Jump to content

Νέος Στο Hobby,στο Forum (Παντου!) Με Μονομαχο!


chinook

Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι chinook λόγω των λίτρων σου κατ΄εμέ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι χαμηλή ροή στο φίλτρο σου κ μετρήσεις νερού...όλα θα μπουν στο αυλάκι που λέμε και θα στρώσει...αν δεις ότι το νερό γίνεται επικίνδυνο εννοείται κάνεις αλλαγή!Για τάισμα ελάχιστο αν κ δεν θα έχεις θέμα...αντέχουν τα θηρία!!! ;-)

Καλή συνέχεια φίλε!!!

Υ.Γ.Στην Αθήνα στο τσακ μπαμ βρίσκεις μπόλι ρε συ...πάνε πάρε και θα είσαι κομπλέ!!!

Υ.Γ.2 Το στρώσιμο με ψάρι διαφέρει κ επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες...μην πας σε εκείνο το θέμα θα μπερδευτείς/ζοριστείς κ έχεις μικρό ενυδρείο!!!

αυτα τα βηματα ακολουθω με ευλαβια!

Μετρησεις εχεις να δουμε τι γινετε?Ταιζεις το ψαρι?

επιτελους σημερα ειδα σχεδον μηδενικη αμμωνια αλλα ανεβασμενα νιτρωδη.αν εχω καταλαβει σωστα αυτη ειναι η λογικη σειρα,σωστα?τωρα οταν ξεπερασουν τα ανεκτα ορια τα νιτρωδη κανω αλλαγη?τα βακτηρια τα συνεχιζω?

ναι ταιζω.ΑΛΛΑ.

τυπου ενα bloodworm την ημερα και περιμενω να το δει πρωτα,να περιμενει,ωστε οταν ακουμπισει στο νερο να εχει καταναλωθει σε χρονο dt

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ανεκτα ορια στα νιτρωδη,τα νιτρωδη πρεπει να ειναι μηδεν.

Ποσα νιτρωδη εχεις τωρα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

αφου σημερα σχεδον μηδενισε η αμμωνια φιλε μου πως θα ειναι κ τα νιτρωδη στο 0 ταυτοχρονα?

το ανεκτα το λεω συμφωνα με την κλιμακα που δινει η εταιρια.τωρα εχω 0,3-0,4

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

Ναι,σου λεω οτι δεν υπαρχουν ανεκτα ορια,ασε τι λεει η εταιρια!

Κανε μια αλλαγη νερου με προετοιμασμενο νερο με αντιχλωριο.

Μετα απο μερικες ωρες ξαναμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε 30% και μετα απο μερικες ωρες ξαναμετρα,μη μετρησεις αμεσως μετα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

νεα μετρηση 3 ωρες σχεδον μετα την αλλαγη..

η αμμωνια ειναι σχεδον μηδενικη αλλα τα νιτρωδη ειναι σε παρομοια επιπεδα με πριν... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες,

μαυρο αξημερωτο σημερα πριν φυγω για δουλεια εκανα στα γρηγορα μετρησεις κ ειχα νιτρωδη στο θεο...

εκανα αλλαγη (ευτυχως ειχα ετοιμο νερο απ το βραδυ) και προσθεσα βακτηρια.

Απο δω και περα το ταισμα κοβεται μαχαιρι

και λεω γυρνωντας σημερα να παρω κανα επιπλεον φυτακι μπας και βοηθησει στην απορροφηση...

καμια αλλη συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη συμβουλη ειναι να παρεις παλι μπολι για να βοηθησεις περισσοτερο την βιολογια σου.

Εννοειτε οτι δεν ταιζεις καθολου μεχρι να πεσουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες νεες επαφες για μπολι (γιατι ο φιλος που με βοηθησε την πρωτη φορα εχει πλεον μονο χοντρο μακαρονι) και περιμενω.

Προσθεσα και ενα νεο φυτο μπας και βοηθησει λιγο...

ναι τον εχω ταραξει στην νηστεια...εχει γυαλισει το ματι του πλεον...

εχει δοκιμασει να φαει ΚΑΘΕ "σκουπιδακι" που υπαρχει μεσα στην γυαλα

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπερκινητικοτητα; Απλα κολυμπαει στο ενυδρειο, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω ενα παραδειγμα ...εκει που κολυμπαει κανονικα ξαφνικα "τιναζεται" στην αλλη ακρη της γυαλας. 'η ακουμπαει την μουσουδα του στο τζαμι (συνηθως στην γωνια) και ανεβοκατεβαινει μια φορα και μετα φευγει με κανονικες κινησεις κ ρυθμο...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι στα καλά καθούμενα τινάζεται στην άλλη άκρη; :blink: Εμένα μερικές φορές αν αργήσω να τον ταίσω όταν πλησιάζω για να τον ταίσω χτυπιέται από τη χαρά του, την πρώτη φορά τρόμαξα, αλλά μετά κατάλαβα ότι απλά πεινάει.

