Jump to content

Περί Διατροφής Και Ταίσματος


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπερα στους απανταχού Αφρικάνους. Ανοιξα το θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας γύρω απο τη διατροφή και το τάισμα και συγκεκριμένα να ακούσω απόψεις για τις καλύτερες τροφές για τις κιχλίδες μου (Labido, Acei, Maingano), τον αριθμό των ημερήσιων ταισμάτων και τις πλέον κατάλληλες ώρες. Η Διατροφή που κανω εγω στα ψάρια μου αποτελείται απο:

Spirulina flakes Ocean Nutrition

Community formula flakes Ocean Nutrition

Profish Cichlid Sticks

Biogran Large Prodac

Μια ημέρα την εβδομάδα τροφή βουτηγμένη σε βιταμίνες

Μια ημέρα την εβδομάδα τροφή βουτηγμένη σε Garlic guard (αποτυχία μέχρι στιγμής, δε την πλησιάζουν όταν ειναι βουτηγμένη στο σκορδόζουμο) και

Μια μέρα την εβδομάδα νηστεία.

Συνοψίζω τα ερωτήματα που θέλω να μου απαντήσετε:

1. Ποιες ειναι οι καλύτερες ώρες να ταίζω και πόσες φορές την ημέρα; (Δεδομένου οτι εγω ταίζω μια φορά στις 14:30 όταν ανάβουν τα φώτα και μια φορά στις 22:30, λίγο πριν σβήσουν - λειπω απο 07:30 εώς 14:30)

2. Ποιες οι καλύτερες - ποιοτικότερες τροφές για τις κιχλίδες μου; Με αυτές που έχω είμαι ok; Εχετε να προτείνετε καμία πιο καλή;

3. Πόσες φορές την εβδομάδα να ταίζω Σπιρουλίνα; (Δίνω 3 φορές)

4. Οτι άλλο έχετε να προτείνετε και να συμπληρώσετε

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου τα πουν οι Αφρικάνοι καλύτερα , εγώ από τα λίγα που ξέρω , προτείνω να μην δίνεις κάθε εβδομάδα βιταμίνες και να περιορίσεις την σπιρουλίνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου τα πουν οι Αφρικάνοι καλύτερα , εγώ από τα λίγα που ξέρω , προτείνω να μην δίνεις κάθε εβδομάδα βιταμίνες και να περιορίσεις την σπιρουλίνα. :)

Για τη σπιρουλίνα το φαντάστηκα οτι δίνω πολυ, μια φορά ειναι καλή αλλά για τις βιταμίνες γιατι όχι; Καλο κάνει, κακό σε κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι όλες οι τροφές που έχεις, είναι καινούριες και έχουν όλα τα συστατικά που είναι απαραίτητα + βιταμίνες.

Σκέψου το κακό που κάνει η έλλειψη βιταμινών και μετά σκέψου και το κακό που κάνει η υπερβιταμίνωση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα τροφές δε τις λες και "του κουτιού". Τα flakes τα είχα απο το άλλο ενυδρειο (3-4 μήνες) και τις καλές για τις κιχλίδες μου τις εδωσε φίλος απο δώ μέσα, δε ξέρω πόσο καιρό τις είχε αλλά η ποσότητα έδειχνε, όχι και τόσο πολυ καιρό. Για τις βιταμίνες θα το μελετήσω πάντως γιατί υπερβιταμίνωση με μια φορά την εβδομάδα, 3 σταγόνες για 13 κιχλίδες μεσαίου μεγέθους, ξέρω γω....δε μου φαίνεται τόσο επικίνδυνο. Κάτι θα ξέρεις για να το λες αλλά ας το ψάξουμε κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Παν μέτρον άριστον. Η άποψή μου, δεν είναι τεκμηριωμένη επιστημονικά Πάνο, ψάχνομαι και εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη, προλαβαινεις μεχρι τις 15:00 που κλεινουν τα μαγαζια

http://www.oceannutrition.com/?post=cichlid-vegi-flakes

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου λατρευουν τις τροφες της ocean nutrition και ειδικα τις: spirulina flakes,cichlid omni formula,cichlid vegi formula.Παντως οταν μου τελειωσουν θα δοκιμασω και αυτες της seachem γιατι τη θεωρω εταιρια κορυφη στα ενυδρειακα.Επισης να σας πω,αν και θα φαω πολυ κραξιμο,οτι τις ταιζω και: βρασμενο καλα σπανακι,μπροκολο(τα πρασινα μπιλακια στις ακρες),μαρουλι αλλα και οταν θελω να τους δωσω προτεινη βρασμενο ασπραδι αυγου.Σπανιως ξεζουμιζω σκελιδες σκορδου με το πιρουνι,προσθετω ελαχιστο νερο και βουταω εκει μεσα να υγραθουν φυλλα αγορασμενης τροφης.Τα δινω ομως να τα φανε μετα την 24ωρη διαιτα ωστε να ειναι νυστικα γιατι δεν την πολυθελουνε αλλα και γιατι πιστευω οτι οταν ειναι αδειο το εντερο τους ειναι πιο δραστικα τα ευργετικα συστατικα του σκορδου.Οι ρουτινες ταισματος ειναι 3 και οποτε μπορω 4 φορες τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

τροφές πολύ καλές για τα ψάρια είναι οι τροφές χωρίς υψηλό ποσοστό πρωτείνης κατ εμέ κάτω από 40%!

