Jump to content

Rio240


Recommended Posts

Καλησπερα .

Μετα απο τριμηνιαιο ψηστιρη το ενυδρειο εφυγε απο το μπαλκονι και μπηκε στο δωματιο.

Λοιπον θελω να ξεκινησω σωστα και δεν βιαζομαι κθλου. Αρχικα ποσο βιολογικο υλικο θα χρειαστω ?θα χρησιμοποιησω το φιλτροκουτι του ριο με οτι αυτο συνεπαγεται για αρχη.

Μπορω να αρχισω στρωσιμο χωρις βυθο ?

Πως θα μπολιασω το φιλτρο ??

Και τελευταια πως θα καθαρισω τα αλατα ??

Ακομα δεν ξερω τι ψαρια θα μπουν ειμαι σε μεγαλο διλημα.

Αφρικανικο ή με αμερικανικες κιχλιδες ή δισκαδικο

Θα δουμε .εχουμε πλ δρομο ακομα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε,οσο βιολογικο μπορεις να βαλεις βαλτο εγω στο ιδιο φιλτρο ειχα αφησει ενα σφουγγαρι στην εισαγωγη του νερου ολο το αλλο siporax και τελος ενυδρειακο βαμβακι ειναι καλο φιλτρο για αρχη και δυνατο ενα κακο εχει μονο που ειναι εσωτερικο και σου κοβει λιτρα..μετα περνεις και ενα δευτερο και εισαι κομπλε :thumbsu: το φιλτρο θα το μπολιασεις με ειδη στρωμενο βιολογικο απο αλλο φιλτρο στρωμενο προσθετοντας το στο δικο σου τωρα οσο αναφορα τα αλατα ειναι απλο γεμισε το ενυδρειο ριξε μπολικο ξυδακι αστο λιγο και μετα τριψιματακι,για την ψαροσυνθεση βλεπεις τι σου αρεσει και τι κανει για τα λιτρα σου και αναλογα αποφασιζεις εγω θα σου ελεγα να κανεις ενα ωραιο αφρικανικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα καθαρισεις τα αλατα με ξυδι

Θα βαλεις βυθο και μετα νερο με βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο

Το εσωτερικο του ριο δεν εχει πολυ χωρο για βιολογικο, θα εχεις καλυτερη φιλτρανση αν προσθεσεις κι ενα εξωτερικο

Τους δισκους τους προτεινω σαν τριτη επιλογη

Αυτα για αρχη, καλη συνεχεια :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Μετα απο τριμηνιαιο ψηστιρη το ενυδρειο εφυγε απο το μπαλκονι και μπηκε στο δωματιο.Πόσο καιρό ήταν στο μπαλκόνι?

Λοιπον θελω να ξεκινησω σωστα και δεν βιαζομαι κθλου. Αυτό είναι καλό προτέρημα! Αρχικα ποσο βιολογικο υλικο θα χρειαστω ?θα χρησιμοποιησω το φιλτροκουτι του ριο με οτι αυτο συνεπαγεται για αρχη. Ανάλογα το τη ψάρια θα βάλεις!

Μπορω να αρχισω στρωσιμο χωρις βυθο ? Δεν θα το πρώτινα!

Πως θα μπολιασω το φιλτρο ??

Και τελευταια πως θα καθαρισω τα αλατα ??

Ακομα δεν ξερω τι ψαρια θα μπουν ειμαι σε μεγαλο διλημα.

Αφρικανικο ή με αμερικανικες κιχλιδες ή δισκαδικο

Θα δουμε .εχουμε πλ δρομο ακομα

Για τα υπόλοιπα σου ανέφεραν τα παιδειά.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μπαλκονι ηταν περιπου ενα χρονο.

Για βυθο δεν θελω αμμο σιγουρα .

Ισως καποιο χαλικι ..

Προτεινετε κατι ?

Απο κιχλιδες μου αρεσουν τα απιστογραμμα και τα firemouth.ποιο αλλο ειδος κιχλιδας ( αμερικανικης ) μπαινει σε αυτα τα λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή λοιπόν και μεχρι να αποφασίσεις τι θα το κάνεις δεν το ξαναβγάζεις στο μπαλκόνι να το γεμίσεις νερό??!!

Οι σιλικόνες μπορεί και να την έχουν ακούσει ειδικά αν το χτύπαγε ο ήλιος. . .

Link to comment
Share on other sites

Προστατευμενο απο βροχη ηλιο κτλπ ηταν . Τωρα τις σιλικονες δικιο εχετε πρεπει να τις ελενξω.

