.Μηπως μπορεις να μου λυσεις την απορια σχετικα με το stress zyme και τις αλλαγες νερου?συμφωνα με την δοσολογια πρεπει την 7η μερα να μπει η δευτερη δοση (σημερα ειναι η 3η μερα) κατι το οποιο θα συμπεσει με την αλλαγη νερου.πρωτα γινεται η αλλαγη κ μετα τα βακτηρια ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα αρχιζουν οι αποριες.

Το στρωσιμο υπαρχει περιπτωση με, ΠΟΛΥ προσοχη, να επιτευχθει ετσι 'η τσαμπα ταλαιπωρω το ψαρι?

Το ενα φυτο (kyoto) ειδα οτι τελικα ειναι υδροφιλο.να το απομακρυνω?

Τις ταμπλετες του λιπασματος ποτε να αρχιζω να τις τοποθετω?γιατι στην bacopa αναγκαστικα να κανω ηδη κλαδεμα σε καποια κλαδακια που αρχισαν να "μαραινονται".

με αλλαγες νερου τι γινεται?ξερω οτι πρεπει να γινονται σχεδον εβδομαδιαια και να προετοιμαστει το νερο απ την προηγουμενη(με προσθηκη αντιχλωριου,και σε παρομοια θερμοκρασια με του ενυδρειου) αλλα με τα βακτηρια τι γινεται?προσθετω την εβδομαδιαια δοση μετα την αλλαγη?

γενικα ειναι αρχη κ εχω πελαγωσει.ελπιζω να βγαζει νοημα το ολο ποστ γιατι ειναι μπερδεμενο ακομα και για μενα!

Εγώ στη θέση σου δεν θα έβαζα ταμπλέτες για λίπανση, αφού το υπόστρωμα παρέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται τα φυτά μας. Επίσης σε ένα νέο ενυδρείο τα φυτά θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν.

Σχετικά με τις αλλαγές νερού, κάνουμε 30% κάθε εβδομάδα σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Κανονικά δεν κάνουμε αλλαγές νερού σε ένα ενυδρείο που βρίσκεται στο στρώσιμο αλλά μόλις εμφανιστεί αμμωνία ή νιτρώδη είναι απαραίτητο. Βακτήρια βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας, και μόλις στρώσει το ενυδρείο βάζεις σε κάθε αλλαγή για να δυναμώσεις τη βιολογία σου μέχρι το ενυδρείο να ωριμάσει, μετά δε χρειάζεται.

Το υδρόφιλο φυτό δεν μπορείς να το βάλεις με κάποια πατέντα να είναι όσο χρειάζεται στο νερό και όσο χρειάζεται έξω από το νερό;

καλως σας βρηκα!

@symvoulos

το να απομακρυνω το ψαρι για δικη του προστασια σε καποιον απο αυτους που το διατηρουν σε ποτηρι,το προωθουν ως το ιδανικο του περιβαλλον και με περισση ανεση μου ειπαν οτι κακως μπαινω σε διαδικασιες ενυδρειου δεν το θεωρω κ οτι καλυτερο,καταλαβαινεις!

για μπολι εχω ξεκινησει ηδη διαδικασιες να βρω και το υδροφιλο θα απομακρυνθει!

@rastafarian

δυστυχως προς το παρον τουλαχιστον δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.τα οικονομικα δεν τον επιτρεπουν...

Τα τεστ με στικ σε σχέση με τα υγρά τεστ μπορεί να έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Πάρε τα βασικά για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά , τουλάχιστον, σε υγρά. Τα υγρά δεν είναι το ίδιο οικονομικά με τα στικ αλλά εκτός του ότι είναι αξιόπιστα κρατάνε πολύ. Εγώ πήρα πρώτη φορά υγρά τεστ το καλοκαίρι και ακόμα δεν έχουν τελειώσει, μάλιστα μου έχουν πει ότι βγάζεις περίπου ένα χρόνο με αυτά.

Με τις μετρησεις εχεις δικιο ηταν δικος μου λαθος χειρισμος. Μετρηση σημερινη εβγαλε 7,4-7,5.

