Jump to content

Γιατί Ενυδρείο Όμως?


Recommended Posts

Δεν ήξερα που αλλού να το βάλω το θέμα και είχα απο καιρό την περιέργια να κάνω αυτή την ερώτηση στους Έλληνες χομπίστες.Όπως λέει και ο τίτλος "Γιατι ενυδρείο?" Θα ήθελα ο καθένας απο έσας να αναφέρει τους λόγους που προτίμησε να ασχοληθεί με ενυδρεία και υδρόβια ζωή αντί να έχει ένα σκύλο για παράδειγμα...Τι είναι αυτό που σας έκανε να πείτε "θέλω ένα ενυδρείο" :) ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και σκύλο αλλά το ενυδρειο ειναι άλλη φάση και βέβαια δε συγκρίνονται το εν με το άλλο. Οταν έχεις ένα ενυδρειο, έχεις μέσα στο σπίτι σου ένα βιότοπο και μάλιστα φτιαγμένο απο σένα. Έχεις στο σπίτι σου ένα κομμάτι της φύσης. Δεν ειναι τα ψάρια οι μοναδικοί οργανισμοί εκεί μέσα, έχεις χωντανά φυτά, σαλιγκάρια, γαρίδες και όλα αυτά εξαρτώνται απο σένα για να αναπτυχθούν και να σου προσφέρουν ένα πιο όμορφο κάθε φορά αποτέλεσμα. Το οπτικό και ακουστικό αποτέλεσμα με την κίνηση των ψαριών, των φυτών και τον ήχο του νερού, δρα θετικά στην ψυχική ηρεμία και γαλήνη. Ειναι ένας "ζωντανός πίνακας" που φτιάχτηκε απο σένα και σε αποζημιώνει με όλα αυτά που ανέφερα.

....το σκυλί αστο, αυτό ειναι σαν άνθρωπος και δε μπορεί να συγκριθεί με ενυδρεια ή ψάρια, ειναι σε άλλη κατηγορία.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως είχα σκύλο για 1 χρόνο (πριν τον κλέψουν :'( ) και δέθηκα περισσότερο απ'οτι με τα ψάρια σε 3 χρόνια ... Ο τρόπος που περιγράφεις το ενυδρείο είναι μοναδικός και θα έλεγα οτι εκφράζει τους περισσότερους :) Αυτό ακριβώς ήθελα, να δώ πως το βλέπει ο καθένας σας και τι τον κρατάει ακόμα απασχολημένο και μαγεμένο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με δυο χρυσόψαρα σε μία γυάλα γιατί νόμιζα ότι είναι ένα κατοικίδιο που δεν θέλει πολύ χρόνο και χρήμα. Τελικά κατέληξα με 2 ενυδρεία και τώρα φτιάχνω λιμνούλα. Είναι υπέροχα πλάσματα και τα λατρεύω, ταίζω τον μονομάχο με το χέρι, κάθομαι και γελάω με τα καμώματα των χρυσόψαρων. Ακόμα και τα σαλιγκάρια πολλές φορές κάθομαι και τα παρατηρώ. Και όταν βλέπω ένα φυτό να βγάζει νέα φύλλα ή νέες ρίζες χαίρομαι σαν μικρό παιδί! Άσε που κάνω και ψυχοθεραπεία μαζί τους, κάθομαι και τους μιλάω κιόλας! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποον εδω η δική μου ιστορία: Απο πάρα πολυ μικρή ηλικία χάζευα ψαρακια σε ενυδρεία άλλων έκανα καταδύσεις να βρώ ζωάκια και γενικά με ενθουσίαζε πάρα πολυ η υδρόβια ζωή...Δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό να ασχοληθώ με ενυδρεία μέχρι που έκανα μια συζήτηση με κάποιον για "Μονομάχους" Ο πρώτος που είδα ήταν half moon blue και απο τότε δεν ξεκόλλησα..Έστησα το πρώτο ενυδρείο μου με ενα μονομάχο σε 15 λίτρα, στη συνέχεια έβαλα μια ομάδα απο guppy σε μεγαλύτερο , γαρίδες και χαιρόμουν όταν το ενυδρείο μου έιχε γεμίσει με σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες...Αυτό που πιστέυω οτι με κρατάει ακόμα κοντά σε όλο αυτό νομίζω πως είναι η περιέργια, η αγάπη και η ευχαρίστηση που έχω οταν βλέπω τα ψάρια μου (:

Link to comment
Share on other sites

Ένα και μισό χρόνο τώρα ασχολούμαι με το ενυδρείο μου το οποίο προέκυψε μάλλον ως "υποκατάστατο" του σκύλου που πήρε ο αδελφός μου και εγώ λόγω διαφόρων αιτιών δεν μπορώ (ως τώρα) να αποκτήσω... Ξεκινώντας λοιπόν την ενασχόληση αυτή... απλά κόλλησα. Όμως κόλλησα τόσο πολύ που ούτε εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο....Είναι οι νωχελικές ταχύτητες που επικρατούν υποβρυχίως σε ψάρια και φυτά που σε μαγεύουν, είναι αυτή η αίσθηση ηρεμίας που σου προσφέρει, είναι αυτό το απόκοσμο του υδάτινου κόσμου.... Δεν ξέρω... σημασία έχει ότι τώρα που κόλλησα....δεν ξεκολλάω με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα κατά τύχη πάντως :lolu: το ερέθισμα ήρθε με 2 χρυσόψαρα που έφεραν στα γενέθλεια των παιδιών και από τα 10 λίτρα ενυδρείο που μας ήρθε, σήμερα είμαστε με 500 :lolu:

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι να προσθεσω οτι παντα γοητευομουν με τα ψαρακια και τα ενυδρεια απο μικρο παιδι!Καθομουν με τις ωρες και χαζευα το ενυδρειο ενος γειτονα!

