Jump to content

the new african/marine nano reef


iliovas

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου Ναταλία, όσον αφορά το Zebrassoma.

Για το μέγεθος, εννοείται ότι πρέπει το κάθε ψάρι, που θα μπαίνει μέσα, να είναι συμβατό με την κλίμακα του ενυδρείου. Όταν και εάν μεγαλώσει, επιβάλλεται να απομακρυνθεί.

Αλλά για το είδος του αρχικού ψαριού, είμαι της γνώμης να μπει κάποιο καλό αλγοβόρο, γιατί αυτό που επιδιώκουμε άμεσα, είναι ο έλεγχος της άλγης.

Ένας καλός συνδυασμός είναι, να μπουν ταυτόχρονα Yellow και neon goby, για ευνόητους λόγους. Μετά αναμονή μέχρι νεοτέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... έχουμε και λέμε, αυτά που ακούστηκαν μέχρι τώρα είναι τα εξής :

zebrassoma - yellow goby - neon goby - φριδμάνη - σιξ λαιν

βάζω και κάποιες photos από αναζήτηση που έκανα για να είμαστε σίγουροι ότι όλοι λέμε τα ίδια !!!

post-31-1178396363_thumb.jpg

post-31-1178396409_thumb.jpg

post-31-1178396447_thumb.jpg

post-31-1178396552_thumb.jpg

post-31-1178396591_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... Νίκο εκτός από τα κοραλλάκια υπάρχουν στο ενυδρείο μου

- 2 astrea snails - μεγαλούτσικα

- 1 hermit (paguristes candenati) - που η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιες μέρες να το δω και ψιλοανησυχώ

- 1 γαρίδα (lysmata amboinensis) - που άλλαξε το κέλυφός της πριν μερικές ημέρες

... τι άλλο χρειάζομαι ?

μου αρέσει η Fire Shrimp (Lysmata debelius) όπως και hermits με κόκκινα (σαν αυτό που έχω) αλλά και με μπλε ποδαράκια

πόσες γαρίδες, ερημίτες και σαλιγκάρια χωράνε συνολικά στο ενυδρείο μου ?

Link to comment
Share on other sites

... Νίκο εκτός από τα κοραλλάκια υπάρχουν στο ενυδρείο μου

- 2 astrea snails - μεγαλούτσικα

- 1 hermit (paguristes candenati) - που η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιες μέρες να το δω και ψιλοανησυχώ

- 1 γαρίδα (lysmata amboinensis) - που άλλαξε το κέλυφός της πριν μερικές ημέρες

... τι άλλο χρειάζομαι ?

μου αρέσει η Fire Shrimp (Lysmata debelius) όπως και hermits με κόκκινα (σαν αυτό που έχω) αλλά και με μπλε ποδαράκια

πόσες γαρίδες, ερημίτες και σαλιγκάρια χωράνε συνολικά στο ενυδρείο μου ?

Μπορεις να βαλεις ακομα

1. μια η δυο γαριδες

2. Κανενα 10 - 15 νασσαριους (σαλιγκαρια)

3. hermit (paguristes candenati) με κοκκινα ποδια, αν εχεις ενα, μαλλον φτανει.

Με τα μπλε ποδια - να μην βαλεις καλυτερα, αργα η γριγορα - κατι απο τα κοραλλια θα φαει !!! Απλα ειναι θεμα χρωνου :)

4.Και ενας οφιουρος (μικρος, μπεζ η κοκκινος. Οχι - πρασινος, αυτοε μεγαλονει και μπορει να φαει μεχρι και ψαρια) μπορει να μπει σε λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

... έχουμε και λέμε, αυτά που ακούστηκαν μέχρι τώρα είναι τα εξής :

zebrassoma - yellow goby - neon goby - φριδμάνη - σιξ λαιν

βάζω και κάποιες photos από αναζήτηση που έκανα για να είμαστε σίγουροι ότι όλοι λέμε τα ίδια !!!

Ολα σωστα σε φωτο!

Μονο που το yellow goby - δεν σου εχει προτινει κανεις ;)

Δεν χρειαζετε αυτο το ψαρι, δεν κανει και καμια καλη δουλεια στο ενυδρειο.

Σου ειχα γραψει, αν θα χρειαστει καποιο γκομπι για την αμμο( θα το δεις σε καποιο καιρο), τοτε το καλυτερο γκομπι για αυτη την δουλεια ειναι Amblygobius phalaena.