Το γεμιζω μεχρι πανω ετσι ??.για να υπαρχει πιεση

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι!!Μόνο ξαναβγάλτο στο μπαλκόνι και πρόσεχε που θα το ακουμπήσεις γιατί θα βαρύνει αρκετα. . .

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που μένεις να έρθω να πιάσω το ενυδρείο τουλάχιστον :bleh:

Το μπαλκόνι δεν φεύγει αλλά αν το βάλεις πάνω σε κάνα τραπεζάκι το τελευταίο δεν

το βλέπω καλά με 300kg πάνω του. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα οκ . Λοιπον καμια ιδεα για ψαροσυνθεση ?

Γενικα θα μου αρεσε να εχω καποια ευκολα φυτακια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.(ζηταω πολλα :P )

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θες να μαλακωνεις το νερο της βρυσης η οχι.Απο εκει θα εξαρτηθουν και οι προτασεις ψαροσυνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου προτεινω εγω ειναι τα εξης:

Αφρικη

Μελανοταινιες

pseudomugil gertrudae

pseudomugil furcatus

Ζωοτοκα

Τιγρακια

cherry barbs

Αυτες ειναι καποιες προχειρες προτασεις,φυσικα οχι ολα μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου προτεινω εγω ειναι τα εξης:

Αφρικη

Μελανοταινιες

pseudomugil gertrudae

pseudomugil furcatus

Ζωοτοκα

Τιγρακια

cherry barbs

Αυτες ειναι καποιες προχειρες προτασεις,φυσικα οχι ολα μαζι.

Δεν με ενθουσιαζουν για να πω την αληθεια αλλα θα ψαχτω λιγο. Γενικα θα μου αρεσε να εχω ενα λιγο πιο μεγαλο ΄΄ ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Τις μελανοταινιες δεν τις λες και μικρες...ουτε τα ψαρια της Αφρικης..

Ποσο πιο μεγαλο ψαρι δηλαδη θελεις?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τις μελανοταινιες δεν τις λες και μικρες...ουτε τα ψαρια της Αφρικης..

Ποσο πιο μεγαλο ψαρι δηλαδη θελεις?

βασικα απο οτι εχω καταλαβει η περισσοτερες αφρικανες δεν αφηνουν και πολλα περιθωρια για φυτακια.

Οι μελανοταινιες δεν μου αρεσουν ως ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μας λες τι ψαρια σου αρεσουν..υπαρχουν πολλα ειδη,δεν μπορουμε να τα γραψουμε ολα εδω..

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και διαβασε για κιχλιδες Κεντρικης Αμερικης με νερακι βρυσης οπως τα firemouth που σ αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το αποφασισα 😁. παω για firemouth .

Τωρα το θεμα μου ειναι ο βυθος .... Ξερω οτι τους αρεσει να σκαβουν. Εχετε να προτεινετε κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Μια εξίσου καλή επιλογή είναι τα Hemichrimis lifalili ή περισσότερο γνωστά ως jewel cichlid. Επίσης, τα πολύ εύκολα στην διατήρηση τους, cichlasoma nigrofaciatum ή κοινώς convict cichlid. Σε όλα αυτά τα ψάρια, αρέσει πολύ το σκάψιμο. Άρα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη μέριμνα για τα φυτά (φυτά ανθεκτικά, ίσως φυτεμένα σε γλαστρακια, μήπως και γλιτώσουν το ξήλωμα). Μια άλλη πρόταση, μικρότερου μεγέθους αλλά και σκληροτερου νερού είναι τα neolamprologus brichardi.

Σε όλα πρώτη επιλογή μας σε βυθό θα πρέπει να είναι η άμμος, αλλά και με οποιοδήποτε λεπτόκοκο χαλίκι δε θα έχουν πρόβλημα. Προσοχή στην επιλογή του ζευγαριού σου. Μπορεί εσύ να διαλέξεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, αλλά αυτά να μη σχηματίσουν πότε ζευγάρι με απρόβλεπτη εξέλιξη. Καλύτερη τακτική είναι να πάρεις μια ομάδα μικρών σε ηλικία ψαριών και να κρατήσεις ένα από τα ζευγάρια που τυχόν θα σχηματιστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ .Ησασταν κατατοπιστικοτατος.

Ενα χαλικι με παχος σαν αυτο του manado θα ηταν κατληλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Αυτα τα φυτα θα μπορουσαν να διατηρηθουν με τα firemouth ( καλο φυτεμα ) με γενικο λιπασμα και ισως excel ?

valisneria gigandea

http://www.shrimptank.ca/2011/08/ludwigia-repens-rubin/

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=93

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...