Jump to content

Ξεκίνημα Στο Θαλασσινό


nikg

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Νίκος.

Ασχολούμαι με το ενυδρείο γλυκού νερού τα τελευταία 8 χρόνια.Πάντα όμως το θαλασσινό παρέμενε πόθος.Οπότε ήρθε η ώρα να ασχοληθώ!

Έχω αρχίσει να διαβάζω εδώ και αρκετό καιρο.Κατέληξα πως καλό είναι για αρχή να κάνω ένα fish only και αργότερα όταν αποκτήσω την κατάλληλη πείρα να βάλω και μερικά μαλακά κοράλλια.Πρωταρχικός σκοπός είναι να δημιουργήσω ένα απόλυτα ισορροπημένο περιβάλλον που θα έχει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για να φιλοξενισει τα ψάρια κ αργότερα τα κοράλλια αλλά επίσης θα μπορώ να ανταπεξέλθω και οικονομικά αφού για να ασχοληθούμε με το χόμπι μας,κόβουμε από αλλού.

Ξέρω πως χρειάζεται υπομονή-που την έχω,καθώς επίσης αργά και σταθερά βήματα,κάτι που ελπίζω με την καθοδήγησή σας θα επιτευχθεί.

Παρακάτω θα σας αναφέρω τι ακριβώς θέλω καθώς και ερωτήσεις που έχω.

  • Θέλω να είναι κύβος το ενυδρείο λόγω χώρου και 100-120 λίτρα.Επίσης θέλω να έχει το sump στην πλάτη και να είναι all in one σύστημα.Πείτε μου παρακαλώ την γνώμη σας για το εξής:

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/set-enydreioy-3149/product/sera-marin-biotop-cube-130.html

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη,μακάρι να μπορούσα να πάρω το red sea max 130d ^_^

Για τα boyu τι λέτε?

  • Από βράχο πρέπει να βάλω 10-12 κιλά?Ζωντανό πόσο?Νεκρό?Κόστος?Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω μόνο νεκρό για να αποφύγω ανεπιθυμητες καταστάσεις πχ aptaisia?
  • Αραγωνίτη πόσο?Κόστος?
  • Για το σύστημα αντίστροφης όσμωσης αν κ κατάλαβα την θεωρία δεν κατάλαβα πως θα λειτουργεί στην πράξη.Πως θα κάνω δηλαδή την προετοιμασία.
  • Κάθε πότε θα κάνω αλλαγές νερού και πόσα λίτρα?
  • Θα χρειαστώ αυτόματη αναπλήρωση?Κόστος?
  • Απο ψάρια κ μετά από μελέτη του πίνακα συμβατότητας κατέληξα στα εξής:
  1. Αmphiprion occelaris Χ 1
  2. Αmphiprion occelaris black Χ1
  3. Pterapogon kaudermi Χ1
  4. Nemateleotris decora Χ1
  5. Royal gramma basslet Χ1

Σκεφτόμουν στην θεση του royal gramma να βάλω το pseudochromis paccagneale αλλά σε πολλά sites το αναφέρουν ως little terror!!Οπότε φοβάμαι πως θα είναι επιθετικό.Στον πίνακα το είχε caution με κάποια από τα ψάρια που διάλεξα.

Από συνεργείο καθαρισμού

  1. Lysmata amboinensis Χ1
  2. Nassarius (ισχύει ο κανόνας 1 στα 8 λίτρα?) Χ4

Τι λέτε?Μήπως είναι πολλά τα ψάρια για τα λίτρα και δημιουργείτε ιχθυοφορτση?

  • Καταστήματα απο Θεσσαλονική?Είμαι από Βέροια κ δυστυχώς δεν υπάρχουν pet shops που να έχουν θαλασσινά ενυδρεία.

