Jump to content

Recommended Posts

θα ήθελα να σας μιλήσω για τα γνωστά στους περισσότερους Κουνουπόψαρα- Gambusia affinis.Επέλεξα τον τίτλο "παραμελημένα" γιατί δεν τα προτιμούν αυτοί που επιλέγουν να ασχοληθούν με ενυδρεία λίμνες υδρόβια ζωή αν και κατα τη γνώμη μου είναι υπέροχα ψάρια.Τα συγκεκριμένα ζωοτόκα ανήκουν στην οικογένεια Poeciliidae Το όνομα τους "Gambusia" προέρχεται απο την ισπανική λέξη η οποία σημαίνει άχρηστος.Κουνουπόψαρα είναι η πιο κοινή ονομασία και οφείλεται στο γεγονός οτι η διατροφή τους βασίζεται σε προνύμφες κουνουπιών που συνήθως βρίσκουν σε ρηχά νερά.Επίσης επιλέγουν να ζήσουν εκεί έτσι ώστε να υπάρχει ασφάλεια απο μεγαλύτερους θηρευτές οι οποίοι τα απειλούν.Εμφανισιακά είναι γκρί και μοιάζουν παρα πολυ με τους συγγενείς τους τα Gappys γι'αυτό μερικοί τα αποκαλούν "Αγρια γκαπυ"
koynoup.jpg
Τα αρσενικά φτάνουν σε μέγιστο μέγεθος 4 cm ενώ τα μεγαλύτερα τους θυλικά τα 7 cm.Για να υπάρξει αναπαραγωγή χρειάζεται μια αναλογία 1-5 (αρσενικά-θυληκά) Το κύριο χαρακτηριστικό αυτών των ψαριών είναι η ανθεκτικότητά τους.Ζούν σε πολύ ζεστό,κρύο με λίγο οξυγόνο νερό και έχουν ελάχιστες απαιτήσεις.Υπάρχουν επίσης σε ελληνικές λίμνες κυρίως βόρεια.Μάλιστα σε άλλες χώρες τα χρησιμοποιούν σε βάλτους έτσι ώστε να μειώσουν τον αριθμό των κουνουπιών και έτσι των πιθανών ασθενειών που φέρνουν μαζί τους.

ΥΓ: Εάν κάποιος έχει κουνουπόψαρα ή υπάρχουν σε λίμνη κοντά του θα ήθελα να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου.

post-48384-0-59168100-1389906699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν μπορούν να συμβιώσουν με χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ Απο άποψη συνθηκών και αντοχής είναι εντάξει.Απ'ότι θυμάμαι στη σκληρότητα του νερού έχουν διαφορές παρ'ολα αυτά όπως αναφέρω έχουν παρα πολύ αντοχή.Επίσης αν και απο την άγρια φύση τους είναι πιο επιθετικά απο τα guppy δεν νομίζω πως θα υπάρξει καποια διαμάχη με τα χρυσόψαρα ειδικά αν είναι φυτεμένος ή μεγάλος ο χώρος...Γενικά τα περισσότερα ζωοτόκα είναι ιδανικά για κοινωνικά ενυδρία ;) Εγώ ψάχνω για τη λίμνη μου...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα πρώτη φορά για τα κουνουπόψαρα και μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Ετοιμάζω κι εγώ μία λιμνούλα και θα μου άρεσε αν μπορώ να βάλω μαζί με τα χρυσόψαρα. Όταν έψαξα φωτογραφίες να δω ποια είναι νόμιζα ότι έκαναν λάθος κι έβαλαν γκάπυ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείς ενδιαφέρομαι :D γεννάνε σαν τα γκαπυ αρα η αναπαραγωγή είναι πανεύκολη ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Μάιο θα βάλω τα ψάρια, αλλά βρήκα εδώ να πωλούνται.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επίσης σε ελληνικές λίμνες κυρίως βόρεια.Μάλιστα σε άλλες χώρες τα χρησιμοποιούν σε βάλτους έτσι ώστε να μειώσουν τον αριθμό των κουνουπιών και έτσι των πιθανών ασθενειών που φέρνουν μαζί τους.

Εισηχθησαν στα νερα μας για την καταπολεμηση των κουνουπιων, και οχι μονο δεν μειωθηκε ο πληθυσμος των κουνουπιων, αλλα τωρα απειλουνται τα ενδημικα ειδη. Κατι τετοιο εγινε και με τα Sunfish.

Link to comment
Share on other sites

είχε πιάσει μια φορά ο αδερφός μου 30 περίπου κουνουπόψαρα σε ένα μέρος που βρίσκεται πέρα από το λευκό πύργο και μου είπε ότι ήταν γεμάτο από αυτά και είχε πολλά κόι μέσα...οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στην λίμνη που θα βάλεις αυτά τα ψάρια..απλώς πρόσεχε να μην μαζεύονται πολλά πολιά και γάτες,το έχω πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Εισηχθησαν στα νερα μας για την καταπολεμηση των κουνουπιων, και οχι μονο δεν μειωθηκε ο πληθυσμος των κουνουπιων, αλλα τωρα απειλουνται τα ενδημικα ειδη. Κατι τετοιο εγινε και με τα Sunfish.