Οσο για το μεγεθος της γυαλας καταλαβαινω απολυτα απο πια εννοια το λες αλλα οπως προειπα δεν υπαρχει προς το παρον τετοια δυνατοτητα.Μηπως μπορεις να μου λυσεις την απορια σχετικα με το stress zyme και τις αλλαγες νερου?συμφωνα με την δοσολογια πρεπει την 7η μερα να μπει η δευτερη δοση (σημερα ειναι η 3η μερα) κατι το οποιο θα συμπεσει με την αλλαγη νερου.πρωτα γινεται η αλλαγη κ μετα τα βακτηρια ?

Σου απάντησε ο rastafari. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θες να κάνεις αλλαγή νερού όμως ??

υποθετικα μιλωντας.γιατι φανταζομαι οτι στην μια βδομαδα οντας αστρωτο το ενυδρειο θα εχει ανεβασει αμμωνια!

Εγώ στη θέση σου δεν θα έβαζα ταμπλέτες για λίπανση, αφού το υπόστρωμα παρέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται τα φυτά μας. Επίσης σε ένα νέο ενυδρείο τα φυτά θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν.

Σχετικά με τις αλλαγές νερού, κάνουμε 30% κάθε εβδομάδα σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Κανονικά δεν κάνουμε αλλαγές νερού σε ένα ενυδρείο που βρίσκεται στο στρώσιμο αλλά μόλις εμφανιστεί αμμωνία ή νιτρώδη είναι απαραίτητο. Βακτήρια βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας, και μόλις στρώσει το ενυδρείο βάζεις σε κάθε αλλαγή για να δυναμώσεις τη βιολογία σου μέχρι το ενυδρείο να ωριμάσει, μετά δε χρειάζεται.

Το υδρόφιλο φυτό δεν μπορείς να το βάλεις με κάποια πατέντα να είναι όσο χρειάζεται στο νερό και όσο χρειάζεται έξω από το νερό;

Τα τεστ με στικ σε σχέση με τα υγρά τεστ μπορεί να έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Πάρε τα βασικά για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά , τουλάχιστον, σε υγρά. Τα υγρά δεν είναι το ίδιο οικονομικά με τα στικ αλλά εκτός του ότι είναι αξιόπιστα κρατάνε πολύ. Εγώ πήρα πρώτη φορά υγρά τεστ το καλοκαίρι και ακόμα δεν έχουν τελειώσει, μάλιστα μου έχουν πει ότι βγάζεις περίπου ένα χρόνο με αυτά.

θεωρισα οτι με τις ταμπλετες θα εχουν ενα εξτρα boost αλλα φοβηθηκα να τις χρησιμοποιησω απο τωρα μην ταραξω την ΗΔΗ ανισορροπη βιολογια.

το υδροφιλο δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος να τοποθετηθει οποτε θα μεινει μια δυο μερες να ενισχυσει κ αυτο οπως μπορει κ μετα θα απομακρυνθει.

οπως νομιζω τον ιδιο δρομο θα ακολουθησει κ η bacopa γιατι δεν μου τα λεει καλα.(σε περιπτωση που ξερετε...αντιμετωπιζουν προβλημα αν βρισκονται κοντα στον θερμοστατη?)

τελος για τα τεστ το ανακαλυψα ποσο πιο αξιοπιστα ειναι τα υγρα κ ηδη κανω μια ερευνα αγορας για να βρω καποιο οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

υποθετικα μιλωντας.γιατι φανταζομαι οτι στην μια βδομαδα οντας αστρωτο το ενυδρειο θα εχει ανεβασει αμμωνια!

θεωρισα οτι με τις ταμπλετες θα εχουν ενα εξτρα boost αλλα φοβηθηκα να τις χρησιμοποιησω απο τωρα μην ταραξω την ΗΔΗ ανισορροπη βιολογια.

το υδροφιλο δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος να τοποθετηθει οποτε θα μεινει μια δυο μερες να ενισχυσει κ αυτο οπως μπορει κ μετα θα απομακρυνθει.

οπως νομιζω τον ιδιο δρομο θα ακολουθησει κ η bacopa γιατι δεν μου τα λεει καλα.(σε περιπτωση που ξερετε...αντιμετωπιζουν προβλημα αν βρισκονται κοντα στον θερμοστατη?)