Σκεψου για κατι τετια ψαρακια :)

-δυο Gobiosoma oceanops (neon goby) για να καθαρισει τα αλλα ψαρια

- Zebrasoma flavescens (μικρη) για να τρωει τις αλγες

- Amblygobius phalaena ? (αν εχει ανανγη) για να καθαρισει την αμμο

- Pseudochromis fridmani για τα σκουλικια

- Pseudocheilinus hexataenia (σιξς λαιν) για το καθαρισμο απο πολλα (σαν πλαναρια και αλλα) και στα στριδακια απο τα πιραμεδενια σαλιγκαρακια.

___________________________________________

καπος πολλα ψαρια εγραψα ???? :wootwoot:

μηπως να μην βαζεις Pseudochromis fridmani :angry2:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα σε φωτο!

Μονο που το yellow goby - δεν σου εχει προτινει κανεις :angry2:

Δεν χρειαζετε αυτο το ψαρι, δεν κανει και καμια καλη δουλεια στο ενυδρειο.

Σου ειχα γραψει, αν θα χρειαστει καποιο γκομπι για την αμμο( θα το δεις σε καποιο καιρο), τοτε το καλυτερο γκομπι για αυτη την δουλεια ειναι Amblygobius phalaena.

Σκεψου για κατι τετια ψαρακια ;)

-δυο Gobiosoma oceanops (neon goby) για να καθαρισει τα αλλα ψαρια

- Zebrasoma flavescens (μικρη) για να τρωει τις αλγες

- Amblygobius phalaena ? (αν εχει ανανγη) για να καθαρισει την αμμο

- Pseudochromis fridmani για τα σκουλικια

- Pseudocheilinus hexataenia (σιξς λαιν) για το καθαρισμο απο πολλα (σαν πλαναρια και αλλα) και στα στριδακια απο τα πιραμεδενια σαλιγκαρακια.

___________________________________________

καπος πολλα ψαρια εγραψα ???? :hysterical:

μηπως να μην βαζεις Pseudochromis fridmani :wootwoot:

Εκανα λαθος !!!

Δεν ειδα οτι ο Νικος σου εχει γραψει για το yellow goby !!!

Και την Zebrasoma flavescens σου γραψω να βαλεις μονο αν θα ειναι πολυ μικρο και σε λιγο καιρο θα παει σε καινουριο ενυδρειο :D

Ξερω οτι ηθελες να βαλεις ενα τανκ :)

Αλλιως - κανενα αλλο αλγοφαγω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα οτι ο Νικος σου εχει γραψει για το yellow goby !!!

Δεν έχω γράψει πουθενά για yellow goby .

Επίσης μια καλή παρουσία για τον καθαρισμό της άμμου, με εξαιρετικά αποτελέσματα, είναι και το Amblygobius reinformis.

Link to comment
Share on other sites

τελικά εγώ μπέρδεψα τα λόγια του Νίκου :

" Ένας καλός συνδυασμός είναι, να μπουν ταυτόχρονα Yellow και neon goby, για ευνόητους λόγους. Μετά αναμονή μέχρι νεοτέρας."

εννοούσε yellow tang & neon goby (όχι yellow goby & neon goby)

στα υπόλοιπα που μου γράψατε δεν βρήκα σε αναζήτηση που έκανα το amblygobius reinformis (βρήκα το amblygobius rainfordi, μήπως είναι το ίδιο ?)

... τελικά σκέφτομαι να βάλω :

- ένα yellow tang και ένα neon goby ταυτόχρονα

αργότερα

- μια lysmata debelius (φαντάζομαι ότι υπάρχουν ?)

- ένα ofiurus κόκκινο (αν βρώ ? πολύ μου άρεσε)

- μερικά nasarius vibex

- ένα hermit (paguristes candenati) αν δεν ξαναεμφανιστεί αυτό που είχα ( τι να έγινε άραγε ?)

-ένα amblygobius phalaena ή rainfordi (αν είναι το σωστό)

αν υπάρχει πρόβλημα υπερπληθισμού, τι να προτιμήσω hexataenia ή fridmani ?

σε περίπτωση που χωράνε θα τα βάλω και τα δύο

και τώρα ένα quiz :

- όταν χρειαστεί να βγάλω το yello tang και να το αντικαταστήσω με ένα μικρότερο (μήπως θα υπάρχει πρόβλημα με όλους τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου ?)