Εγω είχα δει αρκετά ντοκιμαντέρ που τα μάζεβαν με δυχτια στους βάλτους :ο

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σας μιλήσω για τα γνωστά στους περισσότερους Κουνουπόψαρα- Gambusia affinis.Επέλεξα τον τίτλο "παραμελημένα" γιατί δεν τα προτιμούν αυτοί που επιλέγουν να ασχοληθούν με ενυδρεία λίμνες υδρόβια ζωή αν και κατα τη γνώμη μου είναι υπέροχα ψάρια.Τα συγκεκριμένα ζωοτόκα ανήκουν στην οικογένεια Poeciliidae Το όνομα τους "Gambusia" προέρχεται απο την ισπανική λέξη η οποία σημαίνει άχρηστος.Κουνουπόψαρα είναι η πιο κοινή ονομασία και οφείλεται στο γεγονός οτι η διατροφή τους βασίζεται σε προνύμφες κουνουπιών που συνήθως βρίσκουν σε ρηχά νερά.Επίσης επιλέγουν να ζήσουν εκεί έτσι ώστε να υπάρχει ασφάλεια απο μεγαλύτερους θηρευτές οι οποίοι τα απειλούν.Εμφανισιακά είναι γκρί και μοιάζουν παρα πολυ με τους συγγενείς τους τα Gappys γι'αυτό μερικοί τα αποκαλούν "Αγρια γκαπυ"

koynoup.jpg

Τα αρσενικά φτάνουν σε μέγιστο μέγεθος 4 cm ενώ τα μεγαλύτερα τους θυλικά τα 7 cm.Για να υπάρξει αναπαραγωγή χρειάζεται μια αναλογία 1-5 (αρσενικά-θυληκά) Το κύριο χαρακτηριστικό αυτών των ψαριών είναι η ανθεκτικότητά τους.Ζούν σε πολύ ζεστό,κρύο με λίγο οξυγόνο νερό και έχουν ελάχιστες απαιτήσεις.Υπάρχουν επίσης σε ελληνικές λίμνες κυρίως βόρεια.Μάλιστα σε άλλες χώρες τα χρησιμοποιούν σε βάλτους έτσι ώστε να μειώσουν τον αριθμό των κουνουπιών και έτσι των πιθανών ασθενειών που φέρνουν μαζί τους.

ΥΓ: Εάν κάποιος έχει κουνουπόψαρα ή υπάρχουν σε λίμνη κοντά του θα ήθελα να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου.

Οο πληροφοριες και οι φωτογραφιες ειναι δικες σου?

Αν οχι πρεπει να βαλεις τις πηγες απ οπου τις πηρες,οπως και για τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

είχε πιάσει μια φορά ο αδερφός μου 30 περίπου κουνουπόψαρα σε ένα μέρος που βρίσκεται πέρα από το λευκό πύργο και μου είπε ότι ήταν γεμάτο από αυτά και είχε πολλά κόι μέσα...οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στην λίμνη που θα βάλεις αυτά τα ψάρια..απλώς πρόσεχε να μην μαζεύονται πολλά πολιά και γάτες,το έχω πάθει.

Όντως οι γάτες είναι μεγάλο πρόβλημα....έχουμε και αρκετές στη γειτονιά..Βέβαια έχω σκεφτεί καποιους τρόπους για να το αντιμετοπίσω αλλα δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Οο πληροφοριες και οι φωτογραφιες ειναι δικες σου?

Αν οχι πρεπει να βαλεις τις πηγες απ οπου τις πηρες,οπως και για τις φωτογραφιες.

Φιλε extar98 πρεπει να αναφερεις τις πηγες σου και που βρηκες τις φωτο οπως λεει ο rastafarian.

Επισης επειδη εδω το θεμα πιθανον να χαθει στον χρονο γιατι δεν κανεις ενα αναλυτικο προφιλ στα ζωοτοκα ετσι ωστε να μεινει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε extar98 πρεπει να αναφερεις τις πηγες σου και που βρηκες τις φωτο οπως λεει ο rastafarian.

Επισης επειδη εδω το θεμα πιθανον να χαθει στον χρονο γιατι δεν κανεις ενα αναλυτικο προφιλ στα ζωοτοκα ετσι ωστε να μεινει;

Ναι έχεις δίκιο συγγνώμη που ξέχασα να αναφέρω τη βιβλιογραφία....Αναλυτικό προφιλ πιθανότατα θα κάνω στο μέλλον οταν έχω περισσότερες πληροφορίες και τις οργανώσω σωστα ;)

Έγινε επεξεργασία - extar98
Link to comment
Share on other sites

πηγές: εικόνα-> http://liveaquaria.com , πληροφοριες-> http://en.wikipedia....ambusia_affinis οπως επισης απο προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επαναφέρω αυτο το τοπικ γιατι πρόσφατα ανακαλυψα ενα μερος στο Πήλιο γεματο απο αυτα... Κολυμπανα ριχα ανα δεκαδες για να μην πω εκατονταδες... Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν θα αξιζε να βαλω μερικα στο ενυδρειο μου η σε ενα μικρο...  ειναι ομως αρκετα χαβαλεσιαρικα αποτι ειδα... Ριξαμε λιγο ψωμι κ εγινε παρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...