Jump to content

Rio240


Recommended Posts

Vallisneria και excel δεν πανε μαζι,το καιει το φυτο.Επισης τα αλλο που θες δεν νομιζω οτι θα αντεξουν με τετοια ψαρια.Ενα αλλο ειναι οτι το stellata ειναι δυσκολο φυτο.

Και κατι αλλο,εχουμε και εδω προφιλ φυτων,δεν χρειαζεται να βαζετε απο αλλα site..

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω.

κατι αλλο.... αν καταληξω με ενα ζευγαρι τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μαζι?

γενικα απο ψαρια 'βυθου' μπαινει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ξανα .προσφατα ειδα καποια ειδη γεωφαγων .. Θα μπορουσα να βαλω καποιο απο αυτους ?

Επισης ειδα και το green texas .... Ποιο πιθανοι συνδιασμοι υπαρχουν μαζι με τα firemouth ? αν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα .προσφατα ειδα καποια ειδη γεωφαγων .. Θα μπορουσα να βαλω καποιο απο αυτους ?

Επισης ειδα και το green texas .... Ποιο πιθανοι συνδιασμοι υπαρχουν μαζι με τα firemouth ? αν υπαρχουν

Καμια ιδεα ?

Για τους surinamensis συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ssgiannis καλησπέρα κ από εμένα κ καλώς ήρθες! Πειραιώτης κ εγώ.

Χωρίς να ξέρω πολλά καθότι αρχάριος και εγώ,αν εννοείς τα geophagus Surinamensis, γίνονται 30cm από ότι είδα στο ίντερνετ και δεν

ξέρω κατά πόσο επαρκούν τα λίτρα και για τα δύο είδη. Ίσως για 1 κ μόνο ζευγάρι κ πάλι ίσως (νομίζω). κ πάλι περίμενε να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος, γιατί η γνώμη μου δεν είναι εντελώς αξιόπιστη.

Είναι το πρώτο ποστ που δεν ρωτάω εγώ κάτι και απλά απαντάω, και αγχώθηκα... :bigemo_harabe_net-60::bigemo_harabe_net-60::bigemo_harabe_net-60:

Έγινε επεξεργασία - fidodido7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Geophagus_surinamensis.php

Συμφωνα με αυτο ενα ζευγαρι για 240 λτ .

Ακομα αυτοι που εχω δει ειναι πολυ μικροι και δυσκολο να αναγνωρισω φυλο.

Μαζι με αυτους θα βαλω και τα 4 firemouth τα οποια ειναι και αυτα πολυ μικρα ακομα και στο τελος θα κρατησω ενα ζευγαρι απο καθε ειδος . Αυτο σκεφτομαι δλδ :$

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό Γιάννη , Minimum 240 λίτρα. Δεν υπολογίζεις τα καθαρά σου λίτρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα κ εγώ γιάννη.

Συν ότι είναι 240λίτρα για ένα ζευγάρι, σκέτο, χωρίς κάποιο άλλο είδος μέσα.

Πάντως και τα δύο είδη είναι πανέμορφα φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μετά θα σε ρωτάνε όλοι γιατί ειναι μόνο του αυτό και αντε να εξηγείς..!! :icon_dance: (ελπίζω να μην παρεξηγηθεις! απλά χιούμορ)

Πέρα από την πλάκα, θα σου φαινεται ωραίο να βλέπεις ένα ωραίο χαρεμάκι από firemouth κ 1 ψαρακι διαφορετικό, μονο του να γυρνάει;

Δεν ξερω. Εμένα δεν θα μου φαινόταν. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα και όχι λίτρων νομίζω. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εψαξα σε καποια σαιτ του εξωτερικου και πολλοι αναφερουν οτι καποια τετρα μπορει να συγκατοικησουν με τους surinamensis.ποια ειδη τετρα ειναι αυτα ? καποια αλλη προταση ? δεδομενου οτι στου γεωφαγους δεν παιζουν μονο ρολο τα λιτρα ως νουμερο αλλα το μηκος τοτε πιστευω οτι ενα ζευγαρι μπορει να μπει, μαζι με ενα κοπαδακι με καποιου ειδος barb ή τετρα ή τιγρακια ......σωστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...