Jump to content

the new african/marine nano reef


iliovas

Recommended Posts

από φωτισμό στο refugium μια Τ8 είναι αρκετή ?

Η δική μου γνώμη, η οποία προέρχεται από την προσωπική μου εμπειρία, είναι να βάλεις Τ5 πάνω από 10.000Κ.

Ο λόγος είναι ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχεις ανάπτυξη, αποκλειστικά της chaetomorpha, χωρίς να ευνοούνται τα υπόλοιπα αντιαισθητικά είδη άλγης, όπως derbesia, vriopsis κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάριε & Νίκο

ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Όταν ετοιμάσεις το refugium, ενημέρωσέ με να σου δώσω chaetomorpha. Κάθε εβδομάδα, σχεδόν, πετάω ένα κουβά.

Νίκο πες μου πότε θα πετάξεις εκείνο τον κουβά για να βρίσκομαι στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη ώρα - έχω ετοιμάσει 30 λίτρα καθαρά να υποδεχτούν τις φυτίες σου :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πες μου πότε θα πετάξεις εκείνο τον κουβά για να βρίσκομαι στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη ώρα - έχω ετοιμάσει 30 λίτρα καθαρά να υποδεχτούν τις φυτίες σου :thaman:

Είμαι έτοιμος και τώρα.

Πάρε με τηλέφωνο να συνεννοηθούμε, όποτε μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος και τώρα.

Πάρε με τηλέφωνο να συνεννοηθούμε, όποτε μπορείς.

... και φυσικά πήρα τηλέφωνο ... και πήγα .... αλλά που να ήξερα τι με περίμενε !!!

ο Νίκος είχε ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΙΑ ... και για να μη σας λέω λόγια σας στέλνω και τα πειστήρια

φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο και να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έμεινα εντυπωσιασμένος από τα ενυδρεία που είδα σήμερα :bowdown:

post-31-1175113218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... και φυσικά πήρα τηλέφωνο ... και πήγα .... αλλά που να ήξερα τι με περίμενε !!!

ο Νίκος είχε ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΙΑ ... και για να μη σας λέω λόγια σας στέλνω και τα πειστήρια

φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο και να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έμεινα εντυπωσιασμένος από τα ενυδρεία που είδα σήμερα :bowdown:

Πηρες ολη αυτη την αλγη?? Καλα τι εχεις? 3000+ λιτρα ενυδρειο? :D

Μπα..για σαλατα σας κοβω... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

... και φυσικά πήρα τηλέφωνο ... και πήγα .... αλλά που να ήξερα τι με περίμενε !!!

ο Νίκος είχε ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΙΑ ... και για να μη σας λέω λόγια σας στέλνω και τα πειστήρια

φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο και να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έμεινα εντυπωσιασμένος από τα ενυδρεία που είδα σήμερα :bowdown:

Και μόνο που βλέπεις την άλγη αυτή σου ανοίγετε η όρεξη.

Νίκο θέλω και εγώ.

Αναλαμβάνω τα έξοδα αποστολής.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που βλέπεις την άλγη αυτή σου ανοίγετε η όρεξη.

Νίκο θέλω και εγώ.

Αναλαμβάνω τα έξοδα αποστολής.

Γιάννος Σάββα

Aυτη Γιαννο δεν θελει "μαγικη λασπη" ενω πρεπει να ειναι σολο στο refugium. Το οποιο συμαινει οτι θα πρεπει να Βγαλεις τις αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Πηρες ολη αυτη την αλγη?? Καλα τι εχεις? 3000+ λιτρα ενυδρειο? :thumbup:

Μπα..για σαλατα σας κοβω... ;):bowdown:

... ίσως τελικά είμαι ο πρώτος που έχει περισσότερα λίτρα refugium από το κανονικό του ενυδρείο :D

.. άλλωστε βρίσκομαι σε ένα στάδιο πειραματισμού και σχεδίων μέχρι να καταλήξω στο τελικό αποτέλεσμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

... πέρασαν 10 ημέρες από τη στιγμή που έβαλα στο σύστημά μου την chaeto που μου έδωσε ο Νίκος

δεν έκανα καθόλου αλλαγή νερού από τότε γιατί ήθελα να δω τι μπορεί να καταφέρει μόνη της η πολλά υποσχόμενη άλγη

στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έμεινα άφωνος :bowdown:

πριν 10 ημέρες NO3 : 40 ppm - τώρα NO3 : 0 ppm :thumbup:

έκανα 2 φορές τη μέτρηση με δυο διαφορετικά tests : ΜΗΔΕΝ και πάλι ΜΗΔΕΝ :D

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Βασίλη! Χαίρομαι, που έπιασε τόπο η άλγη. Στεναχωριέμαι πραγματικά όταν αναγκάζομαι να πετάω στα σκουπίδια, ανάλογες ποσότητες chaeto, επειδή δεν υπάρχει κάποιος να του τη δώσω.

Παρατήρησες ανάπτυξη της άλγης? Ταυτόχρονη ανάπτυξη ανεπιθύμητων αλγών, παρατήρησες στο refugium?

Δεν πρόσεξα αν έχεις αναφέρει τι είδους φωτισμό έχεις στο refugium.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν Νίκο η chaeto είναι πεντακάθαρη και δεν έχουν παρουσιαστεί άλλες άλγες στο refugium

πιθανότατα να υπάρχει και μικρή ανάπτυξη της chaeto (δεν είμαι σίγουρος γιατί ήταν ήδη τεράστια η ποσότητα που μου είχες δώσει)

φωτισμός : T5 marine white της arcadia 14.000 kelvin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

... η αλήθεια είναι ότι έχουμε λίγο καιρό να τα πούμε ...

θέλω λοιπόν πληροφορίες για το τι είναι αυτό που μου ανεβάζει σε πάρα πολύ ψηλά επίπεδα το Ασβέστιο και το Μαγνήσιο ... (αν μετράω σωστά)

οι μετρήσεις μου σε Ph - Nh3/4 - NO2/3 - αλατότητα είναι καλές

έχουμε πτώση dKH : 6 (από 8 που ήταν πριν δύο εβδομάδες)

οι πρώτες μετρήσεις που έκανα χτες με tests καινούργια της salifert είναι

Ca > 500 (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, το χρώμα του test δεν άλλαξε παρόλο που πρόσθεσα όλη τη σύριγγα από το Ca3)

Mg > 1500 (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, το χρώμα του test δεν άλλαξε παρόλο που πρόσθεσα όλη τη σύριγγα από το Mg3)

όταν επανέλαβα τα τεστ με νερό της βρύσης το χρώμα άλλαξε σχεδόν αμέσως (χαμηλές δηλαδή τιμές σε Ca & Mg)

ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ?

η μόνη προσθήκη που έχει γίνει είναι κατά τη διάρκεια της τελευταίας εβδομάδας : reef complete της seachem 5 ml και μετά από 3 ημέρες άλλα 5 ml

από ζωντανά αυτή τη στιγμή :

- 2 astrea snails

- 1 hermit (paguristes candenati)

- 1 γαρίδα (lysmata amboinensis)

- 2 frags acropora

- 2 frags seriatopora hystrix (κόκκινη και πράσινη)

- 1 frag pocillopora

- πολύ chaeto στο refugium

Φωτισμός : 4 Χ 24 watt T5 (3 white - 1 actinic), φωτοπερίοδος 9-10 ώρες, moonlight

Άλγη καθόλου

η συνέχεια δική σας ....

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

1. έχουμε πτώση dKH : 6 (από 8 που ήταν πριν δύο εβδομάδες)

2. οι πρώτες μετρήσεις που έκανα χτες με tests καινούργια της salifert είναι

Ca > 500 (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, το χρώμα του test δεν άλλαξε παρόλο που πρόσθεσα όλη τη σύριγγα από το Ca3)

Mg > 1500 (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, το χρώμα του test δεν άλλαξε παρόλο που πρόσθεσα όλη τη σύριγγα από το Mg3)

1. Πρωτο πρεπει να ανεβαζεις σταδιακα την αλκαλινιτη μεχρι 9-10.

Ειναι αρκετα χαμηλα στο 6.

Καλα ειναι να κρατας την αλκ. περιπου απο 9 εως 11.

Μπορεις να ανεβαζεις την αλκ. με το Reef builder της Seachem.