Αργοτερα χαζευα το ενυδρειο ενος ξαδερφου μου!Μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα να διατηρω εναν βιοτοπο στο σπιτι μου,και μαλιστα εναν υδροβιοτοπο που περιλαμβανει ψαρακια και οργανισμους που δεν συναντας συχνα.Μεχρι που εφτιαξα το πρωτο δικο μου ενυδρειο και τοτε ειναι που επαθα πλακα!!!

Τωρα πλεον εχω κολλησει κι εγω τοσο ''ασχημα'' που δεν μπορω να το εξηγησω!!!! :)

Αν και θεωρω οτι και τα ψαρακια ειναι κατοικιδια,δεν εχουν καμια σχεση με γατα ή με σκυλο....αυτα ειναι ζωα συντροφιας...

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα κατοικιδια διαφορων ειδων αλλα και παντα ειχα σκυλο! Μαλιστα ειχα ασχοληθει με εκτροφη και εκπαιδευση και εκθεσεις!

Η γυναικα μου δυστυχως εχει αλλεργια στα σκυλια κι ετσι οταν μειναμε μαζι δεν μπορουσα να παρω τα αγαπημενα μου rotweiller!

Εψαχνα λοιπον καποιο κατοικιδιο και κοιταγα για ενυδρειο αλλα δισταζα! Ενα βραδυ γυρνωντας απ την δουλεια αντικρυσα στο σαλονι ενα μικρο ενυδρειακι 25 λιτρων δωρο απ την γυναικα μου! Αυτο ηταν!

Τωρα μου λεει πως αν ηξερε τι κολλημα θα ετρωγα θα μου επαιρνε σκυλο!

Παντως για την ιστορια, εγω τον σκυλο θα τον παρω! Γιατι αλλο το ενα αλλο το αλλο!

Link to comment
Share on other sites

όλα όσα γράφετε είναι σωστά, αλλά το χόμπι και η αγάπη για κάτι ότι και να είναι αυτό, άνθρωπος, ένα κομμάτι άψυχο υλικό, ή ζώο δεν επιδέχεται εξηγήσεις, απλά υπάρχει και απλά το απολαμβάνει ο κάθε ένας με τον δικό του μοναδικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κολλημα απο μικρος με τα ποταμια, τη θαλασσα το βυθο, τις καταδυσεις και την παρατηρηση υδροβιας ζωης

Και με το ψαρεμα αναλογως την παρεα και τα κεφια

Δεν μπορω να διανοηθω το σπιτι χωρις γυαλα με νερο εστω και χωρις ψαρια.......

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να'χει πιστεύω πως σε όλους λίγο,πολύ ή πάρα πολυ :ρ μας άλλαξε τη ζωή αυτη η ασχολία,Περιμένω και άλλους να αναφερθούν :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω και σκύλο αλλά το ενυδρειο ειναι άλλη φάση και βέβαια δε συγκρίνονται το εν με το άλλο. Οταν έχεις ένα ενυδρειο, έχεις μέσα στο σπίτι σου ένα βιότοπο και μάλιστα φτιαγμένο απο σένα. Έχεις στο σπίτι σου ένα κομμάτι της φύσης. Δεν ειναι τα ψάρια οι μοναδικοί οργανισμοί εκεί μέσα, έχεις χωντανά φυτά, σαλιγκάρια, γαρίδες και όλα αυτά εξαρτώνται απο σένα για να αναπτυχθούν και να σου προσφέρουν ένα πιο όμορφο κάθε φορά αποτέλεσμα. Το οπτικό και ακουστικό αποτέλεσμα με την κίνηση των ψαριών, των φυτών και τον ήχο του νερού, δρα θετικά στην ψυχική ηρεμία και γαλήνη. Ειναι ένας "ζωντανός πίνακας" που φτιάχτηκε απο σένα και σε αποζημιώνει με όλα αυτά που ανέφερα.

....το σκυλί αστο, αυτό ειναι σαν άνθρωπος και δε μπορεί να συγκριθεί με ενυδρεια ή ψάρια, ειναι σε άλλη κατηγορία.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω το δικο μου στορι!

Αν και δεν μου αρεσαν ποτε τα ενυδρεια , μου ηταν παντελως αδιαφορα και τα προσπερναγα οποτε τα εβλεπα, και επισης ειχα αναρωτηθει "μα καλα τι τους βρισκουν και εχουν ενυδρεια σπιτια τους"

Ωσπου μια μερα παω απο το σπιτι ενος φιλου να καφε και κουβεντα και βλεπω στο δωματιο του ενα ενυδρειο, ασφαλως και τον ειρωνευτικα για το καινουργιο του χομπι!

Αλλα αυτες οι 2 ωρες που εκατσα σπιτι του και παρατηρουσα το ενυδρειο του , μου αλλαξαν ολο το πιστευω!

Και ασφαλως την επομενη εβδομαδα πηγα πηρα ενα μικρο ενυδρειο , μετα λιγο μεγαλυτερο , και μετα ακομη λιγο μεγαλυτερο , και τωρα δεν μου φτανει αυτο που εχω και θελω μεγαλυτερο !!!

Αυτο που με ενθουσιαζει και με εχει κολησει με τα ενυδρεια ειναι το γεγονος οτι ,

στο σαλονι μου εχω ενα ενυδρειο που συγκατοικω και καθομαι και το παρατηρω , οταν απο την φυση μας ειναι αδυνατον να συνηπαρξουμε,να τα δουμε, να τα μελετησουμε, να τα χαζεψουμε καθως αυτα ζουνε στον υδατινο κοσμο και εμεις στον κοσμο μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...