Jump to content

Σκουπα Βυθου!


Recommended Posts

Μιας και αλλαγες ανα 7-10 μερες γινανε ρουτινα σιγα σιγα μου δημιουργγθηκε η εξης απορια:

Χρηση καθε φορα σκουπας βυθου η απλα αναροφηση νερου;

Της δυο αλλαγες παντως μεχρι στιγμης που εχω κανει χρησιμοποιησα σκουπα! Ηρθε η ωρα της τριτης σημερα και για αυτο η ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού γνώμη μου ειναι να μη κανεις σε κάθε αλλαγή. Ο βυθός περιέχει οργανικά συστατικά σημαντικά για τα φυτά που αποτελούν μια μορφή λιπάσματος γι' αυτα. Με τη συχνή χρήση της σκούπας απλά τα απομακρύνεις. Το ενυδρειο δε χρειάζεται "αποστειρωση". Μια φορά το μήνα εγω θα έκανα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κανω καθολου! Αν μενουν υπολοιματα τροφης απ το ταισμα αφαιρεσε τα εκεινη την ωρα! Επισης θα ελεγα αλλαγες νερου να κανεις μια φορα την εβδομαδα απαρεγκλητα! Το ενυδρειο σου ειναι μικρο και δεν θα σου συγχωρησει λαθη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ελεγα κι εγω,αλλαγες νερου μια φορα την βδομαδα,Κυριακη ας πουμε,αλλα σκουπα μια φορα το μηνα....

Εγω βαζω ακομα πιο σπανια,μια φορα το διμηνο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα βυθου ποτε,πιο αχρηστο πραγμα απο αυτο δεν υπαρχει!Ειδικα αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο,με τη σκουπα χανεις το καλυτερο λιπασμα-υποστρωμα που μπορεις να εχεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκουπα βυθου ποτε,πιο αχρηστο πραγμα απο αυτο δεν υπαρχει!Ειδικα αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο,με τη σκουπα χανεις το καλυτερο λιπασμα-υποστρωμα που μπορεις να εχεις!

Συμφωνω! Αγορασα "σκουπα" την χρησιμοποιησα δυο φορες και μετα την εβαλα στο λουτι τηςκαι την ξεχασα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει σκουπα βυθου παλιοτερα και τελικα κρατησα μονο το λαστιχο και το εχω για αλλαγες νερου :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κανω καθολου! Αν μενουν υπολοιματα τροφης απ το ταισμα αφαιρεσε τα εκεινη την ωρα! Επισης θα ελεγα αλλαγες νερου να κανεις μια φορα την εβδομαδα απαρεγκλητα! Το ενυδρειο σου ειναι μικρο και δεν θα σου συγχωρησει λαθη!

Πως τα αφαιρω εκεινη την ωρα;

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις να αποκτησει ο βυθος σου αυτο που σου γραφω πιο πανω μεσα σε 1-2 μηνες..θελει καιρο,αλλα αν κανεις και σκουπα θα αργησει πολυ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βρέ παιδιά ο ασκούπιστος βυθός (υπολείμματα τροφής, ακαθαρσίες, πεσμένα φύλα που σαπίζουν κ.α.) δεν βαραίνει το σύστημα; Εγώ σκούπα βάζω πολύ επιφανειακά 2 φορές το μήνα, μόνο για να σηκώσει κανένα χαλικάκι με bba πάνω του :blush:...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκούπα βάζω μόνο για να μαζέψω φύλα αν έχουν μαζευτεί αρκετά (ειδικά όταν έχω φυτά στο στάδιο της προσαρμογής όπου κάποια χάνουν αρκετά φύλα μέχρι να προσαρμοστούν) και όταν την βάζω προσέχω μην πλησιάζω πολύ στον βυθό.

Κατά τα άλλα ποτέ σκούπα!

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι να χαλάσω την ομοφωνία :P εν μέρη τουλάχιστον... Αν εννοείται με την σκούπα βυθού ότι καθαρίζουμε το χαλίκι σε βάθος τότε ναι είναι άχρηστη.Το καθάρισμα όμως επιφανειακά όποτε μαζεύεται πολύ μπίχλα δεν νομίζω να βλάπτει το σύστημα, ίσα ίσα δημιουργεί καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Φιλικά Βασίλης :)

Link to comment
Share on other sites

Πως να τα αφαιρεσω εκεινη την ωρα τα υπολειματα τροφης;

Mε την σκουπα επιφανειακα ή με μια αποχη!