- με προβληματίζει πολύ γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το σκεπτικό να βάλω κάτι που θα πρέπει να βγει σχετικά σύντομα ... τελικά ίσως να μην μπει καθόλου tang.

_zebrassoma.bmp

_neon_goby.bmp

_lysmata_debelius.bmp

_ofiurus_red.bmp

_nassarius_vibex.bmp

_amblygobius_phalaena.bmp

_amblygobius_rainfordi.bmp

_hexataenia.bmp

_fridmani2.bmp

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει πρόβλημα υπερπληθισμού, τι να προτιμήσω hexataenia ή fridmani ?

Αν στο ενυδρειο θα υπαρχουν στριδια, και κατι μου λεει οτι θα υπαρχουν :)

πρεπει να παρεις hexataenia για να καθαρισει τα στριδια απο τα πιραμεδενια σαλιγκαρακια για να μην χασεις το στριδι.

Link to comment
Share on other sites

amblygobius rainfordi είναι το σωστό. Τι λάθος δικό μου λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Θα συμφωνήσω και εγώ για την προτίμηση της hexataenia.

Γαρίδες, σαλιγγάρια και ερημίτες, μπορείς να βάλεις άμεσα.

Όταν θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις το Yellow Tang, δεν υπάρξει πρόβλημα παρά μόνο αν υπάρχει μεγαλύτερο του ίδιου ή παρεμφερούς είδους. πχ Zebrassoma.

Είμαι της γνώμης να βάλεις οπωσδήποτε ένα Tang ή έστω κάποιο είδος Ctenochaeto αν προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

... ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες

σε αναζήτηση που έκανα δε βρήκα το είδος Ctenochaeto, μήπως γράφεται κάπως διαφορετικά ?

τώρα ίσως ετοιμάζομαι να πετάξω "τούβλο" : αν θυμάμαι καλά είχα δει κάποιες φορές πιο παλιά κάποια ψαράκια σα το παρακάτω σε μινι reefs

δεν κάνει για μένα ?

post-31-1178550981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο Νικος εννωει Ctenochaetus (strigosus, tominiensis, striatus, hawaiiensis η καποιο αλλο), αλγοφαγα ειναι και αυτα.

Το ψαρι σε τελευταια σου φωτο (δυχρωμο) - δεν σου χρεαζετε τετιο λαθως, τιποτα το καλο δεν κανει και χτιπαει και τα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μονο μην ξεχνας, αλα τα Ctenochaetus πολυ ευκολα πιανουν Ick και πρεπει να μπενουν σε πολυ καλα στρωμενα ενυδρεια ( μετα απο 6-8 μηνες λετουργιας - το λιγοτερο) !!!

Το ζεμπρασομα εχει περισσοτερη αντοχη!

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

τώρα ίσως ετοιμάζομαι να πετάξω "τούβλο"

Αυτο ηταν αυτο το ψαρι !!!

"τουβλο'' :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο Νικος εννωει Ctenochaetus (strigosus, tominiensis, striatus, hawaiiensis η καποιο αλλο), αλγοφαγα ειναι και αυτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι της φωτογραφίας, pagagniela, (κάπως έτσι γράφεται), όπως ανάφερε και η Ναταλία, πρόκειται για ένα διακοσμητικό ψαράκι, το οποίο δεν χρησιμεύει σε τίποτα στην όλη αλυσίδα ισορροπίας ενός φυσικού συστήματος.

Αυτό το είδος, καθώς και άλλα διακοσμητικά, προτιμάται σε σχετικά μεγάλα ενυδρεία, όπου έχουν εγκατασταθεί πρώτα τα "χρήσιμα" ψάρια και υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος για υπερβάσεις.

Στην δική σου όμως περίπτωση, νομίζω πως όταν θα κλείσεις με τα απαραίτητα, ψάρια, ο πλέον ωφέλιμος χώρος, θα είναι μηδενικός.

Link to comment
Share on other sites

... μπράβο Ναταλία μας έκανες και γελάσαμε με το ψάρι τούβλο ... :)

αλήθεια είναι η επιστημονική του ονομασία αυτή ?

να το έλεγες τουλάχιστον διακοσμητικό τούβλο (αφού καταλάβατε ότι μου αρέσει)

... οκ Νίκο

είπαμε να ξεφύγουμε λιγάκι από εκφράσεις όπως

"χρήσιμα ψάρια"

"διαθέσιμος χώρος"

"μηδενικός ωφέλιμος χώρος" ....