Link to comment
Share on other sites

ναι...κατι αντιστοιχο με την κινηση που κανουν οταν τρομαζουν...για το ταισμα τι να σου πω...πιστευω οτι ο δικος μου βλεπει μεσα απ την γυαλα το κουτι με την τροφη να καθεται αθικτο στο ντουλαπακι και δακρυζει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τον τρομάζει κάτι; Πριν πάρω τον μονομάχο μου είχα διαβάσει τα θέματα των άλλων και νόμιζα ότι είναι ένα ιδιότροπο και νωχελικό ψάρι, αλλά τελικά βλέπω ότι κολυμπάει συνέχεια, τρώει σαν αχόρταγος και είναι μια χαρά ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

αν τον τρομαζει κατι,δεν μπορω να το ανακαλυψω...εντονα φωτα,θορυβοι και κινησεις εχουν απαγορευτει σε ακτινα 3 μετρων απ το ενυδρειο, το setup εχει γινει με τροπο ωστε να του παρεχει σημεια με σχεδον μηδενικη ροη,δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω.

κ εγω αυτη την εικονα ειχα σχηματισει για τους μονομαχους...τελικα νωχελικοι δεν ειναι...αλλα ιδιοτροποι ειναι σιγουρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν τον τρομαζει κατι,δεν μπορω να το ανακαλυψω...εντονα φωτα,θορυβοι και κινησεις εχουν απαγορευτει σε ακτινα 3 μετρων απ το ενυδρειο, το setup εχει γινει με τροπο ωστε να του παρεχει σημεια με σχεδον μηδενικη ροη,δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω.

κ εγω αυτη την εικονα ειχα σχηματισει για τους μονομαχους...τελικα νωχελικοι δεν ειναι...αλλα ιδιοτροποι ειναι σιγουρα...

Like!

Εμείς όταν γυρίζουμε σπίτι από βραδινή έξοδο, δεν αφήνω τον φίλο μου να ανάψει τα φώτα, παρά μόνο ένα μικρό φωτιστικό για να μην ενοχλήσουμε τα ψάρια! :D

Mια μέρα στα χρυσόψαρα δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα κάνει και τα είχα τρομάξει καταλάθος τα καημένα. Για ένα διάστημα όταν άνοιγα το καπάκι τρόμαζαν, όσο προσεκτικά και απαλά αν το έκανα, ιδίως ο μεγάλος με φοβόταν και είχα στεναχωρεθεί. Για λίγες μέρες κράτησε, μετά τους πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Ααα παλι καλα γιατι νομιζα οτι μονο εγω ειμαι "υπερβολικος"!

Απ οτι εχω καταλαβει ειναι πολυ ευαισθητα σε εξωτερικα ερεθισματα και μου κανει εντυπωση

που ο μονομαχος μου ενω ειναι ακομα καινουργιο το περιβαλλον και αντικειμενικα εχει τραβηξει τα παθη του Χριστου(με τοξικοτητες,συνεχεις αλλαγες νερου,salto mortale) ειναι ανταρτης...

Βαζω χερι για να κανω μετρησεις και με τσιμπαει,βαζω ποτηρακι για να κανω αλλαγη και ορμαει να μπει μεσα...

Επισης μια αλλη απορια που εχω...αφου εκ φυσεως ζουν σε αργα νερα και δυσκολευονται στα ρευματα ο δικος μου γιατι παει κ κοιμαται στην εισοδο του φιλτρου???

Link to comment
Share on other sites

Ειστε και οι δυο υπερβολικοι!

Αν δεν χτυπιεται το ψαρι και απλα κολυμπαει δεν εχει προβλημα!

Καθε αλλο παρα νωχελικοι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Άκου υπερβολικοί... αν χρειαστεί (για σοβαρό λόγο) να ανοίξω το φως στην κουζίνα (το ενυδρείο είναι στο πάσο κουζίνας-σαλονιού) του ζητάω και συγνώμη. :blush: Τις προάλλες έψαχνα κάτι με το φακό! :P

Μήπως είναι μπουκωμένο το φίλτρο και γι'αυτό πάει και κοιμάται εκεί; Εμένα όσες φορές το έχει κάνει είχα μπουκωμένο φίλτρο. Εκτός αν αράζει πάνω του. Γενικά θα δεις ότι αράζουν όπου βρουνε και σε περίεργες θέσεις, μια φορά είχε διπλώσει πάνω στο θερμόμετρο και νόμιζα πως είχε πεθάνει! :o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...