Έρχομαι να χαλάσω την ομοφωνία :P εν μέρη τουλάχιστον... Αν εννοείται με την σκούπα βυθού ότι καθαρίζουμε το χαλίκι σε βάθος τότε ναι είναι άχρηστη.Το καθάρισμα όμως επιφανειακά όποτε μαζεύεται πολύ μπίχλα δεν νομίζω να βλάπτει το σύστημα, ίσα ίσα δημιουργεί καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Φιλικά Βασίλης :)

Σωστος! Επιφανειακα!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω την πηρα και εχει ξεχαστει στο ντουλαπι....Πιστευω οτι και να θες να καθαρισεις κατι μονο επιφανειακα θα καταφερεις να το κανεις, ειδικα αν το χαλικι ειναι πανω απο 5 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν τη χρησιμοποιούσα το έκανα μόνο για επιφανειακό καθαρισμό και γινόταν πολυ πιο εύκολα η δουλειά μου οταν αφαιρούσα απο την άκρη της το φαρδύ κομμάτι και άφηναν τον στενό σωλήνα. Με τον τροπο αυτό μαζεύει τα πάντα (εκτός του χαλικιού) απο πιο μεγάλη απόσταση (2-3 εκατοστά απο το βυθό.

....όπως οταν το κάνουμε με το λάστιχο αλλαγής νερου αλλά δε χρειάζεται να περιμένεις τη μέρα της αλλαγής ένα πράμα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν τη χρησιμοποιούσα το έκανα μόνο για επιφανειακό καθαρισμό και γινόταν πολυ πιο εύκολα η δουλειά μου οταν αφαιρούσα απο την άκρη της το φαρδύ κομμάτι και άφηναν τον στενό σωλήνα. Με τον τροπο αυτό μαζεύει τα πάντα (εκτός του χαλικιού) απο πιο μεγάλη απόσταση (2-3 εκατοστά απο το βυθό.

....όπως οταν το κάνουμε με το λάστιχο αλλαγής νερου αλλά δε χρειάζεται να περιμένεις τη μέρα της αλλαγής ένα πράμα.

Ακριβώς το ίδιο!!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ακριβώς τι λέτε και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Η σκούπα που έχω έγω και χρησιμοποίησα στην προηγούμενη αλλαγή έχει ένα σκαράκι μπροστά σε σχήμα V για να μην περάσει το χαλίκι ή ότιδήποτε άλλο από μέσα.

Και επειδή στο μικρό μου ενυδρείο ο βυθός εχει μόλις 2cm πάχος τον έκανε λαμπίκο, όχι μόνο επιφανειακα του χαλικιου αλλά μέχρι το κάτω τζάμι.

Οπότε θα στοκάρω και εγώ την σκούπα στο ντουλάπι για πολύ πιο αραιές χρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλέον ρίχνω ένα επιφανειακό σκούπισμα στα ψεύτικα σε κάθε αλλαγή νερού, αλλά και πάλι φοβάμαι μην τραβήξω κατα λάθος κανέναν λαθρεπιβάτη, έχω μόνο 2 και τους προσέχω :P

Στον μονομάχο δεν κάνω καθόλου σκούπα, που να χωρέσει, με την τσιμπίδα ψαρεύω τυχόν υπολείμματα φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλέον ρίχνω ένα επιφανειακό σκούπισμα στα ψεύτικα σε κάθε αλλαγή νερού, αλλά και πάλι φοβάμαι μην τραβήξω κατα λάθος κανέναν λαθρεπιβάτη, έχω μόνο 2 και τους προσέχω :P

Στον μονομάχο δεν κάνω καθόλου σκούπα, που να χωρέσει, με την τσιμπίδα ψαρεύω τυχόν υπολείμματα φυτών.

Σιγα μην χασεις τον θησαυρο! :P Αν θες κι αλλους ξερεις! :xmas_happy:

Αλλα και παλι δεν ρουφιουνται ετσι ευκολα, τι τα περασες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν τη χρησιμοποιούσα το έκανα μόνο για επιφανειακό καθαρισμό και γινόταν πολυ πιο εύκολα η δουλειά μου οταν αφαιρούσα απο την άκρη της το φαρδύ κομμάτι και άφηναν τον στενό σωλήνα. Με τον τροπο αυτό μαζεύει τα πάντα (εκτός του χαλικιού) απο πιο μεγάλη απόσταση (2-3 εκατοστά απο το βυθό.

....όπως οταν το κάνουμε με το λάστιχο αλλαγής νερου αλλά δε χρειάζεται να περιμένεις τη μέρα της αλλαγής ένα πραμα

Ακριβώς αυτό! Κ εγώ μία από τα ίδια! Με το λάστιχο που κάνω αλλαγή νερού.. από μεγάλη απόσταση!

Όχι βέβαια σε κάθε αλλαγή..

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι οι κοπςλες κανουν πολυ επιφανειακο σκουπισμα....οσα βλεπει η πεθερα!!!!!Χαχαχαχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι οι κοπςλες κανουν πολυ επιφανειακο σκουπισμα....οσα βλεπει η πεθερα!!!!!Χαχαχαχα.

Μη σου πω οτι αφού μαζέψουν τις βρωμιές, τις σπρώχνουν κάτω απο κανά φυτό, μέσα σε κανά χορτάρι κτλ ....γι' αυτό όλες ψάχνονται να φτιάξουν "χαλί" στο ενυδρειο τους!

......συγνώμη για το σπαμ αλλά τρελαίνομαι να το κανω, διαγράψτε με!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...