Jump to content

Κόψιμο κοραλλιών


yiannossavva

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω πια διαδικασία ακολουθείτε για να κόψετε ένα μαλακό κοραλλή στα δυο.

Και εάν αύτη η διαδικασία μπορεί να γήινη και με τα σκληρά κοράλλια.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τα LPS και SPS που έχουν σκελετό από ασβέστιο το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το σπάσεις στο σημείο που θες! Για να αποφύγεις τα ατυχήματα, σπάσιμο δηλαδή σε λάθος σημείο, καλό είναι να προμηθευτείς έναν απλό ηλεκτρολογικό κόφτη (ή και τον ειδικό ακόμα καλύτερα που δε σκουριάζει) για κοράλλια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα LPS και SPS που έχουν σκελετό από ασβέστιο το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το σπάσεις στο σημείο που θες! Για να αποφύγεις τα ατυχήματα, σπάσιμο δηλαδή σε λάθος σημείο, καλό είναι να προμηθευτείς έναν απλό ηλεκτρολογικό κόφτη (ή και τον ειδικό ακόμα καλύτερα που δε σκουριάζει) για κοράλλια. :rasp:

Έχεις κάποιο λινκ για αυτούς τους κόφτες?

Πρέπει να σπάσει και η πετρά που είναι στην βάση του?

Δηλαδή αν κόψω ένα στα δυο πρέπει να κόψω και τον βράχο που είναι στηριγμένο?

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω πια διαδικασία ακολουθείτε για να κόψετε ένα μαλακό κοραλλή στα δυο.

Και εάν αύτη η διαδικασία μπορεί να γήινη και με τα σκληρά κοράλλια.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Καλημέρα Γιάννο. Δεν έχω αλμυρό ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω έστω και λίγο από τις δικές μου μελέτες. Για να εξηγήσεις τη ζωή τους χρειάζεσαι ολόκληρη επιστήμη στα πόδια σου.

Κοράλι είναι πρώτα απόλα ζώο και όχι φυτό της θάλασσας. Η επιβίωση ενώς κοραλίου επιτυγχάνεται με τη συνεργασία πολλών και διαφορετικών οργανισμών που βρήσκονται μέσα στα τοιχώματα του ζώου. Βασικά μαλακό και σκληρό κοράλι είναι το ίδιο καθώς το κέλυφος (το σκληρό κομμάτι) άν μπορούμε να το πούμε έτσι, είναι βασικά το σπίτι όπου ζουν αυτοί οι μικροοργανισμοί. Κάποιοι από αυτούς δίνουν κίνηση στο νερό, άλλοι φιλτράρουν και άλλοι κτίζουν, έτσι σε βασικές γραμμές.

Στις κανονικές του συνθήκες (θάλασσα) μπορεί να γίνει εφικτός ο διαχωρισμός και του σκληρού και του μαλακού κοραλίου. Τώρα όσων αφορά το θαλασσινό ενυδρείο ΔΕΝ γνωρίζω περισσότερα καθώς τώρα λαμβάνω δράση και διαβάζω για περεταίρω εκμάθηση. Ίσως κάποιοι από τα έμπειρα παιδιά του site σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...