και μας επανέφερες στην τάξη πριν ακόμα βγούμε διάλειμμα ...

δε χρειαζόταν όμως να με βάλεις να γράψω 100 φορές :

" δε θα ξανακοιτάξω άλλα brick-fishes "

Link to comment
Share on other sites

Μην ανισιχεις, λιγο πολυ ολοι εχουμε κανενα "τουβλο" στα ενυδρεια μας.

Οταν θα εχεις περισσοτερο χωρο, θα μπορεις να βαλεις κανενα ψαρακι που σου αρεσει, χωρις να περιμενεις απο αυτο να κανει καποια δουλεια ;)

Και εγω δυο '' τουβλα '' εχω - ενα μπλε (pseudochromis flavivertex :angry2: ) και ενα κοκκινο (flasher wrasse). Θα ηθελα να βγαλω ενα απο αυτα τα ψαρια, αλλα ποιος τον πιανει???

Το ψαρακι της φωτο σου ειναι Pseudochromis paccagnellae .

One of the most aggressive dottybacks, may attack aggressive fish three times its size !!! :)

Link to comment
Share on other sites

και τώρα η ώρα του παιδιού !!!

μήπως να μεγαλώσω και λιγάκι τα κοραλλάκια ... για να μπορώ να κόψω και κανένα fragaki σε όποιον θέλει :)

post-31-1178699980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τώρα η ώρα του παιδιού !!!

μήπως να μεγαλώσω και λιγάκι τα κοραλλάκια ... για να μπορώ να κόψω και κανένα fragaki σε όποιον θέλει ;)

Ωραιο μονταζ. Πινακα θα κανεις?? :):angry2:

Οσο για τα φραγκακια, εχεις πολυυυ...δουλεια ακομα.... Κατσε να τα πας καλα πρωτα εσυ και να ισοροπησεις το ολο συστημα σου. Δεν ειναι τοσο απλο. Αλλα με υπομονη θα φτασεις καποια στιγμη στο σκοπο σου. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια φωτογραφία!

Θα πρότεινα να μεγαλώσεις το ενυδρείο σου, αντί να περιμένεις να μεγαλώσουν τα κοράλλια σου.

Είμαι σίγουρος, ότι έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

... η αλήθεια είναι πως η αντίστροφη μέτρηση έχει ήδη αρχίσει ...

με τη διαφορά βέβαια ότι δεν άρχισε από το 10 προς το 0 ... αλλά μάλλον από το 100, για να μην πω από το 1000 ...

ας φύγει πρώτα το καλοκαιράκι με τις ζέστες αλλά και τη δική μου απουσία (διακοπές) ...

ας δώσουμε και την ευκαιρία το συστηματάκι να προσαρμοστεί και να ωριμάσει λιγάκι ... πριν του αλλάξουμε τα φώτα ...

ας δοκιμάσουμε λιγάκι και το χομπίστα, τι ψάρια μπορεί να πιάσει ...

και αν όλα πάνε καλά, ίσως με την καινούργια σχολική χρονιά προβιβαστούμε στην επόμενη τάξη !!!

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

και τώρα η ώρα του παιδιού !!!

μήπως να μεγαλώσω και λιγάκι τα κοραλλάκια ... για να μπορώ να κόψω και κανένα fragaki σε όποιον θέλει :)

Eμένα ξέρεις από ποια να μου κρατήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

... η αλήθεια είναι πως η αντίστροφη μέτρηση έχει ήδη αρχίσει ...

με τη διαφορά βέβαια ότι δεν άρχισε από το 10 προς το 0 ... αλλά μάλλον από το 100, για να μην πω από το 1000 ...

ας φύγει πρώτα το καλοκαιράκι με τις ζέστες αλλά και τη δική μου απουσία (διακοπές) ...

ας δώσουμε και την ευκαιρία το συστηματάκι να προσαρμοστεί και να ωριμάσει λιγάκι ... πριν του αλλάξουμε τα φώτα ...

ας δοκιμάσουμε λιγάκι και το χομπίστα, τι ψάρια μπορεί να πιάσει ...

και αν όλα πάνε καλά, ίσως με την καινούργια σχολική χρονιά προβιβαστούμε στην επόμενη τάξη !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...