Jump to content

Προβλημα Σεχρυσοψαρο


Recommended Posts

Καλησπερα σας!Ειμαι τελειως αρχαρια οσον αφορα τα ψαρακια γι αυτο εχω παραλειψει αρκετα πραγματα λογω ελλιπους πληροφορησης.Πριν 2 μηνες μου χαρισαν ενα χρυσοψαρακι σε γυαλα 8λτ το οποιο ζουσε και πριν σε γυαλα μονο του για κανα χρονο,αλλα εκεινη ηταν μεγαλυτερου μεγεθους (ουσιαστικα φιλος μου το ειχε και μου το χαρισε).Τρεις ημερες πριν παρατηρησα πως το ψαρακι ηταν λιγο δυσκινητο σε σχεση με αλλες φορες οποτε αμεσως του αλλαξα νερο.Δεν εχω αγορασει καποιο φιλτρο ουτε εχω μετρησει ph και συστατικα του νερου ποτε (δυστυχως δεν ηξερα οτι χρειαζοταν!), αλλαζω το νερο καθε 3 μερες.Το ψαρακι το ταιζω μια φορα τη μερα με 1,5 φυλλο τροφη και μεχρι σημερα δεν ειχε καποιο προβλημα.Αφοτου το ταισα επρεπε να φυγω και οταν γυρισα το ειδα να εχει γυρει και "λυγισει" προς τη μια πλευρα και δε μπορω να το επαναφερω.Δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο νωριτερα αλλα τις τελευταιεσ μερες λειπω πολλες ωρες και δεν το εχω στο νου μου πολυ . Εκανα μια μικρη ερευνα για να δω τι συμβαινει και εχω να παρατηρησω πως ορισμενες φορες το χρυσοψαρο εβγαινε στην επιφανεια και (πιθανον) να καταπινε αερα.Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο,και τι πρεπει να κανω?Τετοια ωρα δεν υπαρχει ανοιχο πετ σοπ οποτε υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο μονη,χωρις να εχω καποιο "φαρμακο"?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δωσε μας καποιες πληροφοριες!

Σε τι ζει το ψαρι τωρα;

Φωτογραφιες μπορεις να βαλεις;

Συμπληρωσε την φορμα αν και απ οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να μας πεις και πολλα!

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:8
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα/ημερα ταισμα 1,5 φυλλαρακι τροφη, αλλαγη νερου (βρυσης)/3 ημερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):μεγαλο προβλημα με την κινητικοτητα,εχει "στραβωσει" το σωμα του και δεν επανερχεται,προσπαθει να κολυμπησει αλλα δεν εχει ισορροπια
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Απο την ωρα που εγραψα το μηνυμα εχει συνελθει καπως.το εβαλα σε μπωλ με αρκετα εγαλο ανοιγμα σε περιπτωση που εφταιγε η ελλειψη οξυγονου,και φαινεται να ξαναβρισκει την ισορροπια του. θα προσπαθησω να στειλω φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες.Υπάρχουν πολλά που μπορεί να έχει.Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι με τα διαθέσιμα υλικά και δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το αν θα επιβιώσει σε τέτοιες συνθήκες.Αν ενδιαφέρεσαι και θες να το κρατήσεις θα πρέπει να το πας σε ενα πετ σοπ να στο κρατήσουν μεχρι να έχεις ενα στρωμένο ενυδρείο κατάλληλο για χρυσόψαρα.Όχι οτι εκεί η επιβίωση του είναι 100% αλλα σίγουρα έχει περισσότερες πιθανότητες να ζήσει σε ένα στρωμμένο ενυδρείο απ'ότι σε μπολ.Διάβασε ενημερώσου και έχε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ανάσαινε από την επιφάνεια σημαίνει ότι μάλλον δεν είχε επαρκές οξυγόνο το νερό και είναι πολύ πιθανό να έχει αμμωνία. Το πιο πιθανό είναι να έπαθε δηλητηρίαση από την αμμωνία. Σε αυτή την περίπτωση δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, οπότε ελπίζω να κάνω λάθος. Αν όλα πάνε καλά και το ψαράκι επιζήσει πρέπει οπωσδήποτε να το βάλεις σε ενυδρείο, αλλιώς θα έχεις συνεχώς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν γινεται κατι και πως για να μην υποφερει θα ηταν προτιμοτερο να του κανω "ευθανασια" οποτε και το θεωρησα την καλυτερη λυση.Το πρωι ειχε χειροτερεψει πολυ :waaa:

Έγινε επεξεργασία - Wien
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι απεβιωσε δηλαδη; Εμεις ειμαστε εδω για να βοηθησουμε. Τα πετ ειτε δεν ξερουν, ειτε δεν θελουν να ασχοληθουν, ειτε δεν τους ενδιαφερει!

Ελπιζω τωρα να μην απογοητευτηκες και να κανεις ξανα μια νεα, σωστη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,παροτι φανηκε για λιγο εχθες να βελτιωνεται η κατασταση σημερα δν κουνουσε ουτε ενα πτερυγιο,οποτε τελος..Θα κανω καινουργια (σωστη αυτη τη φορα) αρχη οταν αποκτησω την οικονομικη δυνατοτητα να συντηρησω το ενυδρειο.Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Έστω προσπάθησες και έμαθες πράγματα...Την επόμενη φορά οτι απορίες έχεις ρώτα εδώ αντι για τον πετ σοπερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...