τελος για τα τεστ το ανακαλυψα ποσο πιο αξιοπιστα ειναι τα υγρα κ ηδη κανω μια ερευνα αγορας για να βρω καποιο οικονομικο

Γιαυτο τον λογο στρωνουμε πρωτα το φιλτρο και μετα βαζουμε ψαρι! Προσεχε το ταισμα και ασε το ενυδρειο να τρεξει κανοντας χρηση των βακτηριων συμφωνα με τις οδηγιες! Αν υπαρχει καποιος κοντα σου να σου δωσει λιγο βιολογικο απ το φιλτρο του ακομη καλυτερα!

Ασε τις ταμπλετες κτλ! Δεν χρειαζεται ταμπλετες η μπακοπα! Απλα δωσε της λιγο χρονο να προσαρμοστει!

Τεστακια νομιζω εχει η api σε πακετο και ειναι αρκετα οικονομικα!

Link to comment
Share on other sites

αυριο εχω κατα νου να παω καπου για μπολι κ θα παω να κοιταξω κ ολας για τεστ.

απο ταισμα ακολουθαω τον κανονα να μην μεινει τροφη πανω απο λεπτο στο νερο ...και κατα βαση λιγοτερο.

εγω στην bacopa να δωσω οσο χρονο χρειαζεται για να προσαρμοστει.αυτη μου τα χαλαει γιατι ηδη δυο κλαδακια απομακρυνθηκαν .

να κανω κ μια ερωτηση -πατεντα

το φιλτρο ειναι αυτο

nanoeckfilter.jpg

και εσωτερικα εχει αυτο τον σκελετο

%24%28KGrHqJ,!rYFBEU3cf2EBQgBKd1SCw~~60_

λογω του περιορισμενου χωρου βιολογικο υλικο εβαλα περιμετρικα του.

Σκεφτομουν λοιπον πριν βαλω την δευτερη δοση βακτηρια να κοψω τον υαλοβαμβακα απ την μεση κ πανω (απ τις γρυλιες δηλαδη και πανω) και να γεμισω το υπολοιπο με βιολογικο υλικο.

θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο εχεις ψαρι?

Μπολι δεν παιρνουμε ποτε απο πετσοπ,μονο απο χομπιστα που το ενυδρειο του δεν εχει περασει ασθενεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι οτι αν κόψεις τον υαλοβαμβακα θα σου περνάει την βρωμιά στα υλικά.

το σκεφτηκα αλλα ο υαλοβαμβακας στο δικο μου ειναι πιο χοντρος απ της φωτογραφιας κ ειναι "στουμπωμενος"...γι αυτο σκεφτηκα να κοπει απ τις γρυλιες κ πανω (φωτο 1).

Στο ενυδρειο εχεις ψαρι?

Μπολι δεν παιρνουμε ποτε απο πετσοπ,μονο απο χομπιστα που το ενυδρειο του δεν εχει περασει ασθενεια.

ναι ειναι ενας μονομαχος μεσα.καλα εννοειται οτι δεν θα εμπιστευομουν τα ενυδρεια των πετ σοπ για μπολι.απειρος ειμαι οχι χαζος ^_^ !

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ψαρι μεσα δεν θα ταιζεις καθολου μεχρι να βρεις μπολι και μεχρι να παρεις τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα,καθολου ταισμα μεχρι να βαλεις μπολι.Εχεις αστρωτο ενυδρειο και ταιζοντας το επιβαρυνεις περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι θυμαμαι, το νερο, αυτο το φιλτρο το τραβαει απο κατω! Βγαλε ολα τον υαλοβαμβακα και γεμισε το δοχειο με βιολογικο! Κατω απο κει που τραβαει το νερο εχει ενα σφουγγαρακι. Παν απ το σφουγγαρακι βαλε μια λεπτη στρωση υαλοβαμβακα και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι θυμαμαι, το νερο, αυτο το φιλτρο το τραβαει απο κατω! Βγαλε ολα τον υαλοβαμβακα και γεμισε το δοχειο με βιολογικο! Κατω απο κει που τραβαει το νερο εχει ενα σφουγγαρακι. Παν απ το σφουγγαρακι βαλε μια λεπτη στρωση υαλοβαμβακα και θα εισαι μια χαρα!

αν δεις την δευτερη φωτο που ειναι ο εσωτερικος σκελετος φαινεται στην μεση ενας κυλινδρος.