Ocean Nutrition Veggie Flake

Ocean Nutrition Veggie Pellet

Omega One Veggie flakes

Omega One cichlid flakes

Omega One cichlid pellets

Omega one super veggie flakes

Tropical Malawi flakes

Tropican Spirulina forte 36%

New Era Rift lake green pellets

JBL Novo rift

αυτές ταίζω εγώ σε Labido εναλλάξ !!! μια φορά την ημέρα τάισμα κατά τις 21:00 (a hungry fish... is a healthy fish) ;) , και κάθε Κυριακή νυστικά και αλλαγή νερού

(έχω και την Ocean Nutriton Spirulina flakes..αλλά παρατήρησα άσπρα ινώδη περιτώματα μετά το τάισμα της, θέλω να πιστεύω λόγω του υψηλού ποσοστού πρωτείνης της 48%)

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο,οτι τα πεινασμενα ειναι υγειοι?

Link to comment
Share on other sites

απο τότε που άρχισα να ταίζω μία φορά ημερησίως ...αυξήθηκαν τα ζευγαρώματα η κινητικότητα η ζωντάνια και τα χρώματα των ψαριών...

τσέκαρε και μόνος σου.... http://www.youtube.com/watch?v=e0OtaX4Em_c

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Παταω ν ανοιξει κ μου γραφει:αυτο το βιντεο ειναι απορρητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά ταίζω μια φορά την ημέρα πλεόν με JBL malawi flakes και κάνουν σαν πιράνχας! Επίσης μια φορά την εβδομάδα νηστεία και είναι πολύ κινητικά τα ψαράκια. Μόλις τελειώσω με την συγκεκριμένη θα ψαχτώ για να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου το ανοιξε κ πανω.πολυ ωραια φιλος.ειδικα ο αρσενικαρος.τα λαμπιντο δεν τα προτιμισα γιατα ειναιπολυ συνιθισμενα αλλα ειναι πανεμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου το ανοιξε κ πανω.πολυ ωραια φιλος.ειδικα ο αρσενικαρος.τα λαμπιντο δεν τα προτιμισα γιατα ειναιπολυ συνιθισμενα αλλα ειναι πανεμορφα.

Link to comment
Share on other sites

1. Tropical Malawi (3 φορές/εβδομάδα)
2. NLS cichlid formula (3 φορές/εβδομάδα)
3. Ocean Nutrition Ciclid Vegi Pellets (3 φορές/εβδομάδα)
4. Omega One Super Veggie Kelp Flakes (1 φορές/εβδομάδα)
5. Tropical Kelp Algae Flake (1 φορά/εβδομάδα)
6. Tropical Spirulina Super Forte (1 φορά/εβδομάδα)

+ μια ημέρα νηστεία

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κ κατι τραγικο.ενας γνωστος μου ειχε χρονια μια κιχλιδα κ τρεις πλεκο.και τα 4 ειχαν γινει θηρια.καποια στιγμη αποφασισε να σταματησει το χομπι και εκρινε να παψει να τα ταιζει.του ειπα να τα χαρισει σε πετ σοπ αλλα...για δυο μη ες ηταν αταιστα και συνεχιζαν να ζουνε.στη συνεχεια δεν ξερω τι απογιναν

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ρε johnbaggio!!!Eσενα δεν σε αγγιζει η κριση!!!!!!!!!Αμα περισεψει κανα αυγο με λιγο σπανακι με σκορδο μην το πεταξεις(και εμεις εδω ειμαστε) !!!!!!Δεν ειπες και για το καβουρι που δινεις που και που ουτε για τις πεταλιδες που κανουν τα ψαρια σαν παλαβα!!!!!Αμα υπαρχει τελικα αλλη ζωη,θα ηθελα να ημουνα κιχλιδα στο ενυδρειο σου............................Αρχοντας!!!!!!!!!Τελικα τα ψαρια μας τρωνε πιο καλα και απο εμας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χιχιχιχι :bigemo_harabe_net-163: Περα απο την πλακα και εγω τις δικες μου τις βικτωριανες οταν τις ταιζα 2-3 φορες την ημερα ητανε εξαφανισμενες.Οταν ταιζα 1 φορα,συνεχεια ηταν στην γυρα και σκαλιζανε την αμμο για τροφη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τροφές πολύ καλές για τα ψάρια είναι οι τροφές χωρίς υψηλό ποσοστό πρωτείνης κατ εμέ κάτω από 40%!