2. και μετα ξαναμετρα το ασβεστιο και μαγνησιο. (οχι αμεσως που θα ανεβει η αλκ., αλλα μετα απο καμια μερα, οταν η αλκ. θα ειναι στα 9-10)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά το ασβέστιο να σου ανέβηκε με τα πρόσθετα, που έριξες.

Επειδή δεν έχεις την απαιτούμενη κατανάλωση ασβεστίου, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στις δοσολογίες των ζουμιών, που ρίχνεις. Μην βασίζεσαι, ΠΟΤΕ στις αναγραφόμενες δοσολογίες.

Πρέπει πάντα να μετράς την κατανάλωση και μετά να προσαρμόσεις τη δόση, ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες του συστήματός σου.

Στην παρούσα κατάσταση τώρα. Όσο buffer και να ρίξεις δεν πρόκειται να σου ανέβει η alk, γιατί την εμποδίζει το υψηλό ασβέστιο. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να κατεβάσεις το ασβέστιο, στα φυσιολογικά επίπεδα ή τουλάχιστον στα 450ppm, περίπου. Αυτό μπορείς να το καταφέρεις αφήνοντας το σύστημα να ισορροπήσει μόνο του, για όσες μέρες χρειαστεί, χωρίς να ρίχνεις τίποτα απολύτως μέσα, ή να κάνεις μια μερική αλλαγή νερού.

Ρεαλιστικές τιμές, που εύκολα μπορείς να διατηρήσεις, χωρίς c/r, είναι 400-420ppm για το Ca και 8-9 KH για την alk.

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι τους νέους κάτοικους του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία και Νίκο ευχαριστώ για τις συμβουλές ...

... πάντως εξακολουθώ να θεωρώ περίεργη αυτή την τόσο μεγάλη αύξηση Ca και Mg, αφού η μόνη προσθήκη που έχει γίνει στο ενυδρείο μου από ζουμιά είναι 10 ml reef complete (σε δύο δόσεις των 5 ml)

θα προχωρήσω σε αλλαγή νερού, ελπίζω και τα κοραλλάκια να βοηθήσουν καταναλώνοντας ασβέστιο και μαγνήσιο και αφού πέσουν λίγο οι τιμές θα αναλάβει δράση το reef builder

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... νομίζω πως ήρθε η ώρα να σας δείξω που έχω φτάσει μέχρι τώρα ...

βέβαια πολλά ευχαριστώ στη Rain (Ναταλία) για τις πολύτιμες συμβουλές της

και φυσικά για τα fragakia που τα πήρα όλα σε άψογη κατάσταση και ελπίζω να φανώ αντάξιος της εμπιστοσύνης που μου έδειξε :)

... είμαι λοιπόν έτοιμος να ακούσω γνώμες, διορθώσεις, παρατηρήσεις ... ξέρετε τώρα εσείς ... βαράτε αλύπητα ....

post-31-1178268531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και για να γίνω και λίγο πιο συγκεκριμένος έβαλα αριθμούς στα κοραλλάκια της φωτογραφίας :

1. montipora digitata - πράσινη

2. seriatopora hystrix - κόκκινη

3. acropora staghorn - μωβ

4. stylophora pistillata - κίτρινη

5. seriatopora hystrix - πράσινη

6. acropora millepora - πράσινη

7. montipora digitata - μπλε

8. euphylia parancora - μωβ

9. pocillopora sp. - ροζ/πράσινη

10.hydnophora exesa - πράσινη

11.caulastrea - πράσινη

12.euphylia parancora - πράσινη

13.acropora sp.

post-31-1178268868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ποτε το ξεκινησες το ενυδρειο, ποτε το γεμησες κοραλια..! Σε σε 2 περιπου μηνες. Ωραιο το στοκ σου, αλλα προσεχε γιατι ακομα δεν εχεις την καταλληλη εμπειρια και καποια απο αυτα ειναι κομματακι δυσκολα ειδη. Προσεχε τις τιμες σου απολυτα γιατι καποια ειδη δεν συγχωρουν λαθη, ή εαν συγχωρουν, τοτε δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα στην συνολικη τους εικονα.

Θα προστιμουσα να εχεις καποια ακομα εμπειρια πριν προχωρησεις σε τετοιο στοκ. Εχεις αρκετα ακομα να μαθεις. Ψαρακια δεν εχεις? Προσοχη λοιπον και παλι προσοχη με σταθεροτητα στις τιμες σου! Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!!

