Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας!Εδω και καιρο θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο 70-100 λιτρα και θα ηθελα την βοηθεια σας!Εχω ενα φιλτρο το οποιο ειναι εως 60 λιτρα και εναν θερμοστατη εως 50 λιτρα(και τα δυο aquael αν εχει σημασια).Θελω να ρωτησω τι θα γινει αν τα βαλω μεσα σε μαγαλυτερο ενυδρειο απο οτι πρεπει?Θα υπαρχει προβλημα η κατι αλλο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις καιρός σου απο τα νούμερα, κάτι δε θα πει καλά. Για να σου λέει οτι το φιλτρο σου ειναι για ενυδρειο μέχρι 50 λίτρα, εσυ γιατι να το βάλεις στα 100; Ποιο φιλτρο ειναι παρεμπιπτόντως; Στα 100 λίτρα θα θέλεις καλή ροή νερού και ένα φιλτρο που να γυρνάει το νερό 3 φορές τουλάχιστον τα λίτρα του ενυδρειου σου, την ωρα και βέβαια ανάλογα με τα ψάρια που θα έχεις μέσα μπορεί να χρειαστεί και μεγαλύτερο αν αυτά ειναι πολύ ρυπογονα. Στα 100 λίτρα ας μου με θέλεις ένα φιλτρο που να γυρνάει 300-350lt/h περίπου. Τώρα για τον θερμοστατη αν τον βάλεις θα ειναι μονίμως αναμμένος και μπορεί να περάσουν και μέρες μέχρι να πιάσει το νερό τη θερμοκρασία που θέλεις, θα καίς και πολύ ρεύμα αλλά και πάλι εξαρτάται αν πχ έχεις χρυσόψαρα και το ενυδρειο κοντά σε καλοριφέρ ή ψάρια που να θέλουν πιο ζεστό νερό και το ενυδρειο κοντά σε μπαλκονόπορτα ή παράθυρο. Ενας θερμοστατης 150w για 100 λίτρα ειναι οτι πρεπει ( ή 100w στα 80 λίτρα ας πούμε). Δώσε μας όμως πληροφορίες σχετικά με το ήδη υπάρχον φιλτρο και θερμοστατη.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν κανουν αυτα που εχεις για το ενυδρειο που θες,ειναι μικρα.

Ξεκινα διαβασμα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι έχεις σκεφτεί να βάλεις και χρειάζεσαι 100 λίτρα...Πάντως όπως είπαν και οι προηγούμενοι ο εξοπλισμός σου δεν είναι επαρκής για τοσο μεγάλη διαφορά φίλτρων απο το φυσιολογικό τους...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θελω να βαλω μεσα αυτο το ειδος ψαριου https://www.google.gr/search?q=ropefish&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=C0rZUrH4DsP60gWP-4CADA&sqi=2&ved=0CCwQsAQ&biw=1533&bih=839#facrc=_&imgrc=eUJLCMF8P2vNXM%253A%3Bq2LsWuzwoVULnM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aboutfishonline.com%252Fimages%252Fropefish.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aboutfishonline.com%252Farticles%252Fropefish.html%3B400%3B261 ενα αρσενικο ενα θηλυκο και απο οτι ειδα περιπου τοσα λιτρα χρειαζομαι (τοσα μου ειπε και ο τυπος στο πετ σοπ)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,νομιζω οτι αυτο το ψαρι δεν μπαινει σε 100 λιτρα ενυδρειο.

Οπως σου ειπα και ο εξοπλησμος σου δεν κανει γι αυτο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Λες εε?Δεν ξερω τωρα μου δημιουργησες αμφιβολιες.Θα ξανακοιταξω.Αλλα η αληθεια ειναι οτι στο πετ σοπ που το εχουν ειναι σε ενα 50 λιτρο ενυδρειο για πανω απο εναν μηνα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να έχει φυτά ; Έχεις προσανατολιστεί σε κάποια ήπειρο ; Ρίξε μια ματιά στα ενυδρεία των μελών να πάρεις καμιά ιδέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσουμε, πρέπει πρώτα να μας πεις τι περίπου έχεις κατά νου και τι ψάρια σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...