Ocean Nutrition Veggie Flake

Ocean Nutrition Veggie Pellet

Omega One Veggie flakes

Omega One cichlid flakes

Omega One cichlid pellets

Omega one super veggie flakes

Tropical Malawi flakes

Tropican Spirulina forte 36%

New Era Rift lake green pellets

JBL Novo rift

αυτές ταίζω εγώ σε Labido εναλλάξ !!! μια φορά την ημέρα τάισμα κατά τις 21:00 (a hungry fish... is a healthy fish) ;) , και κάθε Κυριακή νυστικά και αλλαγή νερού

(έχω και την Ocean Nutriton Spirulina flakes..αλλά παρατήρησα άσπρα ινώδη περιτώματα μετά το τάισμα της, θέλω να πιστεύω λόγω του υψηλού ποσοστού πρωτείνης της 48%)

Πραγματικά χρειάζεται τόση ποικιλία στην τροφή;

Μάλλον κάτι λάθος κάνω τότε...

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τι εχω παρατηρησει !

κατα καιρους που την εψαχνα λιγο την δουλεια , ταιζα 1 φορα την ημερα ,2 φορες ,μεχρι 3 φορες!

οταν ταιζα μια φορα την ημερα τα ψαρακια ηταν πολυ πιο ορεξατα, κινητικα, και μετα το φαγητο συνεχιζαν τις βολτες(μαλλον απο την πεινα)

ενω οταν ταιζα 2 και 3 φορες την ημερα , τα ψαρακια βγαιναν μονο στο φαγητο και μετα ξανα μεσα στις πετρες (μαλλον για χονεψη!)

επισης καλο να ειναι να δινουμε πανω απο 2 διαφορετικες τροφες ! διοτι η μια συμπληρωνει την αλλη και ετσι εχουν μια πιο πληρη διατροφη (ποσο μακαρονια να φας?)

και κατι ακομη που παρατηρησα οταν ειχα μεινει με μια τροφη για λιγο καιρο (λογω σπαριλας να παω να αγορασω),

ειχαν μαθει εκεινη την μια και τις αλλες πλεον δεν τις ακουμπουσαν, που ηταν τροφες που στο παρελθον τις ετρωγαν!

και αναρατιεμαι τι θα γινει αν για καποιο λογο δεν μπορεις να βρεις την μια και μοναδικη ποικιλια που εχουν συνηθησει να τρωνε??

αρα ποικιλια στο μενου!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να σας πω οτι τρελενοντε και για τις μικρες πολυχρωμες πεταλιδες/κοχυλακια που ειναι θαμε α το καλοκαιρι στην αμμο στις περισσοτερες ακρογιαλιες.Αν και τα περισσοτερα που εχω ειναι μπουνα-φυτοφαγα κ δεν κανει νατα ταιζω πρωτεινη τους αρεσει τοσο πολυ που τους τα δινω.Φανταστειτε οτι οταν βρισκω πολλα δε καποιες παραλιες τα καταψυχω και τους δινω και χειμωνα.Εννοειτε οτι τα καθαριζω και ριχνω στο ενυδρειο μονο το εσωτερικο ε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάθε μέρα τους δίνω διαφορετική τροφή για τον ίδιο λόγο που αναφέρει παραπάνω ο samilias21. Φρόντισα να προμηθευτω με πολλες διαφορετικές τροφές και μια χαρα τις τρώνε όλες. Όσο για το ερώτημα, τι θα γίνει αν δε μπορείς να βρεις αυτή τη μια που εχουν συνηθίσει; Στην κατοχή που πέρασαν οι παππούδες μας και σκ@@ά ηταν διατεθειμένοι να φάνε με λίγα λόγια οταν πέσει πείνα, θα σου χτυπούν το τζάμι και θα σου φωνάζουν απο μέσα "Άντε ακόμα το φαί;"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάθε μέρα τους δίνω διαφορετική τροφή για τον ίδιο λόγο που αναφέρει παραπάνω ο samilias21. Φρόντισα να προμηθευτω με πολλες διαφορετικές τροφές και μια χαρα τις τρώνε όλες. Όσο για το ερώτημα, τι θα γίνει αν δε μπορείς να βρεις αυτή τη μια που εχουν συνηθίσει; Στην κατοχή που πέρασαν οι παππούδες μας και σκ@@ά ηταν διατεθειμένοι να φάνε με λίγα λόγια οταν πέσει πείνα, θα σου χτυπούν το τζάμι και θα σου φωνάζουν απο μέσα "Άντε ακόμα το φαί;"!

απλα ελιωσα :bow::bow::bow::bow:

δεν λεω οτι θα πεθανουν και απο την πεινα ,σε 2-3 μερες που θα τα εχει κοψει η πεινα μεχρι και τα νυχια του χεριου σου κοβουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...