στον πατο εχει ενα μαυρο σφουγγαρακι με μεσαιους πορους και στην κορυφη καταληγει στην κεφαλη του φιλτρου οποτε φανταζομαι οτι απο εκει γινεται η ροη.

η μια σκεψη μου ηταν να γεμισω αυτο τον κυλινδρο με siporax mini.(εγω προς το παρων εχω βαλει διασπαρτα)

το να γεμισω το δοχειο με βιολογικο υλικο χυμα δεν ξερω αν θα δουλεψει γιατι εχει κ μπροστα γρυλιες οποτε οι τυχον ακαθαρσιες θα μπαινουν κατευθειαν στο υλικο.δεν θα υπαρχει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μιλαμε για ενα ψαρακι! Δεν νομιζω οτι θα δημιουργηθουν τοσες ακαθαρσιες εκει μεσα ωστε να στο μπουκωνουν! Απ την αλλη αν εχεις ενδοιασμους βγαλε τα δυο πανω και ασε σφουγγαρι και το κατω κομματι και τα πανω γεμισε τα με βιολογικο!

Ενας φιλος εδω μεσα εχει το ιδιο φιλτρο και ειχαμε κανει μια πατεντα αλλα δεν την θυμαμαι ακριβως!

Ας περιμενουμε μηπως μας πει!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εσωτερικα εχει ενα τετοιο πλαστικο σκελετο.βρηκα μια φωτο για να καταλαβεις

dennerle-eckfilter-xl.jpg

οποτε το να αφαιρεθει ολος ο σκελετος με τον υαλοβαμβακα δεν νομιζω να εχει νοημα.

μπορει κυριως η ροη να γινεται απο κατω αλλα σιγουρα γινεται κ απο εμπρος!

τελος παντων θα κοιταξω μηπως βρω καποια θεμα με αντιστοιχο φιλτρο να δω τι πατεντες εγιναν κ να παρω ιδεες...

πληροφοριακα το απογευμα θα παω για υγρα τεστ (εκτος απο αμμωνιας χρειαζομαι και νιτρικα νιτρωδη?)

και μπολι βρηκα συνφορουμιτη προθυμο να βοηθησει οποτε ελπιζω να δρομολογηθει κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θες τεστ για αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη.Οπως σου ειπα μεχρι να παρεις μπολι δεν ταιζεις καθολου.Κανε και μετρησεις και τα ξαναλεμε με νεες οδηγιες αναλογα τι μετρησεις θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ακριβώς σου εξηγώ που δείχνεις στις φωτογραφίες παραπάνω!
Ο σκελετός κρατάει μακριά από τις γρίλιες τον υαλοβάμβακα.Αν κόψεις κομμάτι από μπροστά και ας είναι πιο

ψηλα,λόγο της απόστασης που έχει ο υαλοβαμβακας από τις γρίλιες θα σου τις περνάει μέσα.

Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις όπως στο εξηγώ??!

Θοδωρή σαφώς και δεν έχει πολλές ακαθαρσίες αλλά και μια τρίχα που θα φεύγει από τα φυτά του

μέσα στα υλικά του θα καταλήγει. . .

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θες τεστ για αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη.Οπως σου ειπα μεχρι να παρεις μπολι δεν ταιζεις καθολου.Κανε και μετρησεις και τα ξαναλεμε με νεες οδηγιες αναλογα τι μετρησεις θα εχεις.

ναι το ακολουθω αυτο και καλως εχοντων των πραγματων το απογευμα θα επανελθω με ακριβεις μετρησεις.το μπολι τελικα αυριο θα το παρω.

Ο σκελετός κρατάει μακριά από τις γρίλιες τον υαλοβάμβακα.Αν κόψεις κομμάτι από μπροστά και ας είναι πιο

ψηλα,λόγο της απόστασης που έχει ο υαλοβαμβακας από τις γρίλιες θα σου τις περνάει μέσα.

εχεις δικιο φιλε απλα αυτο μου ηρθε σαν ιδεα γιατι ο δικος μου υαλοβαμβακας ειναι ΠΟΛΥ πιο χοντρος απ τον αντιστοιχο της dennerle που βλεπεις στην φωτο

και στην ουσια ειναι κολλημενος στις γριλιες. Δεν αφηνει κενο.

την ιδεα αυτη την απεκλεισα λοιπον!αν εβαζα στον εσωτερικο σωληνα οπως ειπα πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...