Οποιαδήποτε γνώμη-συμβουλή είναι θεμιτή και ευπρόσδεκτη.Συγνώμη για τον μεγάλο όγκο των ερωτήσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου για εμενα ειναι καλή επιλογή το συγκεκριμένο ενυδρείο και ποιοτικά και πολύ καλή τιμή! 10 κιλα εισαι μια χαρά βάλε 1 κιλό ζωντανό και το υπόλοιπο νεκρό αραγονιτη με ενα 5 κιλο είσαι μια χαρά! Θα γεμιζεις ενα βαρέλι π.χ 20 λιτρα θα βάζεις το ανάλογο αλάτι μέσα με εναν μικρό κυκλοφοριτη και θα το αφήνεις μέχρι να λιώσει το αλάτι. Αλλαγές νερού το ιδανικό για εμενα στα λίτρα που αναφέρεις είναι 10 με 15λιτρα την εβδομάδα! Ναι θα χριαστεις αυτόματη αναπλήρωση. Μια χαρά η ψαροσυνθεση αν και εγω θα έβαζα ενα ιδος clown fish και κυρίως ζευγάρι! Με το συνεργείο καθαρισμού δεν έχεις θέμα αν βάλεις και ποιο πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Νίκος.

Ασχολούμαι με το ενυδρείο γλυκού νερού τα τελευταία 8 χρόνια.Πάντα όμως το θαλασσινό παρέμενε πόθος.Οπότε ήρθε η ώρα να ασχοληθώ!

Έχω αρχίσει να διαβάζω εδώ και αρκετό καιρο.Κατέληξα πως καλό είναι για αρχή να κάνω ένα fish only και αργότερα όταν αποκτήσω την κατάλληλη πείρα να βάλω και μερικά μαλακά κοράλλια.Πρωταρχικός σκοπός είναι να δημιουργήσω ένα απόλυτα ισορροπημένο περιβάλλον που θα έχει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για να φιλοξενισει τα ψάρια κ αργότερα τα κοράλλια αλλά επίσης θα μπορώ να ανταπεξέλθω και οικονομικά αφού για να ασχοληθούμε με το χόμπι μας,κόβουμε από αλλού.

Ξέρω πως χρειάζεται υπομονή-που την έχω,καθώς επίσης αργά και σταθερά βήματα,κάτι που ελπίζω με την καθοδήγησή σας θα επιτευχθεί.

Παρακάτω θα σας αναφέρω τι ακριβώς θέλω καθώς και ερωτήσεις που έχω.

καλως ηρθες....

  • Θέλω να είναι κύβος το ενυδρείο λόγω χώρου και 100-120 λίτρα.Επίσης θέλω να έχει το sump στην πλάτη και να είναι all in one σύστημα.Πείτε μου παρακαλώ την γνώμη σας για το εξής:

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/set-enydreioy-3149/product/sera-marin-biotop-cube-130.html

δεν το ειχα ποτε αλλα νομιζω σε αυτα λιτρα ειναι καλη επιλογη

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη,μακάρι να μπορούσα να πάρω το red sea max 130d ^_^

Για τα boyu τι λέτε?

  • Από βράχο πρέπει να βάλω 10-12 κιλά?Ζωντανό πόσο?Νεκρό?Κόστος?Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω μόνο νεκρό για να αποφύγω ανεπιθυμητες καταστάσεις πχ aptaisia? εγω θα εβαζα 8 κιλα νεκρο και τιποτα αλλο
  • Αραγωνίτη πόσο?Κόστος? 5 κιλα ειναι αρκετα
  • Για το σύστημα αντίστροφης όσμωσης αν κ κατάλαβα την θεωρία δεν κατάλαβα πως θα λειτουργεί στην πράξη.Πως θα κάνω δηλαδή την προετοιμασία. 15 λιτρα οσμωτικο νερο σε ενα βαρελι με ενα κυκλοφοριτη και ενα θερμοστατη την αναλογη ποσοτητα αλατιου και μετα απο 24 ωρες κανεις την αλλαγη νερου
  • Κάθε πότε θα κάνω αλλαγές νερού και πόσα λίτρα? 15 την εβδομαδα ειναι καλα
  • Θα χρειαστώ αυτόματη αναπλήρωση?Κόστος? οποσδηποτε ειναι απαραιτητη για να εχεις σταθερη αλτοτητα
  • Απο ψάρια κ μετά από μελέτη του πίνακα συμβατότητας κατέληξα στα εξής:
  1. Αmphiprion occelaris Χ 1
  2. Αmphiprion occelaris black Χ1
  3. Pterapogon kaudermi Χ1
  4. Nemateleotris decora Χ1
  5. Royal gramma basslet Χ1

οτι και να βαλεις οχι ολα μαζι και αφου στρωσει το ενυδρειο

Σκεφτόμουν στην θεση του royal gramma να βάλω το pseudochromis paccagneale αλλά σε πολλά sites το αναφέρουν ως little terror!!Οπότε φοβάμαι πως θα είναι επιθετικό.Στον πίνακα το είχε caution με κάποια από τα ψάρια που διάλεξα.