Βλεπω οτι ολα κοραλλακια πανε πολυ καλα! :)

Να σου ζεισουν και να μεγαλωσουν γριγορα. ;)

Αλλα τωρα πρεπει να προσεχες τις τιμες αλκ. και ασβεστιου στο ενυδρειο σου λιγο περισσοτερα.

Ηθελα να δω ολο το ενυδρειο και εφιαξα παρακατω λιγο ποιο μικρη φωτο απο την δικα σου.

post-90-1178279727_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

... η αλήθεια είναι ότι κολυμπάω ήδη στα βαθιά νερά

... από 'δω και πέρα είναι μονόδρομος το σύστημα πρέπει να δουλέψει

και θα δουλέψει

ψάρια δεν υπάρχουν ακόμα στο ενυδρείο, ενδιαφέρομαι για χρήσιμα ψάρια που θα προσφέρουν στο σύστημα μου και αν είναι δυνατόν να έχουν χρώμα ...

ακούω τις προτάσεις σας παρακαλώ (ονομασίες, φωτογραφίες, συνδιασμοί ψαριών ... οτιδήποτε έχετε υπ΄όψη σας που μπορεί να με βοηθήσει να διαλέξω)

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις ψάρια τωρα θα έχεις πρόβλημα με τα NO3

ετσι πιστευω! προς το παρόν κοιτα να φτιάξεις auto top off

και να ρυθμίσεις το kalk wasser πόσο θα ρίχνει κτλ

για να έχει μέλλον το σύστημα στο λέω και να μην είσαι

συνέχεια από πάνω με μετρήσεις!

Ας μιλήσουν και οι εμπειρότεροι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου.

Όπως προαναφέρθηκε, έχεις επιλέξει και κάποια πολύ απαιτητικά κοράλλια, τα οποία δεν συγχωρούν λάθη. Νομίζω ότι θα πρέπει σύντομα να αρχίσεις να σκέφτεσαι την επιλογή ενός C/R.

Θα πρέπει σύντομα να αρχίσεις να βάζεις ψάρια στο ενυδρείο σου, η παρουσία των οποίων επιβάλλεται για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα. Όχι όμως, όλα μαζί. Τα ψάρια δεν είναι κοράλλια, πράγμα το οποία γνωρίζεις καλά. Ένα ψάρι, μπορεί να έχει το δεκαπλάσιο βιοφορτίο, από όλα τα κοράλλια, που έχεις συγκεντρώσει μέχρι στιγμής.

Επιλογές για ψάρια, έχεις πάρα πολλές. Στην αρχή θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο από τα είδη των tangs. Τα Yellow και Zebrassoma, κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή. Κατόπιν βλέπουμε.

Συνεργείο καθαρισμού, εκτός από τα σαλιγκάρια, έχεις?

Απαραίτητοι είναι οι ερημίτες καθώς και οι γαρίδες Cleaner.

[i]"το σύστημα πρέπει να δουλέψει

και θα δουλέψει" [/i] !!!!

Χαίρομαι για την αυτοπεποίθησή σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές για ψάρια, έχεις πάρα πολλές. Στην αρχή θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο από τα είδη των tangs. Τα Yellow και Zebrassoma, κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή. Κατόπιν βλέπουμε.

Συνεργείο καθαρισμού, εκτός από τα σαλιγκάρια, έχεις?

Απαραίτητοι είναι οι ερημίτες καθώς και οι γαρίδες Cleaner.

Niko!

Δεν θα συμθωνησω για την Zebrassoma στα 80 λιτρα :)

Ειναι πολυ μεγαλο ψαρι !!!

ΜΟΝΟ, αν σε καποιο καιρο προκεται να παει σε ποιο μεγαλο ενυδρειο, και τοτε παλι πρεπει να μπει τελευταιο λογο τις επιθειτηκοτητας του.

Εγω θα ελεγα για πρωτα ψαρια να μπουνε δυο νεον γκομπι και μετα, σε καμια 2 εβδομαδες κανενα γκομπι για καθαρισμο τις αμμο (αν χρειαζεται) και καμια φριδμανη και στο τελος ενα σιξ λαιν.

Και, αν παει καλα ολα, σε κανενα 2 μηνες, μηπως και κανενα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...