Από συνεργείο καθαρισμού

  1. Lysmata amboinensis Χ1
  2. Nassarius (ισχύει ο κανόνας 1 στα 8 λίτρα?) Χ4

Τι λέτε?Μήπως είναι πολλά τα ψάρια για τα λίτρα και δημιουργείτε ιχθυοφορτση?

  • Καταστήματα απο Θεσσαλονική?Είμαι από Βέροια κ δυστυχώς δεν υπάρχουν pet shops που να έχουν θαλασσινά ενυδρεία.

εχουν αρκετα βημα εδω στο φορουμ που κανουν αποστολες και εχουν σαιτ!

Οποιαδήποτε γνώμη-συμβουλή είναι θεμιτή και ευπρόσδεκτη.Συγνώμη για τον μεγάλο όγκο των ερωτήσεων.

θα χρειαστεις αλατομετρο και υγρα τεστ

αυτα για αρχη συνεχισε την μελετη και το διαβασμα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer του είναι καλό?κυκλοφοριτης ποιος θα ήταν καλός ? φυσικά όχι όλα μαζί τα ψάρια κ βέβαια αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου .

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα σε καλύπτει!!!! Αλλον έναν κυκλοφορητη 1000λιτρα την ώρα μαζι με αυτόν που έχει ιδι μεσα θα εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα τι σκιμερ εχει και τι κανει περιμενε να σου πει καποιος που το εχει δουλεψει απο κυκλοφορητη εχουν βγει οι jebao πολυ καλες σε τιμη και σε λειτουργιά τωρα αμα θες υπαρχουν και αλλοι το ψαχνεις και βλεπεις

ενα σαιτ που θα τους βρεις ειναι http://www.fish-street.com/

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την αμεσότητα των απαντήσεων.θα περιμένω μήπως και το είχε κάποιος.Παντως και αυτό μου φαίνεται καλό.τι λέτε. http://www.interpet.gr/product.asp?catid=1265

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ποσο το βρίσκεις? Ειναι ιδιο με το αντίστοιχο boyu.κανε μια έρευνα αν μπορείς να βρεις λάμπες γιατι εγω οταν ειχα το πιο μικρο bouy και ηθελα να τις αλλαξω ειχα ταλαιπωρηθεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Με 450€ πιστεύω πως μπορείς να φτιάξεις μακραααααααν καλύτερο.....

ΥΓ.Καλώς ήρθες στην πλευρά της αλμύρας φίλε μου! :)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι μόνος μου αλλά δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για κάτι τέτοιο γι' αυτό κ ψάχνω κάτι έτοιμο.Καλως σας βρήκα παιδιά.Η αλήθεια ειναι πως αυτή η πλευρά ειναι πανέμορφη!!

Link to comment
Share on other sites

Με 450€(οπως ειπε και ο ΚωσταΚαππα) φτιχνεις τρελο ενυδρειο!!!

Εφοσον ειδες το ενυδρειο, γραψε σε ενα χαρτι τον εξοπλισμο που χρειαζεσαι και ψαξε σε ολα τα ενυδρειακα eshop που εχου και βημα εδω....

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ενα ενυδρειο all in one απο ενα κομματι κομματι, που μπορεις να επιλεξεις και την ποιοτητα καθε εξαρτηματος εσυ!!

Καλως ηρθες, εφοσον εχεις υπομονη, καντο σωστα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε nickg και καλη αρχη :thumbsu:

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια.

Καλυτερα να πας σε κατι "φτιαχτο" απο καποιο καταστημα.

Πανω κατω τα ιδια χρηματα θα σου βγουν.

Και δικες σου διαστασεις θα μπορεις να κανεις και θα βαλεις τον εξοπλισμο που εσυ θες(αφου τις περισσοτερες φορες αυτος που ερχεται με τα "ετοιμα" δεν ειναι και ο καλυτερος)

Ριξε ενα καλο διαβασμα συνολικα και κανε μια βολτα στα ενυδρεια μελων για να παρεις μερικες ιδεες και εικονες.

Και παλι καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την έρευνα παιδιά!!Κ βέβαια συνεχίζω το διάβασμα ^_^ .Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...